Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:30

(un pic de) Curatenie

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

(un pic de) Curatenie

Mesajde foehammer pe 27 Ian 2013, 21:25

Pușca este doar un instrument.
Adevărata armă este cel care o utilizează.
Avatar utilizator
foehammer
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 21 Feb 2010, 22:21
Locaţie: Bucuresti

Re: (un pic de) Curatenie

Mesajde Nautilus pe 28 Ian 2013, 13:04

Am răspuns ridicând problema faptului că autorităţile au fost foarte încete în acţiunile prin care îi trăgeau de urechi pe toţi beţivii care au tras "cu bilă" ca în Vestul Sălbatic şi în schimb foarte neprietenoase cu vânătorii şi alte categorii de deţinători legali care aveau nevoie de autorizaţii. Rămâne de văzut dacă îmi aprobă comentariul sau nu :mrgreen:

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: (un pic de) Curatenie

Mesajde hunt25 pe 28 Ian 2013, 14:01

Peste 1 an de puscarie pentru folosirea pocnitorii :lol:
A atentat la "siguranta nationala" cu o arma...neletala :lol:

In rest Nautilus cred ca are dreptate.Nu m-am lovit de militieni pana acum ca inca nu am adunati toti banii pentru arma, dar mi-e groaza de ziua cand tre' sa le deschid usa si sa ma prezint cu Kalashu' la inscris :lol:
Acum rad eu da nu prea-i rasul meu :?
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: (un pic de) Curatenie

Mesajde dan_dumitrescu pe 28 Ian 2013, 20:01

hunt25 scrie:Peste 1 an de puscarie pentru folosirea pocnitorii :lol:
A atentat la "siguranta nationala" cu o arma...neletala :lol:

In rest Nautilus cred ca are dreptate.Nu m-am lovit de militieni pana acum ca inca nu am adunati toti banii pentru arma, dar mi-e groaza de ziua cand tre' sa le deschid usa si sa ma prezint cu Kalashu' la inscris :lol:
Acum rad eu da nu prea-i rasul meu :?




Acu' nu stiu cum o fi pe la tine, dar la mine la Targoviste sa stii ca nu e chiar asa de negru dracul vis a vis de eliberarea autorizatiilor de cumparare. La prima arma am asteptat 5 zile, la a doua a iesit dupa 3 zile. Deci nimic de comentat aici.
La chestia cu 1 an de puscarie e de discutat. Personal nu vad nimic rau in asta...
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: (un pic de) Curatenie

Mesajde hunt25 pe 28 Ian 2013, 23:36

dan_dumitrescu scrie:
Acu' nu stiu cum o fi pe la tine, dar la mine la Targoviste sa stii ca nu e chiar asa de negru dracul vis a vis de eliberarea autorizatiilor de cumparare. La prima arma am asteptat 5 zile, la a doua a iesit dupa 3 zile. Deci nimic de comentat aici.
La chestia cu 1 an de puscarie e de discutat. Personal nu vad nimic rau in asta...


Nu la eliberarea autorizatiei m-am referit ci la faptul ca s-ar putea sa faca figuri la inregistrarea clonelor ak47.Mi s-a pus pata pe Izhmash 7.62x39 si tare mi-e ca nu o sa pot sa imi iau asa ceva.Parca zicea ceva Violiv ca depinde de judet dar nu ma incumet sa intreb la biroul arme ca parca stiu din start ce raspuns o sa primesc.

Cat despre puscarie nu prea vad sa faca vre-unu' nici 2 zile.
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: (un pic de) Curatenie

Mesajde Nautilus pe 29 Ian 2013, 11:06

Autorizaţia nu se dă pe tipul de armă, ci pe categorie (armă de vânătoare cu glonţ, cu alice, armă de tir etc). Şi dacă vrei un plici în .410, şi dacă vrei o armă pentru elefanţi în .600NE, procedura birocratică e aceeaşi şi te ţine la fel de mult.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: (un pic de) Curatenie

Mesajde hunt25 pe 29 Ian 2013, 12:37

Bun si daca iti iei kalashu' (in Italia sunt o gramada) si te trezesti ca la tine in judet nu inscriu asa ceva?Zicea Violiv pe undeva ca prin Galati nu se putea inscrie dar in Tulcea/Constanta parca merea.In cazu asta ce-i de facut?Ca doar nu te duci inapoi cu ea in Italia...
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: (un pic de) Curatenie

Mesajde Nautilus pe 29 Ian 2013, 14:13

Când te duci cu solicitarea de autorizaţie la poliţai, ar trebui să discuţi cu el ce fel de armă intenţionezi să iei. Eu unul nu aş lua modelul ăsta (presupun că vrei Saiga), dar nu din motive tehnice, numai fiindcă e groaznic de urât, şi dacă tot investim bani buni într-o armă ar trebui să arate şi ea cât de cât bine.

Există cel puţin un camarad de forum care s-a ciondănit cu cei de la Capitală fiindcă avea o armă în .50 BMG şi ei nu voiau să creadă că e armă de vânătoare, dar până la urmă a avut câştig de cauză.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: (un pic de) Curatenie

Mesajde hunt25 pe 29 Ian 2013, 15:04

Nautilus scrie:Când te duci cu solicitarea de autorizaţie la poliţai, ar trebui să discuţi cu el ce fel de armă intenţionezi să iei. Eu unul nu aş lua modelul ăsta (presupun că vrei Saiga), dar nu din motive tehnice, numai fiindcă e groaznic de urât, şi dacă tot investim bani buni într-o armă ar trebui să arate şi ea cât de cât bine.

Există cel puţin un camarad de forum care s-a ciondănit cu cei de la Capitală fiindcă avea o armă în .50 BMG şi ei nu voiau să creadă că e armă de vânătoare, dar până la urmă a avut câştig de cauză.

~Nautilus


Ca e urat,ca e frumos...asta-i relativ.Am eu pasarici cu alea mai militaroase.Ce vroiam sa stiu era daca iti iei kalasu' (chiar daca e clona ei tot kalas' il vad) si astia de la biroul arme nu vor sa o inscrie, ce se intampla mai departe?Tre predata unui armurier pentru vanzare?Merci
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41


Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate