Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:17

Montura BAIKAL MP 153

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Montura BAIKAL MP 153

Mesajde vanatorul_gica pe 08 Mar 2010, 17:46

Salutare!

Stie cineva unde as putea sa gasesc o montura pentru un Baikal MP 153 ca si in imaginea urmatoare si cam la ce bani?
Imagine
vanatorul_gica
 
Mesaje: 15
Membru din: 24 Dec 2009, 12:56

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde dimar pe 08 Mar 2010, 18:31

S-ar putea sa se potriveasca cele de la Remington (22-60$) la Midway
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde dragosei pe 08 Mar 2010, 18:44

nu va suparati pt nestiinta mea dar la ce foloseste?
dragosei
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 22 Noi 2008, 15:36
Locaţie: prahova

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde MAsterD pe 08 Mar 2010, 19:41

la montarea unui dispozitiv de ochire, gen
"punct rosu"
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde MAsterD pe 08 Mar 2010, 19:47

asa arata pe ijuri semiautomate ceva mai personalizateImagineImagineImagineImagineImagine
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde Ed Hunter pe 08 Mar 2010, 20:45

Iti recomand sa incerci "B-Square Shotgun Saddle Mount" la:
http://swfa.com/B-Square-Shotgun-Saddle ... P3796.aspx

Sa te asiguri ca este pentru MP 153 (codul 16600) pentru ca B-Square face dispozitivul acesta pentru multe marci se semi.
Poti sa verifici codul si in catalog la http://www.b-square.com/

Desi parerile sunt impartite in privinta utilitatii unui red dot pe lisa, o sa comand si eu acest dispozitiv de fixare in curand.
Avatar utilizator
Ed Hunter
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 05 Feb 2009, 10:23
Locaţie: Constanta

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde stefan 3006 pe 08 Mar 2010, 20:57

Da comanda pe Bass Pro Shops,pe mine ma ajuns125$ pina la Bucuresti.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde Ed Hunter pe 08 Mar 2010, 21:11

L-ai comandat direct sau prin baietii care centralizeaza comenzi?
Este chiar cel de la BSqare?
Eu l-am cautat pe Bass Pro si nu l-am gasit.
Avatar utilizator
Ed Hunter
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 05 Feb 2009, 10:23
Locaţie: Constanta

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde stefan 3006 pe 08 Mar 2010, 21:39

Da, ai MP.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde violiv pe 08 Mar 2010, 22:59

Daca-l puneti veti constata cateva chestiute nu foarte placute:
- suruburile cu care se fixeaza de carcasa si care inlocuiesc cele doua stifturi ce tin tragaciul la arma au diametre ceva mai micute si nu mai tin in carcasa fest - trebe stranse bine la montare
- nu este demontabil si montabil la loc si sa pastreze punctul de impact
- simpla demontare a tevii pentru curatarea armei si montarea la loc modifica punctul de impact - nu in masura catastrofala pentru alice dar vreo 5 chiar 10 cm pentru proiectil unic se aduna
- inalta extrem de mult linia de ochire si capul sta complet in aer ca sa poti ochi pe el - neplacut de tot si greu corectabil chiar cu obrazare inalte adaugate

- ochirea pe asa ceva este cu totul altfel decat ochirea instinctiva specifica liselor - dureaza pana o inveti si s-ar putea sa fie dezamagiri mari la inceput
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde Ed Hunter pe 09 Mar 2010, 08:48

Violiv, poate ca problema suruburilor s-ar putea rezolva cu putina rabdare (eventual confectionarea altor suruburi), dar treaba cu modificarea punctului de impact la simpla demontare a tevii chiar ar fi neplacuta.
5-10 cm cred ca inseamna destul de mult la proiectil unic, mai ales ca vorbim despre distante relativ scurte.
Am citit postarile tale anterioare privind montarea unui dispozitiv optic pe lisa si trecand peste polemica privind utilitatea lui pe arma lisa, precum si peste problema modificarii stilului de tragere, ai putea sa ne sfatuiesti daca ar fi mai potrivit un holosight cu montare direct pe pat (am vazut ca exemplu un FastFire de la Burris).
Problema modificarii punctului de impact generata de demontarea tevii ramane si la montajul pe pat?
Daca tor am adus vorba, Burris ar fi o afacere buna privind raport calitate / pret?
Si vorbind la modul mai general, ce ne sfatuiesti: holosight sau red dot?

Cu stima
Avatar utilizator
Ed Hunter
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 05 Feb 2009, 10:23
Locaţie: Constanta

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde violiv pe 09 Mar 2010, 09:36

Problema variatiei punctului de impact se datoreaza imbinarii cu toleranta intre teava si carcasa. Oriunde il pui inafara de teava se va schimba minor pozitia.
Exista si posibilitatea de a-l monta direct pe teava si atunci ramane fix. Francezii il monteaza in locul catarii.

Uite o varianta cu montura pe teava:
http://www.jprifles.com/1.6.1.php
si in lista de monturi gasesti adaptarea pe teava
http://www.jprifles.com/1.6.1a.php

La montarea intre pat si carcasa nu stiu cum e. E posibil ca la Benelli sa fie tolerante mai micute la fabricatie sau modelele cu teava sudata de jumatea superioara a carcasei sa nu piarda nimic la alinierea pe carcasa inferioara. Ca stil de montare cel mai mult imi place foarte aproape de ochi cand punctul e aparent mai mic si campul de vedere chiar nu e restrictionat nici macar de micul cadru.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde vanatorul_gica pe 09 Mar 2010, 15:09

Legat de sistemul de prindere direct pe teava, pot zice ca am si eu unul(confectionat de un prieten, material: duraluminiu). Intrebarea mea ar fi, daca este vreo diferenta intre cel "original"(prins pe montura) si cel "confectionat"(cel prins pe teava direct), dar din cate spune Violiv, se pare ca nu, ba din contra este un avantaj(la demontatul tevii). Tinand cont ca diferenta la punctul de impact este aprox. 3 cm la o distanta de 70-80 de metri. In opinia mea si dupa argumentele de mai sus, se pare ca e sistemul meu de prindere(direct pe teava) e mai eficient fata de cel original si mai ieftin.

Aveti mai jos doua imagini cu sistemul meu de prindere:
Imagine
Imagine
vanatorul_gica
 
Mesaje: 15
Membru din: 24 Dec 2009, 12:56

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde dae pe 10 Mar 2010, 11:40

dezavantajul la sistemul tau este ca nupoti folosi si sistemul de ochire original si daca te lasabateriile in cimp ai pus-o

si cred ca este mult mai greu de reglat daca il dai jos

si dupa parerea mea cred ca este prea in fata
Dupa placerea vanatorii ramine URITENIA PACATULUI
dae
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 12 Ian 2009, 19:12
Locaţie: Bucuresti

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde violiv pe 10 Mar 2010, 13:12

O baterie de rezerva e cat un timbru si nu ocupa aproape niciun pic de loc...o poti tine si-n portofel.
Daca suportul a fost construit precum cel original, cu pinii de gidaj la locul loc, sa schimbi bateria pe camp nu-i o problema - reglajul se pastreaza.
Daca marchezi pe sina exact pozitia in care este pus si marchezi pozitia fantei surubului poti demonta si remonta chestiuta fara sa pierzi mai mult de 2-3 cm la 50 din reglajul initial.

Ca e prea departe de ochi si mie mi se pare la fel dar preferintele sunt diferite.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde Ed Hunter pe 10 Mar 2010, 16:16

Sistemul JPoint ajunge cam la 350$ cu tot cu dispozitivul de fixare pe teava (cam scump al dracu)
http://www.brownells.com/.aspx/cid=0/k= ... rch=Jpoint
Burris Speed Bead Combo cu montare pe pat ar fi pe la 250$ (parca este mai rezonabil) dar nu fac versiune de suport pentru MP153.
http://swfa.com/Burris-Speed-Bead-Systems-C1440.aspx

Mie mi-ar placea sa fie mai aproape de ochi (montura la imbinarea patului cu corpul armei) si ma intreb daca s-ar putea adapta suportul de la Burris Speed Bead pentru Baikal
Avatar utilizator
Ed Hunter
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 05 Feb 2009, 10:23
Locaţie: Constanta

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde vanatorul_gica pe 10 Mar 2010, 21:14

Referitor la sistemul de prindere pe care il am ori de cate ori il dau jos, cand il montez inapoi, trebuie sa tin cont doar de primul cant de la sina. Acolo are un ghint facut si este reglat ca la inceput. L-am demontat si l-am montat de mai multe ori, de acelasi ori, dar acelasi rezultate(bune). Ma uitam la acest sistem de prindere care ajunge la aprox. 350$ in comparatie cu al meu care a costat doar doua sticle de vin, STRUNGARUL SA TRAIASCA! :)

M-ar fi interesat "originalul" doar pt. imagine mai mult, de calitate oricum sunt multumit.

Iar daca ma lasa bateria in camp, il pot demonta foarte usor si merg la "liber".
vanatorul_gica
 
Mesaje: 15
Membru din: 24 Dec 2009, 12:56

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde violiv pe 10 Mar 2010, 21:20

350$ ajunge JPoint-ul cu tot cu hollow-sight.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde razvan.orzescu pe 10 Mar 2010, 21:28

violiv scrie:350$ ajunge JPoint-ul cu tot cu hollow-sight.


...cu tot cu hollow sight sau cu tot cu suport :?:
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde Ed Hunter pe 10 Mar 2010, 22:14

Adica e simplu:
Jpoint-ul (holosight-ul) USD 299
+
Adaptorul pentru teava intre USD 40- si USD 60

Se observa ca suportul ar costa tot cam cat doua sticle de vin (mai bun), cu mentiunea ca sticlele ar trebui date unui frezor si nu unui strungar :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Ed Hunter
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 05 Feb 2009, 10:23
Locaţie: Constanta

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde violiv pe 11 Mar 2010, 00:18

vanatorul_gica scrie:Ma uitam la acest sistem de prindere care ajunge la aprox. 350$

Cum exprimarea a fost "acest sistem de prindere" eu am completat "impreuna cu hollow" :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde razvan.orzescu pe 11 Mar 2010, 12:21

Nu de alta dar stii ca ma intereseaza. Prietenul tau a spus ca nu il mai vinde deoarece a avut mari satisfactii ... ceea ce imi doresc si eu :D
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde Adi.Sache pe 20 Ian 2013, 22:09

Dragi colegi,
Sunt nou pe forum.
Voi fi posesorul unui Baikal 153 (de fapt sunt deja, dar numai pe hartie ca am platit-o, dar nu mi-a venit autorizatia de cumparare).
Din ce am citit pe forum se pare ca exista o problema la tragerea cu proiectil unic (ochesti intr-un loc si proiectilul o ia razna)...pentru mistret de exemplu.
Va rog, pe cei care aveti experienta in domeniu sa ma indrumati (daca se poate) in achizitionaea unui dispozitiv de ochire eficient si denmontabil.
Va multumesc anticipat,
Adrian S.
Adi.Sache
 
Mesaje: 11
Membru din: 13 Ian 2013, 20:11

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde bogdanm pe 21 Ian 2013, 10:59

Adi.Sache scrie:Dragi colegi,
Sunt nou pe forum.
Voi fi posesorul unui Baikal 153 (de fapt sunt deja, dar numai pe hartie ca am platit-o, dar nu mi-a venit autorizatia de cumparare).
Din ce am citit pe forum se pare ca exista o problema la tragerea cu proiectil unic (ochesti intr-un loc si proiectilul o ia razna)...pentru mistret de exemplu.
Va rog, pe cei care aveti experienta in domeniu sa ma indrumati (daca se poate) in achizitionaea unui dispozitiv de ochire eficient si denmontabil.
Va multumesc anticipat,
Adrian S.

Salutare,
Am incerca si eu MP153 "la cartoane" de cateva ori, dar nu am vazut diferente de grupaj, cu aceeasi munitie, fata de cealalta arma lisa a mea, IJ58.
E drept ca la teava lisa nu ai aceeasi precizie cu proiectil unic ca si la carabina. Recordul mondial de grupaj cu proiectil unic la lisa cred ca este undeva sub 1 inch la 100 metri, insa nu te astepta la asa ceva de la inceput si cu munitii ieftine.
Acum, daca stam sa ne gandim, nici mama dispozitivului de ochire nu te ajuta sa tragi proiectil unic acolo unde vrei tu cu lisa daca nu indeplinesti alte conditii. In plus, eu personal, nu prea am incredere in dispozitivele de ochire demontabile. E drept ca nu le-am folosit, dar numai faptul ca le demontezi si le remontezi prezinta un risc enorm sa-si piarda reglajele.
Si o chestie pe care am invatat-o pe pielea mea. Pentru a trage cat de cat mai grupat cu proiectil unic, curata teava cat mai des. La 10-15 proiectile cel putin.
Parerea mea.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde Adi.Sache pe 21 Ian 2013, 20:24

Multumesc mult Bogdan pentru raspuns.
Mai astept si alte pareri,
Adrian
Adi.Sache
 
Mesaje: 11
Membru din: 13 Ian 2013, 20:11

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde madalin122582 pe 22 Ian 2013, 09:50

Am un amic, trage cu MP153 cu soc cilindric, Rottweil Exact la pet de 0,5l la 50 de metri. A tras de 7 ori si l-a gaurit de 6 ori. Concluziile le tragi tu
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde stefan 3006 pe 22 Ian 2013, 15:56

madalin122582 scrie:Am un amic, trage cu MP153 cu soc cilindric, Rottweil Exact la pet de 0,5l la 50 de metri. A tras de 7 ori si l-a gaurit de 6 ori. Concluziile le tragi tu

Amicul tau e bun dar ,nu este o noutate,toate armele rusesti merg foarte bine cu proiectil unic.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde olaru pe 28 Feb 2013, 14:54

Nu merg chiar toate,din proprie experienta spun... am avut in urma cu vreo 3 ani un mp 153,care avea aceasta hiba, tragea stinga sus,l-am vindut mai departe,l-am informat pe cumparator despre problema, in fine, cu un an in urma, la un poligon de tragere, n-am mai scapat de un amic ce avea un mp 153, sa facem schimb de arme, eu avind atunci un Remington pompa. Fiind musxat de sarpe, cum se zice,am probat mp-ul la tinta fixa cu proiectil unic si de data asta se duceau in tinta acolo unde le voiam eu...Referitor la suportul original, eu am avut probleme cu el, in sensul ca, fiind din AL,s-a dus filetul unde se infiletau suruburile, solutia fiind piulite finute in dreptul filetului...fara probleme dupa un an in care chiar s-a tras cu arma
olaru
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 24 Mar 2010, 17:38

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde radubichis pe 28 Feb 2013, 17:18

vanatorul_gica scrie:Salutare!

Stie cineva unde as putea sa gasesc o montura pentru un Baikal MP 153 ca si in imaginea urmatoare si cam la ce bani?
Imagine

Am eu una Costa 300 lei
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Montura BAIKAL MP 153

Mesajde stefan 3006 pe 01 Mar 2013, 20:12

olaru scrie:Nu merg chiar toate,din proprie experienta spun... am avut in urma cu vreo 3 ani un mp 153,care avea aceasta hiba, tragea stinga sus,l-am vindut mai departe,l-am informat pe cumparator despre problema, in fine, cu un an in urma, la un poligon de tragere, n-am mai scapat de un amic ce avea un mp 153, sa facem schimb de arme, eu avind atunci un Remington pompa. Fiind musxat de sarpe, cum se zice,am probat mp-ul la tinta fixa cu proiectil unic si de data asta se duceau in tinta acolo unde le voiam eu...Referitor la suportul original, eu am avut probleme cu el, in sensul ca, fiind din AL,s-a dus filetul unde se infiletau suruburile, solutia fiind piulite finute in dreptul filetului...fara probleme dupa un an in care chiar s-a tras cu arma

Ca sa mearga unde trebuie trebuie sa ai un chock adevarat nu toate chockurile de la Baikal au gaura perfect rotunda si din aceasta cauza proiectilul se duce unde vrea el,eu din a ceasta cauza am schiombat shockurile originale cu unele de la Trulock care sant super,cu toate ca si cele originale grupau bine.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate