Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:54

Final cu Happy End in servisarea unei lunete SchmidtBender

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Final cu Happy End in servisarea unei lunete SchmidtBender

Mesajde DART pe 12 Ian 2017, 14:08

Va transmit experienta unui coleg ... si parerea lui despre derularea servisului lunetei sale Schmidt&Bender intermediata de catre noi.
"
Buna ziua si La Multi Ani !

Toate cele mai bune ganduri pentru 2017 si multa sanatate !

A durat un pic mai mult decat m-am gandit la inceput, dar in sfarsit trimit mail ul despre care am discutat.

La inceputul anului 2016, am cumparat, aceasta luneta de pe un forum.
Increzandu-ma intru totul in vanzator, si in perspectiva recomadarilor, am cumparat luneta fara sa pun mana pe ea.
Vanzatorul mi-a spus ca are mici urme pe tub de la inelele care au fost montate inainte. aceste urme erau acoperite cu banda neagra sa nu se vada.
Nu m-a deranjat si mi-am asumat acesta problema estetica.
Luneta a fost montata si folosita fara probleme timp de 6 luni.


Ulterior, in urma discutiilor avute cu service ul Schmidt&Bender am decis trimiterea lunetei in service pentru verificarea iluminarii.
Ca atare, am luat legatura cu d.voastra pentru a va ruga sprijin in pasii urmatori.

Ati vorbit cu d.nul Robert Horvath(Director comercial) de la Schmidt&Bender caruia i-am trimis, in Ungaria, prin curier luneta, impachetata si descrierea problemelor.
Dupa cateva zile, luneta a ajuns in Germania la service ul S&B unde a fost verificata.De acolo, am primit vestea referitoare la "gaurica" din tub si restul problemelor.
Totodata, am primit si costurile finale ale reparatiei, punctual cu fiecare element.
Totodata, prin servisare, nemtii intelg, curatarea, ungerea, reglarea, inlocuirea garniturilor, umplerea cu azot... tot ceea ce se face la o luneta noua.

Mi s-a cerut acordul pentru reparatie si "prin garatia oferita de d.voastra" luneta a fost reparata inainte sa fac plata.
dupa cca 40 zile de la mometul in care am trimis luneta, timp in care au avut loc toate aceste conversatii, am primit confirmarea ca luneta este in Ungaria si va fi trimisa catre mine. Asa ca, dupa 45 zile, am primit luneta servisata, tub ul inlocuit , practic o luneta nou nouta in cutie, dupa cum se vede in pozele atasate.

Vreau sa va multumesc pentru sprijinul acordat, garantia morala oferita si pentru intermedierea relatiei cu SchmidtBender Ungaria/Germania.
Am atasat cateva poze cum era inainte si cum e dupa.
Factura si restul de zoze de la service se gasesc in mail urile conversate si daca considerati ca sunt unele lucruri care trebuie eliminate sau adaugate, va rog fara nicio problema.

Momentan, luneta se afla pe raftul unui magazin de profil spre vanzare.
Proprietarul magazinului este un prieten si stie intrega poveste.

As dori, daca considerati ca este oportun, sa povestiti aceasta experienta pe forum, dar fara nume. Vanzatorul este activ pe forum, si sper ca nu a stiu ca este o problema cu luneta cand mi-a vandut-o.

Multumesc inca odata si sper sa ajung cat de repede la d.voastra sa ma sfatuiti pt. pasul urmator catre o luneta de goana.

Toate cele mai bune ganduri .

Semnatura:XXXXXXXX
Tel.XXXXXXXX


"

Inainte

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Dupa

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Final cu Happy End in servisarea unei lunete SchmithBender

Mesajde violiv pe 12 Ian 2017, 15:24

Bravo S&B!

Asa, de tras invataminte, putem sti macar aproximativ cat a costat luneta luata s-h, cat au costat reparatiile? Am o vaga banuiala ca iesea mai ieftin daca lua una noua ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Final cu Happy End in servisarea unei lunete SchmithBender

Mesajde DART pe 12 Ian 2017, 15:59

violiv scrie:Bravo S&B!

Asa, de tras invataminte, putem sti macar aproximativ cat a costat luneta luata s-h, cat au costat reparatiile? Am o vaga banuiala ca iesea mai ieftin daca lua una noua ...


Nu mai stiu exact pretul SH de cumparare... undva intre 1000-1200 euro...nu m-a interesat sincer.
Servisarea care include:
-transport
-constatare
-reparatie-(schimbarea integrala a tubului , reconstruirea si retestarea lunetei )
Pretul toatal a fost:434,39 Euro
...a iesit mai ieftina decat una noua :D .Practic omul are acum o luneta noua.
Una noua il costa mai mult ... in schimb cred ca alta varianta nu avea... asa a ramas doar cu "tevatura" .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate