Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:30

ABECEDARUL BINOCLULUI

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde patratel pe 04 Iul 2010, 12:38

No one?!
patratel
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Iun 2010, 00:46

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde violiv pe 05 Iul 2010, 13:22

Cam atat poate ca merita.
Am si eu unul. Pe al meu scrie 16x50 da' mareste real mai putin de 10x, poate de 8x.
Subtirel de tot la alcatuirea mecanica nu numa la partea cu ocularul ci si la prisme.
Pentru 0 la dioptrii ar trebui sa existe un mic indicator, un punctulet, linioara...Oricum nu conteaza pentru ca-l vei ajusta pe ochiul tau.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde mihaib pe 05 Iul 2010, 20:23

Buna ziua tuturor,
Desi tutorialul despre binocluri este foarte clar, totusi eu sunt un pic mai greu de cap si nu pot sa imi dau seama ce mi se potriveste. Mi-ar placea sa am un binoclu pe care am sa la il folosesc in excursii si drumetii montane mai des. Bugetul pentru achizitii mi l-am fixat la maxim 100 de dolari si in plus marele noroc ca un coleg de munca pleaca in SUA luna aceasta. Pe bestbuy am gasit acest model: http://www.bestbuy.com/site/PENTAX+-+KB ... Id=9535648. Ce parere aveti despre acest colet?
Binoclurile sub 100 de dolari pe acest site sunt urmatoarele:
http://www.bestbuy.com/site/olstemplate ... cat0400000
si
http://www.bestbuy.com/site/olstemplate ... cat0400000.
Ce varianta imi recomandati dintre cele de mai sus.
Va multumesc frumos si va doresc o vara cat mai frumoasa.
mihaib
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Iul 2010, 20:14

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde mihaib pe 06 Iul 2010, 13:07

mihaib
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Iul 2010, 20:14

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 07 Iul 2010, 19:15

Nu e o alegere rea dar nici cea mai buna. Daca nu l-a cumparat deja ti-as recomanda varianta asta:

http://www.opticsplanet.net/nikon-10x50 ... -7218.html

E un binoclu superior optic, fata de Pentaxul de mai sus.
Foarte mult binoclu la banul platit.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde raskolnikov21 pe 14 Oct 2010, 23:08

In primul rand vreau sa spun buna seara si bine v-am gasit. Vreau sa multumesc tuturor celor care au binevoit a impartasi aceste informatii folositoare celor interesati.Am aflat lucruri extraordinare din acest topic.
Vreau sa cumpar un binoclu Carl Zeiss Jenoptem 8x30 si am nevoie de niste sfaturi de la cunoscatori. Vreau in primul rand sa stiu cat de bun este; am deja un binoclu I.O.R 7x40 1989 cu filtru infrarosu. Sunt foarte multumit de el dar vreau sa stiu daca Carl Zeissu Jenoptem e mai bun.In al 2-lea rand as vrea sa stiu cum recunosc un fals, ca din cate am inteles acest model a fost foarte falsificat iar copiile sunt calitativ mult sib cele originale.Eu am nevoie de el pentru observatii in natura si pentru drumetii.
Ce parere aveti de acesta spre exemplu ?
http://cgi.ebay.co.uk/Vintage-Carl-Zeis ... 41536ec144

Va multumesc anticipat !
raskolnikov21
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Oct 2010, 21:06

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 15 Oct 2010, 10:26

Bine ai venit pe forum!
Carl Zeiss Jenoptem e fara indoiala un binoclu sub calitatea IOR-ului.
Dupa parerea mea, astfel de binocluri, nu isi prea mai au rostul intrucat optica binoclurilor moderne, chiar si a celor de calitate mai slaba, s-a imbunatatit atat de mult in ultimii ani incat, in pofida calitatii pe care astfel de binocluri o poseda, sunt mai slabe decat multe variante de astazi.
Luate la preturi mici insa, reprezinta mult binoclu la banul platit.

£22 nu e mult pt. un astfel de binoclu, dar daca ai deja un IOR nu vad de ce ai avea nevoie de un Jenoptem. Singurul motiv ar fi ca e mai usor si ca are o magnificatie de 8x, dar in rest nu are nici un avantaj fata de IOR.

In ce priveste falsurile...e foarte greu de descris. In general, exista foarte putine falsuri iar cele care exista sunt prost facute. Nu au inscriptii clare de Carl Zeiss Jena pe ele, nu scrie DDR, nu au numar de serie etc. Cel pe care l-ai prezentat tu pe link, e insa un exemplar original.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde raskolnikov21 pe 15 Oct 2010, 14:14

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi domnule Tranan. Am sa tin cont de parerea dvs. Voiam un astfel de binoclu pentru ca voiam ceva la fel de bun ca I.O.R-ul dar cu o greutate mai mica. Carl Zeissu o sa sara de 40 £ sigur. Urmaresc de ceva timp licitatii asemanatoare si asa se intampla de obicei. Deci e destul de scump. Oricum trebuie sa marturisesc ca nu ma asteptam ca un Carl Zeiss sa fie sub I.O.R. Credeam ca sunt cei mai buni in domeniu. Ce alta varianta ma puteti indruma sa aleg ? O zi buna !
raskolnikov21
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Oct 2010, 21:06

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 15 Oct 2010, 16:12

Inteleg ca umblii dupa un binoclu cat mai ieftin dar cat mai de calitate si probabil ca preferi deasemenea ceva german.
IOR-ul e foarte greu de batut la raportul calitate-pret, ceea ce va face ca alegerea ta sa fie dificila intrucat la preturi mici e greu de gasit optica germana de calitate.
Daca ar fi sa iti recomand insa o alternativa, ar fi Zeiss Hensoldt Wetzlar 8x30 D12 sau D16 Ferro. Eu am cateva astfel de bucati si e un binoclu extrem de bun la banul platit. Optica este practic la fel de buna ca la IOR (poate chiar si putin mai buna) dar nu are culoarea aceea galbuie ci mai degraba una mai clara, mai de gheata, caracteristica tipica binoclurilor Zeiss.
Binoclul cantareste ca. 650g, si e extrem de robust. E cauciucat in culoarea militara verde si are adesea capace de cauciuc prinse de corpul binoclului. Eu folosesc personal unul, care sta in permanenta pe pervaz la casa si altul de rezerva care sa intre in torpedou pt. cazul in care vad ceva interesant cand sunt cu masina (desi asta era sa-mi cauzeze cateva accidente datorate faptului ca vazusem vre-un animal sau ceva pasari interesante pe langa drum).
Arata ceva de genul acesta:
Imagine

Avand o magnificatie de 8x dar un obiectiv de numai 30mm, rezulta in faptul ca imaginea e putin mai intunecata decat la IOR dar in rest nu ai probleme. Este reglat, asemenea IOR-ului, de la ambii oculari si este tot autofocalizat.
Daca ar fi sa iti dau un sfat, ar fi sa nu iei un binoclu sub calitatea Hensoldt-ului, intrucat, dupa parerea mea, nu mai tin asa de bine optic.

O alta alternativa ar fi variantele de Steiner Ferro D12 sau Bayreuth. Dupa parerea mea insa, acestea sunt putin mai slabe decat Hensoldt, dar e posibil sa le gasesti mai ieftine.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde raskolnikov21 pe 15 Oct 2010, 16:52

Va multumesc foarte mult domnule Tranan. Tot respectul pentru promtitudinea cu care mi-ati raspuns la intrebari.
Hendsoldtul din fotografie imi place foarte mult si are si caracteristici bune. Mai ramane doar sa aflu cati bani trebuie sa strang pentru unul si unde il gasesc de cumparat. ! O zi buna !
raskolnikov21
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Oct 2010, 21:06

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde raskolnikov21 pe 15 Oct 2010, 17:38

Am gasit Hendsoldtul wetzlar D12 pe care mi l-ati recomandat dvs domnule Tranan pe ebay si se pare ca unul intr-o stare buna ma va costa 150 de euro. Am gasit de asemenea un Steiner Bayreuth dar am nevoie de parerea dvs in cea ce privesre autenticitatea acestuia :http://cgi.ebay.co.uk/STEINER-BAYREUTH-8X30-BINOCULARS-/370443328506?pt=UK_Photography_Binoculars_ET&hash=item5640249bfa
Va multumesc mult si sper sa nu va deranjez cu intrebarile mele . Asta e ultima promit :D
raskolnikov21
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Oct 2010, 21:06

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 15 Oct 2010, 18:07

M-ai obosit deja cu atata "dvs"! :lol: Pe la noi pe aici ne tutuim tot timpul ca suntem foarte necivilizati de aceea cred ca "tu" merge foarte bine si aici.

Steinerul din poza este original, dar din pacate un model mai vechi de Bayreuth. Cele la care m-am referit eu sunt modelele mai noi tot verzi-cauciucate, precum Hensoldt-ul:

Imagine

Exista modele si mai vechi decat cel prezentat de tine dar nu are rost sa te bagi la asa ceva.
Cu toate acestea insa, nu sunt de loc 100% ca Steinerul se ridica la acelasi nivel cu IOR-ul intrucat nu le-am comparat unul langa altul. Hensoldt-ul insa se ridica practic la acelasi nivel sau chiar mai mult (cel putin in ce ma priveste Pe mine, intrucat nu agreez nuanta foarte galbena de la IOR).

Din cate stiu eu, nu exista copii de Bayreuth ci singurele copii pe care le-am intalnit pe piata au fost cele de Safari.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde raskolnikov21 pe 15 Oct 2010, 18:23

ok. O sa renunt sa ma mai adresez la persoana a 3-a singular in cea ce te priveste. Te respect in primul rand pentru cunostiintele tale si mai apoi ca sunt sigur ca ai niste ani in fata mea de aceia m-am adresat cu 'dvs'.In fine, am sa merg pe mana ta si am sa-mi cumpar Hendsoldtul. Mai intai insa sa mai strang ceva parale. Iti multumesc inca odata !
raskolnikov21
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Oct 2010, 21:06

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 15 Oct 2010, 19:29

Cred ca e o alegere care te va satisface.
Ai grija insa, se fie un exemplar de calitate. Multe Hensoldt-uri au fost maltratate destul de urat. Altele arata foarte bine pe dinafara dar sunt aburite, murdare sau ruginite pe dinauntru. Deasemenea, multe din exemplare sunt decolimate (imagine dubla).
Eu am cumparat acum catva timp 80 de bucati, dintre care numai 33 erau in conditie impecabila restul avand tot felul de defecte.
Avantajul este insa ca daca ai lucrat o perioada cu binocluri militare, nu e greu sa le desfaci si sa le corectezi problemele, dar unele probleme sunt practic imposibil de corectat fara sa ai un atelier de specialitate.
Daca pui insa mana pe un Hensoldt bun, vei fi super multumit de el.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde raskolnikov21 pe 15 Oct 2010, 22:35

Ai dreptate Tranan, am gasit pe ebay destule binocluri Hensoldt Wetzlar D12 dar marea majoritate au diferite probleme. Am sa astept sa apara ceva fara defecte ca nu ma grabesc si nici banii nu ma scot afara din casa :D. Tu nu ai de vanzare un Hensoldt ? Nu vreau sa cumpar chiar acum dar e bine de stiut unde sa apelez. Una peste alta cred ca e un binoclu excelent, m-am mai documentat si pare o unealta de mare valoare. Iti multumesc inca odata ca m-ai intrumat spre alegerea cea mai buna.
raskolnikov21
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Oct 2010, 21:06

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 16 Oct 2010, 18:35

Momentan, nu am asa ceva si nici nu am planuri de a mai cumpara. Am muncit mult cu cele 80 pe care le-am avut, de mi-a iesit pe nas si nu mai prea am timp sa ma ocup cu asa ceva.
Ti-am trimis un MP cu ce s-ar putea face.
Vezi, cand alegi un astfel de binoclu, nu iti fie frica daca e mai murdar pt. ca poti sa cumperi un spray cu silicon si sa-i tratezi cauciucul cu el de va arata ca nou. Firmele de masini vand deasemenea o solutie cu care iti lustrueiesti bordul la masina. Aia, iarasi e foarte buna de lustruit cauciucul atat la IOR cat si la Hensoldt.
La IOR, cauciucul insa e mai de proasta calitate si e mai dificil de curatat, pe cand la Hensoldt iasa super.

Cand il cumperi, gandeste-te la urmatoarele aspecte:
-sa nu fie decolimat
-sa nu aiba urme de murdarie, praf, pete de rugina si zgarieturi pe lentile sau in tuburile binoclului.
-capacele sa fie bine prinse de cauciucul binoclului, sa nu fie crapate la incheieturi, ca altfel dupa ce le-ai folosit putin, se vor rupe. Atat cele de la lentile cat si cele de la oculari.
-cauciucul de pe binoclu sa nu fie uscat. Cand se usuca se faramiteaza si binoclul va arata nasol. Problema e insa numai cosmetica intrucat nu afecteaza functionalitatea binoclului.
-dioptriile sa functioneze ca lumea (uneori se invart in gol).

Cand il primesti, uita-te prin el invers, prin lentile si nu prin oculari si tine-l catre o o sursa luminoasa. De multe ori, binoclul e murdar pe interior fara sa iti dai seama, atata timp cat te uiti prin ocular. Cand te uiti insa prin lentile, vezi si cea mai mica umbra de praf sau murdarie din el.

In rest, daca e murdar, asa cum am spus, nu e problema sa-l rezolvi.
Ca sa aiba o viata lunga, un astfel de binoclu trebuie tratat cu solutiile de mai sus, de cateva ori pe an, astfel cauciucul se usuca.

Variantele de Ferro D16 sunt cele mai bune urmate de Ferro D12.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 21 Oct 2010, 16:40

Un documentar interesant despre modul in care se confectioneaza lunetele Zeiss:

http://www.youtube.com/watch?v=ygtBaJ3n7u8&feature=sub
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde ion.raducanu pe 03 Ian 2011, 17:40

Daca nu va deranjeaza am si eu o intrebare .Care este parerea dumneavoastra despre un binoclu BUSHNELL POWERVIEW 16X50.Am posibilitatea sa cumpar asa ceva si sincer nu prea stiu multe despre sculele astea.Daca imi puteti da citeva informatii .Multumesc anticipat.
Pretul pe care mi-l cere este 200 euro, acuma nu stiu e mult putin .
ion.raducanu
 
Mesaje: 14
Membru din: 30 Dec 2010, 17:41

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 03 Ian 2011, 20:14

Bushnell Powerview 16x50 este un binoclul fabricat in China de calitate foarte slaba.
Optica e foarte slaba si claritatea lui nu e usurata de faptul ca are o magnificatie destul de mare fata de obiectivul detinut, ceea ce slbaeste si mai mult calitatea optica. Cea mai mare problema insa, o constituie mecanica, binoclul decolimandu-se foarte usor.
O alta problema este faptul ca o multime de astfel de binocluri sunt falsuri, deci trebuie avuta foarta multa grija sa nu cumva sa primesti o teapa.

Magnificatia fiind deasemenea de 16x va trebui sa folosesti o forma de trepied, monopied sau sprijin intrucat imaginea iti va juca prea mult altfel.

Pretul e exorbitant de mare, un astfel de binoclu, aterizand in cel mai rau caz in jur de €135.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde ion.raducanu pe 03 Ian 2011, 21:12

Multumesc mult acum am inteles .Acum daca mi-ati dat un deget va iau mina , de la Bushnell ce modele merita luate, am tot vazut Bushnell prin oras si de aceea va intreb.
Multumesc inca odata , ra cit pe ce sa o iau...
ion.raducanu
 
Mesaje: 14
Membru din: 30 Dec 2010, 17:41

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 03 Ian 2011, 21:31

In general sub calitatea de Bushnell Legend nu m-as baga, celelalte sunt stifturi: Trophy, Powerview, Natureview, Excursion, Perma-focus, Falcon, H2O, Sportview, Discoverer, Legacy etc. Toate acestea sunt confectionate in China si adesea extrem de greu de deosebit de falsuri (si falsuri de binocluri Bushnell sunt o gramada pe piata).

Daca e sa discutam binocluri la Bushnell, atunci toate modelele inafara de Infinity, Legend (si in special versiunea de HD) si mai ales de Elite (care sunt confectionate in Japonia) sunt relativ slabe, proaste sau loterie. Daca pui mana insa pe un Bushnell Elite 10x43, 10x50 etc, alea sunt super, foarte aproape de cele germane de cea mai buna calitate.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde ion.raducanu pe 03 Ian 2011, 21:48

De un doi ani tot am fost prin Delta la pescuit uneori si la vinatoare si m-a cam prins uitatul dupa pasari .Mare lucru nu stiu dar mi-a placut si m-a relaxat ideea.De fapt de aici treaba cu binoclu si ma gindeam daca tot iau sa iau unl mai puternic.Am sa reiau tot topicul sa-l citesc cu siguranta o sa mai invat cite ceva.Multumesc ati fost foarte amabil.Probabil ca daca gasesc ceva am sa va mai cer sfatul.
ion.raducanu
 
Mesaje: 14
Membru din: 30 Dec 2010, 17:41

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde unrealmisu pe 05 Ian 2011, 21:22

Buna seara,nu sunt vanator ci pescar dar si eu am nevoie de binoclu !
Ce puteti sa-mi spune-ti despre binoclurile SAKURA ?
Va multumesc anticipat !
unrealmisu
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Ian 2011, 20:19

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 05 Ian 2011, 22:42

Binocluri chinezesti, extrem de proaste, din toate punctele de vedere. Optic cat si mecanic.
Sunt printre cele mai proaste existente pe piata.
Daca te uiti la asa ceva, inteleg ca te intereseaza cava ieftin. Te-as sfatui sa te uiti la alte alternative intrucat un astfel de binoclu iti va scoate peri albi.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde ion.raducanu pe 05 Ian 2011, 22:49

Buna seara , am cautat ceva si am gasit un Bushnell Elite 10x50 cu pretul de 750 euro .Este un pret bun sau nu ? V-am spus ca o sa va mai bat la cap.Multumesc anticipat.
ion.raducanu
 
Mesaje: 14
Membru din: 30 Dec 2010, 17:41

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 05 Ian 2011, 23:57

In mod normal e un pret bun, binoclul valorand mult mai mult.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde unrealmisu pe 06 Ian 2011, 15:28

Multumesc pt informatie !
unrealmisu
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Ian 2011, 20:19

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde ion.raducanu pe 07 Ian 2011, 18:10

Multumesc mult d-lui Tranan pt. ajutorul dat sint foarte multumit de binoclu.Puteam sa mi-o iau de nu ma vedeam.
daca nu era acest forum.
ion.raducanu
 
Mesaje: 14
Membru din: 30 Dec 2010, 17:41

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 08 Ian 2011, 01:33

Ma bucur ca ai urmat sfatul intrucat vei fi cu siguranta foarte multumit de binoclu. Pune-l la lucru, nu-l ierta!! :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde wizard pe 10 Ian 2011, 22:20

Buna seara,

Ce parere aveti de Bushnell Legend Porro 10x50 ?
http://www.amazon.com/Bushnell-Legend-P ... ref=sr_1_1

Am vazut ca pe site-ul celor de la bushnell nu mai apare acest model - presupun ca nu se mai fabrica.

Exista alte variante mai bune in aceeasi gama de pret (in jur de 150$ in US) ?
wizard
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 19 Noi 2008, 22:30
Locaţie: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori

Publicitate