Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Noi 2019, 13:59

swaro habicht 8x30W

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: Cristi

swaro habicht 8x30W

Mesajde bowmadness pe 23 Mai 2016, 20:35

M-am gandit sa va spun despre acest binoclu.
Optica: impecabila, are toate tratamentele moderne, efect 3D pana in 40m de necrezut, focalizare centrala impresionanta. Am comparat cu modele mult mai scumpe de la Swaro si Zeiss, nu l-as schimba!
Aspect: prisme porro, deci arata ca alea din razboi (un plus sau un minus, depinde de ce va place, mie imi place)
Greutate: 5oo si ceva de grame , sta sub brat fara probleme.
Stabilizare: nu are dar nu-i trebuie
WATERPROOF!!!!
Culori: un pic reci dupa gustul meu, dar altfel reale
camp vizual wide, 136m/1000m zic ei, dupa mine e ok, mergea si mai mare :))))
MINUSURI: aparatoare obiective de tot rahatul, i-am pus niste flip-up uri folosite la lunete
eye cup urile (nu tiu cum le zice corect in romaneste, imi cer sscuze, cauciucurile care se lipesc de ochi) sunt un pic prea scurte si dure, le-am schimbat cu unele mai lungi, care au niste aripi ca sa nu intre lumina.
ObIEcTIVE scurTE, mai are reflectii daca bate soarele lateral in ele, dar aparatoarele de luneta le-am blocat la 90 de grade, le rotesc spre soare si imi fac umbra, chiar functioneaza!
A iesit o scula de vis la un pret de 3 ori mai mic decat binoclurile varf de gama cu roof prism, care chiar VEDE MAI BINE ca acestea!

PS : la 75 m masurati cu telemetrul in prealabil, am putut deosebi o albina (sau viespe, ma rog :))) de alta gaza, in sensul ca am vazut cu irizatii galbene.
pretul platit: ceva sub 800 euroi +50 rahaturile de cauciuc adaugate
ALICE! Who the f... is Alice?
bowmadness
Membru important

Locaţie: Romania

Re: swaro habicht 8x30W

Mesajde violiv pe 29 Mai 2016, 00:22

bowmadness scrie:A iesit o scula de vis la un pret de 3 ori mai mic decat binoclurile varf de gama cu roof prism, care chiar VEDE MAI BINE ca acestea!

PS : la 75 m masurati cu telemetrul in prealabil, am putut deosebi o albina (sau viespe, ma rog :))) de alta gaza, in sensul ca am vazut cu irizatii galbene.
pretul platit: ceva sub 800 euroi +50 rahaturile de cauciuc adaugate

Stii bancul cu amicii care-si laudau lunetele, ambele de top?

Parafrazez: daca ai fi avut unul de trei ori mai scump acum puteai sa ne spui daca era albina sau viespe :ymdevil:
La 800 E nu-i chiar o scula ieftina.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Înapoi la Optica de vanatoare