Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Sep 2019, 21:27

CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: Cristi

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 14 Aug 2019, 11:20

Eu am si IOR 2,5-10x56 si Meopta 3-12x56.
IOR vede un pic mai bine pe zi. Meopta are un fel de tenta brun-cenusie a imaginii pe zi.
Luminozitatea pe lumina slaba e cam la fel. Eu n-am reusit sa spun: "am vazut mai bine si mai tarziu cu asta!"
IOR e mai mare si mai grea. N-o gasesti si daca o gasesti si ai cumva vreo problema naiba ti-o rezolva. Cat is eu de patriot la lunete, cu vreo 6 lunete IOR folosite, una peste alta m-au cam dezamagit. Asa ca nu as face prima recomandare IOR.

Intre timp a aparut Leupold VX5 HD 3-15x56.
Dupa mine bate si IOR si Meopta atunci cand tragi linie. E un pic mai scumputa, insa.

Pentru buget mic si folosire la panda fara probleme, Meopta 3-12 cred ca-i cea mai potrivita, mai ales daca o poti lua s-h ... in jur de 2500 lei mai apar si chiar merita banii astia.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde NightSirc pe 14 Aug 2019, 12:56

@violiv - multumesc mult pentru postare si opinie, cantareste mult pentru mine.

Ma poti ajuta cu diferenta de numar de lentile interne intre R2 si R1R?
Am cautat pe net si nu am gasit nimic concludent iar eu banuiesc ca R2 are lentile suplimentare(cel putin 1) pentru a putea extinde plaja de magnificatie...dar nu am nimic concret...intreb asta pentru ca numarul de lentile schimba transmisia finala.
NightSirc
Membru important

Locaţie: Furcitura nucului!

Mesajde violiv pe 14 Aug 2019, 15:34

Nu!
In cazul pastrarii celorlalte caracteristici ale sticlelor neschimbate. Daca schimbi compozitia sticlei, calitatea acoperirilor, schema optica, etc. se poate sa obtii chiar o transmisie mai buna.

Fara sa am spectrometru cu mine dar iesind suficient de mult, cu aceeasi sau alte lunete am constatat empiric ca transmisia nu este la fel in tot spectrul. Unele lunete vad mai bine in albastru, altele in verde, altele in rosu. Aceeasi luneta vede bine de tot seara si mai putin dimineata, mai bine iarna decat vara, etc. Ochi diferiti vad cu totul altfel prin aceeasi luneta. Cunochiul liber poate fi complet diferit decat prin luneta. Am avut recent situatie in care vedeam cu ochiul liber tapul ca se misca intr-un pais pana la gatul lui dar prin luneta nu aveam suficient contrast intre culoarea tapului si a ierbii uscate ca sa pot trage sigur. Doar percepeam miscarea. 3-4 pasi mai incolo, pe fond verde, a devenit ca la cinema.

Recomand sa testezi inainte de achizitie. Cauta prieteni cu luneta dorita si incearca sa vezi prin ea in conditii reale. S-ar putea sa fii fericit dar si dezamagit in egala masura. Stiu vanatori care nu s-au putut impaca nicicum cu Swaro sau cjoar cu noile Blaser.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde Andi Bria pe 04 Sep 2019, 22:52

Stie cineva ceva despre Noblex NZ6 Inception 2-12x50? Pare o luneta foarte interesanta, iar daca si sticla este de calitate, atunci ar putea fi un best buy. In orice caz ma intereseaza daca vreun coleg o detine sau a testat-o?
Andi Bria

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare