Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:20

Pistolarul din Bucuresti

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 15 Mar 2012, 09:31

Si cata dreptate are texanul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde aghiuta pe 15 Mar 2012, 09:45

Normal ca are,ca doar e coleg de forum cu noi iar articolul este copiat de aici.
Ghici cine l-a trimis la DCnews? :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 15 Mar 2012, 15:20

Si cum se nicknemuie? :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde aghiuta pe 15 Mar 2012, 17:26

Ghinda scrie:Si cum se nicknemuie? :lol:


@dtdpuu
viewtopic.php?f=5&t=485&start=120
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Cristi pe 25 Apr 2012, 18:57

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Sly_Fox pe 25 Apr 2012, 20:10

Adevarul este ca un caz asemanator poate apare oricand, cu toate verificarile si sanctiunile pe care le administreaza politia. Cred ca cele mai multe sanctiuni au fost pentru aia de si-au uitat armele pe sub pat, ori au avut vreun cartus mai mult decat prevede legea.
Acum intreb si eu ca un necunoscator. Care este diferenta intre unul care isi ucide sotia cu un pistol (un caz la cativa ani) si unul care isi ucide sotia cu un cutit (poate zeci pe luna)? De ce naiba sunt blamati asa de rau detinatorii de arme? Vad ca in mintea legiuitorilor este mult mai etic sa iti macelaresti sotia cu un cutit decat sa ii tragi un glont in cap. Cazurile in care sotiile sunt sfartecate cu zeci de lovituri de cutit sunt banalitati, o singura prezentare la stirile de la ora 5 si pe urma mucles, ca nu mai prezinta interes. Dar daca se aude un foc de arma, prapadenie, urla presa zeci de ore, saptamani in sir.
Eu bag de seama ca metodele barbare de killerit, cele utilizate de catre vikingi, sunt la mare cautare in Romania.
Bata, toporul, furca, ranga, cutitul, astea sunt instrumentele nationale, nu arma de foc. Astea din ultima categorie cica ar da ceva galci unora de la casa aia mare din Bucuresti, a Poporului parca ii spune.
Oricum ar fi savarsit, omorul este omor, si constituie o fapta de o gravitate extraordinara. Si ca in orice tara civilizata ar trebui pedepsita excluiv persoana care savarseste aceasta infractiune, nu sa sufere si alte zeci de mii de pe urma unui tembel, asta doar ca persoanele respective au o arma de foc prin casa.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Cristi pe 21 Iun 2012, 15:08

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde GeKados pe 21 Iun 2012, 20:46

Foarte bine documentati baietii... :lol: Sunt curios cum sunt acele proiectile de 158 g in cal 9mm :?: .
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Sly_Fox pe 21 Iun 2012, 20:55

Cristi scrie:http://www.gandul.info/news/adrian-nastase-s-a-impuscat-ce-arma-a-folosit-fostul-premier-9768990

Teatru, tragedie ieftina, strategie de mafiot. Acum spera sa scape de mititica prin cine stie ce diagnostic dat de catre vreun medic de-al casei.
Cum va imaginati ca un detinator de arme, si inca unul de talia lui Nastase, nu stie unde sa plaseze glontul astfel incat lumina sa se stinga repede?
Articolul are si ceva greseli. De exemplu autorul articolului spune ca gloantele trase din revolver ar avea masa de 110-158 de grame. Nu le are cu armele si munitiile.
Insa cea mai mare nedumerire a mea este de ce intr-o tara democratica, unde se presupune ca toti cetatenii sunt egali, Nastase are dreptul sa detina pistol cu munitie letala iar eu nu am acest drept?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde GeKados pe 21 Iun 2012, 21:12

Sly_Fox scrie:
Cristi scrie:http://www.gandul.info/news/adrian-nastase-s-a-impuscat-ce-arma-a-folosit-fostul-premier-9768990

Articolul are si ceva greseli. De exemplu autorul articolului spune ca gloantele trase din revolver ar avea masa de 110-158 de grame. Nu le are cu armele si munitiile.


Tot la asta ma refeream si eu cand am scris ca sunt bine documentati.. :wink:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Cristi pe 22 Iun 2012, 15:41

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Cristi pe 22 Iun 2012, 17:37

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Sly_Fox pe 22 Iun 2012, 18:44

Cristi interesante armele din poze, pe ele ai vrut sa le scoti in evidenta nu? :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Cristi pe 05 Iul 2012, 13:55

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde scirocco pe 05 Iul 2012, 17:38

Citind articolul(de unde nu reusesc sa aflu daca a amanetat sau vandut pistolul),nu stiu ce sa fac....sa rad de cat de stupizi au fost protagonisti episodului sau sa plang la gandul ca un idiot din acesta, imbracat in uniforma,dotat cu arma de foc(toate astea pe banii mei),este pus sa ma pazeasca pe mine? Absolut jenibil.... :(
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iul 2012, 21:04

Daca stirea este adevarata atunci nu pot sa spun ca decat: INCREDIBIL!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Cristi pe 10 Feb 2015, 10:07

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde OVI762 pe 10 Feb 2015, 10:30

Al dracului dobitoc,nu s-a mai multumit cu toporul stramosesc,trebuia sa faca boom.Mie,oricum,concluzia imi este clara:vanatorii din Liteni merita bagati la parnaie de la 15 ani in sus ca au lasat tuburile goale sa zburde nestingherite pe campie si astfel a putut prostul familiei sa-si fabrice bombardeaua cu care l-a curentat pe celalalt betivan.Huooo,vanatori criminali!La brutarie!
PS
Oare cum s-o fi auzit cand au intrat alicele in ala,buf sau pleosc?
PPS
Radem,glumim,dar purceaua e moarta in cotet :| Eu fac pariu ca ala nu si-a facut instalatia numai pentru vecin si sunt sigur ca a avut si ceva experiente pseudo-cinegetice la activ,aia cu un cartus adus din Italia si celelalte balarii sa i le spuna lu' mutu'.Omul si-a facut mana inainte si cand a tras a tras la sigur.Oricum,ce nume are cretinul...Săvel Cătălin Ostăcioaia
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Cristi pe 23 Iul 2015, 09:35

Rasfoind prin presa din anii trecuti
https://whispersrose.wordpress.com/2010 ... -actualii/

Cauciucuri uzate şi permise port armă

După ce a citit primele două episoade ale serialului “Marea familie DIE în imagini – ONU 1976-1977”, unul dintre foştii parteneri de afaceri ai generalului Aurică ne-a scris : “ L-am cunoscut pe Aurel Gheorghe prin ‘93, credeam că minte când se umfla în pene că e general DIE. Un escroc. Era să-l bat rău de tot la o combinaţie. Am dormit şi cu el în acelasi apartament de vilă la Neptun. Poate îmi lua ăsta organele. L-am avertizat că-i schimb placa cu maxilar cu tot …”.

Omul nostru avusese nişte aventuri cu Aurică la mare, de la care trebuia să recupereze vreo 300000 de mărci. Era vremea marilor tunuri. Din mărturiile celor cu care făcea bani în anii ‘90, generalul se înhăitase cu un alt acoperit DIE Radu Vrany, proaspăt repatriat din Germania.

“Cand a sosit ziua să-şi achite datoria, m-am dus peste ei. Noaptea pe la 3,pe ştrand unde aveau carciuma. Deasupra aveau camere ca de motel. Acolo dormeau dupa şpriţuri sau după finalizarea vreunui deal. Când le-am dat două pietroaie în geamuri au coborat amândoi în chiloţi. Începuseră să mă ameninţe cu nume grele.”, îşi aduce aminte acelaşi partener, despre relaţia de afaceri cu Aurică şi Vrany. Foştii ofiţeri DIE se îndeletniceau cu importul de cauciucuri uzate din Germania, sute de mii de bucăţi băgate în ţară fără taxe vamale. Aurică avea relaţii în ministere şi cu ajutorul lui J. Drăgan fost şef de la Direcţia de Arme, Explozivi şi Muniţie din cadrul IGP, începuse să facă bani din comercializarea permiselor de port armă. Lumea interlopă plătea bine. Între 300 şi 500 de dolari pentru un permis. Apoi, firma lui Aurică a trecut pe import arme, muniţie, magazine arme în Bucureşti, aprobări etc. Afacerile se derulau tot cu nişte “sifoane” venite din afară, inclusiv din SUA, de unde se cumpărau arme de vânătoare cu căteva sute de dolari, apoi se vindeau prin fostele magazine Pescarul, pe lina de distribuţie a pescuitului sportiv cu câteva mii. Cu banii câştigaţi, partenerii DIE şi-au achiziţionat mai multe terenuri şi clădiri pe lângă fostele grajduri regale, unde prin ’93-’94, împreună cu nişte judecătoare apropiate de Răzvan Temeşan (şi cu ajutorul unor credite preferenţiale acordate de Bancorex) au deschis un engros. Era implicată o întreagă reţea de securişti şi magistraţi.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Discu%C8%9Bie:Bankcoop

In iarna '95-'96 a fost arestat omul de afaceri Gheorghe Dragodan, finul colonelului de la Arme si Munitii din IGP, Jenica Dragan. Acasa la Dragodan, oamenii generalului Nitu de la Politia Capitalei, au descoperit un intreg arsenal de arme de foc si arme albe. Dragodan l-a amenintat, de dupa gratii, pe "tata" Nitu, cu dezvaluiri fulminante. La ora respectiva, generalul avea sa fie mai tare si toti oamenii lui Dragodan au fost arestati. Una dintre cele mai importante dezvaluiri care au fost facute atunci viza legaturile lui Dragodan cu "Bankcoop". Printre altele, povestea unei fabrici de munitie construite la Chiajna cu bani de la "Bankcoop". Din nefericire, alte nume implicate in jefuirea "Bankcoop" nu au iesit la iveala atunci, Dragodan preferind sa se supuna legii mafiote a tacerii.Aproape un mai tirziu, buba s-a spart si in beciurile Politiei a ajuns chiar presedintele "Bankcoop", Alexandru Dinulescu. Arestarea sa a survenit dezvaluirilor facute de Alexandru Raducan, patronul imperiului de carton "S.AN.CA.". Anchetatorii au descoperit o puzderie de infractiuni savirsite de Dinulescu: mita, falsuri, evaziune fiscala si acordarea de imprumuturi fara acoperire. Toate pe buzunarul acelorasi amariti de depunatori anonimi de la "Bankcoop". [2]

Gheorghe Dragodan, alaturi de alti complici, este acuzat ca ar fi prejudiciat SC Bankcoop SA cu 475 milioane de lei si SC Safi Invest SA cu trei miliarde de lei. [3]

Don Vicky a pagubit Bankcoop - cu suma de 1,379 miliarde lei [4]

In alt caz, fostul presedinte al Bankcoop este invinuit de abuz in serviciu contra intereselor publice, pentru ca ar fi acordat preferential credite in valuta lui Catalin Botezatu si lui Alexandru Raducan, incalcand regulamentul valutar. [5]
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Anterior

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate