Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:43

Ce să aleg, păreri

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Ce să aleg, păreri

Mesajde CALUTUL pe 19 Oct 2019, 10:51

Pentru un 243 in jurul a 2000 de lei între hawke endurance și meopta meo pro optica 6. Câteva păreri, vă rog.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 212
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde yoghi pe 19 Oct 2019, 11:46

Calitativ seamana dar alege cu magnificatia cea mai mare.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde kama3 pe 19 Oct 2019, 14:57

De ce te-ai oprit la cele doua?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde CALUTUL pe 19 Oct 2019, 16:24

Din 1000 de modele de la 100 de producători pe care le-am găsit pe net, din câte am citit pe forum și am văzut pe youtube, la banii ăștia astea mi s-au părut mie cele mai bune ca și specificații.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 212
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde kama3 pe 20 Oct 2019, 06:24

In calibrul asta banuiesc ca excludem luneta de goana.
Cu siguranta ca o vei folosi si in momentele mai dificile ale zilei adica rasarit si apus deci ia in calcul pe langa magnificatie si obiectivul sa fie de macar 50 pentru a aduna mai bine lumina atunci cand chiar ai nevoie.
Apoi compara si reticulele, vezi cu care te intelegi mai bine.
Daca ai posibilitatea sa vezi in magazin mai multe modele cu atat mai bine.
In banii astia eu m-as uita si la Delta. Iar intre cele doua as inclina catre Meopta.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde ktlm pe 20 Oct 2019, 16:14

CALUTUL scrie:Pentru un 243 in jurul a 2000 de lei între hawke endurance și meopta meo pro optica 6. Câteva păreri, vă rog.


Pune-ti intrebari adiacente cum ar fi:
1. Ce vei vina si ce stil(goana/pinda/dibuit)
2. La ce distanta maxima vrei/poti sa te intinzi
Dupå vine discutia cu pretul si brandul. Le iei invers si in cel mai probsbil caz vei fi nemultumit si vei vinde + lua de la capat.
/KTLM
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde CALUTUL pe 20 Oct 2019, 18:58

Eu, cu cei 2000 de lei vreau sa-mi iau un ,, bici,, care sa si trosneasca. Apropo stie cineva ce diferenta este intre meopro si meostar? Arma va fi folosita doar la combatere si cu timpul, dupa mai multa practica, probabil distanta de tragere va creste ( depinde de afet).
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 212
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde ktlm pe 20 Oct 2019, 19:43

CALUTUL scrie:Eu, cu cei 2000 de lei vreau sa-mi iau un ,, bici,, care sa si trosneasca.


Bineinteles ca bugetul este un factor important. Insa poate ca e bine sa-ti formulezi exact cerintele in ce priveste optica si abea dupa sa vezi la ce poti face compromis asa incit sa stai in buget. Combaterea cere precizie si o optica decenta si in lumina slaba

CALUTUL scrie:Apropo stie cineva ce diferenta este intre meopro si meostar?
sint tone de informatie pe opticstalk, birdforum, thestalkingdirectory pe subiectul asta. La un google distanta - spor la citit si ales!
/KTLM
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde yoghi pe 20 Oct 2019, 21:53

CALUTUL scrie:....Apropo stie cineva ce diferenta este intre meopro si meostar? ....


Sa zicem pretul dublu pt meostar ?
e indeajuns. ? :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde kama3 pe 21 Oct 2019, 06:15

Daca vb de combatere reticulul e foarte important. Pt ca un retucul gros pus pe o capra poate fi ok dar pe o vulpe la distanta mai mare o acopera cu totul. Si daca de capra te poti apropia la distanta mica, vulpea e mai greu de pacalit.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde radubichis pe 24 Oct 2019, 10:12

CALUTUL scrie:Eu, cu cei 2000 de lei vreau sa-mi iau un ,, bici,, care sa si trosneasca. Apropo stie cineva ce diferenta este intre meopro si meostar? Arma va fi folosita doar la combatere si cu timpul, dupa mai multa practica, probabil distanta de tragere va creste ( depinde de afet).

Atunci mai pune citiva banuti ,alege Delta Titanium 2,5-10x56 IR HD .Ai luneta noua ,10 ani garantie ,iluminare in 11 trepte de intensitate.Despre sticla HD si obiectivul de 56 mm nu cred ca mai este nevoie sa vorbim
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde CALUTUL pe 24 Oct 2019, 18:54

Va multumesc, tuturor, pentru sfaturi si pareri. Cred ca am sa mai astept un timp, sa mai creasca suma alocata, si sa urmez sfatul domnului Bichis legat de Delta.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 212
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde mexx20_ro pe 24 Oct 2019, 23:55

CALUTUL scrie:Va multumesc, tuturor, pentru sfaturi si pareri. Cred ca am sa mai astept un timp, sa mai creasca suma alocata, si sa urmez sfatul domnului Bichis legat de Delta.

Vai de curu tau daca asta e tot ce ai inteles din sfaturile primite despre optica. Ma opresc aici pt ca e pacat sa ne pierdem timpul cu oameni care nu pot si nu vor sa faca simple comparatii (pe un anumit buget) ale lunetelor gen Leupold, Meopta, Vortex sau Delta....ca astea le gasesti constant la noi si care si au o plaja mare de modele.
Intelepciune si spor la teste iti doresc! Se pare ca ai nevoie de ambele! :ymhug:
Warn ptr limbaj nepotrivit
Admin
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde CALUTUL pe 27 Oct 2019, 17:23

Cu tot respectul, stimate domn, dar din cate observ, în acest topic, dumneavoastră, nu v-ați pierdut timpul să dați nici un sfat, ci doar să dați cu bâta în baltă ca să faceți bălăceală și să vorbiți în numele celor care au postat înaintea dumneavoastră și a celorlalți membrii ai acestui forum, care poate nu vă împărtășesc părerea. Și, deși, pentru modul cum v-ați exprimat, nu a-ți merita osteneala, am să vă dau totusi un răspuns. Nu toți membrii acestui forum au timpul banii sau posibilitatea necesare ca de fiecare dată când cumpără o arma, o lunetă sau altceva ce le este necesar, sa le testeze în vreun fel. Din aceste considerente, noi, ăștia, cu care vă pierdeți dumneavoastră timpul, punem întrebări pe acest forum, care a fost creat și în acest scop, către cei care au posibilitatea în diferite contexte (dealeri, pasionați, posesori) să testeze aceste lucruri și să-și spună o părere.
Cât despre înțelepciune, mi-ar fi plăcut să reiasă din postarea dumneavoastră.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 212
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Ce să aleg, păreri

Mesajde mexx20_ro pe 27 Oct 2019, 20:52

1.Daca atentia cu (,) care v-ati cautat cuvintele in ultimul post ar fi fost aceiasi cu care ati fi citit topicurile de optica (unde gasiti tone de informatii, inclusiv in ultimii 2 ani), atunci nu mai concluzionati aiurea in una dintre postarile de mai sus.

2.Referitor strict la bugetul Dvs, de cativa ani buni, in segmentul de mijloc, singurii care se bat in Romania pe cel mai bun raport pret/performante sunt Leupold si Meopta.

3.Daca eram indiferent si vroiam sa va aruncati banii aiurea pe optica pe care dupa max 1 an o vindeati la max 30% din pretul de achizitie, atunci nu as mai fi postat. Oare am facut bine ca v-am atras atentia? :-?

Spor la tras, kkt pe teava si multa sanatate va doresc! :ymhug:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate