Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:41

Leupold VX-5HD 3-15X56

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Leupold VX-5HD 3-15X56

Mesajde hunterb pe 23 Mai 2018, 07:52

Salutare,

Tocmai ce am montat pe Blaser-ul meu R8 profesional o luneta Leupold VX-5HD 3-15X56 si tin sa impartasesc cu voi primele impresii.
Luneta a fost deja prezentata pe forum, eu nu pot decat sa confirm calitatea produsului si raportul pret / calitate exceptional. Luminozitate, contrast, rezolutie, nu are efect de tunel la nici o magnificatie si filtre de culori (din tratamentul sticlei probabil) care avantajeaza ochii mei astfel incat culorile imi par foarte vii. Tureta balistica robusta, discreta, un sistem de adus la zero foarte simplu si robust, clickurile sunt bine delimitate, se simt foarte bine tactil si audibile. In plus e si foarte usoara (630 de grame).
Ce ramane de confirmat in timp este fiabilitatea mecanica a sistemului erector. Singurul lucru care l-as putea reprosa este conul foarte lung intre tub si obiectivul de "iesire" care limiteaza modul de montare a lunetei (eu de exemplu am tras luneta la maxim in spate pe montura Blaser cu inele).
Am reglat-o in poligon cu munitie RWS HIT de 9.1 grame (cal 7mm rem magnum), dupa primul foc (reglata intai la rece) am tras 3 serii de cate 2 focuri (am urmat sfatul lui Vio) si am urcat apoi inca un click.
Si teava si-a cam facut rodajul (are cam 80 de focuri) asa ca incepe sa isi arate performantele.
In final, sunt foarte multumit de luneta, astept sa vad in timp cum confirma.

Numai bine,

hunterb
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Leupold VX-5HD 3-15X56

Mesajde Ghinda pe 23 Mai 2018, 08:39

Trimite poza si lui Razvan! :D
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Leupold VX-5HD 3-15X56

Mesajde AXP pe 23 Mai 2018, 09:07

Sa iti aduca cat mai multe bucurii si satisfactii.
Te rog, fii amabil si spune ce tip de bipod si tip prindere folosesti la arma din poza, si cat esti de multumit.
Multumesc.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Leupold VX-5HD 3-15X56

Mesajde hunterb pe 23 Mai 2018, 10:22

@Mugurel, i-am trimis asa cum am promis 8) ti-am trimis si tie :D

@AXP, bipodul este Harris BR-S 6-9 inchi, prindere dedicata pentru Blaser R8 si tot ca accesoriu Harris e si levierul de strangere / slabire a miscarii de rotatie in axul tevii...toate luate de la Adi Petcu. Sunt foarte multumit, e cam greu dar nu am gasit nimic mai solid si mai fiabil...parerea mea

numai bine,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Leupold VX-5HD 3-15X56

Mesajde AXP pe 23 Mai 2018, 12:55

hunterb scrie:@Mugurel, i-am trimis asa cum am promis 8) ti-am trimis si tie :D

@AXP, bipodul este Harris BR-S 6-9 inchi, prindere dedicata pentru Blaser R8 si tot ca accesoriu Harris e si levierul de strangere / slabire a miscarii de rotatie in axul tevii...toate luate de la Adi Petcu. Sunt foarte multumit, e cam greu dar nu am gasit nimic mai solid si mai fiabil...parerea mea

numai bine,

hunterb


Multumesc pentru informatie.
Referitor la luneta, ..., eu am luat pentru una din tevile R8-lui meu o luneta Leupold VX-5HD 2-10X42, ...,
la fel ca tine, am ramas profund impresionat de tureta, luminozitate, claritate, contrast, si faptul ca nu are nici un efect de tunel la nici o magnificatie, ..., inca ceva ce ma mai surprins in mod foarte placut, este cum se vede prin ea in conditii de lumina slaba, ..., in perceptia ochiului meu este peste mai vechiul meu Zeiss Victory 2.5-10x50 aflat pe o alta teava, ...
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

Publicitate