Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:29

Sfat combinatie carabina luneta

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde adisting pe 23 Mar 2018, 10:23

si ca sa ma intelegeti si mai bine, astept o carabina MERKEL RX HELIX ALPINIST , in calibrul 9,3x62 pe care vreau sa montez o luneta de goana care sa reziste. ce imi recomandati ?
multumesc tuturor pentru sfat. bugetul ar fi cam 4000 lei. daca aveti alte optiuni apropiate de buget dar mai mari , va rog sa le expuneti.
astept opiniile voastre. multumesc anticipat !!!!
adisting
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mar 2018, 16:38

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde mariusk pe 23 Mar 2018, 11:48

O recomandare ar fi citirea topicurilor destinate acestor lunete.Sunt multe si placute la citit.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde adisting pe 23 Mar 2018, 21:56

mariusk scrie:O recomandare ar fi citirea topicurilor destinate acestor lunete.Sunt multe si placute la citit.

multumesc foarte mult pt recomandare.
am citit si am tot citit dar sunt tot felul de pareri. partea proasta e ca nu m-am uitat prin nici una din lunete sa pot sa imi fac o parere. am sa merg la tirg si poate o sa pot proba pe viu citeva lunete. nici nu stiu daca la tirgul "fishing and hunting "avem si standuri cu arme si lunete . voi vedea.
este foarte multa informatie care te bulverseaza.
inca mai astept un raspuns . multumesc tuturor ! :-h :-h :-h
adisting
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mar 2018, 16:38

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde mariusk pe 24 Mar 2018, 12:06

O luneta de luat in seama este Kahles Helia 1-5x24 il.Pret 1600 euro
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde gore2018 pe 29 Mar 2018, 07:53

Daca cumpar luneta din America exista ceva reguli sau restrictii privind exportul din USA a acestui produs.
A mai cumparat cineva lunete de ,,peste ocean,,? S-au a primit in pachet de la cineva care locuieste acolo?
Cum se procedeaza?
Multumesc.
gore2018
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Mar 2018, 20:38

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde AXP pe 29 Mar 2018, 08:37

Am cumparat eu de pe OpticsPlanet.
Se plateste taxa vamala 10%, peste valoarea din factura, si peste asta se aplica si TVA 19%. Adica, total, 1.1*1.19 ~1.31,... ai "capac" al fiscului de 31% peste valoare de achizitie.
Se aplica la tot ce valoarea facturata depaseste 100USD.
Aceeasi chestie am patit si cu niste piese de ATV, ... cumparate "on line" in SUA si trimise aici.
Se ocoleste legal, doar daca le aduce cineva in bagaje si le declara obiecte personale sau obiecte cadou.
Mai exista practica (la intelegere cu vanzatorul) ca vanzatorul sa faca doua facturi, ..., una mai mica si una mai mare in completare, se achita amandua la comerciant, dar acesta pune in colet doar pe cea mai mica, ..., dupa care vei plati taxele, ..., dar asta nu prea tine cu obiecte comercializate "on line', deoarece este usor de verificat prin site-ul de vanzari, ..., Posibil ca se poate daca ti le trimite o cunostinta ca obiecte "second hand', si declara o valoare sub 100USD sau o valoare mica, convenabila taxarii, ... insa asta o spun doar ca teorie, ..., eu nu am incercat, eu am platit de fiecare data taxele ca mutulica, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde gore2018 pe 17 Mai 2018, 21:26

Multumesc pentru sfaturi.
Am facut urmatoarea achizitie:
Sako clasic 3006 si luneta Leupold vx 5hd 1x5-24.
De unde pot cumpara prinderi pentru luneta?
Am cautat pe ceva site-uri dar nu am gasit.
gore2018
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Mar 2018, 20:38

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde pipabh pe 18 Mai 2018, 16:07

Incearca la Huntershop Oradea
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde adisan77ro pe 18 Mai 2018, 17:32

Inainte de asta eu zic sa te uiti pe site-ul producatorului ca vei gasi in tabel toate detaliile atat pentru baze cat si pentru inele. Asa (in functie de cat spatiu ai disponibil pe luneta ptr montarea inelelor), iti vei da seama daca ai nevoie de baze Short, Long sau Extended. Cele Short si Long sunt disponibile si in varianta Q.R.(prinderi rapide) si trebuie imperecheate cu inele Q.R. Daca vrei montura fixa, cel mai probabil poti sa iei in calcul varianta XLo. La varianta cu prinderi rapide cele mai joase inele sunt cele Lo. Eu zic sa te documentezi inainte sa faci comanda la Hunter Shop, ca sa sti din start ce sa ceri (eviti posibilele surprize). daca ai timp sa rascolesti pe net vei gasi inclusiv codul fiecarui produs ca sa faci comanda tintit.
Feliciatri ptr achizitie si sa o stapanesti cu placere.

P.S.: Cum ti se pare greutatea armei?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde AXP pe 18 Mai 2018, 18:16

Orientativ, pentru a avea o idee despre ce tipodimensiune de montura ai nevoie, la Sako 85, uite o imagine care poate te va ajuta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde adisan77ro pe 18 Mai 2018, 20:12

Este si asta o varianta. Eu ma refeream la bazele prinderilor Optilook cele care dupa infiletarea inelelor in ele formeaza un tot unitar. Are nevoie de 2 baze si 2 inele.
Click pe link-ul de mai jos si vei vedea fiecare dimensiune de baze cu inelele aferente, pe dimensiuni si codurile aferente fiecarei monturi. De asemeni am pus si imagini cu lunete montate pe arma. Vei vedea montura cu baza mai lunga care se prelungeste pana deasupra inchizatorului, montura fixa, montura rapida si montura fixa cu Ringmounts (fara baze). De fapt aceste Ringmounts cred ca ar fi cele mai potrivite in cazul in care ai o luneta de goana, si iti doresti o montura fixa cu o linie de mira cat mai joasa. Acest tip de montura cu Sako RingsMounts (nu necesita baze) este reprezentat in poza cea mai de jos pe un Sako Finlight.
Asadar, optiuni sunt dupa placul fiecaruia.

Klick pe link si deruleaza imaginile in jos

https://imgur.com/a/NRqyyfY
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde AXP pe 18 Mai 2018, 21:49

Scuze, daca nu m-am facut inteles, nu faceam referire la o varianta anume de montura, ..., incercam doar sa dau un exemplu, o imagine, de identificare a tipodimensiunii culatei, implicit a tipului bazelor, data in imagine deschiderea ferestrei boltului, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sfat combinatie carabina luneta

Mesajde gore2018 pe 19 Mai 2018, 20:58

adisan77ro scrie:Inainte de asta eu zic sa te uiti pe site-ul producatorului ca vei gasi in tabel toate detaliile atat pentru baze cat si pentru inele. Asa (in functie de cat spatiu ai disponibil pe luneta ptr montarea inelelor), iti vei da seama daca ai nevoie de baze Short, Long sau Extended. Cele Short si Long sunt disponibile si in varianta Q.R.(prinderi rapide) si trebuie imperecheate cu inele Q.R. Daca vrei montura fixa, cel mai probabil poti sa iei in calcul varianta XLo. La varianta cu prinderi rapide cele mai joase inele sunt cele Lo. Eu zic sa te documentezi inainte sa faci comanda la Hunter Shop, ca sa sti din start ce sa ceri (eviti posibilele surprize). daca ai timp sa rascolesti pe net vei gasi inclusiv codul fiecarui produs ca sa faci comanda tintit.
Feliciatri ptr achizitie si sa o stapanesti cu placere.

P.S.: Cum ti se pare greutatea armei?

Multumesc pentru sfaturi.
Ii o frumusete, mi s-a potrivit din prima.Si nu mi se pare grea.
Sa vedem in practica cum merge.
gore2018
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Mar 2018, 20:38

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate