Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Sep 2019, 06:59

Montaj inele luneta

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: Cristi

Montaj inele luneta

Mesajde CCM pe 25 Iun 2019, 21:05

Buna seara, stimati colegi,

Am scotocit prin sectiune fara sa gasesc ceea ce cautam, dupa ce intai am incercat cu google: nada;
de nevoie am creeat acest nou topic - scuze daca va fac sa radeti in barba, dar chiar nu stiu: atunci cand montam pe arma o luneta, intre inele si respectiva luneta, punem ceva? cum ar fi Balistol, unsoare de arma, vaselina grafitata?
Multumiri anticipate si o seara buna!
CCM
Membru important

Re: Montaj inele luneta

Mesajde violiv pe 25 Iun 2019, 21:35

Intr-o epoca nu chiar de demult se facea un beding cu rasina cu scopul de a umple eventualele imperfectiuni de prelucrare.
In epoca CNC, la produse provenind de la firme bune nu mai folosesc nimic. Curatat bine, usor degresat apoi "metal pe metal".

Daca e vorba de o luneta de pret si de imprumut, ca sa fiu sigur ca nu las cumva vreo "amprenta" pe tubul lunetei, atunci pun un strat de banda de teflon pentru izolatii, din aia atat de fina de zici ca nu-i. Nu afecteaza frecarea intre inele si tub, adica nu trebuie stranse suruburile mai tare dar protejeaza de eventuale urme.
Pun banda doar la final, dupa ce am stabilit pozitia, inclinatia, etc. si fac semne cu creionul pe tub. Cu banda pe tub nu mai poti misca luneta pentru ajustari grosiere.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde CCM pe 25 Iun 2019, 21:49

As pune ceva intre, metal pe metal parca "doare".
Banda de teflon este pentru ce fel de izolatii?
Cam cat de subtire este?
Merci!
CCM
Membru important

Mesajde violiv pe 26 Iun 2019, 06:57

In orice magazin de instalatii sanitare gasesti role cu banda de teflon. Se foloseste in loc de traditionalul calti de canepa. Are cam 1 cm latime si o sutime de milimetru grosime.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde CCM pe 26 Iun 2019, 07:41

Multumesc!
CCM
Membru important

Înapoi la Optica de vanatoare