Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 21:31

Torrey Pines Logic - primele sighturi termice

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Torrey Pines Logic - primele sighturi termice

Mesajde Tranan pe 29 Apr 2016, 08:25

La Shot Show in Las Vegas am avut sansa sa descopar un nou product care m-a facut practic sa amutesc. Un sight de marimea unui Docter sight dar termic, produs de firma americana Torrey Pines Logic din San Diego si le puteti vedea la mine pe site.

http://skytte.astrosweden.se/sv/article ... ines-logic

Astia au produs de cativa ani sisteme termice pt. paza, elicoptere etc dar acuma, pt. prima data in lume, au scos acest sight termic care e, pur si simplu, o bijuterie.
Cantaresc intre 50-64g, se monteaza usor ori pe o sina weaver/picatinny ori pe surub 1/4" in cazul in care vrei sa o folosesti la mana sau pe trepied.

Vin atat in variante de 9 Hz si 30 Hz si grosismente de 1x si 4x, diferenta dintre ele fiind ca cele de 9 Hz trebuiesc calibrate manual din cand in cand si vin cu montura fixa pe cand cele de 30 Hz se calibreaza automat si vin cu montura rapida.
Distanta de detectie e de ca. 150m si distanta propice de vanat cu ele e intre 0-100 m in functie de grosismentul folosit.

Cee ce le face sa fie foarte atractive este faptul ca se pot folosi atat ca sighturi principale pe arma, montate direct pe sina sau secundare, montate paralel pe o luneta existenta pe arma, caz in care functioneaza super.
De cand le-am introdus la noi, suntem coplesiti de comenzi si sunt putine produse pe care le-am vandut vreodata care sa fi fost atat de populare ca astea. \m/

Popularitate lor nu are de face numai cu faptului ca sunt mici, de calitate buna, usoare si usor de folosit ci si de faptul ca sunt ieftine, aterizand in Suedia la preturi intre €925-1345 ceea ce le plaseaza la un nivel la care nimeni nu indraznea sa viseze acum cateva luni ca s-ar putea obtine un sight termic.

Nu stiu care sunt legile in Romania dar la noi e legal vanatul cu ele si in cazul acesta le recomand celor care vaneaza noaptea. Sunt adevarate perle.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Torrey Pines Logic - primele sighturi termice

Mesajde violiv pe 29 Apr 2016, 09:32

La noi sunt ilegale....chiar si numa sa vorbesti despre ele e ilegal :D , nu numa' detinerea, comercializarea, folosirea pe arma sau pe langa, etc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Torrey Pines Logic - primele sighturi termice

Mesajde Marksman pe 29 Apr 2016, 20:05

Faine imi place...la Americani le da voie sa vineze pe timp de noapte ( doar la predators ) . LA Canadieni este interzis sa tragi cu arma dupa ce apune soarele
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Torrey Pines Logic - primele sighturi termice

Mesajde Tranan pe 29 Apr 2016, 21:29

La noi sunt legale la mistret dar necesits licenta, ceea ce nu e o problem, dar si in cazurile unde unde un animal a fost ranit si trebuie cautat pe timp de noapte.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: NicuNicuta şi 17 vizitatori

Publicitate