Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:31

TEST 4 LUNETE DE GOANA

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde Tranan pe 10 Dec 2010, 01:10

Dupa o toamna extrem de aglomerata in care, in afara de strictul necesar, nu am prea apucat sa ma ocup si de pasiunea de optica, am avut in sfarsit cateva zile libere in care am profitat de ocazie si impreuna cu cativa vanatori si critici de optica, ne-am dus la un poligon sa ne uitam la cateva lunete.
Baietii au scos o gramada de modele la bataie, de la cele tactice de gen Nightforce, Hensoldt, 6500 Tactical etc pana la cele cu magnificatie de goana.
Pe majoritatea dintre ele le cunosteam bine deja si testele au fost mai mult menite pt. a confirma parerile pe care le-am avut despre ele. De mentionat este dinou faptul ca Burris Eliminator a fost pus la lucru alaturi de Nightforce NXS 3.5-10x50 si Hensoldt 3-12x56. Surprinzator, Eliminatorul a facut fata cu bravura celor doi giganti, reusind sa plaseze lovituri foarte exacte la distante de 400-500m. Cand s-a inserat insa, atat Burrisul cat si Nightforce-ul au inceput sa dea semne de slabiciune, pe cand Hensoldt-ul abia ca se incalzise.
Comparatia e insa putin nedreapta, considerand faptul ca Hensoldt avea un obiectiv de 56mm fata de 50mm si 42mm la celelalte doua.

Nu am deschis insa acest topic pt. a discuta lunete tactice ci mai degraba pt. a descrie un test facut la 4 lunete de goana/universale. A fost o experienta extrem de interesanta pt. mine, intrucat 3 dintre ele nu le mai vazusem niciodata pana atunci "live". Multumita unui dealer cu inima de aur care ni le-a pus la dispozitie, am putut sa ne facem o idee. Este vorba de:

SWAROVSKI Z6i/Z6 1-6X24, SCHMIDT & BENDER ZENITH 1-8X24, ULTIMAX6 1-6X24 si Z-AIM Quick 1-6X24.

Swarovski e confectionata in Austria, Schmidt & Bender in Germania, UltimaX6 in Japonia si Z-Aim Quick in China.

Test optic

Si aici includ toate celelalte aspecte de legate de optica: camp vizual, distanta focala etc.

1. Swarovski Z6
2. Schmidt & Bender Zenith
3. UltimaX6
4. Z-Aim Quick

Asa cum ne-am si asteptat, Swarovski a castigat concursul la capitolul optica. Are o optica mai clara si mai uniforma pe toata suprafata lentilei si o nuanta linistitoare si relaxanta. La capitolul luminozitate a reusit si acolo sa depaseasca varianta de S&B desi diferentele sunt atat de insignifiante incat nu sunt relevante in situatii reale.
Schmidt & Bender, desi, putin mai slabuta decat Swarovski, se afla foarte aproape de ea, diferentele fiind si aici foarte mici, in special, sesizate intr-o mica diferenta de calitate la marginea lentilelor. In rest, o optica tipica versiunilor de Zenith, de calitate excelenta.

Marea supriza insa, a fost facuta de UltimaX6. Ce e UltimaX6? E probabil o intrebare pe care v-o puneti si care mi-am pus-o si eu prima data cand am auzit numele ei sugerat de catre un critic de optica de la un ziar de vanatoare. Habar nu aveam ce fel de firma era si ce fel de lunete face.
In realitate, si spre surprinderea mea (intrucat ma asteptasem sa fie o firma chinezeasca), UltimaX6 e o luneta fabricata in Japonia la aceeasi firma la care se fabrica lunetele Nightforce si Trijicon. Luneta e de foarte buna calitate atat optica cat si mecanica, calitativ, asemanandu-se foarte mult cu Nightforce si Nikon Monarch EE Gold si poate chiar putin superioara Bushnellului 6500 (desi e greu de spus 100%, in seara respectiva neavand un 6500 la dispozitie).
Are o optica socant de buna, diferenta dintre ea si cele germane fiind relativ mica (desi vizibila). Campul vizual este foarte aproape de cel de la Swarovski iar distanta focala foarte buna. Sincer sa fiu, am ramas tablou cand m-am uitat prin ea. Nu ma asteptam ca o astfel de luneta, de o calitate atat de buna sa apara de niciunde si sa intre pe piata in forta, din punct de vedere calitativ. Dar nu e de mirare daca e construita la fabrica de Nightforce si Trijicon.

Cea mai slabuta dintre ele e insa Z-Aim Quick.
O luneta chinezeasca botezata cu nume de firma suedeza, dar care pastreaza un iz clar chinezesc. Finishurile sunt in bataie de joc, optica e bunicica dar fara un contrast de calitate asemanator celor trei de mai sus. Aduce, dupa parerea mea, a Hawke Endurance 30.
Nimic nu este atragator la luneta, care arata destul de anosta si neinteresanta. Ce ne-a dezamagit si mai mult, a fost faptul ca desi in poza de la pe site-ul dealerului, luneta aparea cu iluminarea la turete, exemplarul pe care l-am primit noi avea butonul de iluminare la ocular. Cand l-am contactat pe dealer sa ne exprimam nedumerirea, ne-a raspuns ca cele cu butonul la turete vor fi modelele pe care le va scopate in viitor. La intrebarea: "De ce ai pus modelul, pe care de fapt nu il ai, pe site, in loc sa il pui pe cel real?" nu am primit nici un raspuns coerent. :? :? :?: :roll:
Ce e interesant insa, e faptul ca Z-aim foloseste reticuli unici pe piata. Daca e bine sau rau e greu de spus, intrucat multi vor sa foloseasca reticulii cu care s-au obisnuit dar e un aspect interesant care va atrage cu siguranta o categorie de vanatori.

Camp vizual:

1. Z-Aim Quick -43m-7.18m/100
2. Swarovski- 42,5m-6,8m/100m
3. UltimaX6 -38,6m-6,4m/100m
4. Schmidt & Bender -35,3m-4,9m/100

Distanta focala:

1. Z-Aim 100mm
2. UltimaX6 98mm
3. Swarovski 95mm
4. Schmidt & Bender 90mm

Desi Z-aim pare sa domine din plin la capitolul camp vizual/distanta focala, parerea mea este ca cifrele in cazul acestei lunete sunt putin irelevante, intrucat campul vizual larg, l-au scos cu pretul unei optici de calitate mai slaba. Atat Swarovski cat si S&B si UltimaX6 ar fi putut sa mai traga din lentile pt. a scoate astfel de campuri, dar au prioritat calitate fata de cantitate.
Prefer asadar un camp vizual putin mai ingust dar o optica de calitate mult superioara.
O distanta focala de minimum 9cm e suficienta asa ca la capitolul acesta toate stau bine.

Mi-as fi dorit ca Schmidt & Bender sa fi avut un camp vizual mai larg dar ...asta e.

Mecanica

Lunetele au fost testate pe: Blaser R93 Professional 9,3x62, Husqvarna 16-40 .30-06 si 6ppc Sako 75 ss. Aici eu am asistat numai intrucat nu e capitolul meu.
Dupa ca. 2-3 focuri s-au facut grupaje bune (mici diferente au aparut bineinteles insa nimic ce ne-a ingrijorat).
Toate lunetele si-au mentinut precizia si stabilitatea.

De la Swarovski si S&B nici nu m-as fi asteptat la altceva dar surpriza au constituit-o celelalte doua.

Parere generala

Toate 4 lunetele isi fac treaba si asta este cel mai important aspect. Sunt robuste si precise.
Z-aimul, desi chinezeasca, pare facuta foarte solid si nu am de loc dubii ca se descurca pe mai toate calibrele. Ce ma nemultumeste pe mine putin insa este faptul ca pare sa existe o aura de lucru de incepator in jurul acestei lunete. Pare facuta putin la repezeala poate ca ar mai fi avut nevoie de inca vre-un an in care sa se finiseze mai mult pana apare pe piata ca un produs de calitate.
Cea mai mare problema cu Z-aim insa consider ca e pretul. Aterizeaza la putin peste €500. La un astfel de pret, ma astept nu numai la robustete dar si la optica, finish si service mai de calitate.
La calitatea la care o are, nu ar trebui sa coste decat putin mai mult decat un Hawke Endurance 30, deci pe undeva pe la €350.

Cea care m-a impresionat si m-a suprins cel mai mult a fost insa UltimaX6-ul.
Stabila, optica de foarte buna calitate, reticul #4 (cunoscut si preferat de multi), iluminarea buna, camp vizual bun, distanta focala mare etc. O luneta foarte completa de o calitate mai buna decat medie, plasandu-se intre variantele medii si cele de varf.
Constructia lunetei seamana putin cu Nightforce. Are niste gauri metalice pe capacele de la turete si pe cercul de reglare al contrastului, de la ocular. Asta da o imagine mai "tactica" lunetei, cat si usureaza invartirea capacelor. Aici, poate ca nu ar fi stricat ca aderenta sa fi fost putin mai buna, degetele avand tendinta de a aluneca pe ele. Nu mi se pare insa o problema serioasa ci cred ca e mai degraba una rezultata de neobisnuinta de a lucra cu asa ceva. Reglajele functioneaza foarte placut insa cu clickuri bine definite. 11 pasi de iluminare. Preturile aterizeaza pe piata la niveluri intre €699-899.

In final, cei doi giganti: Swarovski vs Schmidt & Bender.

Swarovski castiga batalia pe toate planurile exceptand unul foarte important: magnificatia.
Desi campul vizual la Swarovski e putin mai mare, si la fel si distanta focala, desi optica e putin mai buna, si iluminarea mai smechera (cu memorie etc), Schmidt & Benderul se afla in permanenta foarte aproape, diferentele fiind relativ mici.
Pe de alta parte insa, faptul ca au ridicat magnificatia la 8x in loc de 6x, face ca luneta sa devina periculos de eficienta ca luneta universala.
Noi am inceput testul lunetelor in timpul zilei dar ne-a prins noaptea pana le-am terminat, in felul acesta avand posibilitatea sa constatam si cum se comporta lunetele la intuneric. Atat Swarreul, S& B-ul cat si UltimaX6-ul au impresionat prin faptul ca se putea vedea prin ele destul de tarziu. Bineinteles ca in momentul in care am pus Hensoldt-ul la ochi, mai ca ne "dureau ochii" :lol: de atata luminozitate, dar ideea este ca daca e posibil sa folosesti o luneta de gen 1-6x24 sau 1-8x24 pana cand se intuneca, ai deodata o alternativa foarte interesanta, care poate fi folosita la porc, caprior, vulpe, urs, etc.
Din cauza asta, faptul ca S&B are o magnificatie atat de mare, consider eu ca o face sa fie o luneta chiar mai interesanta decat Swarovski, oferind mai multe posibiliati vanatorului care nu vrea sa bage banii in mai multe variante de lunete.

Experienta a fost oricum extrem de placuta, avand posibilitatea sa mai fac schimb de pareri cu niste oameni priceputi si sa vad niste talente la tragerea in poligon. Sunt extrem de incantat de aparitia a astfel de modele de lunete ca Schmidt & Bender Zenith 1-8x24 si in special Ultimax6 1-6x24.
Daca ar fi sa aleg dintre acesta 4 una care sa fie cea mai multa luneta la banul platit, as alege fara ezitare Ultimax6.
Daca ar fi sa o aleg pe cea mai buna, probabil ca alegerea ar cadea pe Schmidt & Bender datorita magnificatiei si al pretului mai scazut.
Swarovski se mentine stabil in top insa si cine umbla dupa optica perfecta nu are unde altundeva sa caute.
Z-aim...hmm, ori va trebui sa scada pretul ori sa ii aduca mai multe imbunatatiri, altfel nu o vad ca alternativa de viitor. Asta e pacat intrucat ar fi interesanta din p.d.v. al magnificatiei si campului vizual.

Toate variantele sunt:
-cu tuburi de 30mm
-rezistente la apa si umezeala
-UltimaX6 si Z-aim vin numai ca variante iluminate, pe cand celelalte doua vin atat ca iluminate cat si ca neiluminate.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde bogdan_daniel pe 10 Dec 2010, 10:24

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
MINUNAT !!!
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde radu pe 14 Mar 2011, 09:29

Undeva in luna decembrie, consiliat de Tranan ( multumesc!) am decis sa cumpar o luneta UltimaX6, pe care am montat-o pe un HK in cal. 9,3X62. Acum, dupa incheierea sezonului si citeva cutii de cartuse trase, voi incerca sa cuprind in citeva cuvinte experienta avuta cu aceasta.
Sincer sa fiu, mi se pare extraordinara.Am avut posibilitatea sa privesc in paralel printr-o Z6 1-6X24. Atit cit ma pricep la optica,n-am sesizat nici o diferenta nici la claritate, luminozitate ( la crepuscul au "pierdut" imaginea in acelasi timp, destul de tirziu ca sa-ti poti face treaba ocazional si in astfel de conditii, totusi fara mari pretentii) , cimp de vedere sau efect de tunel ( aici, chiar mi s-a parut ca UltimaX6 sta mai bine, "cercul" ce delimiteaza ocularul fiind mai estompat, permitind in acelasi timp achizitia tintei mai rapid si de la distanta mai mare a ochiului fata de ocular, imaginea pastrindu-se clara pe o plaja mai larga a pozitiei capului fata de luneta - aceasta din urma consider ca fiind o caracteristica foarte importanta in conditiile vinatorii la goana). In conditii de vinatoare, nu am avut probleme nici cu aburirea, nici cu vizibilitatea in conditiile unei ploi destul de insistenta. Asa cum am zis mai sus, achizitia tintei sa face foarte rapid si urmarirea vinatului in goana, cu unul sau ambii ochi deschisi, nu intimpina nici o obstructie. Iluminarea ( un punct rosu ) este foarte buna, fiind usor de setat, in crepuscul punctul fiind clar delimitat, fara a "intina" reticulul cu lumina reziduala, iar ziua este foarte vizibil, indiferent de conditiile meteo.Sint convins ca diferente exista intre cele doua lunete si ca pot fi observate de un ochi profesionist, dar in practica, din punctul de vedere al utilizatorului final sint in aceeasi liga. Aceasta este strict opinia mea, si rog sa fie tratata ca atare.
Românului nu trebuie sa i-o tragi. Îl laşi în pace , că şi-o trage singur.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde violiv pe 15 Mar 2011, 08:28

imaginea pastrindu-se clara pe o plaja mai larga a pozitiei capului fata de luneta - aceasta din urma consider ca fiind o caracteristica foarte importanta in conditiile vinatorii la goana

Felicitari!
Asta chiar e observatie de vanator!
Culmea este ca, desi multi remarca instinctiv aceasta caracteristica la lunete, foarte putini sunt in stare s-o constientizeze si s-o transpuna in cuvinte. Daca si minimul distantei pupilare este generos si plaja are macar 2 cm in care poti sa-ti asezi ochiul mie mi se pare o caracteristica cel putin la fel de importanta ca si campul de vedere si mult peste cat de stralucitor este reticulul iluminat!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde radu pe 15 Mar 2011, 10:51

Multumesc. Asa cum ai mentionat , sint convins ca foarte multi vinatori sesizeaza confortul in utlizare si rapiditatea achizitiei vinatului cu o luneta avind aceasta caracteristica, dar la nivel subliminal, fara a constientiza avantajul. Intorcindu-ma la UltimaX6, distanta pupilara este 12 mm la 1X si 3,8 mm la 6X, iar plaja se mentine intr-un interval cu adevarat generos , mult peste 2 cm.
Românului nu trebuie sa i-o tragi. Îl laşi în pace , că şi-o trage singur.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde tehărău pe 23 Mar 2019, 01:51

Urăsc topicurile noi cu subiecte vechi.
Am cautat pe topic și sunt cel puțin trei subiecte cu același nume în cele zece pagini.
Iar pe cei ce deschid un topic cu subiect discutat deja, numai pentru a le răspunde cineva lor și numai lor, ii consider egoiști.

Aduc în discuție pe acest topic vechi, un
clasament oarecum nou, făcut de oameni care se pricep (consider ca e o mare pierdere faptul ca @Tranan nu mai scrie) :

https://www.riflescopewarehouse.com/201 ... le-scopes/

Motivez aducerea în discuție deoarece (am mai scris și la alte topicuri), încep sa ma lase ochii. Probabil voi fi nevoit sa schimb ceva. Cristalinul, ochelarii sau optica. Pana acum am folosit /folosesc încă, un Docter lll și o Zeiss 2.5-10 x 42, pe țeavă R93 în 30 06, prinderi rapide. Ansamblul ideal atât timp cât stai bine cu vederea. În funcție de necesitate, le schimb în stand. Datorită dioptriei, în des, la oarece distanță, nu mai vad clar ca alta dată unde s-a oprit mistrețul sau ce parte a corpului ii vad. Mi se întâmplă însă ca atunci când am luneta montata, să iasă vânatul din scurt. Mult mai bine ar fi fost în acest caz sa ma prindă cu Red dotul...
In acest caz cred ca trebuie sa trec curând numai pe optica cu reglaj pentru dioptrie.
Ce aș dori?
Un Docter cu magnificatie și reglaj dioptric. Sau o lunetă cât un Red dot...
Cum, nu există?
Știu... :(
De aceea va întreb pe voi cei ce aveți, care este cel mai cel 1 x...?
Vreau cât mai aproape de 1, să pot sa nu fac cu ochiul mereu.
Vreau cea mai clara sticlă.
Vreau cea mai ușoară variantă robustă.
Vreau cel mai deștept reticol. Dacă se poate să-l schimb din setări atât ca formă cât, mai ales, pe o plaja manuala - dar și automată - de variante.
Vreau cel mai larg câmp vizual.
Vreau transmisie de lumină 120%.
Vreau sa fie paralax free de la 0 la 300 m.
Vreau sa fie la fel de clară de la 1 x la maximul ei.
Vreau ca maximul ei sa fie pe la vreo 40 x. Dar nu țin neapărat, de la 6 încolo nu mai țin neapărat.
Vreau sa vad la fel de clar cu ochiul la 6 cm de sticla pana la 15 cm.
Acum, îmi vine în minte Vadim: "Da o mu.e, nu vrei tu?"...
Să nu uit. As mai vrea ca magnificatia sa fie ca ochiul: sa se regleze singura, acolo unde ma uit eu. Ma rog, că ochiul când era bun...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde laurul pe 23 Mar 2019, 08:21

Și cu dânsa într-nsa și fata mare nu exista!!!
Exista doar compromis și nu va excela nici la goana nici la panda.
Daca bugetul nu e o problema, îți recomand 2 arme și doua lunete dedicate.
In cazul tău, țevi.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde ventura pe 23 Mar 2019, 08:36

Cunoscand-ul pe Liviu, si știind că nu este adeptul vânătorii la pândă, el preferând dibuit si goana, înclin să cred ca cel mai bine s-ar preta o luneta dedicata de goană. Din fericire, producătorii de top au crescut magnificatia la aceste lunete astfel încât te poți întinde cu ele la distante respectabile. Asa ca recomandarea mea este Z8i 1-8x24.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde yoghi pe 23 Mar 2019, 16:31

o alta varianta mai noua

Delta TITANIUM 1,5-9x45
Meopta MeoStar 1,7-10x42
Swarovski Z8i 1,7-13x42

Daca intelegi ce zic.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde tehărău pe 23 Mar 2019, 17:59

@laurul, ai dreptate, știu. Ce n-ai menționat tu e ca unde nu excelează echipamentul, excelează vânătorul :)).
De ce nu or inventa ăștia ce ne trebuie nouă, nu știu...

@Ventura, așa zice toată lumea. Dar era o vorbă ca vin lunete cu ceva concepte noi. Tot în stadiul de prototip sunt? Și dacă sunt în cercetare, de de nu îmi dau una gratis, sa o folosesc și sa le spun dacă îmi place sau nu?!? Nu le cer decât sa plătească ei autorizațiile. Transportul, masa și cazarea. Și 200 Euro /zi, diurna.

@yoghi, știu ce zici. Dar în cazul asta, de ce nu incluzi și Zeiss și S&B CC?

Apropos, Zeiss ăștia chiar nu se mai bat la No. 1? Chiar așa s-au dus la vale? Sau e concept regional ca Mercedes și Zeiss nu mai sunt ce-au fost?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde UlissePro pe 23 Mar 2019, 18:00

R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde tehărău pe 23 Mar 2019, 18:07

Traiane, n-ai gusturi rele...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde violiv pe 23 Mar 2019, 22:17

Eotech pe arme de forma clasica e prea sus. Maritorul de imagine pentru Eotech are o sticla ca de bushnell de acum 30 ani si sta la 4-5 cm maxim de ochi. Nu-i bun pentru noi.

Sa stii ca nici luneta nu va ajuta multa vreme. Imaginea prin luneta, cu corectie dioptrica, incepe sa fie atat de diferita de cea a ochiului liber ca e foarte enervant. Ochelari sau lentile....ambele variante cam incurca in des.

Totusi, o luneta cu posibilitatea de corectie dioptrica si un zoom decent, care sa te ajute sa vezi ce parte a porcului e intre frunze, e de preferat Docter-ului.
Tu ai scris tot felul de cerinte aiuristice. Eu am bifat unele, pe unele le-am sters si am adaugat ceva.
- in primul rand magnificatia maxima cat mai mare - in realitate e un mare moft. 4-5 hai 6x sint suficiente. Cu foarte-foarte rare exceptii (adica unicat) lunetele cu zoom-ul cel mai mare pacatuiesc la camp vizual. Practic numai Swaro Z8 sta bine.
- campul vizual prin luneta e practic mai mare decat printr-un punct rosu prin care tragi cu un singur ochi deschis. Daca esti tragator de doi ochi deschisi te va deranja un pic luneta. Daca tragi cu un singur ochi luneta e in avantaj.
- n-ai zis nimic de masa lunetei - Zeiss de care s-a amintit sint de-a dreptul ingrozitor de grele fata de Swaro sau Leupold, de aia nu mai sint in carti
- n-ai zis nimic de o caracteristica foarte importanta, adica aia care te face sa prinzi imaginea repede, sa nu necesite ochiul perfect aliniat. Unele lunete au cifre impresionante dar imaginea e disponibila numa' intr-o gaura de cheie pe cand altele iti ofera un adevarat televizor superangular.

Una peste alta, optica perfecta la 1x e tot ingrozitor de greu de fabricat si e scumpisoara.
Orice este peste 1x real incurca atunci cand esti in des si vrei sa tragi din scurt.
Daca fondurile la dispozitie sint nelimitate atunci ultimele variante de Swaro sint reginele, adica 1-8x sau varianta cu 0,75x si super-camp.

Daca investitia se vrea mai mica atunci "vechea" Swaro 1-6x e nr. 1, pe 2 vine Kahles 1-5x, apoi Leupold 1-6x si 1-5x. N-am amintit Leica pentru ca au avut prea multe probleme.

Sub astea nu merita investitia in luneta de goana la inghesuiala pentru ca nu ajuta ci incurca. Nici macar Meopta nu ofera o imagine OK la 1x. Am doua 3-12 de la Meopta si fac treaba buna dar 1x nu le-a iesit.

O alta varianta, care a inceput sa prinda pe la noi, este inlocuirea Docter cu Aimpoint. Sticla e si mai clara si mai incolora la ultimul iar punctul mic-mic si mai bine definit ecraneaza mult mai putin tinta decat cel de la Docter.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: TEST 4 LUNETE DE GOANA

Mesajde tehărău pe 24 Mar 2019, 00:00

@violiv, mulțumesc pentru răspuns. Util și argumentat, așa cum ne-ai obișnuit.
Faptul ca nu ne cunoaștem direct îți creaza tendința de a lua vorbele direct. De fapt acolo e și o doza de haz de necaz...
Când facem testele de vedere, vedeam zgârieturile le pe geamul ăla unde cele mai mici cifre mi se păreau uriașe. Acum, de aproape vad la 35 de cm dar în ceață oarecum. Cu ochiul drept, lungesc mâinile. Și nu a existat ceas sa aibă scris ceva și sa nu vad ce. Acum, aia mica de jos, cu jevells, e doar o ceva scris. 52 asta nu e totuna cu 45, cand a început modificarea. Asta e.
Sunt la faza întrebărilor. La vânătoare am văzut mulți colegi cu ochelari și cu lentile. Probabil o sa trebuiască sa încerc. Vara trecuta și a schimbat un prieten cristalinul la ambii ochi. Nu mai poarta ochelari, la vânătoare trage mai bine ca mine. Mi a zis ca a pierdut timpul purtând ochelari. O alta varianta de luat în calcul.
De masa lunetei am scris, nu mai derulez ca e greu cu telefonul, ceva cea mai mica masă dar sa fie robosta. Nu prea se pretează plasticele.
Magnificatia mare a fost o glumă și am încheiat cu "de la 6 încolo ajunge", sau cam asa ceva. Vad ca la fel zici și tu.
Iar de deschiderea aia pupilara sau cum ii zice, care e a naibi de importanta, am crezut ca am înglobat-o în exagerarea aia de la 6 la 15. De fapt ai dreptate, aia se referă la poziționarea ochiului în ax. Trebuia sa mai adaug ca și pe o raza de 5 cm în jurul acestuia :).
Concluzia?
Încă n-am! Dar am sa ma uit prin ceva lunete, am sa caut sa mi fac timp de oftalmolog și... și am sa caut sa am buget ca pentru un vânător. Adică niciodată ceva pentru vânătoare nu e prea scump! :))
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate