Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:11

Ultimax 1-6 x24 gen II

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde Alin3006 pe 25 Ian 2016, 23:53

Tranan scrie:Ideea este insa ca lunetele de calitate medie au o calitate atat de buna incat nimanui nu trebuie sa ii fie rusine sa le recomande sau sa le cumpere.


De acord, dar de aici si pana la a le compara cu cele din primul esolon, e cale lunga.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde Alin3006 pe 26 Ian 2016, 00:01

AXP scrie:Ei bine trecand la comparatia lui @Alin3006, ..., este foarte adevarat ca nu poti sa compari un SUV cu un offroader, ..., asa si cu lunetele in discutie, ..., dar depinde foarte mult de tipul de vanator si tipul de vanatoare practicat,..., un sofer "duminical" cu un offroader adevarat care circula doar la sfarsit de saptamana, 80% pe asfalt si 20% pe macadam, ..., ce nevoie are de masina off road? De ce nu este bun un SUV? Asa si cu lunetele premium, si cele bune din esalonul doi, ..., depinde cine si la ce le foloseste, ...., ocazional si cu un SUV bun, ..., iesi la camp si la -15 grd C, in noroiul inghetat, sigur nu te impotmolesti.
Toate cele bune.


Pai deminde ce pretentii ai tu si cat de mult esti dispus sa cheltuiesti ca sa ai un echipament de top. Si cat de des mergi la vanatoare etc.
Oamenii ¨isi fac treaba¨ si cu echipament mai putin performant, insa asta nu inseamna ca se pot compara un SUV cu un Offroader sau o luneta din esalonul doi cu una de top numai pentru ca X sau Y accepta compromisul sau s-a obisnuit cu una medie. Poti sa te imbeti si cu vin bun si cu vin prost, dar daca poti alege vei alege sa o faci cu vin bun. Cam asa e si cu lunetele.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde Tranan pe 26 Ian 2016, 00:17

Alin3006 scrie:
Tranan scrie:Ideea este insa ca lunetele de calitate medie au o calitate atat de buna incat nimanui nu trebuie sa ii fie rusine sa le recomande sau sa le cumpere.


De acord, dar de aici si pana la a le compara cu cele din primul esolon, e cale lunga.


De comparat le pot compara dar concluzia compararii va fi ca cele de top, sunt in continuare de top. Nu mi-ar trece prin cap sa-i spun vre-unui client cum ca un Ultimax e la fel de bun ca un S&B, Leica, Swarovski sau Zeiss. Departe de mine gandul.
Pe de alta parte e normal considerand diferenta de pret si ideea ramane in continuare ca clientul, considerand bugetul si modul lor de utilizare isi alege ce se potriveste cat mai bine.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde bowmadness pe 26 Ian 2016, 20:26

violiv scrie:
@Tranan ... Ai zis bine mai sus: "n-am bani de Zeiss mai bine nu cumpar" ... la cum merg lucrurile astazi, e foarte probabil c-o sa ajungem sa luam cate un astfel de produs al opticii moderne si accesibile la fiecare doi ani - si chiar daca n-o sa scrie pe el "durata estimata de folosire = 2 ani" cumparatorii o sa aiba undeva in subconstient ca deja trebe sa stranga banii pentru urmatoarea, la fel de "performanta".


Pe asta am testat-o pe proprii techini, rar cand imi pare rau dupa bani, dar intr-un caz similar descris de Vio chiar mi-a parut, RAU DE TOT, am facut o luneta, asa zisa medie, cadou, am recomandat-o ptr max 223, pentru ca nu am putut sa mint un eventual cumparator ca ar fi buna la cal. mai mari! au urmat 2k cheltuiti pe una consacrata si absolut nici o parere de rau, nu e zi de la D-zeu sa nu ma uit prin ea! Macar cu Weaver nu te astepti la cine stie ce si ai marea sansa sa ai surpize extrem de placute! Clar as trage pe catare pana as avea bani de ceva ca lumea, dar sfaturile sunt facute sa nu fie urmate!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde bowmadness pe 26 Ian 2016, 20:31

[quote="Tranan"]Ca exemplu opus, Delta si Ultimax ofera 10 ani la tot, optica, mecanica, iluminare si manopera e inclusa.

Hai sa fim seriosi! Nu in Romania!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde bowmadness pe 26 Ian 2016, 20:45

Tranan scrie:Si daca credeti ca e foarte tare, nu ati auzit ce garantie are Vortex. Garantia lor e life time. Daca ti s-a stricat primesti una noua. No questions asked.


La fel si Bushnell, BULLETPROOF se cheama garantia lor la Elite 6500, advertised ca NO QUESTION ASKED dar trebuie sa completezi un formular in care sa spui de ce o inapoiezi. How fun is that? Bushnell e recunsocut ca slabut la garantii, acu il fac, cica, tot in Jap , probabil, tot la light optical works ala, nu-l mai fac la chineji, zice-se! Cred ca toate "japonezele" astea au un atelier comun de garantii, in podu' garii!
Optica lor pare buna, la inceput, pentru ca s-au inventat coatingurile (ma mir ca inca nu pun cuvantul NANO langa ele), nu pentru ca sticla ar fi stralucita, practic e doar o spoiala care nu poate tine cine stie ce (cam 2 ani zic ca ar fi destul la 500 de euroi in conditiile de vanatoare din State, la noi poate mai mult ca ne trebuie psihologi si nu-s destui)!
E doar o parere, nu sunt cercetator britanic sau american, ma scuzati!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde bowmadness pe 26 Ian 2016, 21:26

violiv scrie:La varianta de goana diferenta e mare. Z 4 exista numai cu 1,25x la debut ceea ce nu-i deloc asa bine ca 1x real ~1,1 iar la camp e vreo 30% mai mult la Z6 fata de Z4.
La variantele de panda e o diferenta si de sticla nu numai de gama de magnificatii.
Si Z4 vad bine dar net sub Z6.


Vio, swaro te contrazice in ceea ce priveste transmisia luminii
z4i de goana 92%
Z6i de goana 90%
La fel si la unele din cele cu mag mai mari!
Nu pare cine stie ce diferenta, dar este, le-am avut una langa alta si am vazut diferenta seara, tot z6 am luat pentru campul vizual cu 25% (sau 30%, depinde de sistemul de referinta) mai mare si 1 x real.
Pentru panda si dib strang pentru un z4 fara i, cca 1.4k
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde laurul pe 15 Iun 2016, 15:51

Prin bunavointa unui extrem de amabil coleg de forum, caruia ii multumesc si pe aceasta cale, aseara am avut ocazia sa ma uit prin luneta ce face obiectyul acestui topic.
Luneta montata pe o frumusica de T3 lemn.
Prima impresie cand am vazut-o a fost de lucru trainic, bine lucrat. Designerul cred ca era fan Swaro sau visase bijuterii ptr nevasta cu o noapte inainte ca aduce mult cu ea.

Roata de magnificatie cu o cursa ferma, relativ greoaie, lucru de inteles la o scula noua

Iluminarea in 11 trepte, cu stop intre ele, foarte clar definita , cu un 11 care merge chiar si pe camp cu zapada soare dar cu un minim ce nu deranjeaza in crepuscul.

Corectorul de dioptrie merge greu(parca prea greu) si cred ca este imposibil de dereglat accidental. Se pare ca dioptria corecteaza mai putintel decat altele ceva gen+/-1,5, lucru neplacut pentru ochelaristi :-s

x1 pare un x1 cinstit, decupeaza din peisaj mai bine decat ma asteptam, de poti trage cu ambii ochi deschisi fara probleme. Efect de tub spre zero, distanta pupilara generoasa de nu iti e frica ca o iei in spranceana.Luminoasa si in culori naturale fara tente de culoare.

Campul vizual mare spre foarte mare ;) :x :ymhug:

Distorsiuni la magnificatie x1 aproape inexistente. :ymapplause:

Reticul vanatoresc 4A excelent. Linii clare, bine definite. Un priceput poate trage cu pretentii de grupaj pana spre 200 m.

Pe x6 apar usoare distorsiuni periferice si o usoara irizatie galbuie pe margine ; pentru irizatie , dau vina pe lumina ciudata de dupa ploaie, probabil ca era multa apa in aer. Pe x6 apare un f usor efect de tub, nederanjant.

Concluzia mea: de banii aia primesti o gramada de luneta.

PS. Mi-ar placea sa se uite Violiv prin ea......
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde violiv pe 15 Iun 2016, 19:34

De atata tras am surzit, de atata uitat am chiorat. Mai las si pe altii.

Corectorul de dioptrii cu gama mare la o luneta de goana e practic inutil. Creierul uman compenseaza o diferenta de max 1,25-1,5 dioptrii intre imaginea vazuta cu un ochi si cu celalat. Una dioptrie necesar de corectat pentru vederea la distanta te cam lasa in ceata fara ochelari. Adica, daca ai nevoie de ochelari pentru distanta si-i scoti, decorul devine neclar iar cand pui luneta la ochi, cu corectorul setat pe corectia necesara, imaginile oferite celor doi ochi sunt atat de diferite incat trasul cu ambii ochi deschisi devine practic imposibil.
Asa ca am pus ochelarii si-am revenit la Docter ;)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde aghiuta pe 15 Iun 2016, 21:36

violiv scrie:Asa ca am pus ochelarii si-am revenit la Docter ;)

+1 :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde DART pe 17 Iun 2016, 08:45

violiv scrie:De atata tras am surzit, de atata uitat am chiorat. Mai las si pe altii.

...............................................................................................
Asa ca am pus ochelarii si-am revenit la Docter ;)


ce ochelari !?...cei de distanta ?Cat ai pt. distanta eu am plus 0,75...Tu?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde violiv pe 17 Iun 2016, 19:36

Cat am avut 0,75 mai mult nu i-am purtat. Am suplinit la vanatoare folosind luneta cu corector de dioptrie. Asa am ajuns iute la +1 si n-am mai vazut ce se intampla in jurul meu .... luneta de goana a devenit mai mult "incurcatoare" ... tot trebuie sa stau mereu cu ochelari. Asa ca am revenit la Docter pentru ca-mi face achizitia tintei mult mai instinctiva.
Insa mi-aluat mult si mute lentile incercate pana am gasit o pereche cu care sa vad clar si catarea lisei si iepurele. Sa vad perfect clar si punctul la Docter si terenul e aproape imposibil....insa e mai bine decat cu luneta. Tot zic sa trec la lentile de contact dar inca nu m-am invrednicit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde Gordis pe 17 Iun 2016, 22:29

jon2004 scrie:@violiv
Sa stii ca in perioade de criza pierd firmele mari si castiga cei care vand ieftin :)
In perioade de criza apara cei mai multi vanzatori de vise .


Buna seara,...esti foarte sigur de argumentele tale ? As indrazni sa-ti ofer "cazul" Shell in perioada crizei petro din anii 70...nu prea se incadreaza in teoria pe care o enunti...si mai sunt...
Gordis
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Sep 2013, 14:59

Re: Ultimax 1-6 x24 gen II

Mesajde mariusk pe 05 Noi 2016, 21:16

Sunt proaspat posesor de Ultimax gen2.Am schimbat swarovski Z4 1,25-4x24 cu Ultimax 1-6x24 pt ca :nu-mi placea reticulul cu cercul prea mare,am cistigat la magnificatie si cimp vizual si am claritate si optica egale.Nu sunt subiectiv,m-am uitat prin zeci de lunete si consider Ultimax o luneta foarte decenta pt pretul la care este oferita.Optica super,fara efect de tub,foarte slabe distorsiuni laterale(pe care le are si Swaro),Reticul cu fibra optica super fain si clar.Am avut si folosit lunete de la Norconia si pina la Swarovski,nu fac reclama si nici nu ma intereseaza aspectul,va spun doar cinstit ca Ultimax este o luneta exceptionala.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 128 vizitatori

Publicitate