Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:15

IOR Rocks!!!!

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

IOR Rocks!!!!

Mesajde Tranan pe 21 Oct 2014, 19:29

In ultimul timp am fost din ce in ce mai socat de calitatea super a produselor IOR. Obisnuit cum am fost cu variante mai vechi la care apareau tot felul de probleme, am ezitat mult timp sa ma decid sa le aduc in Suedia. Nivelul calitativ insa la care s-a ridicat IOR in ultimii ani m-a impresionat extrem de mult si review dupa review facut sniperi si tragatori de la noi, si nu numai, vin cu acelasi rezultat: IOR kicks ass, cum se zice peste ocean.

Variantele de Gen 4 au plasat IOR-ul de la nivelul unei marci mediocre direct in varful piramidei. Exemplare de genul Tactical 6-24x56, 3.5-18x50, 3-18x42 sunt o dovada suficient de clara, dar cand IOR a venit cu lunete de genul RECON 4-28x50, Eliminator 5.8-40x56 etc, lumea a inceput sa se intrebe daca mai e nevoie sa te uiti si la alte marci.

Astazi insa am primit un pachet cu noile jucarii pe care le-am comandat:
IOR Hunting 4-16x50 FFP 4AD, IOR Hunting 2.5-10x56 SFP 4AD si IOR Hunting 1.5-8x30 SFP 4AD.

Prima la care m-am uitat a fost 4-16x50. Super! O brilianta superba si un reticul care merge foarte bine la toate dimensiunile. E o luneta care va fi in special gandita pt. vanatoare la vulpe, cocos de munte si mesteacan. Luneta are reticulul in primul plan focal si reglaj in cm ceea ce o face perfecta pt. vanatoare si tragere la poligon oferind posibilitati excelente de calculare a distantei eficient. Luneta are imagine de tunel aproape 0 si considerand grosismentul si pretul la care aterizeaza nu are concurenta la ora actuala.

Dupa ce m-am jucat un pic cu ea, am luat-o la intrebari pe cealalta, 2.5-10x56. Cand am pus-o la ochi, mi s-a taiat rasuflarea. Dupa ani de zile de vandut lunete, nu sunt asa de usor de impresionat, cu atat mai mult socat, cand ma uit la o luneta. Asta insa m-a facut sa strig ca un copil cretin dupa colegii de la birou sa vina si sa vada bijuteria. FENOMENALA!!!!!
Luneta are o claritate de vis, perfecta si cu totul si cu totul la nivelul celor mai bune lunete germane si austriece pe care le-am vazut. Super de clara si la marginea lentilei, cu o senzatie super de 3D si o nuanta blanda si odihnitoare la lentile. Ce este insa cel mai impresionanat este eye boxul. Eye boxul e, fara discutie, cel mai mare pe care l-am vazut vreodata la o luneta, singurul care mi s-a parut sa se apropie de el fiind cel de Zeiss V8 si Hensoldt. Am insa si Hensoldt si Zeiss V8 pe stoc asa ca le-am scos direct sa le compar cu IOR-ul si, sincer sa fiu, IOR-ul mi s-a parut mai tare. Cine s-a uitat vreodata in cele doua de mai sus, va intelege ce inseamna asta. Luneta deasemenea nu are nici imagine de tub nici de tunel, e pur si simplu, perfecta. Nu am putut sa o las din maini ci ma tot minunam de ea. Minunarea a durat insa numai cateva minute intrucat un client a sunat si mi-a zis ca vroia o luneta de panda si…in felul acesta, o alta persoana din Suedia a devenit fericita. 

Cand mi-am revenit putin, am deschis si ultima cutie si din ea iasa o minunatie: 1.5-8x30. Luneta asta nu e altceva decat o bijuterie. Aceeasi optica ca 2.5-10x56 cu un eyebox extreme de generos (desi nu la fel de mare ca la 2.5-10x56), fara imagine de tunel sau tub si cu o claritate de vis. Grosismentul e super pt. toate tipurile de vanatoare pe timp de zi si de vreme in amurg . MIL/MIL reglaj si SFP o face sa fie un adevarat terrier atat la vanatoare cat si in poligon.

E greu de comunicat exact cat de fantastice lunetele acestea sunt dar pot sa spun ca sunt, pur si simplu, impresionanate. Eu unul incep sa simt o mandrie din ce in ce mai mare ca sunt roman, in special, considerand faptul ca singurul contact pe care Suedia il are cu romanii in momentul de fata sunt tiganii care sunt la cersit peste tot pe aici. :lol:
@yankee dorea intr-un topic vecin o luneta de panda la €1000. Nu stiu la cat va ateriza IOR Hunting 2.5-10x56 in Romania, dar dupa ce am vazut-o as recomanda-o fara sa clipesc ca fiind cea mai tare. Am comparat-o la magazin cu Zeiss HT 3-12x56, Kahles Helia 5 2.4-12x56 si, sincer sa fiu, IOR e mai tare. Imi dau seama ca spunand asta e ca si cum as injura in biserica, dar cine nu ma crede, sa se uite la ele. 
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Dan2812 pe 22 Oct 2014, 14:35

Buna,
Multumesc pentru informatii, maine ma duc pana la IOR sa vad si eu aceste lunate.
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Alin3006 pe 22 Oct 2014, 19:10

Pe bune Tranan? Ca m-am uitat si eu la lunetele astea si nu mi s-au parut mai mult decat...bune. Asta daca esti un zdrahon obisnuit sa care greutati, ca altfel ...Eu unul nu mi-as pune asa ceva pe arma.
Recent si-a cumparat un prieten o luneta 1.5-8x30. Ma interesa magnificatia asta, asa ca am vrut s-o vad.
Prima impresie: grea ca dracu! A doua impresie: optica ok, claritate buna, un reticul foarte gros potrivit pentru goana si cam atat.
O luneta de goana de la Swaro ii da praf in ochi din orice pozitie daca vorbim de lipsa efectului de tub si claritate. Nu zic de Schmidt&bender sa nu spui ca sunt subiectiv, dar daca as vrea ceva pana la 8x...nu la IOR m-as opri, acum mi-e clar.
Asa la modul general, IOR face lunete bune ce-i drept, dar de aici si pana la a striga de bucurie ca un copil ...mi se pare tare departe.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Tranan pe 22 Oct 2014, 19:23

IOR 1.5-8x30 nu e grea de loc, din potriva, e suprinzator de usoara, iar optica, dupa parerea mea, nu e de loc departa de Swarovski in acelasi timp in care pretul e muuuult mai bun. Vis a vis de S&B nu ma pot pronunta obiectiv, intrucat nu le am in sortiment inca deci nu am avut posibilitatea sa le testez una langa alta. Swarovski insa il am pe stoc si am pus-o langa IOR si IOR-ul se bate serios cu ea.

Cea mai impunatoare insa a fara indoiala 2.5-10x56 si acolo, dupa parerea mea, IOR-ul nu prea are adversari. Asta e, intr-adevar putin mai grea dar optica e de vis.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde NicuNicuta pe 22 Oct 2014, 22:43

@Tranan, poti pune, te rog, un link sau specificatiile pentru modelul IOR Hunting 1.5-8x30 SFP 4AD.
Eu nu am reusit sa gasesc pe net asa ceva.

Multumesc mult.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Tranan pe 22 Oct 2014, 22:49

Nu pot inca! Nu am primit nici poze, nici informatii referitoare la parametrii lunetelor de la IOR inca. Am trimis doua dintre lunete la un fotograf sa le faca poze si astept informatiile de la IOR. Cum imi vin le bag la mine pe site si tu iti pui la punct suedeza pana atunci. :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde NicuNicuta pe 22 Oct 2014, 22:56

Tranan scrie:Nu pot inca! Nu am primit nici poze, nici informatii referitoare la parametrii lunetelor de la IOR inca. Am trimis doua dintre lunete la un fotograf sa le faca poze si astept informatiile de la IOR. Cum imi vin le bag la mine pe site si tu iti pui la punct suedeza pana atunci. :lol:


bun si un link in suedeza cand o fi ;)
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Tranan pe 22 Oct 2014, 22:59

Cum am primit informatiile si pozele apare. Sper sa fie cat mai repede.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Alin3006 pe 22 Oct 2014, 23:29

[quote="Tranan"]IOR 1.5-8x30 nu e grea de loc, din potriva, e suprinzator de usoara, iar optica, dupa parerea mea, nu e de loc departa de Swarovski in acelasi timp in care pretul e muuuult mai bun."

Surprinzator de usoara compatativ cu ce?
Am avut si eu ocazia sa vad una, si am avut pe arma mult timp un PV de la Swaro. Crede-ma ca n-au nici o legatura. Din nici un punct de vedere, exceptand poate pretul, care in cazul asta e comparabil.
E drept ca luneta nu e 8x, dar e totusi o luneta de goana...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde sean pe 23 Oct 2014, 07:44

Alin3006 scrie:Pe bune Tranan? Ca m-am uitat si eu la lunetele astea si nu mi s-au parut mai mult decat...bune. Asta daca esti un zdrahon obisnuit sa care greutati, ca altfel ...Eu unul nu mi-as pune asa ceva pe arma.
Recent si-a cumparat un prieten o luneta 1.5-8x30. Ma interesa magnificatia asta, asa ca am vrut s-o vad.
Prima impresie: grea ca dracu! A doua impresie: optica ok, claritate buna, un reticul foarte gros potrivit pentru goana si cam atat.
O luneta de goana de la Swaro ii da praf in ochi din orice pozitie daca vorbim de lipsa efectului de tub si claritate. Nu zic de Schmidt&bender sa nu spui ca sunt subiectiv, dar daca as vrea ceva pana la 8x...nu la IOR m-as opri, acum mi-e clar.
Asa la modul general, IOR face lunete bune ce-i drept, dar de aici si pana la a striga de bucurie ca un copil ...mi se pare tare departe.


Eu sunt prietenul cu IOR-ul??
Daca raspunsul este afirmativ luneta mea este 1/4x32 (Pitbull)...e greutza la 620 grame,e badaranoasa dar pe Argo Comfortech sta bine.Punctul de 2 MOA e ce trebuie pentru goana,optica imi place mult.
Am comparat la IOR 1,5-8x26 (sigur au scos x30??) cu Pitbull-ul si am considerat ca strict pentru necesitatile mele (goana) 1/4x32 e alegerea castigatoare,de departe.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Alin3006 pe 23 Oct 2014, 08:06

Nu, tu esti alt prieten cu IOR, desi e grea ca dracu si a ta. :lol: :lol: Insa si eu as prefera-o pe a ta versus 1,5-8x30, prin comparatie e finuta. :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde sean pe 23 Oct 2014, 08:57

M-am linistit! :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Dan2812 pe 23 Oct 2014, 13:12

Am fost la IOR - sunt lunate foarte bune si subscriu la cele scrise de Tranan, iar ca pret nu se discuta ,am inteles ca fac parte dintr-o noua generatie de lunate pentru vanatoare , se pare ca seria se va imbogatii cu 6-24x50/IL , acum pe langa cele mentionate de dvs. mai este in stoc si varianta de vanatoare a lunetei 1x/4x32 Pitbull (cu mecanisme de vanatoare), din cate am aflat acestea fac parte din lotul realizat pentru Australia.
Nu discut de greutate pentru ca nu am cu ce le compara, dar am gasit rezultatele unui test facut in acest an mai multor lunate (dar tactice) si luneta IOR 4-28x50 se afla pe un meritoriu loc 7 , cu 82.7 % in conditiile in care prima avea 89 %, s-au testat : mecanica, optica, ergonomia si alte caracteristici.
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde octav pe 23 Oct 2014, 21:19

Salut!!
Cu 1-10x26 s-a jucat cineva?
Pare...universala :D !!
octav
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Feb 2011, 21:31

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde sean pe 24 Oct 2014, 09:56

Eu m-am jucat cu aia tactica cu punctul in planul 2 si reticolul in planul 1...e belea dar si pretul e pe masura!
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Alin3006 pe 24 Oct 2014, 21:11

Dan2812 scrie:Am fost la IOR - sunt lunate foarte bune si subscriu la cele scrise de Tranan, iar ca pret nu se discuta ,


Pe bune, ai fost la IOR? :lol: Adica la birou, corect?

Tu chiar ne iei de prosti??? Hai sa-ti spun o trebusoara: ma enerveaza teribil aia care au senzatia ca ne pot lua de prosti si isi promoveaza marfa asa discret, ca niste forumisti oarecare. :evil: 99% dintre mesajete tale, sunt in topicuri legate de IOR! A dracu potriveala! Lunete romanesti pana la capat! Si romanul...tot roman.
Era greu sa trimiti un mail, ca reprezentant al ditamai fabricii de optica, si sa intrebi care sunt conditiile in care iti poti promova marfa aici, nu??

E mai usor sa ne iei de fraieri, ca e mai bine gratis, nu?

Am o veste pentru tine: la prima postare intr-un topic legat de lunete in gerenal si de cele IOR in particular, te banez! Definitiv!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Don pe 25 Oct 2014, 00:22

Mai rau e ca individul face un deserviciu IOR-ului...sper ca nu lucreaza la departamentul de marketing!!!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Don pe 25 Oct 2014, 13:58

Ca tot veni vorba despre marketing...poate ca vreunul dintre forumisti va prelua promovarea si vanzarea acestor lunete,intr-adevar foarte bune calitativ,excelente chiar la actuala generatie ca,la modul cum se ocupa IOR de piata interna,o sa ajungem sa preferam sa le cumparam de la Tranan!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Dan2812 pe 25 Oct 2014, 22:39

1)Multumesc pentru ca am devenit agent de vanzari prin simplul fapt ca ma intereseaza un singur subiect, voi apela la IOR sa ma angajeze.
2)Oare cei ce scriu pe forum in SUA despre Leupold si despre produsele sale sunt etichetati agenti comerciali si amenintati, eu cred ca nu ,oare de ce? , va raspund eu - pentru ca totul tine de educatie si respect pentru Made in USA si fata de cel ce scrie pe forum .
3)Cei ce deschid o discutie despre un produs al unei anumite firme sunt automat angajatii acestei firme sau au motive ascunse ?
4)Va este rusine cu produsele Made in Romania? daca nu atunci de ce atata incrancenare?

Pentru ca sunt un paria al acestui forum , nu ma voi supara sa fiu exclus , dar cenzura nu face bine.

Oare cand intrebi "ce parere ai despre luneta X" sau "a incercat cineva lueta Y?" - oare ce este? Va spun eu tot promovare este , dar o faci astfel incat alti sa discute si sa-ti promoveze produsul numai ca nu esti amenintat "ca te banez definitiv".

Pentru cei ce sustin cenzura si respectul local numai bine.
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Alin3006 pe 26 Oct 2014, 16:49

1. Vad ca in continuare ne crezi pe noi retarzi si pe tine destept nevoie mare. Ce logica ar avea sa intre cineva pe un forum de vanatoare, fara a posta nimic pe alte subiecte care nu au legatura directa sau indirecta cu IOR?
Esti pasionat DOAR de IOR, nu? Cat de prosti ne crezi? Modul asta de promovare e ¨fumat¨ de mult si pe orice forum si are un singur rezultat: banarea definitiva. Numai ca, in cazul tau, va fi munca in zadar, pentru ca dupa ce te voi bana iti voi sterge si toate mesajele. Pam-Pam. Asta pentru ca ne-ai luat de prosti, si desi te-am tolerat de mult tot nu te-ai potolit.
2. Pe forum in SUA scriu despre Leupold colaboratori ai forumului recunoscuti ca lideri de opinie, chiar si oameni care au interese directe in promovarea si vanzarea brandului Leupold. Diferenta consta in faptul ca, spre deosebire de tine, au bun simt si cer acordul celor care conduc forumul respectiv, sau vin cu postari care chiar aduc valoare. Si toata lumea e multumita. Daca o fac pervers, zboara exact cum o sa zbori tu, chit ca e vorba de un brand made in USA.
3. Nu cred ca mai exista nimeni pe forum care sa deschida discutii pe o singura tema. Asta pentru ca nu tolezez promovarea mascata si abuziva si zboara toti, mai devreme sau mai tarziu. Sunt o gramada de oameni care deschid o gramada de subiecte si primesc raspuns la ele. N-o mai da de gard, ca asa cum ti-am mai spus nu e nimeni prost cum crezi tu.
4. In mod general, nu, nu ne e rusine; in ce priveste IOR, marturisesc ca imi e rusine, din doua motive:
- conducerea IOR nu da doi bani pe piata din Romania si tintesc doar SUA si late piete mai mari. Pot sa inteleg asta, insa nu pot sa inteleg motivul pentru care, tot din mandrie nationala, nu desfac o mica cota din productie printr-o firma locala, la un pret special, mult mai bun decat cel din SUA. Ar saraci oare? Daca ei fac asa, noi de ce am mai fi mandrii de produsele lor? Sa si le bage undeva! :evil:
- al doilea motiv e fix modul pervers si dezonorant in care au ales sa abordeze piata din Romania si formatorii ei de opinie: ca hotii, pe usa din dos! Era greu sa trimita un mail prin care sa spuna: ¨fratilor, nu avem buget de reclama, dar uite, va propun un pret special pentru toti forumistii, cu conditia sa ne lasati sa promovam lunetele pe forum.¨ Ar fi gasit toata intelegerea. Insa noi romanii trebuie sa cumparam lunete IOR via Suedia, ca nu se deranjeaza nimeni sa ne vanda direct, suntem prea prosti si p^rea saraci, nu?
Imi vine si mie sa tip ca un copil cretin, insa nu de incantare ci de scarba si de dezgust! :evil: :oops:
Asa e, tara asta se identifica doar cu tiganii care cersesc in Suedia!

De sutele de medici si programatori ce spui Tranan? Ca si din aia sunt multi in Suedia, e drept, pe aia nu-i vezi pe strada! Aia nu ne fac renume in nici un fel? Pai tiganii NU sunt romani prietene, vad ca ai uitat niste amanunte legate de tara din care ai plecat!
Si pun pariu ca in Suedia nu intra nici un producator de lunete pe un forum sa se promoveze la modul asta si sa le vanda apoi la negru...ca la aia nu merg cacaturi din astea! Dupa care eventual, sa-i mai si certe ca NU sunt suficient de nationalisti! ASTA MI SE PARE CULMEA TUPEULUI!

Asa ca nu vorbim de nici o cenzura, ci de lipsa elemenetara a bunului simt! Asa ca cine vrea sa se mai pise pe consumatorii romani, ar fi bine sa caute un forum din alta tara, ca aici NU e loc!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Don pe 26 Oct 2014, 18:39

Aline,partial de acord - ne lamurim doar intrebandu-l pe Tranan cat e perioada de garantie pentru produsele IOR in Suedia si pe Dan2812 cat e in Romania si ne-am lamurit cum a rezolvat IOR criza de toalete publice din tara cand ii mana nevoia rusinoasa despre care vorbeai!
Pe de alta parte,buna parte dintre consumatorii romani cam asta merita - daca IOR ar scrie pe lunete Fritz Pulenspiegel si ar da trei zile garantie la ele s-ar gasi o masa insemnata sa rupa usile pravaliilor sa prinda si ei cate una - te poti lamuri usor de asta "pasind" in afara forumului,in masa mare de vanatori si sa le arati cate vreo minunatie IOR din generatia IV la care sa-ti strambe din nas ca-i "made in Romania" si sa-ti arate cate
o vechitura cu nume de pravalie de arme nemteasca explicandu-ti ce tare smecherie a facut el cand a luat-o!
Cat despre modul cum sunt perceputi romanii afara,si stii bine ca vorbesc in absoluta cunostinta de cauza,
tot Tranan cam are dreptate,la nivel de masa,la fel de luminata ca si guvidele mioritic,asa se vede!
Iar Dan2812...ar putea fi mai subtil,om fi noi prosti dar prea des ne spune asta!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Don pe 26 Oct 2014, 20:07

PS Aici ai foarte multa dreptate,e cumplit de iritant:
Alin3006 scrie:modul pervers si dezonorant in care au ales sa abordeze piata din Romania si formatorii ei de opinie: ca hotii, pe usa din dos! Era greu sa trimita un mail prin care sa spuna: ¨fratilor, nu avem buget de reclama, dar uite, va propun un pret special pentru toti forumistii, cu conditia sa ne lasati sa promovam lunetele pe forum.¨

Numai ca si asta nu-i decat o alta romaneala din partea IOR,pe principiul pe care se sprijina orice decizie
a bizonului indigen:"Noi suntem smecheri...iei ie fraieri si nu se prinde!"!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Tranan pe 26 Oct 2014, 21:53

Aline, ce sa zic? Sunt o gramada de romani in Suedia si multi sunt medici, profesori etc dar imaginea Romaniei a fost in ultimii ani transformata de hoardele de tigani care stau la cersit in fiecare oras, inafara supermagazinelor. Mi se face rusine de nu poti sa-ti dai seama. Au pasaport romanesc asa ca...ce sa mai zicem. Deasemenea zic ca au venit aici pt. ca sunt persecutati in Romania. :x
Sa vezi ce moaca fac clientii cand vin la mine la magazin, un magazin care la ora actuala e cel mai mare din Europa in ce priveste sortimentul produselor, si le spun ca sun roman. Se uita la mine ca si cum as fi aterizat de pe alta planeta si nu le vine sa creada ca asa arata romanii si nu ca cersetorii de pe strada.

Asta e, printre altele, si motivul pt. care am vrut sa promovez IOR-ul aici. Sa vada astia ce produse se pot face la noi.

Inainte nu prea am fost interesat de IOR intrucat mi se parea ca nivelul calitativ era sub nivelul cerintei de aici si nu vroiam sa imi risc reputatia. Odata cu aparitia modelelor de Gen 4 insa, IOR a devenit o marca care joaca la un nivel la care putine altele joaca la ora actuala. Lunetele sunt super si aterizeaza la preturi la care, la noi, sunt imposibil de concurat. Am avut pana acuma cateva meetinguri cu IOR si totul a mers conform dorintei mele si peste asteptari.
Lunetele au garantie de 30 ani si in situatiile in care am avut nevoie de serviciul de garantie a mers fara probleme.
Eu sper ca ei sa continue in directia asta nu numai la mine, in USA sau in Germania ci in toate tarile unde se vand la ora actuala intrucat o reclama proasta in Romania, Anglia, Finlanda sau pe alt undeva, va afecta si modul in care marca se vede la noi.
In ce priveste activitatea lor in Romania, eu nu am habar de cum merge decat ce am citit aici pe forum unde, din pacate, uneori au fost nemultumiri. La mine insa nu sunt probleme ci a mers excelent. Am discutat de cateva ori si cu Vali Leatu din America si el a facut o treaba excelenta in a promova marca acolo dar tot IOR sunt cei care fac lunetele.

Personal vreau sa comand 50 de binocluri 7x40 (daca reusesc sa ii conving sa le fabrice) pt. ca vreau sa tapitez toata Suedia cu binoclurile astea. Optic sunt fantastice si la preturile la care planific sa le vand, vor demola concurenta aici.

La ora actuala sunt agent general al urmatoarelor marci: March, US Optics, Hensoldt, IOR, EOTech, Shield, Meprolight, Ultimax, Delta, Vixen, Minox, Celestron, Skywatcher si Barr & Stroud dar marcile care imi fac cea mai mare placere sa le promovez sunt IOR, March, Hensoldt, Delta, EOTech si Ultimax. Asta atat datorita calitatii lor cat si a preturilor si relatiilor pe care le am cu marcile. IOR este insa marca tactica cu cel mai mare potential pe viitor intrucat au calitate, au pret super bun, au solutii inovative si service-ul a fost perfect pana acuma.

In ce priveste postarile lui Dan2812, personal nu stiu cine este dar sper ca postarile sa nu afecteze negativ valoarea marcii IOR. Eu stiu insa ca tu ai foarte bun control a celor ce se inregistreaza pe forum si daca tu ai scris ce ai scris, sunt sigur ca ai un motiv bine fondat si ca critica ta, in cazul acesta e justificata.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Alin3006 pe 26 Oct 2014, 22:39

Pai de faptul ca guvidele mioritic prefera chestii nemtesti e cumva firesc, dupa ani intregi in care tot ce produceam iesea prost; iar acum avem lunete bune. Asa si? Ce facem in acest sens, ca sa convingem consumatorul roman? O campanie de informare? NU. Promovare decenta si onesta? NU. Vine nenea Dan si incearca sa ne prosteasca pe toti, ca poate merge asa, sa nu mai cheltuie fabrica bani. Si vorba ta Don, mare minune daca nu e de pe la marketing...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Don pe 26 Oct 2014, 22:46

Alin3006 scrie: Si vorba ta Don, mare minune daca nu e de pe la marketing...

Atunci chiar ca vai de cu_ul IOR-ului pe piata romaneasca!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde sean pe 27 Oct 2014, 10:39

Garantie pe viata in USA vs. 30 de ani garantie in Suedia vs. un an garantie in Romania....meandrele concretului romanesc! :oops: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde NicuNicuta pe 27 Oct 2014, 12:10

Tranan scrie:Cum am primit informatiile si pozele apare. Sper sa fie cat mai repede.


@Tranan, pentru modelul 1.5-8x30 se folosesc inele de 30 ?

Multumesc.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Tranan pe 27 Oct 2014, 12:21

Da, sunt de 30mm.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde Don pe 27 Oct 2014, 20:44

sean scrie:Garantie pe viata in USA vs. 30 de ani garantie in Suedia vs. un an garantie in Romania....meandrele concretului romanesc! :oops: :lol:

Ce meandre,frate? Golanie zemoasa,romaneasca,parca-ti vine greu sa nu dai un telefon la IOR si sa le spui ce-ti vine prin minte...Alin se suparase,pe buna dreptate,pe suedezii un pic confuzi in legatura cu cine sunt unii si cine sunt altii...dar IOR ne trateaza mult mai discriminatoriu! Idiotii astia ne suspecteaza ca le cumparam sa spargem nuci de cocos cu ele!
Exact la asta ma refeream cand spuneam ca mai bine cumpar IOR de la Tranan,vreau si eu 30 de ani garantie!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR Rocks!!!!

Mesajde tehărău pe 27 Oct 2014, 20:45

Don scrie: ne-am lamurit cum a rezolvat IOR criza de toalete publice din tara cand ii mana nevoia rusinoasa despre care vorbeai!


:D
In afara ca fondul nu mai lasa loc de alte comentarii, mai folositi si forme de exprimare subtile :wink:
Bravo voua!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori

Publicitate