Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:16

Distanta dintre teava si luneta

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Distanta dintre teava si luneta

Mesajde hunter1982 pe 11 Dec 2009, 11:12

Care credeti ca ar trebui sa fie distanta intre teava si mijlocul lunetei pt a avea cele mai bune rezultate?O distanta prea mare sau prea mica intre acestea influenteaza precizia tirului?Luneta in discutie este o Schmidt&Bender 2.5-10x50 iar carabina Voere Kufstein cal 7x64(in cazul meu distanta este de cca 6cm)este prea mare?
Montua nu stiu cum sa o numesc, este gen EAW dar in loc de inele este prevazuta cu o sina pe intreaga lungime de la o baza la alta, iar pe aceasta sina pot fi montate doar lunete prevazute cu sina nefiind prevazuta cu inele ci cu doua baze trapezoidale cu baza mica in partea de sus.Sper sa ma fi facut inteles
P.S Am vazut aceasta montura la un cz intr-o poza dar era fixa si in loc de aceste baze pe care le am eu sina era prevazuta cu inele de 30
hunter1982
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Mar 2009, 19:20
Locaţie: Ardeal

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde pasha pe 11 Dec 2009, 11:58

in principiu cel mai bine este ca luneta sa fie montata cat mai aproape de teava
pasha
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Sep 2008, 17:56
Locaţie: BUCURESTI

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde VPR-GMC pe 11 Dec 2009, 15:13

Media ca distanta intre axul tevii si axul lunetei este bine sa fie aproximativ 5 cm, pentru a se incadra in corectiile minime pana la 250 m.
La mai toate calibrele (comparabile cu 7X64) reglajele optime sa poti trage pana la 250 fara corectii mari sunt aproximativ intre 3-7 cm (daca ai vreun catalog unde sunt date si reglaje optime pentru diferite proiectile ex calibrul 7X64 acolo poti vedea asta).
Daca gasesc tabelul il postez.

Marius
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde n.tarnea pe 11 Dec 2009, 15:55

Pe site la norma (norma.cc) exista un calculator Balistic, unde poti sa introduci si inaltimea dintre axul tevii si axul lunetei. Este gandit pentru cartusele Norma, dar daca cunosti datele cartusleor pe care le folosesti (in mod special coeficientul balistic) poti sa creezi propriu cartus.

Respect.
Mannlicher-Schönauer M1903 6,5x54 - O bijuterie!!
Avatar utilizator
n.tarnea
Membru activ
 
Mesaje: 103
Membru din: 24 Noi 2008, 20:40
Locaţie: Vulcan, Brasov

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde 223/12 pe 12 Dec 2009, 21:12

hunter1982 scrie:in cazul meu distanta este de cca 6cm)este prea mare?


Nu-ti face nici cea mai mica problema ca e prea mare. Eu am, intre axul tzevii ghintuite si cel al centrului lentilei de la holo nu mai putin de 98 mm.
Si eu am crezut la inceput ca e "rau", ca teoretic inaltimea prinderii ar trebui sa fie cat mai mica etc.
Nimic mai fals: la o inaltime a prinderii de 20 mm (cu zero la 100 sau la 200m, fireste, pe panta de coborare a glontului) traiectoria e mult mai abrupta decat "platitudinea" care se obtine cu o prindere de 6 cm sau peste.
Recomand si eu simulatorul norma - http://www.norma.cc/default.asp?Lang=2# -, care te va edifica pe deplin.
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde yoghi pe 14 Dec 2009, 19:09

Nu conteaza distanta dintre tubul lunetei si teava.Conteaza sa existe suficienta distanta in tre lentila lunetei si teava .intre 5si 10mm parerea mea. Todeauna am afirmat ca suportii care ofera posibilitatea tehnica de a vizualiza tinta si pe sub luneta prin sistemul de ochire necanic nu sunt buni pt ca luneta este pozitionata prea sus iar in momentul epolarii, pentru a ajunge cu ochiul in luneta ,de cele mai multe ori capul (obrazul )este ridicat de pe pat si rezultatul este un foc gresit.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde violiv pe 14 Dec 2009, 19:55

yoghi scrie:Conteaza sa existe suficienta distanta intre lentila lunetei si teava .intre 5si 10mm parerea mea. .

2-3 mm, parerea mea :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde violiv pe 14 Dec 2009, 19:55

Mai jos nu-i bine ca luneta poate lovi teava cand vibreaza, mai sus nu merita din motivele spuse de tine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde yoghi pe 15 Dec 2009, 17:46

asa e dar uneori cei 2-3 mm raman intre luneta si inaltator .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde Tranan pe 18 Dec 2009, 02:03

Montura care o ai e frumusica. Ideea este in general ca luneta sa fie cat mai aproape de teava intrucat ochirea devine mai precisa. Daca ai posibilitatea sa o mai micsorezi putin, nu ar strica. Daca insa te-ai obisnuit cu ea asa cum e si te descurci bine, nu e neaparat necesar sa umblii la ea, distanta de 6mm nefiind foarte mare.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde hunter1982 pe 18 Dec 2009, 19:19

Distanta este 6 cm nu mm , deci este o montura buna?Cum se numeste?
hunter1982
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Mar 2009, 19:20
Locaţie: Ardeal

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde Tranan pe 19 Dec 2009, 22:20

Aha, am citit gresit. Eu credeam ca era de 6mm. In cazul asta, 6 cm mi se pare putin prea mult.
Nu sunt 100% dar cred ca montura, daca e cea la care ma gandesc eu, se numeste Appel.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde yoghi pe 21 Dec 2009, 18:49

daca poti vedea bine prin luneta nu cred ca la suporti de 6cm capul (obrazul) mai sta rezemat de patul armei
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde hunter1982 pe 23 Dec 2009, 14:47

Pot vedea f bine prin luneta iar in contact cu patul armei imi este doar barbia
hunter1982
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Mar 2009, 19:20
Locaţie: Ardeal

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde yoghi pe 23 Dec 2009, 18:02

e greu sa faci acelasi epolaj cu arma cind te sprijini doar in barbie mai ale daca tinta se misca
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Distanta dintre teava si luneta

Mesajde Mihutz23 pe 06 Ian 2010, 12:30

hunter1982 scrie:Care credeti ca ar trebui sa fie distanta intre teava si mijlocul lunetei pt a avea cele mai bune rezultate?O distanta prea mare sau prea mica intre acestea influenteaza precizia tirului?Luneta in discutie este o Schmidt&Bender 2.5-10x50 iar carabina Voere Kufstein cal 7x64(in cazul meu distanta este de cca 6cm)este prea mare?
Montua nu stiu cum sa o numesc, este gen EAW dar in loc de inele este prevazuta cu o sina pe intreaga lungime de la o baza la alta, iar pe aceasta sina pot fi montate doar lunete prevazute cu sina nefiind prevazuta cu inele ci cu doua baze trapezoidale cu baza mica in partea de sus.Sper sa ma fi facut inteles
P.S Am vazut aceasta montura la un cz intr-o poza dar era fixa si in loc de aceste baze pe care le am eu sina era prevazuta cu inele de 30


Salut,

Teoretic, ar trebui sa fie cat mai aproape de axul tevi....la mine distanta este de 5.5 cm....si am masurat acest lucru cu rigurozitate....ideea este ca, daca vrei vrea sa tregi si peste 250 m, atunci cand iti faci chartul balistic al, in ecuatie trebuie sa introduci si distanta dintre axul lunetei si al tevi, si te sfatuiesc sa o masori cu exactitate....in rest, catare plina!!
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori

Publicitate