Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:09

luneta pt calibru mare

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

luneta pt calibru mare

Mesajde crishunter pe 21 Sep 2010, 21:40

Va rog sa ma ajutati cu un sfat,am o luneta swarovski 1-6x24 si as vrea sa o montez pe o carabina cal 375 H&H. Credeti ca este suficient de rezistenta ?
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde Tranan pe 21 Sep 2010, 22:45

Absolut!!! E o luneta foarte robusta care face fata practic la orice calibru.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde violiv pe 21 Sep 2010, 23:55

Fara griji in privinta lunetei, doar sa alegi si montura potrivita. Sa nu crezi ca daca scrie EAW pe ea si merge perfect.....sa ai grija sa selectezi modelul "magnum" de montura ca sa fii linistit. De multe ori se investeste serios in arma si optica dar montura ramane pe ultimul loc si chiar asta da cele mai mari batai de cap.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde dan_dumitrescu pe 22 Sep 2010, 19:07

ce vanezi bre cu 375 H&H in Romania? :roll:
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde mialxx pe 22 Sep 2010, 20:10

servus! ma intereseaza si pe mine o luneta pe care vreau sa o montez pe o Tikka T3 hunter cal 30-06 sau 7 mm Rem. Mag (daca o exista in cal 7 mm) ce sugestii ami dati?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde Tranan pe 22 Sep 2010, 20:17

mialxx scrie:servus! ma intereseaza si pe mine o luneta pe care vreau sa o montez pe o Tikka T3 hunter cal 30-06 sau 7 mm Rem. Mag (daca o exista in cal 7 mm) ce sugestii ami dati?


Ce fel de magnificatie vrei la ea? Mica sau mare? Daca nu stii exact descrie putin ce fel animale vrei sa vanezi si in ce conditii (relief, la ce ore din zi etc) cat si bugetul la care te poti extinde si revin cu niste sugestii!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde mialxx pe 22 Sep 2010, 20:35

servus! eu vinez in zona de deal si ceva la munte dar mai putin. Iar animale, vinez porc, caprior si ceva cerb dar mai rar, de obicei vinez ziua dar nu ar strica daca as putea vina si seara mai in amurg. scuze nu prea ma pricep ca nu am avut pina cum arma cu luneta.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde mialxx pe 22 Sep 2010, 20:58

scuze ca nu ti-am relatat bugetul undeva la 500 de euro + -
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde Tranan pe 22 Sep 2010, 22:44

Spontan, cred ca o luneta de genul 1.5-6x, 1.5-6x, 2-7x ar fi cea mai ideala intrucat iti permite o vanatoare buna la porc in acelasi timp in care merge cat de cat si la celelalte. Daca porcul nu il vanezi la distante foarte apropiate ci de pe la 50m in sus si nu neaparat la goana atunci merge si cu variante de genul 2.5-10x40 sau 50.

Cateva alternative:
Burris Eurodiamond 1.5-6x40 (extrem de buna calitativ, atat optic cat si mecanic)
Burris Signature Sellect 1.5-6x40 (mai slabuta optic decat diamond dar mai ieftina in acelasi timp in care face fata cerintelor)
Burris SiXx 2-12x40 (poate putin peste buget dar plaja de magnificatie e foarte buna pt. ceea ce vrei)
Leupold VX-II 2-7x33 (foarte multa luneta la banul platit dar optic putin mai slabuta decat VX-3 si cu un factor crepuscular mai slab, deci nu la fel de eficienta in conditii de luminozitate slabe)
Leupold VX-3 1.75-6x32 (extrem de buna calitativ, atat optic cat si mecanic)
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde mialxx pe 23 Sep 2010, 20:45

multumesc mult Tranan pt. ajutor. Cred ca o sa incep sa caut o asemenea luneta pt. ca eu nu sunt in tara si oricum preturile la noi sunt mult mai aspre. as mai vrea sa stiu daca sistemul de prindere pot sa-l iau de la producatorul lunetei sau cel al armei? scuze ca pun atatea intrebari, dar nu prea ma pricep la carabine.... :(
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde Tranan pe 23 Sep 2010, 23:03

Uneori, producatorii au si sistemele de prindere dar in general le poti cumpara separat, ori de la acelasi magazin de la care iei luneta sau faci comanda la altcineva.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde mialxx pe 24 Sep 2010, 12:43

dar trebe tinut cond de ce sistem de prisma are arma, pt ca eu vreau sa-mi cumpar luneta din Elvetia pt ca sunt deja aici iar arma din Romania pt ca sunt mai putine batai de cap cu actele, si eu abia in decembrie ajung in tara pt ca atunci ami vine si arma.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde crishunter pe 24 Sep 2010, 20:22

multumesc pt raspunsuri Tranan si Violiv,nu ami fac griji pt montura pt ca este originala Blaser iar luneta are sina si vine perfect pe arma,cit despre ce vinez cu ea, gugustiuci normal
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde dan_dumitrescu pe 24 Sep 2010, 23:10

crishunter scrie:multumesc pt raspunsuri Tranan si Violiv,nu ami fac griji pt montura pt ca este originala Blaser iar luneta are sina si vine perfect pe arma,cit despre ce vinez cu ea, gugustiuci normal

Bai nene nu mai "canibalizati " gramatica limbii romane!!!!! :x Se zice "imi" si nu "ami"......imi ajunge arma...nu ami ajunge arma....si nu esti primul care scrie in felul asta....scuze daca sunt "off topic" dar nu da bine deloc...suntem oameni in toata firea ce dracu! Nici sa scriem corect nu mai suntem in stare?
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde newuser pe 25 Sep 2010, 12:53

dan_dumitrescu scrie:
crishunter scrie:multumesc pt raspunsuri Tranan si Violiv,nu ami fac griji pt montura pt ca este originala Blaser iar luneta are sina si vine perfect pe arma,cit despre ce vinez cu ea, gugustiuci normal

Bai nene nu mai "canibalizati " gramatica limbii romane!!!!! :x Se zice "imi" si nu "ami"......imi ajunge arma...nu ami ajunge arma....si nu esti primul care scrie in felul asta....scuze daca sunt "off topic" dar nu da bine deloc...suntem oameni in toata firea ce dracu! Nici sa scriem corect nu mai suntem in stare?

Uneori nu. Pierdem prea mult timp pe la vanatoare sa mai avem timp sa invatam :mrgreen:
Suntem oameni in toata firea, ce dracu ne legam de toate prostiile? nu avem ce scrie?
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde crishunter pe 26 Sep 2010, 09:09

scuze pt greselile de scriere,ce vrei viteza e de vina
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde chris pe 27 Sep 2010, 09:19

Se folosește î, nu â, la începutul cuvântului, la sfârșitul cuvântului și în cuvintele formate cu prefix dacă î este prima literă din rădăcină. Participiul și gerunziul verbelor nu fac excepție: dacă participiul se formează cu -ât sau dacă gerunziul se formează cu -ând, folosim â.

Cu respect,
Cristian
C&C
Avatar utilizator
chris
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2006, 09:20
Locaţie: iasi

Re: luneta pt calibru mare

Mesajde crishunter pe 09 Oct 2010, 11:48

multumesc pt lamuriri,sper sa si retin explicatia pt a nu mai face greseli pe viitor
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori

Publicitate