Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:37

Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde ady13 pe 03 Dec 2008, 11:56

Salutare tuturor.

Am o arma Benelli ARGO calibrul 30-06, si o luneta Bushnell elite 6500 2.5-16X50 tub de 30 mm.
Pt. arma am achizitionat sina originala de la Benelli.
Rugamintea mea este ce prinderi pt. luneta ar fi mai bune? Eventual prinderi demontabile? Sunt recomandate? Odata demontata luneta, la remontare isi mai pastreaza reglajul?
Multumesc.
ady13
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Dec 2008, 11:18
Locaţie: Constanta

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde firenze1969 pe 03 Dec 2008, 16:48

Pentru mine, luneta asta nu este buna pentru carabina da goana.
Enrico.
firenze1969
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 08 Oct 2007, 16:53
Locaţie: OLT

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde Vechio pe 03 Dec 2008, 17:13

Recomandarea mea ar fi să schimbi luneta, dacă se poate; e mult peste calibru şi armă. Nu cunosc lungimea lunetei, dar atît diamentrul obiectivului cît şi lungimea ei sunt mari şi vei avea probleme - dacă nu imposibilitatea de montare a ei din cauza cătării, la care nu recomand să renunţi. Pentru condiţiile de vânătoare din America sau Africa mai treacă-meargă, dar la noi, nu. Nu cunosc prinderi ultra înalte(tragere pe sub lunetă) care să reziste greutăţii lunei şi calibrului, păstrînd precizia reglajului :oops: .
Altfel recomand o prindere Leupold QRW H. Folosesc tot pe Argo sistemul de peste 3 ani, iar un amic de peste 6. Nu apar modificări semnificative la prinderi, desprinderi, iar armele sunt în 300WM.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde violiv pe 03 Dec 2008, 17:50

Stiu luneta, o are "catalinim" tot pe o semi in 300 WM si tot cu baza originala Benelli. Luneta nu este deloc exagerata pentru vanatoarea de la noi si nici pentru arma - intai ca arma trage bine si o poti folosi si la 250 m iar apoi nu te obliga nimeni s-o pui pe 16x, magnitudine la care e dificil sa tragi fara un suport foarte stabil, ci o poti folosi foarte bine la 10-12x. Chiar daca e mai neobisnuit, poate fi folosita ca arma "de panda" perfect in aceasta configuratie.
Nu-ti trebe suporti cine stie ce inalti pentru ea. Daca arma e varianta cu teava scurta si inaltator de goana s-ar putea sa trebuiasca sa demontezi inaltatorul ca sa nu stea luneta prea sus. Oricum, nu-i bun la mai nimic. Pentru folosire la goana recomand un sistem dedicat.

Uite cateva poze cu inele folosite pe ARGO, absolut "din intamplare", tot Leupold

Imagine

Imagine

Imagine

Am pus imaginile pe ”direct” pt. ca sa ”sara in ochi”
DART


Imagine
Imagine
Imagine

Majoritatea sunt mobile dar pastrarea punctului de impact la de/montare este legata de plasarea lunetei exact in aceeasi pozitie si de strangerea cu aceeasi forta a inelelor pe baze, o forta un picut mai mare decat poate oferi parghia destul de scurta a inelelor ca montajul sa fie stabil in timp si la un numar de focuri mare tras.
Intra si la concurenta (pe vinatoare ro) - la topicul dedicat montajului lunetelor tocmai se desfasoara o disputa constructiva apropo de asta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde violiv pe 03 Dec 2008, 19:46

@ady13 - ai mesaj privat!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde firenze1969 pe 03 Dec 2008, 21:05

Cu 30.06 fara accelerator ( stecher ) no se poate tragere la 250 or 300 mt.
Luneta asta este forte mare e foarte grea ( big weight), minimum zoom 2,5 este foarte mare pentru tragere a un mistret la 5 or 10 mt
Pentru goana non plus ultra are lunete 1.1-4x25 foarte putine with little weight.
For attachment the better is PIVOT u can remove it 1000 time without trouble, and without attachment u can shot fara probleme.
Enrico.
firenze1969
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 08 Oct 2007, 16:53
Locaţie: OLT

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde violiv pe 03 Dec 2008, 21:34

Cu 30-06 fara accelerator se poate trage si la 400 m si chiar fara luneta. Cu ARGO 30-06 se poate trage la 300 m dupa caprior cu 80% sanse de a-l dobora in foc daca te-ai antrenat putin.
Ca luneta nu-i buna pentru goana am spus-o si eu.

Aici este o tragere la 200 m, pe catare si inaltator, fara niciun fel de luneta, cu o arma model Mauser 98 fabricata prin 1940 de cehii de la CZ si teava schimbata in Romania la Cugir in 30-06, cunoscuta ca Dragana. Tragaciul este cel original, militar, asadar fara niciun accelerator si declanseaza pe la 2500 g dupa o cursa de 2 cm iar inaltatorul militar gradat si reglabil a fost inlocuit cu unul de vanatoare, nereglabil. In ziua respectiva arma tragea 30 cm mai jos si 15 cm mai la stanga fata de punctul ochit la 100 m si am avut nevoie de cateva focuri "de reglaj" pentru a atinge tinta.
Scuzati calitatea imaginii (mana si camera sunt de amatori) ca si limbajul colorat. Pentru ca n-am stiut sa prelucrez filmul si poate parea lung vizionati numai primele 10-15 sec si ultimele 30.

http://www.youtube.com/watch?v=reoSVGWW ... re=related

ARGO trage mai bine, mai usor si mai precis decat arma de sus chiar si fara accelerator - numa ca trebe un pic de antrenament cu ea - cam 100-150 cartuse in poligon.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde firenze1969 pe 03 Dec 2008, 21:58

Excuse me Violiv.
First of all when u shoot at one animal, chance theoretic must to be 100% to kill him, not 80%.
If i should shot one animal with 80% of chances to kill him.....i dont shoot, i think is better.
Very very very compliment if u are able to kill a caprioare from 300-400 mt with a 30.06 without luneta and accelerator.
Enrico
firenze1969
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 08 Oct 2007, 16:53
Locaţie: OLT

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde violiv pe 04 Dec 2008, 09:31

Cateva precizari:
- nu trag niciodata cu glont daca nu sunt sigur de plasarea unui foc perfect, perfect insemnand in zona de electie pentru specia respectiva, zona cu cea mai mare probabilitate de a dobora animalul in foc;
- am precizat: 80% sanse de a dobora caprioara in foc la 300 m nu de a o nimeri, adica 80% sanse de a nimeri o zona de maxim 20/20 cm; sa nimeresti o caprioara la 300 m cu ARGO e posibil in 99% din cazuri diferenta fiind focurile mai putin bine plasate care ranesc vanatul (eu nu cred ca exista vanator care sa fi tras macar de 50 de ori cu glont si sa nu fi ratat, macar partial, o data). Nenumarate alte considerente din teren te pot face sa ratezi un foc chiar ochit foarte corect.
- tir-ul "experimental" il fac in poligon nu in terenul de vanatoare; foarte rar mi s-a intamplat sa fiu nevoit sa trag la distanta peste 200 m in vanat, de obicei nu depasesc 150 m; desi imi place mult sa trag pe catare si inaltator si 150 m nu este o distanta imposibila pentru asta, folosesc luneta de cate ori am nevoie de un foc mai precis - practic, numai la goana se mai intampla sa trag pe catare si inaltator asupra vanatului. Ca si tine, consider ca vanatul trebuie tratat cu tot respectul posibil iar doborarea acestuia cu cat mai putina suferinta face parte din acest respect.
- ce am vrut sa subliniez este faptul ca antrenamentul este esential pentru a obtine rezultate foarte bune - armele sunt capabile sa faca asta mai trebuie sa putem si noi sa le egalam prestatiile. Daca aruncam un ochi peste ocean la americani, cel putin o treime din vanatul mare de pe la ei este doborat la distante peste 250 m si tot in acelasi procent cu arme semi cu glont. Atat BAR cat si ARGO pot face asta si o fac cu succes in mana unor tragatori antrenati, mai ales daca alegerea calibrului este spre unul ceva mai puternic, asa cum ai spus 7 Rem Mag sau 300 WM sau chiar dintre noile WSM
- nu tot ce este posibil este si recomandat - chiar daca 30-06 ajunge la 400 m cu suficienta energie si precizie chiar si din BAR sau ARGO, nu este deloc recomandat sa si tragi la vanatoare la distanta asta - apropo de filmulet: daca o sticla cu apa este o tinta posibila la 200 m pe catare si inaltator, aceeasi sticla este mult mai dificil de atins chiar si cu luneta 10 x (o marire decenta pentru vanatoare) si accelerator la 400 m, mai ales cand ai nevoie sa fie atinsa din primul foc.
- nu stiu daca sunt capabil sa ating o caprioara la 400 m pe catare si inaltator, n-am incercat niciodata si nu cred ca voi incerca
- in ce priveste vanatorii italieni, romani, nemti, francezi, etc. este clar ca in randul nostru exista o experienta mai mica in ce priveste trasul cu glont dar venim repede din urma; in aceeasi masura, considerente de ordin traditionalist, etic sau chiar lipsa de antrenament si teama de ratare fac ca 95% din focurile trase cu glont in Europa sa fie la distante sub 200 m, chiar folosind arme cu calibre foarte razante. Cunosc vanatori italieni si stiu ca sunt foarte buni tragatori, atat cu alice cat si cu glont. Imi place mult si admir adevarata dragoste sau pasiune pe care o au italienii pentru arme ca si pentru masini. Cu toate astea, sunt foarte putini cei care trag la distante mari - sunt multi care merg in poligon pentru a trage la 300 m si peste dar in teren e altceva. Mai mereu intervine ceva si chiar daca stii ca poti atinge un pachet de tigari la 300 m cand vine vorba de vanat parca vrei sa-l vezi mai de aproape. Cu toata aparenta divergenta de opinii, nu gandim si nu facem lucrurile chiar asa diferit.
Cu tot respectul, Vio

Revenind la subiect, poate n-a fost cea mai buna alegere luneta cumparata dar nici de aruncat nu e. O va folosi de cateva ori pe an la panda iar pentru mult mai frecventele vanatori la goana va realiza foarte repede ca are nevoie de altceva, mult mai micut - cu asta sunt perfect de acord cu tine. Sunt de aceeasi parere ca sistemul de prindere cu pivot este cel mai bun sistem rapid. Se poate si pe sina Weaver dar nu la fel de rapid si precis.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde RUDOLF DAN pe 14 Dec 2013, 02:12

violiv scrie:Stiu luneta, o are "catalinim" tot pe o semi in 300 WM si tot cu baza originala Benelli. Luneta nu este deloc exagerata pentru vanatoarea de la noi si nici pentru arma - intai ca arma trage bine si o poti folosi si la 250 m iar apoi nu te obliga nimeni s-o pui pe 16x, magnitudine la care e dificil sa tragi fara un suport foarte stabil, ci o poti folosi foarte bine la 10-12x. Chiar daca e mai neobisnuit, poate fi folosita ca arma "de panda" perfect in aceasta configuratie.
Nu-ti trebe suporti cine stie ce inalti pentru ea. Daca arma e varianta cu teava scurta si inaltator de goana s-ar putea sa trebuiasca sa demontezi inaltatorul ca sa nu stea luneta prea sus. Oricum, nu-i bun la mai nimic. Pentru folosire la goana recomand un sistem dedicat.

Uite cateva poze cu inele folosite pe ARGO, absolut "din intamplare", tot Leupold
Imagine
Imagine
Imagine

Majoritatea sunt mobile dar pastrarea punctului de impact la de/montare este legata de plasarea lunetei exact in aceeasi pozitie si de strangerea cu aceeasi forta a inelelor pe baze, o forta un picut mai mare decat poate oferi parghia destul de scurta a inelelor ca montajul sa fie stabil in timp si la un numar de focuri mare tras.
Intra si la concurenta (pe vinatoare ro) - la topicul dedicat montajului lunetelor tocmai se desfasoara o disputa constructiva apropo de asta.



Buna Ziua,

Va rog mult a-mi comunicati ce sitem de prindere aveti la Luneta ?
Am si eu un argo Special si vreau sa pun o luneta de 6x24x56 pe ea ! oare se potriveste sistemul dvs. ?
dupa cum pare ar mai fi loc in fata ?!... ??
daca aveti si un link sau adresa de contact de unde pot lua sistemul de prindere va sunt recunosctor !
VA MULTUMESC ANTICIPAT !
Avatar utilizator
RUDOLF DAN
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 08 Oct 2013, 11:43
Locaţie: SIBIU

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde violiv pe 14 Dec 2013, 09:23

Ti-am raspuns o data.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde Dan2812 pe 28 Dec 2013, 15:46

Am citi pe situl IOR , la noutati ca ofera sina Picatinny pentru Benelli (sina din otel).
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde yanke pe 20 Noi 2014, 21:36

Buna seara,

Am si eu un Argo Comfortech in 30.06 cu teava de 51 cm, pe care e montat un eotech xps2-0. De curand am rezervat o luneta IOR 2.5-10x56 pe care vreau sa o folosesc pentru panda. Ce prinderi ar fi mai potrivite pt luneta aceasta?
Arma e dotata cu sina weaver de la benelli si obrazar mediu.

Multumesc pt sfaturi....
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde violiv pe 21 Noi 2014, 10:06

Daca mai ai inaltatorul pe arma iti trebe o pereche de inele tapene inalte. Luneta e si lunga si cu obiectiv de diametru mare si se impiedica de inaltator la montaj.
Daca vrei sa alternezi usor sistemele de ochire atunci poate vrei inele cu detasare rapida. Din ce-am incercat pana acum, Mack sunt cele care chiar tin luneta pe pozitie si asigura de/remontarea cu precizie si fara sa pierzi reglajul. Popescu Nicu te poate ajuta profi cu achizitia.
Daca te stii numa un pic surubar atunci merge si o pereche de inele mai tactice, din cele fixare pe sina cu o piulita mare si tare. Pusa luneta pe exact aceleasi sloturi si stransa cu exact aceeasi forta pastreaza punctul de impact.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde yanke pe 22 Noi 2014, 09:27

Multumesc pentru raspuns. Aveti un nr de contact pt dl Popescu Nicu?
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde yanke pe 26 Noi 2014, 15:09

@ violiv
Mă gândeam oare n-ar fi mai bine să demontez înălţătorul să nu ridic prea sus luneta? Ineele cu prindere rapidă gen warne,weaver mai ţin 0 după ce dai jos luneta şi o montezi din nou?
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde violiv pe 26 Noi 2014, 21:26

Inaltatorul se demonteaza foarte usor, un surubel si gata. Ramane pe teava un mic suport metalic prins cu doua surubele stranse ca naiba sau lipite pe care in multe cazuri nu le-am putut urni. E inestetic dar e doar la vreo 3 mm deasupra tevii si nu jeneaza luneta.
Pentru o arma de goana e indicat sa ai si aparatele mecanice reglate .... nu se stie cand ramai fara optica si devii spectator. Stiu din proprie experienta :oops:

Prindere rapida ieftina si buna nu exista. Mie warne nu mi-a tinut, Mak da. Si apoi, diferenta de pret intre Warne si ce ti-am indicat chiar nu e asa mare incat sa nu merite data. Nu te zgarci la tarate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prindere luneta Benelli ARGO 30-06

Mesajde yanke pe 27 Noi 2014, 10:46

Am vorbit cu domnul Popescu despre Mak-uri dar nu le are si ar ajunge cam 250 euro.
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Mircea-B, NicuNicuta şi 54 vizitatori

Publicitate