Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 20:48

REFERAT - Cal. 444 Marlin

Sectiune creata prin colaborarile colegilor nostri - o reala biblioteca pentru orice vanator

Moderator: Mircea-B

REFERAT - Cal. 444 Marlin

Mesajde valpangica pe 11 Oct 2007, 17:50

POSTAT DE VIOLIV
versiunea originala o puteti citi aici -
http://www.vinatorul.ro/forum/viewtopic.php?t=3065

Daca ne intoarcem in urma cu vreo doua secole, pe cand revolverele Colt, S&W, Rem ca si 'ultra-modernele' pusti rolling sau falling-block incepeau sa faca legea, tot pe atuncea incepea sa se reduca si dimensiunea cu adevarat monstruasa a proiectilelor specifice armelor cu incarcare pe la gura tevii. Asa cum ai zis tu, la colegii de peste ocean, diametrul proiectilelor s-a 'stabilizat' intre ~9 si ~11 mm, adica intre vestitele si acum .38 si .45. Calibrul .44, dupa cum banuiesti, nu este decat una din multiplele variante de 45 aparute in epoca. A aparut intai ca .44 pentru revolver, a urmat .44 Mag, un scurt intermezzo a fost 44-40 care a fost creat pentru a reduce problemele logistice ale armatei fiind prevazut sa functioneze in revolvere si pusti in acelasi calibru. Din toata suita asta, in cautarea de performante cat mai mari, s-a nascut si 444 Marlin. La origine, acesta tragea proiectilul lui 44 Mag dar dintr-un tub cu peste 50% mai lung, adica ~56,8 mm. O modificare foarte importanta (ca istorie mai mult) a fost adoptarea unui mic sant deasupra ramei initiale a tubului de .44 (unii il considera printre primele tuburi cu sant, chiar daca este destul de putin reprezentat). Ca performanta este peste 44 Mag dar sub 45-70. Tragand un proiectil putin mai greu decat media calibrelor .300, cu o viteza de plecare cam 25% mai mica decat un 308 - 30-06, obtine rezultate superpozabile in termeni de energie dar pana la 100 m. De ce numai atat? Pentru ca este penalizat de forma foarte bondoaca impusa proiectilelor fiind creat in special pentru lever-action (teoria cu riscul de a percuta cartusele in magazia longitudinala din cauza reculului prin ciocnirea varfului ascutit cu capsa de dinainte). Ca urmare, aerodinamica este catastrofala, precizia foarte relativa si pierderea de viteza imensa odata cu distanta.
De cativa ani, pentru armele lever-action s-au inventat proiectile moderne, cilindro-conice, cu blindaj aproape complet, prevazute in varf cu un mic dopulet dintr-un cauciuc moale, complet sigure si mult mai performante atat ca viteza cat si ca traiectorie si, mai ales, precizie (am vazut pe yotube un filmulet cu niste flacai tragand cu lever 30-30 sau 444 Marlin la 75-100 m, pe catre si inaltator, la sticle pe care le spargeau la rand).
Daca calibrele de pistol gen 45 LC, 44 M, 44-40, 44 Russian sunt foarte folosite de 'latinii' din Europa la vanatoarea de mistret (ai lor sunt mai mici ) 444 Marlin ar foarte bun si la noi la mistret la goana, facand parte din categoria aia de calibre cu energii mari la viteza mica, cu lovituri ca de baros, mai ales ca nu cred ca-l va masura nimeni sa vada ca are cu 0,2 mm sub cat prevede legea.
Ca arma, mie imi place Marlinul si mai putin Winchester-ul, varianta de inox cu pat cu pistolet, cu teava mai lunguta de 50 cm. La vreo 700 E nu e o 'valoare' deosebit de greu de atins dar cu munitia va fi o problema oricand cam prin toata Europa.
In ce priveste 45-70, nu ma omor dupa el. Dintre fratiori mi-ar place 45-120 intr-o Sharp cu un singur foc, cu teava aia octogonala interminabila (peste 80 cm).
Cred ca, cam pe cand se va scoate acciza la noi, vor fi si munitii si arme in calibre de peste ocean mai aproape de noi.
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Înapoi la Eseuri si referate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate