Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:22

top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Ghinda pe 19 Dec 2014, 13:56

Carl Kaps 8x56.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde the_mav pe 19 Dec 2014, 14:12

Ghinda scrie:Carl Kaps 8x56.

+1 pe ea la categoria ei.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde sean pe 19 Dec 2014, 17:00

Alin3006 scrie:
sean scrie:Eu vin!
Pentru test am Z6 5-30x50 pusa pe Kimber (nereglata,nu am tras nici un foc cu arma :shock: ) si un Pittbul "de vanatoare",ultima generatie.


Si ce treaba are Z6 cu ideea de luneta de 1000 euro? 8) Daca o dai la banii astia o cumpar eu. :lol:


Pentru ca-mi esti prieten si coleg de vanatoare nu vreau sa te insel,nu are nici macar iluminare! :lol:
Intr-adevar iese din buget dar putem compara sticla...am fost de cateva ori pe la IOR sa-mi iau luneta (pentru Kimber nu rima nimic din punct de vedere al aspectului,pentru goana am ramas la Pitbull,e exact ce-mi trebuie mie) si m-am holbat prin tot ce aveau in magazie,ultima oara si prin Recon...nu stiu ce sa zic,sunt intr-o trilema,in sensul ca optica este impecabila,cel putin la cat ma pricep eu :shock:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Alin3006 pe 30 Dec 2014, 09:30

Optica la Swaro e intr-adevar impecabila. Intrebarea era daca se inscrie in buget, chiar si fara iluminare. Desi pt o luneta de panda e un minus absenta iluminarii...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Tranan pe 31 Dec 2014, 10:12

Ca luneta de panda, Swarovski e deasemenea inferioara Zeissului si Kahlesului Helia5.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde laurul pe 31 Dec 2014, 15:25

Pam-pam.... na Alica, na Sean.... :lol:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Alin3006 pe 02 Ian 2015, 02:47

Tranan scrie:Ca luneta de panda, Swarovski e deasemenea inferioara Zeissului si Kahlesului Helia5.


Din ce punct de vedere? Kahles n-am avut si nu imi dau cu parerea, dar intre Swaro si Zeiss eu unul o prefer cu detasare pe prima. Tu de ce o cotezi ca fiind sub cele doua ca luneta de panda, ca sunt curios? :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde violiv pe 02 Ian 2015, 09:44

Se pare ca Zeiss te lasa sa stai cateva minute in plus pe intuneric .... adica 3-12x56 de la Zeiss vede un pic mai bine pe intuneric decat 2,5-15 de la Swaro.
Se pare .....
Pana la urma cred ca e si o chestie de ochi, de cum percepe mai bine sau mai slab anume frecvente si de cum se potriveste cu ce transmite luneta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Don pe 02 Ian 2015, 11:46

4X vs 6X...poate ca e un infim compromis datorat plajei de magnificatie mai largi!
De asta,daca vrei sa vezi in bezna,mai degraba incerci cu o fixa...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Tranan pe 02 Ian 2015, 21:14

Alin3006 scrie:
Tranan scrie:Ca luneta de panda, Swarovski e deasemenea inferioara Zeissului si Kahlesului Helia5.


Din ce punct de vedere? Kahles n-am avut si nu imi dau cu parerea, dar intre Swaro si Zeiss eu unul o prefer cu detasare pe prima. Tu de ce o cotezi ca fiind sub cele doua ca luneta de panda, ca sunt curios? :roll:


Optic vorbind, Swarovski e mai buna decat Zeiss dar Zeissul e rege la transmisia de lumina, in parte datorita coatingul folosit de ei cat si pt. faptul ca in majoritatea cazurilor, cand e comparat cu Z6, Z6 are doua lentile interioare in plus ceea ce fura putin din transmisia de lumina.
Kahles Helia 5, e cel care e cel mai periculos concurent al Zeissului intrucat au o transmisie de lumina aproape la acelasi nivel dar o optica similara Swarovskiului.

Pe de alta parte insa, vreau sa accentuez faptul ca diferentele sunt foarte mici, dar daca e sa aleg cea mai buna la capitulul transmisie de lumina atunci alegerea cade pe Zeiss HT.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Alin3006 pe 03 Ian 2015, 16:00

Eu cred ça diferentele astea de care vorbesti tu sunt foarte mici, as spune neglijabile, in timp ce la optica diferenta e notabila. Aici compar Swaro cu Zeiss, pentru ca Kahles Helia 5 nu am testat si nu imi place sa imi dau cu presupusul in necnostiinta de cauza. Dar ca luneta de VANATOARE, Swaro e peste Zeiss din orice pozitie. E drept ca si pretul e pe masura...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Tranan pe 03 Ian 2015, 18:56

Eu sunt fan al lunetelor Leica Magnus, dupa care Kahles Helia 5, Swarovski Z6 si Zeiss HT, dar la transmisie de lumina trebuie sa accept ca Zeissul la da la fund.
La testele de lunete long range, e aceeasi situatie. Hensoldt, tot cu lentile Zeiss, la bate pe toate la transmisia de lumina (si nu numai).
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Alin3006 pe 03 Ian 2015, 19:11

M-ati inebunit cu testele...vorbim de vanatoare aici.
Am avut un Z6i 2-12x50 si nu am avut nici o situatie in care sa nu vad sa trag pe luneta, doar cand era chiar bezna de-ti bagai degetul in ochi. Cu un Zeiss in aceeasi configuratie mi s-a intamplat de mai multe ori sa nu vad sa trag.De aia am si vandut luneta aia...
Si nu va spun de teste din reviste sau de pe alte forumuri, ci de situatii reale de vanatoare de care m-am lovit personal. :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Zeres Ciprian pe 03 Ian 2015, 20:32

Depinde si de noapte...si de afinitati. Eu unul nu vad rostul diferentei de pret dintre swaro si zeiss.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Tranan pe 03 Ian 2015, 21:35

Alin3006 scrie:M-ati inebunit cu testele...vorbim de vanatoare aici.
Am avut un Z6i 2-12x50 si nu am avut nici o situatie in care sa nu vad sa trag pe luneta, doar cand era chiar bezna de-ti bagai degetul in ochi. Cu un Zeiss in aceeasi configuratie mi s-a intamplat de mai multe ori sa nu vad sa trag.De aia am si vandut luneta aia...
Si nu va spun de teste din reviste sau de pe alte forumuri, ci de situatii reale de vanatoare de care m-am lovit personal. :roll:


Ce fel de Zeiss, HT?
La noi tocmai la asta se si folosesc, la panda la mistret cand e bezna.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde yanke pe 11 Ian 2015, 22:27

Pana la urma am achizitionat o luneta IOR 2.5-10x56 de la colegul forumist @tibi_anghel, caruia ii multumesc cu aceasta ocazie, in stare excelenta, inca in garantie la un pret mai mult decat ok... Astfel am redus deja bugetul propus la aproape jumatate... Am montat-o pe argo 30.06, reglat-o, si la prima iesire pe 03 ianuarie s-a dovedit a fi mai mult decat norocoasa :wink:
Imagine
Mi se pare o alegere excelenta pentru panda mai ales ca din mai o sa avem vreo 40 de mistreti pe cota de distrugeri :twisted: ...cam greu ansamblul pt dibuit dar ne descurcam cumva...
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde the_mav pe 12 Ian 2015, 15:58

trecem la folclor întâlnirea competitiva ori chiar se va tine? :? :roll: :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde EliteHunting pe 12 Ian 2015, 18:50

Bravo, se pare ca te-a convins și cred ca ai făcut o alegere înțeleaptă pentru buget și domeniul de utilizare, pentru ca de 1000 de euro(in ultimul timp se vorbea pe aici de la 2500 in sus) ai cumpărat o optică foarte bună, o mecanică foarte bună, iluminare deasemeni și o magnificatie reală și suficientă având în vedere că stă pe o semi.Pentru cine vrea mai ușoară, mai devreme acasă (asta nu cred că e bine), mai frumoasa, există opțiunea 2500+ .
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Dan2812 pe 24 Mar 2015, 22:19

Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde yanke pe 08 Apr 2015, 21:26

EliteHunting scrie:Bravo, se pare ca te-a convins și cred ca ai făcut o alegere înțeleaptă pentru buget și domeniul de utilizare, pentru ca de 1000 de euro(in ultimul timp se vorbea pe aici de la 2500 in sus) ai cumpărat o optică foarte bună, o mecanică foarte bună, iluminare deasemeni și o magnificatie reală și suficientă având în vedere că stă pe o semi.Pentru cine vrea mai ușoară, mai devreme acasă (asta nu cred că e bine), mai frumoasa, există opțiunea 2500+ .

Asha este...mai ales ca pe "second"(de fapt ea este ca si noua cu cutie, factura, etc) nu are urme de folosire si nu m-a costat mai mult de 2500 ron... :D Pe praful asta orice mica reducere face mult... :wink:
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Alin3006 pe 09 Apr 2015, 11:16

the_mav scrie:trecem la folclor întâlnirea competitiva ori chiar se va tine? :? :roll: :?


Violiv, Cristi, ce spuneti, organizam ceva in vara asta?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde EliteHunting pe 10 Apr 2015, 13:43

Organizam nici o problema, trebuie o locatie adecvata si sa ne punem deacord in functie de programul fiecaruia.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Dan2812 pe 13 Apr 2015, 22:07

Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde NightSirc pe 15 Apr 2015, 21:20

Acestea sunt sub 1000 euro ?

Imagine
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde violiv pe 17 Iun 2015, 21:55

EliteHunting scrie:Organizam nici o problema, trebuie o locatie adecvata si sa ne punem deacord in functie de programul fiecaruia.


Cam din scurt .... cine are drum la sfasit de saptamana pe litoral si poate renunta la 3-4 ore de fite si fetite pe plaja sambata dimineata, ar putea avea ocazia sa priveasca niste gauri de gloante pe tinta prin IOR 4-14*56 si prin altele.

Detalii in privat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde laurul pe 18 Iun 2015, 07:03

Pana mea...weekendul urmator nu puteai organiza.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde tudor81 pe 26 Apr 2016, 14:01

DART scrie:Doctore...
Nici-o luneta SB nu se face in HU.Toate lunetele...TOATE se monteaza/asambleaza in Germania.Modelul Klassic Hungaria este identic cu modelul Klassik Germania din toate punctele de vedere... doar ca la pret sunt cu aprox.30% sub modelul Klassik German.In lume... acolo unde nu functioneaza prejudecatile de nici un fel(vezi Australia )au sesizat acest lucru si cumpara in nestire lunetele de tip premium cum este Klassik Hungaria... la pret de lunete de linia a doua...si sunt f. fericiti si fabrica abia mai pridideste cu comenzile...chiar mie mi-a fost f. greu sa intermediez 2 lunete Klassik Hungaria 2,5-10x56 L3 pt. ca a trebuit sa astept sa fie produse... pt. ca eu nu fac comenzi din timp.


Salut!
Scuze de interventie, dar unii distribuitori vand lunetele SB Hungaria, ca fiind facute in Ungaria.
https://www.optics-trade.eu/en/riflesco ... illum.html
Eu nu stiu unde sunt facute. Sunt doar in cautarea unei lunete (am deschis si un topic pe tema asta: viewtopic.php?f=74&t=16132&start=30#p234868) si incerc sa inteleg de ce sunt mai ieftine decat toate celelalte SB.
Cu tot respectul si cu toata prietenia, e doar o umila intrebare: daca sunt de aceeasi calitate si facute in acelasi loc, de ce le vinde producatorul mai ieftin? nu se inteapa? de ce mai scrie pe ele Ungaria?
Repet ca nu vreau sa insinuez nimic, doar ma documentez in vederea achizitionarii unei lunete si astea mi-au suscitat interesul.
Multumesc anticipat!
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde DART pe 28 Apr 2016, 11:00

tudor81 scrie:
DART scrie:Doctore...
Nici-o luneta SB nu se face in HU.Toate lunetele...TOATE se monteaza/asambleaza in Germania.Modelul Klassic Hungaria este identic cu modelul Klassik Germania din toate punctele de vedere... doar ca la pret sunt cu aprox.30% sub modelul Klassik German.In lume... acolo unde nu functioneaza prejudecatile de nici un fel(vezi Australia )au sesizat acest lucru si cumpara in nestire lunetele de tip premium cum este Klassik Hungaria... la pret de lunete de linia a doua...si sunt f. fericiti si fabrica abia mai pridideste cu comenzile...chiar mie mi-a fost f. greu sa intermediez 2 lunete Klassik Hungaria 2,5-10x56 L3 pt. ca a trebuit sa astept sa fie produse... pt. ca eu nu fac comenzi din timp.


Salut!
Scuze de interventie, dar unii distribuitori vand lunetele SB Hungaria, ca fiind facute in Ungaria.
https://www.optics-trade.eu/en/riflesco ... illum.html
Eu nu stiu unde sunt facute. Sunt doar in cautarea unei lunete (am deschis si un topic pe tema asta: viewtopic.php?f=74&t=16132&start=30#p234868) si incerc sa inteleg de ce sunt mai ieftine decat toate celelalte SB.
Cu tot respectul si cu toata prietenia, e doar o umila intrebare: daca sunt de aceeasi calitate si facute in acelasi loc, de ce le vinde producatorul mai ieftin? nu se inteapa? de ce mai scrie pe ele Ungaria?
Repet ca nu vreau sa insinuez nimic, doar ma documentez in vederea achizitionarii unei lunete si astea mi-au suscitat interesul.
Multumesc anticipat!


...am mai scris udeva pe aici...nici o luneta nu se face "cap - coada" in Ungaria,montajul final si "CTC-ul" se face in Germania,abia dupa aceea iese pe piata,ca de altfel si celelalte modele.SchmidtBender este o firma care nu isi permite "trucuri" comerciale,din cate am inteles modelul Klassik a fost "botezata" si Hungaria ca si o apreciere pt. un parteneriat care dureaza de f. mult timp.Nu este nici o diferenta calitativa intre modelele Klassik Germania si Klassik Hungaria sunt aceleasi lunete altfel inscriptionate.SchmidtBender ne dorind sa lase din calitate a facut totusi un model de "buget" asa ca cine doreste sa cumpere un Schmidt Bender modelul Klassik si alege modelul Hungaria face o economie de aprox.30-40%.Eu le-am avut pe amandoua...un Klassik Germania 2,5-10x56 L9 cumparat in 2009 de la Tranan (atunci m-am indragostit de brand :) ) si in unul cumparat in 2013 cu tureta BDC,Klassik Hungaria cu aceeasi magnificatie , reticul L3...ma leaga niste amintiri f.frumoase de amandoua.Sa alegi ce-ti doresti eu iti spun doar atat... luand klassik Hungaria cumperi un SchmidtBender la bani ff. buni.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Tranan pe 29 Apr 2016, 08:03

Este exact cum spune DART.

Intre S&B care sunt Made in Germany si Hungary nu exista nici o diferenta de calitate, indiferent daca ne referim la optica sau mecanica.

Motivul pt. care sunt Made in Hungary au de a face cu faptul ca atunci cand S&B a avut nevoie de inca o fabrica au ales sa o deschida in Ungaria atat din motive financiare cat si pt. faptul ca prin fabrica respectiva era mai usor pt. ei sa inceapa sa confectioneze si microscoape.
Nu au vrut insa ca piata sa se simta inselata in ce priveste produsele si din cauza asta le-au denumit "Hungary" ca lumea sa stie ca nu sunt German Made (ceea ce se vinde in general mai bine).

Leica confectioneaza mai tot ce au in sortiment in Portugalia, Zeiss in Cehia, Japonia si China dar numai S&B au fost extra cinstiti si specificat asta in numele produsului ca nimeni sa nu se simta smecherit. Calitatea este insa aceeasi atat optic cat si mecanic.

Modelele Hungary sunt insa alte modele decat Made in Germany si bineinteles ca intre diveresele modele, Zenith, Klassik etc exista diferente calitative dar toate sunt de buna calitatate.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde DART pe 29 Apr 2016, 12:31

Tranan scrie:Este exact cum spune DART.

Intre S&B care sunt Made in Germany si Hungary nu exista nici o diferenta de calitate, indiferent daca ne referim la optica sau mecanica.

Motivul pt. care sunt Made in Hungary au de a face cu faptul ca atunci cand S&B a avut nevoie de inca o fabrica au ales sa o deschida in Ungaria atat din motive financiare cat si pt. faptul ca prin fabrica respectiva era mai usor pt. ei sa inceapa sa confectioneze si microscoape.
Nu au vrut insa ca piata sa se simta inselata in ce priveste produsele si din cauza asta le-au denumit "Hungary" ca lumea sa stie ca nu sunt German Made (ceea ce se vinde in general mai bine).

Leica confectioneaza mai tot ce au in sortiment in Portugalia, Zeiss in Cehia, Japonia si China dar numai S&B au fost extra cinstiti si specificat asta in numele produsului ca nimeni sa nu se simta smecherit. Calitatea este insa aceeasi atat optic cat si mecanic.

Modelele Hungary sunt insa alte modele decat Made in Germany si bineinteles ca intre diveresele modele, Zenith, Klassik etc exista diferente calitative dar toate sunt de buna calitatate.


Multumesc pt.specificari Tranan.
Modelul Klassik Hungaria este posibil sa se vanda mai greu in Europa insa din cate am aflat eu este ca are vanzari f. mari in Australia si Sud-Estul Asiei ...De ce?! O fi stiind ei de ce.Sustin in continuare ca modelul Klassik Hungaria este o optiune demna de luat in seama la alegera opticii.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate