Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:27

Lunete chinezesti

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Lunete chinezesti

Mesajde cinchenbarlci pe 29 Mai 2018, 18:09

Buna seara, am tot urmarit topicuri legate de lunetele din china de pe alliexpress...vad lunete swarovski sau alte marci de top la 500-1000 lei.
Acum doua saptamani am vazut la cineva o luneta made in china, no name (400 lei)...am pus mana pe ea...am analizat`o si daca mi`ar fi spus ca e o luneta de top, il credeam...era in stare perfecta la cum se prezenta.
asta m`a facut sa ma gandesc sa imi iau o luneta de pe alliexpress, swarovski la 800 lei.

DUpa reviewuri , am ramas placut impresionat...toti dadeau note maxime.

intrebarea mea este daca are cineva o luneta de genul si poate sa imi spuna ceva pareri.

Doresc sa primesc pareri de la cei care stiu si au avut de aface cu asa ceva.
cinchenbarlci
 
Mesaje: 6
Membru din: 18 Dec 2014, 13:22

Re: Lunete chinezesti

Mesajde UlissePro pe 29 Mai 2018, 20:19

Sunt și Zeiss la 88$ :)) și alte nenumărate brand-uri :mrgreen:
Cred ca și vizorul de la usa are sticla mai buna.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Lunete chinezesti

Mesajde tehărău pe 29 Mai 2018, 20:58

La banii ăștia, eu zic ca merită. Cat o fi de proasta, căci bună nu are cum sa fie, tot nu te păcălești. Numai transportul din China face banii ăștia. Și rămâi cu jucăria...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lunete chinezesti

Mesajde cinchenbarlci pe 29 Mai 2018, 22:07

tocmai ce spuneam mai sus...ii rog pe aia care au pus mana pe o luneta chinezeasca, sa isi dea cu parerea..ullisepro

ca sa iti explic mai detaliat...cu luneta aia chinezeasca de 400 lei,am luat in vizor la 150 metri un horn de la o casa si puteam sa imi aleg caramida pe care vreau sa o pusc..la 150 metri , vedea ca o delta sau meopta...

eu acuma sunt in cautare de luneta ...si am pus la ochi zeci de lunete din magazinele specializate..dar sincer, nici intre swarovski z8i si o delta la 3000 lei, nu e diferenta aproape deloc..incat sa semnifice diferenta de pret de 100 milioane
cinchenbarlci
 
Mesaje: 6
Membru din: 18 Dec 2014, 13:22

Re: Lunete chinezesti

Mesajde bogus pe 29 Mai 2018, 23:01

Aveti dreptate domnul cinchenbarlci, parerea mea este sa nu mai stati pe ganduri si sa comandati Zeiss si Swarovski. Ce-mi permit totusi sa va sugerez, este sa nu o faceti la bucata de pe aliexpress, ci sa aduceti direct un container naval de pe alibaba, va dati seama ce profit ati putea face?
Eu de exemplu, in prostia mea am dat mii de euro pe un Swaro Z6i, daca as fi apucat sa va cunosc m-ati fi scutit de pierderi incomensurabile.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Lunete chinezesti

Mesajde UlissePro pe 29 Mai 2018, 23:38

Decât sa dai 800 RON pe o Swaro chinezeasca cred ca mai bine iei o Nikon din țara. Spor!
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Lunete chinezesti

Mesajde mihai_tud pe 31 Mai 2018, 23:17

Stimate coleg sa presupunem ca iei si pui pe ama o minunatie din asta chinezeasca .Probabil ca vreo 10 focuri va rezista dar apoi cand iti va fi lumea mai draga se va deregla fara ca tu sa stii bineinteles si vei incepe sa ratezi si posibil sa ranesti animalul.Cum te vei simti atunci nestiind daca tu ai tras prost sau sticla e de vina?O sa pierzi timp si nervi incercand sa intelegi ce s-a intamplat....Sa speram ca ratarea va avea loc cand esti la caprior sau mistret si nu la urs altfel vei avea nevoie de mult noroc sa ne impartasesti si noua experienta.Fii convins ca toti cei care iti spun sa nu te zgarcesti la bani cand vine vorba de lunete nu o spun din snobism ci pur si simplu asta este purul adevar.Da mai mult pe o luneta buna si vei salva banii pe care crezi ca ii dai in plus sau cumpara o chinezarie si dupa ce te vei enerva suficient o sa o arunci.In general sticla e bine sa fie cel putin cat arma ca si valoare.
Daca totusi te mananca sa pui chibezaria pe arma sa ne spui si noua cum au fost reglajele si grupajul dupa primele 100 de focuri.
Foarte important : nu te duce la urs cu ea!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Lunete chinezesti

Mesajde the_mav pe 02 Iun 2018, 20:36

cinchenbarlci scrie:
ca sa iti explic mai detaliat...cu luneta aia chinezeasca de 400 lei,am luat in vizor la 150 metri un horn de la o casa si puteam sa imi aleg caramida pe care vreau sa o pusc..la 150 metri , vedea ca o delta sau meopta...

eu acuma sunt in cautare de luneta ...si am pus la ochi zeci de lunete din magazinele specializate..dar sincer, nici intre swarovski z8i si o delta la 3000 lei, nu e diferenta aproape deloc..incat sa semnifice diferenta de pret de 100 milioane

:? :? :roll:
Beau o cafea undeva prin secuime si citesc cele de mai sus... nu stiu ce sa fac (fuck), daca sa inchid telefonul si sa imi vad de gulasul care va veni, ori sa partikip si eu la discutia despre borcanele chinezesti 8-| :|

Pe de alta parte ma gandesc ca o experienta de zidarie hornuri traditionale sub MOA ar fi ceva ce nu se iveste oricand, nici cristalul cu Pb nu mai e ce era odata cand tinea sunetul de trei ori cat diapazonul.
Parca as vb cu Radu sa-mi trimita doar cateva sticle japoneze sa le pun in locul celor austriece pe stutzen, l-as ruga chiar sa le ia usor la polizor pe margini si sa le finiseze cu cenusha de artzar tanar - ca face ochiul mai rotund. Si cred ca as iesi mai ieftin decat sa iau toata luneta, sa cumpar doar sticlele si le montez la baietii care fac polish de faruri si opresc crapaturile la parbriz.

@cinchenbarlci: oare doar cu hornul, fata luneta, nu crezi ca merge? Sau macar cu caramida simpla... :roll: :-s 8-|
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Lunete chinezesti

Mesajde violiv pe 03 Iun 2018, 07:49

Chinezii fac si lucruri bune. Patronati de altii sau chiar de capul lor...led-urile moderne, de ex.
Un singur lucru n-am gasit bun de la ei: lunete de arma.

Sint adeptul celui mai ieftin lucru care face treaba promisa asa ca am incercat si lunete chinezesti. Nu clone de nume celebre europene ci nume celebre chinezesti - Zoss, BSA, Barska.

Am pus pe o arma in 300 wm o BSA. S-a reglat in 4 focuri si-a tras perfect vreo 25 cartuse. Am ajuns acasa povestind cu un prieten despre cat de grozava e luneta asta si ca de ce ar trebui sa dai de zece ori mai mult pe una europeana. Am curatat arma si-am pus-o la ochi in joaca.....reticulul era la 45 grade si se tot rotea dupa cum inclinai arma....
Luneta merge si azi pe o arma in 22 lr.

Tot chinezi, red-dot in tub pus pe ARGO in 30-06. Perfect reglat, perfect grupaj. Stapanul imi zice c-o are de la un amic de peste ocean, o primise bonus la cumpararea unei camasi vanatoresti, a pus-o pe o 308 si-a incercat-o....n-a mers, a trimis-o la firma in USA, a primit alta, a incercat-o, iar n-a mers iar a trimis-o...de SAPTE ORI! A opta oara a mers, a stat perfect pe 308 vreo 200 cartuse asa ca i-a dat-o amicului. Din cate stiu merge si azi.

Eu mai am o singura chinezeasca in functiune: sta de decor pe o arma de panoplie! Chiar si arma asta e in 22 lr ca sa nu strice luneta.

Dincolo de povesti e o singura realitate: nu exista nimic mai prost in materie de optica de tragere decat lunetele din orientul mijlociu. Chiar si marci "consacrate" ca Nikko sau Hawke sint niste jeguri monumentale. Bani aruncati in vant e putin spus.

Tinere coleg care ai deschis subiectul, am un singur sfat: priveste mult prin lunete! De toate felurile, doar sa fie montate pe arma. In poligon, in teren, daca poti si trage ochind prin ele. Cam intr-un an, doi si una-doua sute cartuse o sa ajungi sa vezi diferenta intre una de 100$ si una de 1000$. Peste inca vreo 3-4 ani o sa vezi si diferenta intre cea de 1000 $ si cea de 2000 $. Daca insisti, peste inca vreo 5 ani o sa vezi si diferenta intre 2000$ si +2500!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lunete chinezesti

Mesajde radubichis pe 03 Iun 2018, 11:59

the_mav scrie:
ca sa iti explic mai detaliat...cu luneta aia chinezeasca de 400 lei,am luat in vizor la 150 metri un horn de la o ca
Parca as vb cu Radu sa-mi trimita doar cateva sticle japoneze sa le pun in locul celor austriece pe stutzen, l-as ruga chiar sa le ia usor la polizor pe margini si sa le finiseze cu cenusha de artzar tanar - ca face ochiul mai rotund. Si cred ca as iesi mai ieftin decat sa iau toata luneta, sa cumpar doar sticlele si le montez la baietii care fac polish de faruri si opresc crapaturile la parbriz.

@cinchenbarlci: oare doar cu hornul, fata luneta, nu crezi ca merge? Sau macar cu caramida simpla... :roll: :-s 8-|

Sa-ti trimit una de asta ? http://marchscopes.com/hunting-1-10-x-24-scopes.html sau una ca asta http://marchscopes.com/hunting-25-25-x-42-scopes.html ?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Lunete chinezesti

Mesajde bogus pe 03 Iun 2018, 15:24

https://www.alibaba.com/product-detail/4-16x44-Zeiss-Rifle-Scope_60570356984.html?spm=a2700.7724838.2017115.12.2fad249bm9DHJv
uitati la astea daca se comanda 5000 de bucati pretul poate sa fie chiar 1$, aur curat
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Lunete chinezesti

Mesajde biriuck pe 03 Iun 2018, 16:31

cinchenbarlci scrie:asta m`a facut sa ma gandesc sa imi iau o luneta de pe alliexpress, swarovski la 800 lei.

Swarovski la 800 lei e un fel de Adibas, numai ca fara talpa si sireturi
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lunete chinezesti

Mesajde Zeres Ciprian pe 03 Iun 2018, 21:01

Initiatorul topicului tace de ceva vreme si noi continuam sa ne ingrijim de banii lui.
Probabil s-a hotarat deja si nu vrea sa ne spuna ce a ales...
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Lunete chinezesti

Mesajde the_mav pe 03 Iun 2018, 21:06

Zeres Ciprian scrie:Initiatorul topicului tace de ceva vreme si noi continuam sa ne ingrijim de banii lui.
Probabil s-a hotarat deja si nu vrea sa ne spuna ce a ales...

Sau macar sa spuna pe unde iese la vanatoare, sa evitam zona din motive evidente ;)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Lunete chinezesti

Mesajde Sebastian77 pe 01 Noi 2018, 06:58

Stimati colegi, oare o astfel de lunea chinezesca care imita Zeiss, Svarovski, ar fi buna pe o arma cu aer comprimat de 5.5. La pretul de 300 lei este mai ieftina decat o luneta gamo....intrebarea este...pentru o astfel de arma, merita?
Sebastian77
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 07 Mar 2009, 12:44


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 88 vizitatori

Publicitate