Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:55

Caut inele 30 standard high Leupold

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Caut inele 30 standard high Leupold

Mesajde bogdan_daniel pe 30 Ian 2015, 23:06

Va salut,
Ma puteti indruma catre cineva care comercializeaza pe aici pe la noi inele Leupold?
Caut urmatorul cod: LEU49959. Mai exact model: Standard, inalte (high), mate de preferat (pot fi si lucioase). Ideea este ca am unele noi medii, tot Leupold, care nu sunt destul de inalte. Nu permit actionarea lejera a inchizatorului.
Este viabila si varianta celor aduse din state (ca ale mele de altfel) dar poate gasim pe cineva care se misca mai repejor, pentru astea am asteptat "numai" vreo 2 luni.

Va multumesc.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Caut inele 30 standard high Leupold

Mesajde violiv pe 31 Ian 2015, 03:18

Arrow comercializa acest model, facute de Millet. Din pacate, singurele care mai apar in lista, pe 30 mm, sunt astea

http://www.arw.ro/produs.php?p=11700


Nu pot sa-mi dau seama din descriere ce inaltime sint. Codificarea pe site si corelatia cu descrierea .... nu prea exista.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caut inele 30 standard high Leupold

Mesajde bogdan_daniel pe 31 Ian 2015, 11:12

Sunt ok cele de Millet? Parca as vrea ceva mai bun...
Acum eu asi mai avea nevoie 3-4mm care sa-mi permita actionarea inchizatorului fara sa lovesc ocularul. Cineva imi sugera sa remodelez putin manerul inchizatorului, idee ce ma pus pe ganduri... cam ce ar implica? Brunajul manerului poate fi afectat de la incalzire?
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Caut inele 30 standard high Leupold

Mesajde violiv pe 01 Feb 2015, 12:29

Da, sunt OK.

Sa "remodelezi" manerul inchizatorului poate insemna mult .... indoit, pilit, refinisat - cam orice i-ai face brunajul se duce si trebe altul. Incalzirea poate decali corpul inchizatorului, etc.
Ce arma e in discutie?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caut inele 30 standard high Leupold

Mesajde bogdan_daniel pe 01 Feb 2015, 14:59

Multumesc pentru sfaturi si sugestii, problema s-a rezolvat prin "coafarea" manerului.
Arma... este una care suporta astfel de interventii, unele chiar ii imbunatatesc aspectul si functionaliatea, o Zastava m70 Stutzen
Mai exact:am incalzit local, l-am indoit in 2 locuri, apoi slefuit pe banda, slefuit ud pana la 1500 grit iar la urma lustruit.
Daca s-ar pastra asa ar fi perfect daca nu ...macar e pregatit pentru brunare.
Rezultatul: 3-4 mm spatiu intre inchizator si ocularu lunetei - suficient!
O sa pun doua trei poze ce rezultatul obtinut.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Caut inele 30 standard high Leupold

Mesajde bogdan_daniel pe 01 Feb 2015, 19:49

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Caut inele 30 standard high Leupold

Mesajde violiv pe 01 Feb 2015, 21:01

Boala Mauser-ului. Asa a patit si a mea ca sa incapa tot o luneta de goana.
Si nu rugineste. Daca e slefuit fin asa cum ai zis si daca o mentii unsa foate discret sta asa "inox" ani de zile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori

Publicitate