Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 05:34

ABECEDARUL BINOCLULUI

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 15 Apr 2010, 22:48

In general, majoritatea ornitlogilor evita binoclurile cu magnificatie mai mare de 8x din cauza ca mica tremurare a imaginii e suficient de deranjanta pt. unii, impiedicand-ui sa poate examina detaliile la pasarile aflate a distante mai mari. Asta depinde putin si de stabilitatea mainii, cei mai invarsta avand un tremur mai pronuntat decat cei mai tineri.
Daca e sa-l folosesti la vanatoare insa, unde detaliile nu sunt atat de mici ca la ornitologie, cred ca nu vei avea probleme, tremurul nefiind atat de deranjant.
Personal, ma folosesc in general de 8x intrucat le consider mai eficiente, fiind mai stabile, cu o luminozitate mai mare si camp vizual mai larg, dar am si de 10x pe care le folosesc destul de des si merg foarte bine si alea. Nu cred asadar sa ai probleme.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde CrazyJ0 pe 16 Apr 2010, 11:25

Nu reusesc sa ma decid intre Nikon Action 10x50 si Bushnell Legacy 10x50, vazand mai ales ca Bushnell are fully multi coated lens fata de Nikon cu multi coated doar. Sa fie oare mare diferenta de calitate?
CrazyJ0
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Apr 2010, 01:46

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 16 Apr 2010, 12:00

Nu cred de loc ca va fi mare diferenta de calitate. Nu cred ca vei fi dezamagit de nici unul dintre ele (asta la pretul platit), dar Nikonul il cunosc si mi-a placut. Daca mai pui vre-o cativa banuti insa, iti poti lua un Nikon Action Extreme 10x50 si ala e foarte frumusel.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde cornelbn pe 17 Apr 2010, 15:38

Buna ziua,
Doresc sa achizitionez un binoclu care sa-l utilizez cand merg in excursii. Nu pot aloca pentru acesta o suma mai mare de 200RON. Va rog sa-mi spuneti care din modelele prezentate mai jos este mai bun tinand cont de raportul calitate/pret sau sa-mi recomandati un binoclu care sa nu coste mai mult de 200 RON.
1. Binoclu Exakta TYP 501 8x40
2. Binoclu Exakta Economy 10 x 50
3. Binoclu Exacta Economy 7 x 50
4. Binoclu Exacta EC 1 8x40
5. Binoclu Exacta EC 2 7x50
6. Binoclu Exacta EC 3 10x50
7. Binoclu Galileo 8x40
8. Binoclu Praktica Falcon 10x50
Va multumesc anticipat!
cornelbn
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2010, 15:03

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 17 Apr 2010, 15:46

Din pacate, toate cele enumerate sunt binocluri fabricate in China de foarte proasta calitate, cu optica mizerabila, si care dupa o perioada scurta de folosire se decolimeaza.
La pretul pe care esti dispus sa-l platesti, singura alternativa viabila si de calitate este IOR 7x40. Se vinde atat aici pe forum cat si pe okazii.ro la preturi intre 200-350 RON in functie de calitate.
Baga un anunt la vanzari-cumparari cum ca vrei sa cumperi un IOR si vezi ce se intampla!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde cornelbn pe 17 Apr 2010, 16:37

Tranan scrie:Din pacate, toate cele enumerate sunt binocluri fabricate in China de foarte proasta calitate, cu optica mizerabila, si care dupa o perioada scurta de folosire se decolimeaza.
La pretul pe care esti dispus sa-l platesti, singura alternativa viabila si de calitate este IOR 7x40. Se vinde atat aici pe forum cat si pe okazii.ro la preturi intre 200-350 RON in functie de calitate.
Baga un anunt la vanzari-cumparari cum ca vrei sa cumperi un IOR si vezi ce se intampla!

Multumesc mult pentru proptitudine si sfat! O sa dau un anunt sa vad daca gasesc un IOR.
cornelbn
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2010, 15:03

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 17 Apr 2010, 17:13

Daca nu prinzi nimic pe anunt uita-te la linkurile astea intrucat binoclurile astea sunt destul de bune. Nu sunt minuni dar la pretul platit sunt bune:

http://www.okazii.ro/catalog/40304581/B ... -8x40.html
http://www.okazii.ro/catalog/40448676/B ... -7X40.html aici ai un IOR la 250 RON
http://www.okazii.ro/catalog/40569667/B ... ml#galerie -asta nu e nici el rau la pretul platit dar vanzatorul pare cam aiurea intrucat nu a mai vandut nimic si pare nici macar sa nu detina marfa. :shock:

Deci dintre astea trei, IOR-ul e cel mai bun, urmat de Pentax si Baigish (care e cel mai urat binoclu din lume), dar ti le-am dat si pe celelalte in cazul in care vrei o magnificatie mai mare de 7x.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde cornelbn pe 17 Apr 2010, 17:34

Tranan scrie:Daca nu prinzi nimic pe anunt uita-te la linkurile astea intrucat binoclurile astea sunt destul de bune. Nu sunt minuni dar la pretul platit sunt bune:

http://www.okazii.ro/catalog/40304581/B ... -8x40.html
http://www.okazii.ro/catalog/40448676/B ... -7X40.html aici ai un IOR la 250 RON
http://www.okazii.ro/catalog/40569667/B ... ml#galerie -asta nu e nici el rau la pretul platit dar vanzatorul pare cam aiurea intrucat nu a mai vandut nimic si pare nici macar sa nu detina marfa. :shock:

Deci dintre astea trei, IOR-ul e cel mai bun, urmat de Pentax si Baigish (care e cel mai urat binoclu din lume), dar ti le-am dat si pe celelalte in cazul in care vrei o magnificatie mai mare de 7x.

Multumesc foarte mult. Am achizitionat un IOR 7x40 la 250 RON. Sper ca persoana care vinde sa fie de incredere. Multumesc inca odata pentru sfaturi si link-uri.
Sanatate si toate cele bune!
cornelbn
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2010, 15:03

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 17 Apr 2010, 17:44

Cu placere!
Buna alegere si bine ai venit pe forum!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde cornelbn pe 26 Apr 2010, 17:14

Buna ziua,
Am primit azi binoclu IOR 7x40.
Este fabricat in 1984, are 2 filtre de culoare galbena plasate in capacele care protejeaza lenilele din fata.
Se vede f.clar si lentilele sunt incolore(se vede lumina alba si clara).
La lentilele din spate se poate face un reglaj de +_ 5 (fiecare lentila are in jurul ei un inel gradat si nu stiu pentru ce este acel reglaj).
Lentilele din fata au o scara gradata pe orizontala si verticala care se vede numai daca te uiti prin binoclu (probabil pentru calcularea distantelor si dimensiunilor anumitor repere).
Cauciucul de protectie este bine fixat iar capacele intra si ies destul de usor si sunt etanse. Mai are un capac care protejeaza lentilele din spate (un singur capac pentru ambele lentile).
Totusi nu stiu unde este scris tipul binoclului (sa fiu sigur ca este IOR).
Inca nu l-am probat pentru distante mari, ca intre blocuri nu-mi pot da seama cat de bine vede la distanta mai mare.
Cele doua telescoape sau lunete (nu stiu care este denumirea corecta) se pot apropia si departa iar in mijloc este o scara gradata intre 70 si 80. Dar daca apropii sau departez spre extreme telescoapele, scara gradata care se vede prin binoclu se inclina spre stanga sau dreapta (acum este fixat la 75 si iarasi nu stiu ce rol are).
Tranan te rog sa-ti spui o parere in legatura cu cele scrise de mine despre binoclu si sa-mi spui cum pot sa-i testez calitatile, ca eu sunt afon in acest domeniu. Multumesc anticipat.
cornelbn
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2010, 15:03

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde paungeorgica pe 26 Apr 2010, 17:53

Nici pe al meu nu scrie IOR dar nu ex binoclu care sa aibe aceiasi forma asa ca sigur este IOR. reglajul +-5 este pt cei care au probleme cu ochii iar acea gradatie este doar pe partea dreapta si cu niste formule poti sa calculezi distanta pana la un punct, iar apropierea sau depertarea se face in functie de distanta dintere ochii fiecaruia care il foloseste. Pt banii pe care i-ai dat pe el te asigur ca vei fi super multumit de cum se vede si asta iti vei da seama seara sau noaptea pe luna.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde cornelbn pe 26 Apr 2010, 18:19

paungeorgica scrie:Nici pe al meu nu scrie IOR dar nu ex binoclu care sa aibe aceiasi forma asa ca sigur este IOR. reglajul +-5 este pt cei care au probleme cu ochii iar acea gradatie este doar pe partea dreapta si cu niste formule poti sa calculezi distanta pana la un punct, iar apropierea sau depertarea se face in functie de distanta dintere ochii fiecaruia care il foloseste. Pt banii pe care i-ai dat pe el te asigur ca vei fi super multumit de cum se vede si asta iti vei da seama seara sau noaptea pe luna.

Multumesc mult pentru informatii!
cornelbn
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2010, 15:03

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 26 Apr 2010, 18:42

@cornelbn, ma bucur ca ti-a venit cu bine.
Asa cum a spus si @paungeorgica, este cu siguranta IOR chiar daca nu scrie IOR pe el. Pe vremea comunistilor multe tari apartinatoare pactului de la Warsawa (si numai) nu marcau instrumentele militare foarte constiincios intrucat multe astfel de produse militare aveau tendinta de a ateriza prin tot felul de tari mai mult sau mai putin circumspecte (Palestina, Zair, Iran, Korea de Nord, Angola, Congo etc, le stiti si voi :) ). Caz in care era de preferat sa nu se stie de unde veneau.
De altfel israelienii, se folosesc si astazi de metoda asta pt. ca in cazul in care vre-un transport se impotmoleste printr-un control pe undeva sa poata spune ca ei habar nu au a cui e marfa. :lol: Deci, nu-ti fa griji! E IOR.
Cea mai vestita faza de genul asta e bineinteles afacerea Iran-Contras unde americanii vindeau produse militare israelienilor fara nici un marcaj pe ele, pt. ca astia la randul lor sa le incarce pe o gramada de vapoare si avioane nemarcate si apartinand unor tari care nu existau pe harta si pe care le trimite-au printr-o serie de ocolosiluri iranienilor care stateau fortae prost cu echipamentul militar pe vremea cand se bateau cu Saddam prin anii '80.

Acuma, pt. intelegere mai exacta a termenilor, nu se spune lentile din fata si din spate. :wink: Lentilele din fata se numesc de fapt obiective iar cele din spate oculare. Acele gradatii de + - 5 sunt dioptriile. Daca ai ochii sanatosi trebuiesc pozitionate la 0. IOR-ul este un binoclu autofocalizat ceea ce inseamna ca claritatea imaginii se regleaza de la acesta dioptrii. Incearca sa te uiti la un obiect la o distanta de ca. 50-60m si invarte de amandoua pana cand imaginea e perfect clara (si asa cum am spus, daca ochii sunt OK vor ateriza cu siguranta la 0). Cand ai realizat asta, binoclul e focalizat si de la ca. 30m la infinit vei vedea o imagine la fel de buna fara sa mai umbli la dioptrii. Daca insa vei vrea sa te uiti la ceva la distnate mai apropiate de ca. 30m va trebui sa umblii dinou la dioptrii si sa-i reglezi claritatea intrucat autofocalizarea nu mai functioneaza la distante asa apropiate. Pt. mai multe detalii privind focalizarea binoclurilor poti sa citesti ce am scris aici:

viewtopic.php?f=74&t=7520

Gradatia pe care credeai ca o vezi pe obiectivul din dreapta nu e pe obiectiv ci este pe o membrana foarte subtire de sticla direct sub ocularul drept. E o gradatie militara in miliradiani pt. calcularea distantelor. Exista o forumula pt. calcularea acestei distante insa nu stiu daca are rost sa ma bag sa o explic intrucat in 99,99% din cazuri nu te vei folosi de ea. Eu am folosit binocluri cu gradatii multi ani de zile dar pot sa spun ca nu e de loc usor sa stai in teren cu carnetelul cu forumule si sa faci calcule. Pt. ca aceste calcule sa fie cat mai exacte e deasemenea nevoie ca tu sa cunosti in avans lungimea si latimea obiectului a carui distanta vrei sa o calculezi.
Faptul ca scala se inclina cand modifici pozitia tuburilor binoclului nu poate fi evitata intrucat fiind pozitionata fix in tubul drept isi modifica pozitia cand schimbi pozitia tubului. Daca se inclina prea mult e posibil sa fie dereglata ceea ce se intampla cateodata.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde cornelbn pe 26 Apr 2010, 20:53

Tranan scrie:@cornelbn, ma bucur ca ti-a venit cu bine.
Asa cum a spus si @paungeorgica, este cu siguranta IOR chiar daca nu scrie IOR pe el. Pe vremea comunistilor multe tari apartinatoare pactului de la Warsawa (si numai) nu marcau instrumentele militare foarte constiincios intrucat multe astfel de produse militare aveau tendinta de a ateriza prin tot felul de tari mai mult sau mai putin circumspecte (Palestina, Zair, Iran, Korea de Nord, Angola, Congo etc, le stiti si voi :) ). Caz in care era de preferat sa nu se stie de unde veneau.
De altfel israelienii, se folosesc si astazi de metoda asta pt. ca in cazul in care vre-un transport se impotmoleste printr-un control pe undeva sa poata spune ca ei habar nu au a cui e marfa. :lol: Deci, nu-ti fa griji! E IOR.
Cea mai vestita faza de genul asta e bineinteles afacerea Iran-Contras unde americanii vindeau produse militare israelienilor fara nici un marcaj pe ele, pt. ca astia la randul lor sa le incarce pe o gramada de vapoare si avioane nemarcate si apartinand unor tari care nu existau pe harta si pe care le trimite-au printr-o serie de ocolosiluri iranienilor care stateau fortae prost cu echipamentul militar pe vremea cand se bateau cu Saddam prin anii '80.

Acuma, pt. intelegere mai exacta a termenilor, nu se spune lentile din fata si din spate. :wink: Lentilele din fata se numesc de fapt obiective iar cele din spate oculare. Acele gradatii de + - 5 sunt dioptriile. Daca ai ochii sanatosi trebuiesc pozitionate la 0. IOR-ul este un binoclu autofocalizat ceea ce inseamna ca claritatea imaginii se regleaza de la acesta dioptrii. Incearca sa te uiti la un obiect la o distanta de ca. 50-60m si invarte de amandoua pana cand imaginea e perfect clara (si asa cum am spus, daca ochii sunt OK vor ateriza cu siguranta la 0). Cand ai realizat asta, binoclul e focalizat si de la ca. 30m la infinit vei vedea o imagine la fel de buna fara sa mai umbli la dioptrii. Daca insa vei vrea sa te uiti la ceva la distnate mai apropiate de ca. 30m va trebui sa umblii dinou la dioptrii si sa-i reglezi claritatea intrucat autofocalizarea nu mai functioneaza la distante asa apropiate. Pt. mai multe detalii privind focalizarea binoclurilor poti sa citesti ce am scris aici:

viewtopic.php?f=74&t=7520

Gradatia pe care credeai ca o vezi pe obiectivul din dreapta nu e pe obiectiv ci este pe o membrana foarte subtire de sticla direct sub ocularul drept. E o gradatie militara in miliradiani pt. calcularea distantelor. Exista o forumula pt. calcularea acestei distante insa nu stiu daca are rost sa ma bag sa o explic intrucat in 99,99% din cazuri nu te vei folosi de ea. Eu am folosit binocluri cu gradatii multi ani de zile dar pot sa spun ca nu e de loc usor sa stai in teren cu carnetelul cu forumule si sa faci calcule. Pt. ca aceste calcule sa fie cat mai exacte e deasemenea nevoie ca tu sa cunosti in avans lungimea si latimea obiectului a carui distanta vrei sa o calculezi.
Faptul ca scala se inclina cand modifici pozitia tuburilor binoclului nu poate fi evitata intrucat fiind pozitionata fix in tubul drept isi modifica pozitia cand schimbi pozitia tubului. Daca se inclina prea mult e posibil sa fie dereglata ceea ce se intampla cateodata.

Multumesc foarte mult. Am mai invatat si eu cate ceva in acest domeniu. Foarte interesante si instructive postarile din aceasta sectiune a forumului. Le-am citit aproape pe toate, acum imi notez cate ceva. Am mai primit azi de la cineva o carte de topografie militara din 1976 (in format electronic)..foarte instructiva...daca te intereseaza pot s-o trimit. Eu iti multumesc inca odata pentru rabdarea si binevointa ta! Sanatate si toate cele bune!
cornelbn
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2010, 15:03

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 26 Apr 2010, 22:10

In ce priveste cartea de topografie, multumesc dar din pacate nu e o pasiune foarte mare a mea asa ca, tinand cont si de foarte putinul timp liber pe care il am, nu cred ca voi petrece prea mult timp prin ea. :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde CriSStian pe 11 Mai 2010, 20:32

...ce se poate spune binoclul Nikon 7x50 Stay Focus Plus ?
CriSStian
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Mar 2010, 22:56

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde CriSStian pe 11 Mai 2010, 20:33

...ce se poate spune despre binoclul Nikon 7x50 Stay Focus Plus ?
CriSStian
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Mar 2010, 22:56

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 11 Mai 2010, 23:45

Este un binoclu bun la banul platit cu o optica buna asemanatoare celei de la Xtreme.
Ce e diferit insa la binoclul acesta este ca are un sistem de focalizare care poate fi folosit in trei feluri:

1. Sistem de focalizare central prin activarea rotitei centrale
2. Sistem de focalizare prefocalizat la care roata de focalizare se blocheaza in pozitia dorita
3. Autofocalizat, in care focalizarea se face numai de la dioptrii.

Sistemul 1 e destul de greu de combinat cu sistemul 3 si dupa parerea mea, autofocalizarea nu e la nivelul la care ar fi putut sa fie, din cauza asta, dar ca si nota generala, ii dau oricum o nota buna.
Mai mult despre ceea ce inseamna aceste focalizari poti citi aici:
viewtopic.php?f=74&t=7520
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde CriSStian pe 12 Mai 2010, 17:53

Tranan scrie:Este un binoclu bun la banul platit cu o optica buna asemanatoare celei de la Xtreme.
Ce e diferit insa la binoclul acesta este ca are un sistem de focalizare care poate fi folosit in trei feluri:

1. Sistem de focalizare central prin activarea rotitei centrale
2. Sistem de focalizare prefocalizat la care roata de focalizare se blocheaza in pozitia dorita
3. Autofocalizat, in care focalizarea se face numai de la dioptrii.

Sistemul 1 e destul de greu de combinat cu sistemul 3 si dupa parerea mea, autofocalizarea nu e la nivelul la care ar fi putut sa fie, din cauza asta, dar ca si nota generala, ii dau oricum o nota buna.
Mai mult despre ceea ce inseamna aceste focalizari poti citi aici:
viewtopic.php?f=74&t=7520


....Nikon 7x50 Stay Focus Plus are o claritate a imaginii obtinute mai buna decat IOR 7x40 ? .... am vazut pe un site romanesc(unde ati activat si dvs) o comparatie intre un NIKON Action 8x40 , NIKON Action 10x50 si IOR 7x40 ...imaginile la NIKON erau mai clare si culorile mult mai naturale(IOR-ul avea o tenta galbuie....pot spune mult prea galbuie...si o imagine sub NIKON)......intreb daca are imaginea mai buna decat IOR-ul ...in ideea ca acel IOR o fi avut ceva probleme ? ...sau chiar asa este ? ...multumesc !
CriSStian
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Mar 2010, 22:56

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 12 Mai 2010, 18:30

Personal cred ca IOR are o optica similara Nikonului dar Nikonul e putin mai luminos. Spun "cred" intrucat nu le-am comparat unul langa altul. Tenta galbuie a IOR-ului imi displace si mie dar e datorata tipului de lentile folosite de ei. Tocmai din cauza ca mi se pare ca influenteaza naturaletea imaginii prefer si eu variantele de binocluri care ale caror lentile nu denatureaza aceasta imagine.
IOR e binoclu militar si acestea nu sunt construite cu consideratie pt. nevoile civile. Lentilele galbui au efectul de a te ajuta sa vezi mai bine seara (si IOR dupa parerea mea se descurca foarte bine la capitolul asta comparativ cu altele). Pe mine ma dereanjeaza deasemenea scala de gradatii intrucat nu o folosesc niciodata si atunci imi strica numai imaginea. Dar si aici, ideea era ca acest binoclu sa fie folosit militar si nu civil.
Pe de alta parte, optic, e IOR un binoclu bun cu contraste clare. E adevarat ca imaginea devine mai neclara cand te apropii de marginea lentilelor dar de asa ceva nu poti sa scapi decat daca te axezi pe binoclurile de la €500-700 in sus.

Pe de alta parte, IOR e un binoclu care este autofocalizat, ceea ce in multe cazuri e un dezvanataj. Intrucat la Nikon ai mai multe posibilitati in privinta asta, e putin mai interesant. Nu stiu la ce pret il gasesti, dar comparativ, cred ca as opta totusi pt. Nikon. Daca insa umblii dupa un binoclu cat mai ieftin dar cat mai bun, IOR-ul e imbatabil.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde CriSStian pe 12 Mai 2010, 18:58

Tranan scrie:Personal cred ca IOR are o optica similara Nikonului dar Nikonul e putin mai luminos. Spun "cred" intrucat nu le-am comparat unul langa altul. Tenta galbuie a IOR-ului imi displace si mie dar e datorata tipului de lentile folosite de ei. Tocmai din cauza ca mi se pare ca influenteaza naturaletea imaginii prefer si eu variantele de binocluri care ale caror lentile nu denatureaza aceasta imagine.
IOR e binoclu militar si acestea nu sunt construite cu consideratie pt. nevoile civile. Lentilele galbui au efectul de a te ajuta sa vezi mai bine seara (si IOR dupa parerea mea se descurca foarte bine la capitolul asta comparativ cu altele). Pe mine ma dereanjeaza deasemenea scala de gradatii intrucat nu o folosesc niciodata si atunci imi strica numai imaginea. Dar si aici, ideea era ca acest binoclu sa fie folosit militar si nu civil.
Pe de alta parte, optic, e IOR un binoclu bun cu contraste clare. E adevarat ca imaginea devine mai neclara cand te apropii de marginea lentilelor dar de asa ceva nu poti sa scapi decat daca te axezi pe binoclurile de la €500-700 in sus.

Pe de alta parte, IOR e un binoclu care este autofocalizat, ceea ce in multe cazuri e un dezvanataj. Intrucat la Nikon ai mai multe posibilitati in privinta asta, e putin mai interesant. Nu stiu la ce pret il gasesti, dar comparativ, cred ca as opta totusi pt. Nikon. Daca insa umblii dupa un binoclu cat mai ieftin dar cat mai bun, IOR-ul e imbatabil.


...multumesc pentru raspunsuri !. ... NIKON-ul l-am gasit la 85 RON pe ocazii.ro : http://www.okazii.ro/catalog/41048815/b ... nikon.html
CriSStian
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Mar 2010, 22:56

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 12 Mai 2010, 19:05

Pretul e excelent! Go for it! :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde CriSStian pe 15 Mai 2010, 23:50

ce satisfactie iti da acest binoclu : Leitz Leica 7x42 Trinovid B 7x42B ?.... 190euro este un pret bun pentru acest binoclu ?
CriSStian
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Mar 2010, 22:56

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 16 Mai 2010, 15:23

CriSStian scrie:ce satisfactie iti da acest binoclu : Leitz Leica 7x42 Trinovid B 7x42B ?.... 190euro este un pret bun pentru acest binoclu ?


E un binoclu extrem de bun la banul platit. Daca e de calitate si nu e aburit sau prafuit (multe astfel de modele sunt asa), e un binoclu foarte bun la banul platit.
Daca ai posibilitatea, uita-te prin el, prin lentilele obiectivului si tine-l catre o sursa mai luminoasa. Atunci poti sa-i vezi interiorul ca lumea si vezi destul de bine cum arata pe dinauntru.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde bobi pe 16 Mai 2010, 21:06

As dori un sfat ptr un binoclu bun si un pret aproximativ
ptr observarea trofeului la caprior la o distanta de cateva sute de metrii

Multumesc.
bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde bobi pe 16 Mai 2010, 21:19

Despre bushnell 20 x 50 ce se poate spune ?
am cei de la arrow la 440 ron.
bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 16 Mai 2010, 21:34

bobi scrie:As dori un sfat ptr un binoclu bun si un pret aproximativ
ptr observarea trofeului la caprior la o distanta de cateva sute de metrii

Multumesc.


Neaparat un binoclu cu magnificatie de 10x. Ce fel, depinde de cum vrei sa-l cari (cu cat sunt obiectivele mai mari cu atat mai greu binoclul). In general, cu cat e mai luminos, cu atat mai bine intrucat imaginea e mai clara.
Un binoclu foarte bun la banul platit e Nikon Monarch 10x56. Optica destul de buna si foarte luminos.
De preferat ar fi, bineinteles, cele germane: Zeiss, Swarovski, Minox, Leica, Steiner care au niste versiuni foarte bune de 10x50 si 10x56, dar nu ai specificat cat esti dispus sa investesti. Daca vrei "the best" atunci e Zeiss Victory 10x56 T*FL.

Pe de alta parte daca observatiile le faci ziua, nu e de loc necesar un obiectiv de 56mm (desi e intotdeauna de preferat din p.d.v optic) ci te descurci bine si cu versiuni de calitate de genul 10x42, 10x40, 10x32, 10x50. Cele germane domina si aici, dar deja apar si versiuni de Bushnell Elite 10x43, Burris Eurodiamond 10x42, Nikon 10x42, Pentax, Kowa, Optolyth (tot german si asta dar putin mai slab decat celelalte), etc.
Un binoclu de foarte buna calitate la banul platit la categoria astora este Zen Ray 10x43 ED. Versiunea lor mai veche era slaba, dar acum au scos versiunile ED care sunt mult mai bune optic.

Bushnell 20x50 e foarte prost atat optic cat si mecanic si nu poate fi folosit decat cu trepied.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde CriSStian pe 17 Mai 2010, 23:05

...astazi a ajuns la mine binoclul Nikon 7x50 Stay Focus Plus ...arata si functioneaza ca si unul nou-nout(nici cea mai mica zgarietura pe el)...este foarte luminos, contrast bun , claritate a imaginii(pe toata suprafata)...dar si un punct slab al binoclului : unghiul mic de vizualizare : 6,2 grade ....dar avand in vedere ca am platit pe el : 85lei si ce performante are ..sunt mai mult decat multumit..incantat...multumesc mult pentru sfatul dat !
CriSStian
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Mar 2010, 22:56

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 17 Mai 2010, 23:30

Felicitari! :D
In ce priveste campul vizual, nu prea ai ce face. E intra-adevar mic pt. un binoclu de 7x50. Astfel de binocluri, care imbina tot felul de tipuri de focalizari, pierd mult din spatiul interior al binoclului si trebuie sa se faca anumite compromisuri.
La pretul pe care l-ai platit insa, il superi pe Dumnezeu daca incepi sa te plangi. :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde patratel pe 30 Iun 2010, 01:47

Salutare,

Va deranjez si eu cu o intrebare legata de un binoclu ce mi-a picat zilele astea pe mana. E de altfel al doilea binoclu pe care il folosesc :oops: si pana sa citesc acest topic nu cunoasteam nimic despre ele, desi imi doresc de ceva vreme unul.
Binoclul este un Revue, este adus din Germania de cineva, iar pe el sunt inscrise urmatoarele:
> 7x50
> 122m auf 1000m
> Vergütete Optik
> mai e prezenta un numar de serie/lot
A venit si cu toate capacele de la lentile/dioptrii (pe care scrie deasemenea tot Revue) si cu tocul aferent (pe el nu mai scrie nimic pe nicaieri).
Binoclul arata foarte bine estetic, fiind prezente doar cateva zgarieturi, pe ambele laterale, si am descoperit ca sunt datorate introducerii in toc care pe lateralele interioare are niste capse metalice cu care sunt prinse agatatorile pentru curea, si care sunt total neprotejate.
Singura "buba" a binoclului este la reglajul dioptriei, care se invarte in gol. Am observat ca are 3 surubele prin care se poate regla, problema este insa ca nu stiu acum cum pot determina pozitia 0 (zero). Reglajul dioptriei se poate face de la -2 la +2.

Sincer nu stiu cum pot afla mai multe detalii tehnice despre acest binoclu, dar intrebarea la care faceam referire la inceputul postului este, daca isi merita cei 100 RON pe care ii cere individul pe el.

Multumesc,

Patra
patratel
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Iun 2010, 00:46

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate