Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:46

MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde dtdpuu pe 25 Noi 2018, 00:23

nicolai scrie:Buna sara,
Cam greu cu cumparaturile, dar pana la urma am luat un monocular Bushnell Legend 10x42.
De vazut eu zic ca se vede fain, dar acum sa tineti cont ca n-am avut cu ce altceva sa-l compar decat cu ochelarii din dotare (magnificatie 2 dioptri).
Daca o sa am ocazia sa-l compar si cu alte instrumente optice, o sa revin cu pareri.
Hai sa aveti vremuri faine si vanatori frumoase.
Doamne ajuta.

ps: azi o fost oleaca de ceata, dar maine ma sui pe acoperis sa vad sfintirea catedralei... :-B


Ok, merci de update. ....daca o vezi...cumparam si noi :-)
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde tehărău pe 25 Noi 2018, 06:38

dtdpuu scrie:
nicolai scrie:Buna sara,
Cam greu cu cumparaturile, dar pana la urma am luat un monocular Bushnell Legend 10x42.
De vazut eu zic ca se vede fain, dar acum sa tineti cont ca n-am avut cu ce altceva sa-l compar decat cu ochelarii din dotare (magnificatie 2 dioptri).
Daca o sa am ocazia sa-l compar si cu alte instrumente optice, o sa revin cu pareri.
Hai sa aveti vremuri faine si vanatori frumoase.
Doamne ajuta.

ps: azi o fost oleaca de ceata, dar maine ma sui pe acoperis sa vad sfintirea catedralei... :-B


Ok, merci de update. ....daca o vezi...cumparam si noi :-)


Bancu-i vechi, userii tineri, s-ar putea să nu-l stie:

La un meeting, unul din ultimul rand îl roagă pe cel din fata sa să se dea un pic mai într-o parte pentru ca nu vede liderul care tocmai ii trombonea din vorbe. Cel din fata sa se muta, dar nu mai vedea el, așa că îl roagă pe cel din fata sa să se ferească. Și tot așa. Unul mai din fata, binevoitor, zice:
- Dacă nu vezi, am eu un binoclu!
La care ăla din ultimul rand:
- Nu, mulțumesc. Am eu una,... cu LUNETĂ !
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 25 Noi 2018, 18:43

Pai si cu sfintirea cam tot asa.
Pe acoperis cam vant si frig, cam tremura mana la 10x si pana sa focusez, mi-o luat fata ala de si-o dat foc :ymdevil: .
Acuma ce sa fac, musai sa astept ..." bicentenaru" si poate prind si eu bilet mai in fata...
Doamne ajuta.
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde dtdpuu pe 27 Noi 2018, 00:44

nicolai scrie:Pai si cu sfintirea cam tot asa.
Pe acoperis cam vant si frig, cam tremura mana la 10x si pana sa focusez, mi-o luat fata ala de si-o dat foc :ymdevil: .
Acuma ce sa fac, musai sa astept ..." bicentenaru" si poate prind si eu bilet mai in fata...
Doamne ajuta.


:-) parca am auzit si eu de dat foc...dar sa nu deraiem.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate