Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:35

despre lunete

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: despre lunete

Mesajde 223/12 pe 09 Ian 2009, 19:10

dtdpuu scrie:BSA 6-24x40 cu reticul mildot. Pe mildot pot trage de la 50m pina pe la 150m... Daca folosesc o combinatie de ajustare de turete si compensare din reticul pot trece bine de 200m
CristianC


Ce bine ca ai postat asta, dtdpuu! imi spune un prieten bun din Canada ca imi poate trimite gratis :roll: o luneta BSA 6-24x40, dar nu stiu daca am ce face cu ea. Nu stiu nimic despre ele si nici nu vreau sa mi-o trimita degeaba (mai degraba ii trimit eu bani sa imi cumpere una mai de soi). Imi doresc (si) o luneta cu magnitudinea mare (pana pe la 100-150 m ma descurc bine de tot fara luneta), sa incerc niste trageri mai de precizie mai departisor, la tzinta si la vanat mic. Intrebarile ar fi: la 223 rem (din tzeava de mixta, adica o arma grea, fara recul) luneta asta se deregleaza? cum se vede prin ea un vanat mic precum iepurele, ratza (sau vulpea, cainele horinar ori gasca :oops: ) pe la 200-250-300 m cu magnitudinea X24?
Glontul loveste in acelasi loc si cu magnitudinea pe 6X si pe 24X?
Mercik!
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: despre lunete

Mesajde dtdpuu pe 09 Ian 2009, 23:09

223/12 scrie:
dtdpuu scrie:BSA 6-24x40 cu reticul mildot. Pe mildot pot trage de la 50m pina pe la 150m... Daca folosesc o combinatie de ajustare de turete si compensare din reticul pot trece bine de 200m
CristianC


Ce bine ca ai postat asta, dtdpuu! imi spune un prieten bun din Canada ca imi poate trimite gratis :roll: o luneta BSA 6-24x40, dar nu stiu daca am ce face cu ea. Nu stiu nimic despre ele si nici nu vreau sa mi-o trimita degeaba (mai degraba ii trimit eu bani sa imi cumpere una mai de soi). Imi doresc (si) o luneta cu magnitudinea mare (pana pe la 100-150 m ma descurc bine de tot fara luneta), sa incerc niste trageri mai de precizie mai departisor, la tzinta si la vanat mic. Intrebarile ar fi: la 223 rem (din tzeava de mixta, adica o arma grea, fara recul) luneta asta se deregleaza? cum se vede prin ea un vanat mic precum iepurele, ratza (sau vulpea, cainele horinar ori gasca :oops: ) pe la 200-250-300 m cu magnitudinea X24?
Glontul loveste in acelasi loc si cu magnitudinea pe 6X si pe 24X?
Mercik!


BSA-ul e o luneta ieftina si optica e OK dar nu straluceste. Asadar poti vedea obiecte mici (datorita zoomului mare de 24) la distante medii. Adica pot sa vad bulina rosie din tzinta si focurile pe tzinta ShootAndSee la 190m. Dar n-am incercat niciodata luneta la vinat mare la distante mari (+400m). Banuiesc ca e OK in limitarile opticii. De asemenea n-am incercat niciodata luneta pe un calibru greu. Cineva a avut-o pe 223 si a fost OK, dar personal nu am pus-o pe altceva. Da, cel putin la 50m glontul loveste la fel pe orice zoom. Sincer n-am incercat-o pe 6x la tzinta, la distanta mai mare de 50m. De asemenea la porumbei am tras pe zoom de 10x pentru ca acolo mildot-ul are "dimensiunile" standard (relativ la tzinta). Si la 90 si la 190m am tras pe 24x.

Cum nu cumparam lunete chiar in fiecare zi, as zice pentru siguranta mintala, daca vrei totusi o luneta de 300m pentru o mixta 223 cu 12, as zice sa te intrebti spre un Nikon/Burris/Bushnell mai de soi. Cu 400-500USD ai acces la ele. Spre exemplu un Bushnell din seria 3200 n-o sa te dezamageasca.

Pina nu uit. Daca folosesti BSA-ul pe 22lr si vrei sa tragi la distante mari pentru 22lr (cum e 200m), trebuie sa o montezi inclinat. In mod normal se pun baze inclinate dar pentru un 22lr in opinia mea e doar o cheltuiala in plus. Un manson pe inleul din spate e arhisuficient. Am folosit folie de aluminiu in mai multe straturi la manson, si nici in ziua de azi dupa multe mii de cartuse nu s-a dereglat.


CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: despre lunete

Mesajde dtdpuu pe 09 Ian 2009, 23:09

223/12 scrie:
dtdpuu scrie:BSA 6-24x40 cu reticul mildot. Pe mildot pot trage de la 50m pina pe la 150m... Daca folosesc o combinatie de ajustare de turete si compensare din reticul pot trece bine de 200m
CristianC


Ce bine ca ai postat asta, dtdpuu! imi spune un prieten bun din Canada ca imi poate trimite gratis :roll: o luneta BSA 6-24x40, dar nu stiu daca am ce face cu ea. Nu stiu nimic despre ele si nici nu vreau sa mi-o trimita degeaba (mai degraba ii trimit eu bani sa imi cumpere una mai de soi). Imi doresc (si) o luneta cu magnitudinea mare (pana pe la 100-150 m ma descurc bine de tot fara luneta), sa incerc niste trageri mai de precizie mai departisor, la tzinta si la vanat mic. Intrebarile ar fi: la 223 rem (din tzeava de mixta, adica o arma grea, fara recul) luneta asta se deregleaza? cum se vede prin ea un vanat mic precum iepurele, ratza (sau vulpea, cainele horinar ori gasca :oops: ) pe la 200-250-300 m cu magnitudinea X24?
Glontul loveste in acelasi loc si cu magnitudinea pe 6X si pe 24X?
Mercik!


BSA-ul e o luneta ieftina si optica e OK dar nu straluceste. Asadar poti vedea obiecte mici (datorita zoomului mare de 24) la distante medii. Adica pot sa vad bulina rosie din tzinta si focurile pe tzinta ShootAndSee la 190m. Dar n-am incercat niciodata luneta la vinat mare la distante mari (+400m). Banuiesc ca e OK in limitarile opticii. De asemenea n-am incercat niciodata luneta pe un calibru greu. Cineva a avut-o pe 223 si a fost OK, dar personal nu am pus-o pe altceva. Da, cel putin la 50m glontul loveste la fel pe orice zoom. Sincer n-am incercat-o pe 6x la tzinta, la distanta mai mare de 50m. De asemenea la porumbei am tras pe zoom de 10x pentru ca acolo mildot-ul are "dimensiunile" standard (relativ la tzinta). Si la 90 si la 190m am tras pe 24x.

Cum nu cumparam lunete chiar in fiecare zi, as zice pentru siguranta mintala, daca vrei totusi o luneta de 300m pentru o mixta 223 cu 12, as zice sa te intrebti spre un Nikon/Burris/Bushnell mai de soi. Cu 400-500USD ai acces la ele. Spre exemplu un Bushnell din seria 3200 n-o sa te dezamageasca.

Pina nu uit. Daca folosesti BSA-ul pe 22lr si vrei sa tragi la distante mari pentru 22lr (cum e 200m), trebuie sa o montezi inclinat. In mod normal se pun baze inclinate dar pentru un 22lr in opinia mea e doar o cheltuiala in plus. Un manson pe inleul din spate e arhisuficient. Am folosit folie de aluminiu in mai multe straturi la manson, si nici in ziua de azi dupa multe mii de cartuse nu s-a dereglat.


CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: despre lunete

Mesajde 223/12 pe 11 Ian 2009, 12:14

Mercik mult, Cristian! :roll:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: despre lunete

Mesajde 223/12 pe 11 Ian 2009, 12:19

Nu trag cu 22 lr. Singurul calbru cu glont cu care trag in prezent e 223 R. Cred ca nu ma insel, dar din postarile tale parca retin ca tragi frecvent cu 223. La ce distanta e DRO (GEE) cea mai buna? Asa cum scrie in literat. de specialitate, la 189 m? Tu la ce distanta reglezi luneta pentru 223? Vb de glontul standard, de 55 grains, de regula S&B sau Sako...
:roll:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: despre lunete

Mesajde dtdpuu pe 11 Ian 2009, 13:23

223/12 scrie:Nu trag cu 22 lr. Singurul calbru cu glont cu care trag in prezent e 223 R. Cred ca nu ma insel, dar din postarile tale parca retin ca tragi frecvent cu 223. La ce distanta e DRO (GEE) cea mai buna? Asa cum scrie in literat. de specialitate, la 189 m? Tu la ce distanta reglezi luneta pentru 223? Vb de glontul standard, de 55 grains, de regula S&B sau Sako...
:roll:

Nu am mai tras demult cu 223, adica de vreo 2-3 luni. La intrebarea ta teoria e lunga...si poate ca sintem off topic. O sa spun doar citeva lucruri.

Reglajele la armele mele variaza. Adica invirt din turete constant dupa cum imi spune tabela balistica. Pentru trasul cu 223 in 55 grain, la distante relativ mici (pina in 200 yards = 182m) de obicei o las cu 0 la 200 yards (182 m) chiar daca trag mai aproape. Singura abatere de la procesul asta sint tintele mici, adica daca trag intr-o turturica la 120m incerc sa fiu cit mai exact. Dar pentru o capra la 70m chiar si pentru lovituri in cap si in git, tot pe la 180m ramine 0. Munitia folosita variaza, dar in principiu folosesc 55 grain, 69 grain si 75 grain, iar marcile folosite sint Hornady (nu stiu daca este in Ro) si Federal.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate