Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:47

CELE MAI IMPORTANTE ASPECTE ALE LUNETEI DE GOANA?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

CARE SUNT CELE MAI IMPORTANTE ASPECTE ALE LUNETEI DE GOANA?

PRETUL
7
9%
OPTICA
9
11%
ILUMINAREA
2
2%
CAMPUL VIZUAL
23
28%
DISTANTA FOCALA
1
1%
MARCA
1
1%
LUMINOZITATEA
5
6%
MAGNIFICATIE MICA
12
15%
MAGNIFICATIE MARE
1
1%
NICI O MAGNIFICATIE (Red-Dot, Holosight)
6
7%
MARIMEA OBIECTIVULUI
1
1%
GROSIMEA SI TIPUL RETICULUI
1
1%
ROBUSTETEA
8
10%
GROSIMEA TUBULUI
0
Niciun vot
GREUTATEA REDUSA A LUNETEI
4
5%
 
Voturi totale : 81

CELE MAI IMPORTANTE ASPECTE ALE LUNETEI DE GOANA?

Mesajde Tranan pe 21 Dec 2009, 21:02

Luneta de goana este una dintre mult folositele lunete in Romania, unde adesea porcul este cel mai important vanat. Exista o multime de alternative de lunete de goana cu tot felul de magnificatii, campuri vizuale, optica, pret etc.
Deschid un sondaj in care aveti posibilitatea sa votati 3 aspecte pe care le considerati ca fiind cele mai importante la o luneta de goana.
De apreciat este si daca motivati alegerea pt. a ajuta viitori alegatori ai astfel de lunete.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CELE MAI IMPORTANTE ASPECTE ALE LUNETEI DE GOANA?

Mesajde 223/12 pe 22 Dec 2009, 14:04

Am votat pentru holosight/red dot dintr-un motiv cat se poate de practic: asta folosesc la goana (de fapt, la vanatoare, in general). E foarte important sa nu mai ai nevoie sa aliniezi ochi-reticul-directia de tragere, sa vezi doar reticulul pe tinta si sa tragi pur si simplu ...e foarte important si sa poti trage cu ambii ochi deschisi - pe deplin posibil cand vizezi prin ceva fara nicio magnificatie si mai ales fara a avea sentimentul ca privesti printr-un "tub".

Precizia nu e deloc de neglijat cand tragi fara magnificatie, atat la tinta fixa, cat si la una in miscare. La tinta fixa, cu banala mea mixta ruseasca, scot constant sub MOA (cu punctuletul rosu facut mic-mic). Alaltaieri am puscat, la cca 78-80 m, intr-un varf de plop, o rapitoare care nici n-a stiut ce-a lovit-o, facand-o zdrente ...
Abia astept sa trag cu holo si la goana (inca n-am apucat). Teoretic, mi se pare deosebit de facil... cand ma mai uit din cand in cand prin luneta, mi se pare ca mi se limiteaza extraordinar de drastic posibilitatile de vedere/ochire, in comparatie cu "holo"...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: CELE MAI IMPORTANTE ASPECTE ALE LUNETEI DE GOANA?

Mesajde Tranan pe 22 Dec 2009, 17:10

E adevarat ce spui. Holo-urile si Red-Dot-urile de calitate sunt foarte bune pt. astfel de tip de vanatoare si unii le considera suficiente. Cu toate acestea insa, din ce in ce mai multi au simtit nevoia unei magnificatii pt. simplu fapt ca nu stii intotdeauna la ce distanta iti apare animalul. Chiar si Eotech a scos recent un "booster" pt. a ridica magnificatia holo-ului, iar Aimpoint, care se incapatanase sa nu produca red-dot-uri cu magnificatie, au fost nevoiti sa scoata si un astfel de model.
O alta problema o constituie si faptul ca multe astfel de dispozitive nu se concetreaza aspura unei optici de calitate ceea ce face ca vanatoarea sa fie uneori ingreunata.

Problema deasemenea nu e mare de loc intrucat lunetele de goana de calitate au campuri vizuale foarte largi si distante focale mari. In felul asta nu e problema sa vanezi cu ambii ochi deschisi plus ca ai o magnificatie mai larga care iti creste posibilitatea de alegere.
Din acest motiv votul meu cade fara rezerve pe "lunete cu magnificatie mica".
Celelalte doua voturi ale mele au cazut pe "campul vizual" care il consider extrem de necesar la goana si dupa parerea mea (si vad ca a multora dintre voi :D ) unul dintre cele mai importante aspecte la alegerea lunetei de goana, iar celalalt vot a cazut bineintels pe optica, intrucat o consider importanta in orice situatie in care un obiect optic se alege.

Am oscilat putin in ce priveste iluminarea, pe care uneori o consider foarte eficienta la goana, dar fiind doar trei alegeri, nu am considerat acest aspect ca fiind la fel de important ca celelalte trei.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate