Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Noi 2019, 22:25

TABU - termoviziunea in romania

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: Cristi

TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 15 Oct 2019, 09:52

In asteptarea schimbarilor legislative cu privire la folosirea duspozitivelor de vedere nocturna la vanatoare vine si intrebarea ce merita folosit?
Din cate am vazut in Romania pe la limita a 5000 euro avem atn cu varf de gama atn thor 4-640 si pulsar helion xp50, nu stiu daca flir este prezent oficial la noi si nici gama lor de produse.
Sfaturi si comparatii daca ne poate da cineva si eventual alte optiuni?
Am vazut si peste ocean trijiconul dar pretul este 10.000 dolari :(
SPV13R
Membru important

Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde mialxx pe 15 Oct 2019, 19:22

Servus.
Ca detinator de Pulsar Trail XQ50 i-mi pot permite sa-mi dau cu parerea. Este o luneta ireprosabila la banul platit, are tot felul de optiuni, poti filma cca. 5 min. pe fiecare video. Pentru vinatoare e mai mult decit suficient.
Interesant la Pulsar e faptul ca nu ai nici un led sau alta sursa de lumina ce te poate da de gol.
O recomand cu mare placere.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran

Locaţie: Thurgau Elvetia

Înapoi la Optica de vanatoare