Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:01

MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 19 Aug 2018, 18:31

Incep prin a da binete membrilor acestui forum.
Apoi le multumesc cu tot respectul userilor care au postat "gramezi" de informatie cu care ne mai "desteptam" si noi cei nepriceputi.

De oarece vreme m-o lovit nevoia de "benoclu" si din cautare in cautare, din link in link, am ajuns pe acest forum.
Aici... citesc si citesc si din cand in cand reusesc sa mai si retin cate ceva.
Se pare(dupa deductiile proprii) ca pentru "prin natura" si fara suport, e buna o specificatie de genul 10x42. Nu ca aceste cifre cand se maresc devin rele, nu. Doar mai grele, mai scumpe mai pretentioase la miscare, etc.
Cum o asemenea specificatie nu prea coboara sub 2000 euro(la Zeiss, Leica sau Swarovski) si 750g, pentru muschii mei este nevoie de ceva mai usor.
Asa ca ma gandesc sa iau doar o jumatate de binoclu.
Iar pentru jumatate cred ca ar merge si 10x50 sau poate chiar 10x56. Si daca pretul s-o imparti si el la jumate, poate ne intindem la ceva mai de calitate.
Bun, dau fuga la cei 3 grei(cu google) si vad ca... Swarovschi n-are nimic, Leica doar 8x20, iar Zeiss nu trece de 10x25.
Dezamagit dau cautare dupa specificatiile imaginate de mine si nu le gasesc decat pe la Helios, Hawke, Barr&Stroud si firme de acest nivel sau mai scazut.
Ceva pe aproape, 10x42, ar fi Opticron DBA Oasis S-Coat si Bushnell Legend Ultra HD cu mentiunea ca la Opticron campul e de doar 105m, fata de 113m la Bushnell.
Oarecum nedumerit, ma intreb oare de ce producatorii de top nu fac monoculare cu specificatiile mentionate de mine??! :-\
Oare reducerea tridimensionalitatii este atat de deranjanta incat monocularul din alternativa devine un compromis pe care firmele respective nu doresc sa-l faca??!! :-\

Despre binocluri si lunete(vanatoare, tactice, sau terestre) s-au scris multe pe acest forum, dar despre monocluri... mai subtire.
Am deschis eu acest topic. Dar fiind fara experienta, tot ce am scris este doar un simplu rationament teoretic.
Asa ca indraznesc sa-i rog pe userii priceputi si cu experienta sa intervina cu critici, observatii, completari si recomandari, astfel incat acest subiect sa capete consistenta si relevanta practica... si sa fie de folos celor carora nu li se potrivesc binoclurile sau lunetele.

Multumindu-le inca o data celor care vin cu aport de informatie utila, va zic

Doamne ajuta si vremuri faine.
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde tehărău pe 19 Aug 2018, 21:14

@ nicolai, bine ai venit pe forum!

Pentru că ai o prima intervenție frumoasă si pentru că am avut ochean și acum am Zeiss, îți zic eu cum stă treaba. Ocheanul r foarte bun să îl utilizezi pentru ceea ce a fost inventat:
Corabie la orizont, două carturi la babord... După două ore, te uiti iar și vezi pavilionul cu cap de mort... te apuci de dat cu sabia și eventual poți să dai și cu ochanul că oricum nu îți va mai fi de trebuință...

Dacă vrei să te uiți la ceva mai mult de un minut și să și pricepi ce vezi fără să îți zdruncini creierii și ochii, binoclu.
Restul e deja scris de pricepuții noștri care sunt mai tari decât oricare cunoscători.

ps. Mai fa bine si mai stai de vorbă cu noi. Nici nu stii de unde va fi sărind vreun iepuroi ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde kama3 pe 20 Aug 2018, 06:56

Un utilizator de astfel de instrument optic il va folosi preponderent cu un singur ochi (adica acelasi ochi)?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde bogus pe 20 Aug 2018, 09:20

Eu am si vreo 2 monoculare si binoclu, monocularele au ajuns la baiatul meu de 8 ani, il pot folosii pentru observatii nu zic nu dar am o senzatie de disconfort mare fata de binoclu.
In alta ordine de idei toti avem monoculare, care mai de care mai performante si mai scumpe doar ca le numim lunete... dar tot cu binoclu ne uitam atunci cand vrem sa analizam ceva pe indelete.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde biriuck pe 20 Aug 2018, 13:29

Pentru analizat "pe indelete" eu folosesc luneta (magnificatie mare, claritate foarte buna). La panda folosesc doar luneta.
Binoclul este bun la un singur lucru - scanarea unei suprafete mai mari. Accesoriu obligatoriu pentru paznic dupa mine (problema e ca multi paznici au niste scule de foarte proasta calitate asa ca trebuie sa vina vanatorul cu unul cat de cat OK)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde Marius pe 20 Aug 2018, 14:42

De ce oferta de monoculare e redusa? Nu stiu.
Eu am un mono Zeiss 10-25 si un binoclu Bushnell. Din cauza volumului si a greutatii, binoclul sta mereu la masina. Pentru nevoile mele vanatoresti, mono e suficient. E mereu in buzunar sau in rucsac atunci cand sunt la rate sau gaste. Admit ca nu e deloc acelasi lucru si ca incomparabil, un binoclu "vede mai bine", dar eu nu car asa ceva dupa mine, pentru ca nu imi trebuie. Ce vanezi? La ce vei folosi monoclularul/binoclul ?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 20 Aug 2018, 17:16

Multumesc pt interventii.
tehărău scrie:ps. Mai fa bine si mai stai de vorbă cu noi. Nici nu stii de unde va fi sărind vreun iepuroi ;)

Apai deocamdata incerc sa scriu cu voi, dar daca trece careva din voi prin Tulcea si aveti timp si disponibilitate, om sta si de vorba si nu numa...
Eu stiu ca o jucarie buna la toate nu s-o inventat inca.
Dar din discutiile de pe acest topic, sper sa se evidentieze diferite aspecte si situatii care sa fie apoi de folos celor care-si pun intrebari legate de monocular.
@bogus a cam renuntat la monoculare, @biriuck la panda se foloseste mai ales de o luneta buna, @marius la pasari de balta foloseste un mono... si pt @kama3- da te uiti doar cu un ochi, si daca cumva n-ai decat unul(cum am eu un prieten) la ce sa dai banii pe un binoclu :-\
Ar fi bine sa existe ceva bun la toate, dar asa ceva gasim doar in visele noastre.
Ca tot asa a :ymhug: m cautat eu barca incapatoare(sa-mi pot lua toti prietenii in ea), tapana si rezistenta, confortabila si cu cabina sa nu ma ploua vara si sa-mi fie cald iarna, sa fie stabila dar sa mearga si cu viteza si sa consume cat o mobra, sa fie si usoara sa nu ma mai chinui cu peridoc ci s-o car pe masina...... :ymhug:
si dupa aia m-am trezit si o trebuit sa mai renunt la una sa mai adaug la alta si incet incet speri sa te apropii de ceva care ti se potriveste cel mai bine.
@marius eu nu vanez, doar ma plimb cu o guma pe baltile de prin zona. Si uneori, lebedele, pelicanii parca as vrea sa-i vad mai clar, ca m-or cam lasat felinarele desi nu-s chiar asa batran(probabil conteaza ce am "scanat" si nu varsta :D ).
Doamne ajuta si-i mai astept si pe altii la vorbe..
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde kama3 pe 20 Aug 2018, 21:36

@Nicolai, eram sigur ca nu o sa ma fac suficient de inteles :D
Eu de fapt am intrebat daca in cazul folosirii monocularului, utilizatorul se uita doar cu un ochi, in sensul ca se uita tot timpul cu acelasi ochi (stangul sau dreptul dupa caz) sau ii si alterneaza. In cazul lunetelor suntem limitati sa ne uitam prin ea tot timpul cu acelasi ochi, dar la monocular, cel putin teoretic exista posibilitatea de a privi alternativ cu ambii ochi.
Intreb pentru ca banuiesc ca folosirea indelungata a unui astfel de instrument afecteaza intr-un vreun fel ochiul folosit exclusiv, pe cand in cazul folosirii ambilor ochi, cel putin teoretic "efectele secundare" s-ar diminua. Nu ma refer la efecte de genul celor aparute in cazul folosirii indelungate a vechilor sextante, dar o diferenta de dioptrie cred ca in timp poate aparea mai ales in cazul "abuzului".
Eu de exemplu folosesc un binoclu (8x42) si in cele cateva seri de observatii si privit cateva minute in continuu prin binoclu deja ma dureau ochii si simteam o senzatie ciudata la privirea normala. Banuiesc ca daca as privi aceiasi perioada printr-un monocular senzatia ar fi mult mai nasoala.
Dar una e sa vrem sa folosim ambii ochi si alta e sa putem efectiv si face aceast lucru, adica daca anatomia noastra ne da voie.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde dtdpuu pe 21 Aug 2018, 01:42

Si eu am experiente similare cu monocular vs binoclu, cu mentiunea ca folosesc monocular mai des decit binoclu. Nu pentru ca monocularul ar fi superior ci pentru ca e mai convenabil pentru genul de vinatoare care il fac mai des. As putea sumariza cam asa:
- pentru orice fel de observatie indelungata binoclul e mai potrivit. Adica pentru observatii pe zone largi, in detalii, etc. binoclul e net superior si e confortabil. De asemenea de obicei e superior optic
- pentru confirmari, chiar inaintea focului, verificari la ce vad cu ochiul liber, folosesc monocularul. De asemenea e mai usor de dus in teren.

Adica, pentru vinatoarea de veverite, unde distantele sint mici, si practic vezi cu ochiul liber, dar ai nevoie sa confirmi ca intr-adevar e acolo, monocularul e confortabil de dus in teren si facut o verificare rapida. Binoclul ar fi optic superior, dar monocularul e ok, si apoi ultima observatie inainte de foc e cu luneta.

De asemenea la o excurise pe vapor in Alaska, unde te uiti pe mal, sau in zare, timp indelungat de observatie, binoclul a fost folosit aprope exclusiv. Monocularul l-am folosit doar atunci cind nu am avut de ales.

Pentru vinatoarea de animale mari (porci, capre) din stand, dar si la dibuit, folosesc binoclu.

Daca e sa ai unul singur, fara indoiala incepe cu binoclu. Eu am luat monocular doar pentru ca e confortabil sa il pun in rucsacul de servici si sa il am oricind.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 21 Aug 2018, 18:12

Multumesc.
Am reusit sa pricep ca binoclul e mai confortabil la observatii indelungate si oarecum superior optic. Desi intre un binoclu si monocular de acelasi producator si model, cum ar fi Bushnell Legend Ultra HD 10x42 care are si binoclu si monocular pe aceste specificatii de ce ar fi diferente de optica??

Dar haideti sa dezvoltam ecuatia si sa introducem o limitare de greutate, de 400g.
Un binoclul ca sa se incadreze in aceasta greutate nu va avea obiective mai mari de 25.
Si atunci intreb pentru perioadele cu lumina slaba(seara, etc) nu o sa-mi fie mai de folos un monocular 10x42 care nu va trece nici el de 400g??! :?:
@marius te rog sa ne spui cum vede Zeiss-ul tau 10x25 pe lumina putina?
Doamne ajuta si o seara buna.
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde mariusONE pe 22 Aug 2018, 12:26

Salut, dupa cativa ani de folosit binoclul ior 7x40, un zeiss clasic 10x50 si un spectiv ieftin cu care nu ma inteleg mai sus de 20x pot spune ca "privitul prin optice" este extrem de subiectiv. Eu daca as fi la inceput as pune banii de monocular la bugetul lunetei, as mai renunta la alte prostioare si as pune la bugetul lunetei si m as imprumuta da niste bani de la sotie si mi as lua o luneta top, iesire la 50 sau 56 cu reglaj de paralaxa (asta ajuta si la aproximarea distantei) sau mi as lua un binoclu bun (ramane cel mai confortabil) sau spectiv bun dar dupa ce am rezolvat cu luneta.
pentru 200-300m si privit scurt e suficienta luneta. pentru 400 m si mai mult as lua spectivul dar ceva top (pe swaro m-am uitat la 500m si am putut vedea perlajul coarnelor unui caprior f bin
mariusONE
Membru activ
 
Mesaje: 103
Membru din: 04 Ian 2014, 13:55
Locaţie: Bucuresti

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde mihai_tud pe 23 Aug 2018, 10:36

Eu am in posesie un binoclu Nikon Monarch 8x36 si un telemetru Zeiss Victory 8x26.Binoclul isi face treaba bine dar nu se poate compara cu sticla de la Zeiss.
Tinand cont ca trebuie sa car unul dupa mine la vanatoare am optat pentru telemetru fiind mult mai usor,calitatea imaginii superioara si avantajul determinarii distantei pana la tinta (are si calculator balistic inclus).Desigur ca unii vor spune ca nu compar mere cu mere dar sincer vorbind cat timp petreci uitandu-te prin binoclu sau monoclu?Nu foarte mult timp asa ca de ce sa car sute de grame in plus cu mine doar de dragul de a avea o imagine stereoscopica? Sfatul meu este ca atunci cand vei decide sa-ti cumperi binoclu/monoclu intreaba-te daca:
1-Va sta agatat de gatul tau o zi intreaga? Daca da =monoclu.
2-Petreci mult timp uitandu-te prin el? Daca da=binoclu.
O sa fii pus in confuzie daca scorul este 1-1 dar oricum ar fi alege ceva de calitate altfel vei cara dupa tine o greutate inutila.
Spor la cumparaturi!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 27 Aug 2018, 20:25

Multumesc pt raspunsuri.
Mai astept si altele, dupa cum astept sa apara si @marius de pe unde se plimba si poate spune cum e cu o jucarica cu obiectiv de 20.
Cat de mare e diferenta la luminozitate fata de un 42, ma refer pt seara?? :-\
@mihai-tud a sintetizat foarte frumos niste aspecte. Spune-mi te rog cum e seara cu telemetrul de doar 26? Ajunge?
Si ceilalti care aveti binocluri sau monoculare mici, va rog sa comentati ceva despre partea cu luminozitatea.
Practic, ca altfel e clar ca 42 e mai mare decat 20 sau 25.
Doamne ajuta si vreme faina.
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde Marius pe 28 Aug 2018, 14:16

nicolai scrie:Multumesc pt raspunsuri.
Mai astept si altele, dupa cum astept sa apara si @marius de pe unde se plimba si poate spune cum e cu o jucarica cu obiectiv de 20.

:) Eram pe aici, dar nu stiu sa raspund. Ce am stiut, am zis mai sus. Cred ca "vede" pe lumina putina exact ca o sticla buna cu un obiectiv mictut, adica nu prea grozav. As repeta, are un singur avantaj major: greutate redusa si volum mic (de fapt doua avantaje :) ) .
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 29 Aug 2018, 14:25

Multumesc marius si te rog nu te supara pt insistentele mele.
Eu n-am avut, inca, ocazia sa privesc prin ceva cu obiectiv mic alaturi de ceva cu obiectiv mai mare, sa pot face practic o comparatie. Sa ma dumiresc ce inseamna pt ochi aceste diferente din cifre.
Multi di cei cu IOR au spus ca seara se vede mai bine(luminos) decat cu ochiul liber.
Ideea era sa nu ma trezesc ca privind prin monoclu(sau binoclu) mic sa ma trezesc ca vad o momaie mai mare, dar mai intunecata decat o vad cu ochiul liber...
M-am gandit ca tu avand deja o "jucarie mica" poate ai avut ocazia sa faci comparatia cu ceva mai mare, in conditii de seara...
Pt mine e clar ca voi lua ceva usor si portabil, dar nu m-am hotarat daca sa fie monocular mai mare sau binoclu mai mic-da fapt de aici si topicul pe care l-am initiat.
Deja din comentariile aparute am mai inteles cate ceva.
E clar ca trebuie sa gasesc o ocazie sa privesc prin cateva "jucarii" si atunci poate voi pricepe mai multe.
Doamne ajuta si sa aveti doar bucurii.
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde dtdpuu pe 30 Aug 2018, 23:24

Hai sa socotim pur matematic, evident insa ca in practica lucrurile nu sint chiar asa.

Asadar cum ai descris avem un monoclu si un binoclu care:
- au aceeasi greutate - sa zicem 400g
- monoclu diametru 42
- binoclu 25
- au exact aceeasi calitate a opticii - greu...dar fie :-)
- aceeasi parametri optici: magnificare, field of view etc.

Stim ca lumina colectata e proportionala cu suprafata lentilei, deci teoretic cel cu suprafata lentile-i(-lor) mai mare colecteaza mai multa lumina

Asadar, de amorul artei, pur matematic:
- monoclu are suprafata cca1385 mm2 si un raport luminozitate/gram =1385/400 = 3.46
- binoclul are suprafata totala a lentilelor cc 981 mm2 si deci o luminozitate pe gram 981/400 = 2.45

Asadar teoretic monoclul cistiga la datele astea dar. Ca sa facem treaba un pic invers, binoclul ar trebui sa aiba lentilele de ~30 mm (29.7 mai precis) ca sa colecteze aceeasi cantitate de lumina.

In practica treaba nu sta chiar asa. Binoclul angageaza ambii ochii, si vedera noastra este binoculara, adica creierul angajeaza imagea de la ambii ochii pentru perceptia de adincime vederea stereoscopica si chiar si pentru perceptia detaliilor si a "ascutimii" imaginii. Asadar cantitiate de lumina colectata, este doar un aspect faptul ca avem 2 imagini in loc de una, in opinia mea este la fel de important. Incercati sa cititi acest mesaj pe forum cu un ochi si apoi cu celalalalt, si apoi din nou cu amindoi. Chiar daca ambii ochi va sint egali si in toate 3 cazurile este suficient de luminos ecranul ca sa puteti citi, in cazul in care folosim ambii ochi e mult mai "confortabil" deci mai naturala imaginea si asta ne ajuta sa percem detalii care poate nu le-am vedea chiar daca monoclul ni le arata. Cred ca totusi prefer un binoclu cu suprafata totala a lentilelor ceva mai mica decit un monoclu mai mare din motivele descrise.

De asemenea sa nu uitam ca intotdeauna avem un monoclu, adica luneta. Daca chiar vedem ceva ce are sanse, in ultima instantza, tot trebuie sa ne uitam prin luneta.

De fapt o sa iau un alt binoclu, cu prima excursie in care merg cu familia...pentru ca sa putem toti privi confortabil....si nu vreau sa mai folosesc monoclul in acel caz.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 02 Sep 2018, 19:14

Multumesc @dtdpuu (Cristian).
Mi-a placut argumentatia ta, f tehnic, aritmetic si concret si nu in ultimul rand, de folos in a face unele diferente.
Daca deja balanta( personala) se inclina spre monocular, cred ca tu ai schimbat "sortii".
Sunt sigur ca argumentele tale vor folosi si altora, care nu musai au nevoile mele.
Eu, imi fac "mea culpa", ca desi sunt pe acest forum-nu am arma si deci nici luneta asa ca la mine se schimba multe fata de voi care deja(majoritatea) aveti un "monocular" pe arma, iar al doilea instrument(binoclu sau monocular) trebuie sa faca echipa buna(sa completeze-suplineasca) cu ce aveti deja.
Doamne ajuta si inca o data multumesc.
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde yoghi pe 02 Sep 2018, 22:19

La ce NU se uita majoritatea cumparatorilor ..utilizatorilor este diametrul lentilei de "intrare" .La iesire s-a cam stabilizat 50..56mm dar lentila din fata ochiului face toti banii.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 03 Sep 2018, 15:33

yoghi scrie:La ce NU se uita majoritatea cumparatorilor ..utilizatorilor este diametrul lentilei de "intrare" .La iesire s-a cam stabilizat 50..56mm dar lentila din fata ochiului face toti banii.

Te cred @yoghi, dar te rog sa dezvolti putin, sa pricep si eu si poate si altii ca mine.
Da, iesirea de 50-56mm e buna, da si camp si luminozitate, dar....si greutate.
Daca e sa limitam(cum am zis mai sus in topic) la 400g, atunci coboram la iesire de 26-28, max 30.
Acum detaliaza te rog ce si cum e bine sa fie lentila de intrare intr-o asemenea ecuatie.
Doamne ajuta.
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde dtdpuu pe 04 Sep 2018, 02:00

O sa incerc sa ...imi dau cu parerea din nou. Cred ca subiectul s-a mai dezbatut si se refera la termenul numit pupila de iesire. Adica diametrul discului de lumina care ajunge la ochi. Diametrul discului de lumina care ajunge la ochi se poate calcula ca fiind raportul dintre diametrul lentilei de intrare si magnificare, adica o lentila de 30mm cu magnificare de 8 are o pupila de iesire de 30/8=3.75 mm. Cu cit acest diametru e mai mare energia luminii care ajunge la pupila ochiului e mai multa. Din pacate de la 0,5 mm in sus cresterea pupilei de iesire nu e foarte utila pentru ca...pupila reala a ochiului are un diametru de cca 5mm (pina la 7 mm la unii mai shmecheri). Asadar cam peste 5mm degeaba pupila de iesire creste ca nu poate intra "mai multa" prin pupila reala.

Pupila de iesire devine importanta in conditii de lumina redusa. Daca e soare si frumos si turturica face plaja si un diamtetru de 3.75 mm (ca sa continuam exemplul) colecteaza suficienta energei luminoasa pentru o imagine bine formata si plina de detalii. Daca insa e seara...lucrurile se schimba radical si s-ar putea ca la 3.75 mm sa nu mai vedem multe din detalii, si si mai putine culori. Ochiul are mult mai mult senzori luminosi decit cei de culoare, asadar cu optica redusa seara...cam vedem alb negru si nu toate detaliile.

Daca e luneta (alt tip de monoclu), de obicei reduc maginificarea seara suficient ca sa am cei 5mm si ajuta..."visibil cu ochii" :-).

Daca e monoclu, e compromis de greutate, deci o singura lentila si acea "strimta" as mege pe o magnificare mai redusa ca sa fie utila si seara...dar asta e opinia mea.


Nota: Din nou prespupunem ca monoclulirle (sau binoclurile) care le comparam sint cu materiale optice echivalente.

In final de fapt....dupa toata matematica asta, ce conteaza mai mult e sticla, si asta nu o poti vedea decit daca te uiti prin ea..mai ales daca ai mono/binoclurile unul linga altul sa le compari. Daca iti cad in mina, si poti compara...e cel mai bine.


CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde dtdpuu pe 05 Sep 2018, 19:26

....din pacate s-a strecurat un typo mai sus, unde spuneam ca diametrul util al pupilei de iesire este 0.5 mm. Este de 5 mm si NU 0.5mm. Din pacate nu mai pot edita in postarea precedenta.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde mihai_tud pe 05 Sep 2018, 20:09

Stai linistit Cristian ca era clar ca e vorba de 5 mm.Ce o fi ales initiatorul topicului?
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde dtdpuu pe 05 Sep 2018, 20:32

mihai_tud scrie:.....Ce o fi ales initiatorul topicului?

Chiar asa, ai ales ceva? Daca da, spune-ne cum iti place?

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 05 Sep 2018, 22:08

Va multumesc pt sfaturi si "lectii".
Chiar am invatat multe.
Ma hotarasem pe un monocular Bushnell Legend 10x42, adica acesta(sper sa nu fie link nepermis) https://natur.astrosweden.se/sv/articles/2.1041.2021/bushnell-bushnell-legend-ultra-hd-10x-42-mm-monokikare
Speram sa intre @tranan sa il comand, dar a intrat @dtdpuu si o postat lectia cu lumina si lentilele si m-o intors .
Acum as lua un binoclu 10x poate chiar 8x30.
Sunt cam la limita cu greutatea.
Parca pe la Vortex erau cele mai usoare, asta ca sa ma pastrez si in buget. Cei 3 din top trec de 500euro si nu-i am.
Cu Bushnell Legend a fost mai simplu sa decid ca au fost comentarii pe aici(chiar si de la @tranan) ca-s ok.
Acum nu stiu pe ce model de 8x sau 10x30 (care sa nu depaseasca 500g ca greutate si 3 max 400euro ca buget) sa pun degetul si sa-l comand.
Cam aici am ajuns cu alegerile si deciziile.
Oricum va multumesc pt informatii si timpul acordat.
Doamne ajuta.
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde mihai_tud pe 06 Sep 2018, 08:22

Eu nu as cumpara o magnificatie fixa de 10 deoarece orice tremur al mainii va fi amplificat iar imaginea vizualizata nu va fi clara ci chiar obositoare.Personal m-am limitat la 8x.In ceea ce priveste magnificatia variabila nu e recomandata prin prisma lipsei de rezistenta mecanica.
Inainte de a cumpara fie monoclu fie binoclu este foarte important sa poti testa ( in teren ar fi excelent) .Vezi daca poti privi 3-5 minute prin el fara sa fii deranjat.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 14 Sep 2018, 13:37

Multumesc @mihai.
E bine ce spui, chiar m-am inclinat tare spre un 8x30.
Dar nu mi se aliniaza astrele.
Si ca sa mi se complice alegerea si mai mult... am gasit de ocazie un 10x25, deci cam pe invers putin(fata de 8x30).
In mod normal nu-mi atragea interesul dar e Swarovski CL (si ma gandesc ca poate sticla compenseaza cate ceva)si iar ma confuzeaza.
Mi-ar prinde bine sa pot "pipai, mirosi, gusta" pe viu si sa fac comparatii(dar eu daca nu vanez, n-am prin anturaj posesori de astfel de jucarii pe care sa-i rog sa ma lase sa trag si eu o "ocheada"), asa ca ma "perpelesc" intre aceste variante si sper sa se lege ceva intr-una din directii.
Doamne ajuta si vreme faina.
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde tehărău pe 14 Sep 2018, 14:06

Colea,
Intră frate într-un magazin de vânătoare și uită-te prin ele cât vrei. Nu știu la Tulcea, dar la Constanța chiar poți să faci comparație. Că una e să vezi și altă să auzi că...
Mai am eu o nelămurire. Zici că te dai cu barca și vrei să vezi. Păi atunci la ce te încurcă greutatea de +500g?! Că le duce barca. Noi ne văitam de greutate ca o ducem pe picioare. Lejer câte zece km pe zi. Și tot aici: dacă imaginea joacă de la tremurul mâinii cu doi ochi, cu unul singur dintr-o barca...
Zic doar.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 14 Sep 2018, 21:00

@teharau, multumesc de incurajari.
La magazinul din Tulcea avea Bushnell "ieftin" si ala incuiat intr-un dulapior vitrat.
Modelul Legend n-avea pe stoc... si cam asta a fost.
Barca... e o guma fara motor, doar lopeti. Mi-e bine asa, liniste, etc.
Cred ca e mai dificil cu ceva greu atarnat de gat sa se balangane cand lopatezi, iar altfel o sa-i duc grija sa nu-l fac scafandru.
Oricum, asa cum f bine ai spus, inainte de toate trebuie sa-mi misc picioarele si prin alt oras si sa pun mana pe ceva jucarele.
Doamne ajuta si numa bine.

PS: la Cta recomanzi un loc anume, sau ca tot nepriceputul ma opresc in Decathlon :-s
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde tehărău pe 15 Sep 2018, 10:53

@Nicolai,
Cauta cu Google. Pe viu se poate considera reclamă. Dar magazinele au ochi și urechi pe forum, mă mir că nu te-au ademenit până acum...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: MONOCULARUL-alternativa sau compromis

Mesajde nicolai pe 24 Noi 2018, 20:09

Buna sara,
Cam greu cu cumparaturile, dar pana la urma am luat un monocular Bushnell Legend 10x42.
De vazut eu zic ca se vede fain, dar acum sa tineti cont ca n-am avut cu ce altceva sa-l compar decat cu ochelarii din dotare (magnificatie 2 dioptri).
Daca o sa am ocazia sa-l compar si cu alte instrumente optice, o sa revin cu pareri.
Hai sa aveti vremuri faine si vanatori frumoase.
Doamne ajuta.

ps: azi o fost oleaca de ceata, dar maine ma sui pe acoperis sa vad sfintirea catedralei... :-B
nicolai
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2018, 15:46
Locaţie: Tulcea

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate