Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 10:29

Presa

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Presa

Mesajde aghiuta pe 10 Mar 2017, 22:40

Sa ma iertati daca sunt mai "dinte pentru dinte". La crima cu premeditare se raspunde cu executie. La viol se raspunde fie cu castrare fie cu emasculatie. Pentru hotie n-as merge pana la taierea mainii chiar de la prima abatere dar daca exista recidiva....Lumea civilizata nu s-a construit prin educarea pasnica a populatiilor ci prin pedepse exemplare care ar descuraja pe oricine.
Spre exemplu,in nord,mai pe la cercul polar,daca sfatul batranilor constata ca un individ a inselat cu buna stiinta un partener de "barter" i se pregatea o copca dupa masura trupului si batranii satului il scufundau in apa tinandu-l acolo pana incepea sa vada gheata pe dedesupt. Nu le-a trebui mult sa convinga comunitate sa fie cinstita.
P.S.
X ani pentru crima cu premeditare,pe banii contribuabililor si posibila eliberare mai devreme pentru buna purtate,mi se pare atat pierdere de vreme cat si de resurse.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Presa

Mesajde biriuck pe 12 Mar 2017, 23:12

@aghiuta Da, asa a fost... in perioada medievala. Daca sistemul de justitie ar fi infailibil si am putea spune cu mana pe inima ca niciun om nevinovat nu ajunge sa fie condamnat pe nedrept, atunci as sustine si eu alaturi de tine astfel de masuri severe. Pana cand nu vom avea asa ceva, ma voi opune clar oricarei pedepse ireparabile (in caz de constatare a nevinovatiei nu mai poti sa legi mana la loc ;) )
Daca te duci mai in est si mult mai mult in sud, pana in Arabia Saudita, vei ajunge intr-un loc cu justitie asa cum iti place :mrgreen: :roll: :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Presa

Mesajde aghiuta pe 13 Mar 2017, 07:44

@biriuck daca nu ar fi fost asa in perioada medievala,n-am fi avut nici acum civilizatia de acum din vestul Europei. Din pacate,la noi, "experimentul" Tepes a fost de scurta durata. La fel si "ocaua lui Cuza". Asa ca acum avem ce am "educat".
Ce-i neclar cand ucizi cu intentie pe cineva ? Sau cand violezi ?
Era o vreme cand prin vestul Europei nu-si lega nimeni bicicleta iar casele stateau neincuiate. De cand cu invazia "civilizatiei" imigrationiste,iti dispare bicicleta chiar si legata de balcon.
Zici de Arabia Saudita dar de China ce zici ? Au astia un stil aparte de a combate coruptia de te trec fiorii.
http://www.alternativenews.ro/2016/08/i ... -dupa.html
http://calatorul.net/ce-s-a-intamplat-i ... nctionari/
Cica au si dube care se deplaseaza la domiciliul condamnatului. :mrgreen:
N-or avea chinezii o justitie infailibila (n-o are nimeni) dar a bagat groaza in corupti.
La noi,stau prin Parlament si fac legi.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Presa

Mesajde Remo pe 13 Mar 2017, 08:24

Justitia lui Tepes... Justitia chineza... Dorul de justitie expeditiva e mare. Ce ma mira este ca admiratorii genului se imagineaza intotdeauna in postura de acuzatori, taind capete "fara giudet" sau asigurandu-se ca interesul superior, "al celor multi" se ridica intotdeauna deasupra "maruntelor" drepturi ale individului. Mi-ar placea ca, din cand in cand, aceiasi fani Tepes/Xi/Putin sa se imagineze in postura celui acuzat de un vecin invidios, sau de un debitor intreprinzator,adusi in fata cu sistemul judiciar pe care il sustin, luptandu-se pentru viata lor. Sau sa se imagineze ca nemembru de partid, judecat de un judecator membru de partid intr-un proces in care are adversar un alt membru de partid. Dupa asa un efort de imaginatie, poate perspectiva justitiei expeditive nu li se va mai parea atat de apetisanta. Apropos de laudabila justitie chineza: https://www.ft.com/content/60dddd46-dc7 ... 108f1c1dce
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Presa

Mesajde aghiuta pe 13 Mar 2017, 08:55

@Remo cred ca vrei sa filosofezi amestecand justitia "de partid" cu taiatul capetelor "fara giudet".
Eu ziceam de chestii clare:crima cu intentie,viol si nu de vecini invidiosi pe capra ta.
Acu', daca tot vrei sa filosofezi, te intreb punctual ceva.
Daca ti-ar intra cineva neinvitat in casa,ti-ar ucide nevasta si ti-ar viola copila fiind prins apoi de justitie si scapat de pedeapsa drept meritata (dupa mine drept meritata,nu si dupa tine) pe tehnicalitati si avocatisme,cam ce-ai filosofa ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Presa

Mesajde Remo pe 13 Mar 2017, 11:54

Nu eu l-am amestecat pe Tepes cu China. M-am referit doar la cele doua exemple pozitive invocate de tine. Si acum, sa-ti raspund la intrebare, filozofand, totodata: Istoria ne invata ca cele mai mari si mai grave crime nu au fost comise de indivizi, in urmarirea intereselor proprii, ci de indivizi care actionau in numele statului si aplicau legea acestuia (de la Gengis Han pana la Stalin etc). Istoria de mai invata ca de indivizi te mai poti proteja, cu un lacat in plus, sau cu o pusca sub pat (unde te lasa statul), de stat nu te mai protejeaza nimeni. Asa ca nu-mi imaginez cu asa mare usurinta ipoteza violatorului ucigas. Mai usor imi imaginez ipoteza traita de bunicii nostri, care dormeau cu geamantanul sub pat, sa fie pregatiti daca-i ridica securitatea in miez de noapte. Nici justitia noastra comunista (nici cea chineza) nu se incurcau cu "chichite avocatesti". Administrarea pedepselor era expeditiva, chiar si fara un proces care putea sa incurce dreptatea populara. Inteleg ca tie asta ti se pare o idee buna si un risc care merita asumat, ca sa eviti riscul violatorul dement si ucigas. Pentru mine, riscul pe care il reprezinta statul pentru individ este mult, mult mai mare, asa ca prefer sa inchid usa de doua ori cand plec de acasa si sa-mi asum riscul ca ipoteticul violatorul dement si ucigas ar putea scapa de pedeapsa datorita "slabiciunii" sistemului nostru judiciar.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Presa

Mesajde aghiuta pe 13 Mar 2017, 12:45

Acum chiar ca intram intr-o dezbatere,cred eu, fara finalitate. Tu te temi de abuzul statului asupra cetateanului, gen comunism,nazism.....
Eu nu mai tem de asta.
Am avut in familie destui care "au dormit cu geamantanul sub pat". Am avut si dintre cei care au sapat la Canal pentru convingerile lor. Tatal meu si-a facut facultatea "dansand pe sarma" inte student eminent si exmatriculare,pentru ca tatal lui,bunicul meu,era considerat cand erou de razboi cand criminal de razboi. Bunicul a fost general in armata regala si l-a "prins" 23 August '44 "oarecum" pe functie.
Intr-o societate moderna in care cetateanul,prin vot, isi decide (chiar daca doar teoretic) modelul de societate,nu cred ca mai este cazul sa ne temem de un Hitler sau un Stalin. Sau,daca asta s-a votat de catre majoritate,astea sunt consecintele asumate. A se vedea ce s-a votat acum in Romania.
Cum s-ar spune iei Stalin&Hitler "la pachet".
Discutia se refera la cum pot eu, ca societate civilizata, sa reprim exemplar tendintele antisociale ale indivizilor din "casa mea". Istoria ne invata ca prin metode "blande" nu se poate. Peste 50% dintre infractori recidiveaza dupa eliberare. In tarile in care a fost civilizata populatia, a fost o LUNGA istorie de executii publice pentru diverse delicte,pana cand oamenii "si-au bagat mintile-n cap". Acolo n-a mai fost nevoie sa fie aplicata pedeapsa cu moartea,pentru ca oamenii nu mai gandeau sa faptuiasca ceva care sa-i aduca intr-o atare situatie. E drept ca acestor tari le-au trebuit sute de ani sa-si "convinga" cetatenii sa fie respectatori de legi.
Romania nu face parte dintre aceste tari. Noi nu suntem o societate,cel mult o populatie.
Citeste,daca vrei,statistici despre cati au fost condamnati la moarte in epoca lui Ceausescu. La o scurta cautare eu am gasit 104.
Un tribunal militar era considerat „braţul înarmat al poporului”. Pedeapsa cu moartea se aplica în primul rând celor care se răzvrăteau împotriva regimului, deţinuţilor politici, dar şi celor de drept comun, în această categorie intrând criminalii deosebit de periculoşi, violatorii sau toţi cei care comiteau infracţiuni grave împotriva ordinei şi liniştii publice.De notorietate este cazul lui Ion Râmaru sau al lui Gheorghe Ştefănescu, botezat şi „Bachus”, afaceristul inculpat care a vândut milioane de litri de vin contrafăcut.Ultimul român care a murit sub ploaia de gloanţe a plutonului de execuţie a fost Ion Pistol, cetăţean condamnat la pedeapsa cu moartea de Tribunalul Judeţean Teleorman, pentru omor deosebit de grav. Execuţia lui s-a desfăşurat pe data de 12 mai 1987.
Revenind la oile noastre,eu sunt pentru pedeapsa cu moartea pentru cazurile pe care deja le-am explicat. Eu mi-as dori sa nu-mi incui casa deloc,sa nu am gard cu vecinii,sa-mi las bicicleta fara lacat si sa-mi stiu familia in siguranta.
Din batrani stiu doua ziceri pe tema. Prima ar fi ca "frica pazeste bostanaria" iar a doua este ca "lacatele te protejaza de oamenii cinstiti,de infractori nu te protejaza nimic".
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Presa

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 29 Mar 2017, 22:30

http://m.adevarul.ro/locale/sibiu/la-si ... index.html

Dacă aveți amănunte, facem topic separat.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Presa

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 11 Apr 2017, 23:11

http://www.aktual24.ro/ministru-in-cabi ... d-in-tara/

Din ciclul: "Na, sa va intre apa-n cizme!"
Pentru cei ce tot spera ca restrictiile se vor opri. "Agângî!"
Replicile din ghilimele sunt pentru dinozaurii ce au prins bancurile vechi. Pentru cei ce nu le stiu, facem intalniri anuale. Prezentati-va si intrebati!
Reluate pentru cei ce nu au Facebook.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Presa

Mesajde the_mav pe 12 Apr 2017, 08:17

din ciclul "s-a votat, deci e legitim"
http://www.romanialibera.ro/special/inv ... tie-446124

:!: :idea: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Presa

Mesajde biriuck pe 04 Iul 2017, 16:14

Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iul 2017, 10:13

Ca de obicei, este greu sa lasi ciolanul din gheare. AVPS Ialomita a trecut prin ceva asemanator in urma cu doi ani. Cel mai rau este ca asemenea scandaluri afecteaza serios asociatiile traditionale, de pe urma lor profitand altii...
Parca mai frumos este asa:
https://www.youtube.com/watch?v=OhZhqzAokhI
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde biriuck pe 14 Dec 2017, 12:37

Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 14 Dec 2017, 13:00

Biriuck și Tehărău s-au apucat de iluzionism. Văd că postările dispar dintr-un joben și apar în altul. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde the_mav pe 14 Dec 2017, 13:17

Sly_Fox scrie:Biriuck și Tehărău s-au apucat de iluzionism. Văd că postările dispar dintr-un joben și apar în altul. :D

vulpoiule, ai vederea agera - noroc ca nu esti singurul nocturn sau fara somn dimineata devreme :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Presa

Mesajde biriuck pe 14 Dec 2017, 13:20

@Sly ce-i cu @teharau si cu jobenul?
Eu am primit link-ul la emisiunea aia si l-am postat aici, poate e de luat aminte si pentru altii ca acolo unde nu e transparenta maxima se ajunge la scandal :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Presa

Mesajde the_mav pe 14 Dec 2017, 13:23

biriuck scrie:@Sly ce-i cu @teharau si cu jobenul?
Eu am primit link-ul la emisiunea aia si l-am postat aici, poate e de luat aminte si pentru altii ca acolo unde nu e transparenta maxima se ajunge la scandal :roll:

iti raspund eu: postase teharau fix acest link fara nici o alta explicatie, dupa care cineva/cumva/candva a sters postul lui teharau si a aparut postul tau in loc
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Presa

Mesajde laurul pe 14 Dec 2017, 13:34

Sau si l- a sters singur...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Presa

Mesajde biriuck pe 14 Dec 2017, 14:01

Postul meu nu a aparut "in loc" ci direct. Daca as fi vazut linkul deja postat, nu mai postam si eu.
Dezavantajele faptului ca eu nu sunt matinal :roll: si am mai avut si petrecerea de Craciun cu firma noaptea trecuta :mrgreen: :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 14 Dec 2017, 14:13

Eu l-am șters. Am înțeles contextul emisiunii și mi-am dat seama că nu e altceva decât altă dispută ce se vrea rezolvată mai întâi în media și abia apoi în instanță. M-am saturat de arătat cu degetul. De nicăieri nu iese nici un document oficial pe care să ne dăm cu părerea. Fuste în cap și atât. Nu că n-am avea ce vedea sub ele. Însă m-am cam saturat.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde the_mav pe 14 Dec 2017, 16:35

tehărău scrie:Eu l-am șters. Am înțeles contextul emisiunii și mi-am dat seama că nu e altceva decât altă dispută ce se vrea rezolvată mai întâi în media și abia apoi în instanță. M-am saturat de arătat cu degetul. De nicăieri nu iese nici un document oficial pe care să ne dăm cu părerea. Fuste în cap și atât. Nu că n-am avea ce vedea sub ele. Însă m-am cam saturat.

ceva ce n-am mai facut demult (sau vreodata - nu-mi amintesc acum): +1@teharau, mai ales la ultima propozitie.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 14 Dec 2017, 17:09

the_mav scrie:vulpoiule, ai vederea agera - noroc ca nu esti singurul nocturn sau fara somn dimineata devreme :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Stau de câteva nopți pentru a observa curentul meteoric Geminidele. Seara trecută a fost atins maximul de activitate și mor de ciudă că norii groși și persistenți au făcut să nu să pot observa acest fenomen astronomic. Așa că forumul rămâne o opțiune bună în asemenea cazuri. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde the_mav pe 14 Dec 2017, 17:21

Sly_Fox scrie:
the_mav scrie:vulpoiule, ai vederea agera - noroc ca nu esti singurul nocturn sau fara somn dimineata devreme :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Stau de câteva nopți pentru a observa curentul meteoric Geminidele. Seara trecută a fost atins maximul de activitate și mor de ciudă că norii groși și persistenți au făcut să nu să pot observa acest fenomen astronomic. Așa că forumul rămâne o opțiune bună în asemenea cazuri. :D

Ia uiteeeee... daca stiam ca vulpoiul e astronom pasionat, te vizitam nu demult cand am petrecut cateva jumatati de nopti cu rasarituri si zilele de dupa ele prin zona ta :) La mine a fost prea senin atunci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Presa

Mesajde biriuck pe 25 Dec 2017, 23:01

Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Presa

Mesajde Ghinda pe 27 Dec 2017, 08:40

=)) =)) =)) =)) =)) =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 31 Mar 2018, 17:15

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde pipabh pe 31 Mar 2018, 17:40

tehărău scrie:http://m.adevarul.ro/news/bucuresti/masina-flacari-zona-piata-victoriei-capitala-politia-cercetari-gasit-arma-vanatoare-portbagaj-1_5abf9f0ddf52022f7541af46/index.html

Care ai pățit-o?

Super info! S-a intalnit politia cu un vanator (sa speram :D ).
Facem o comparatie cu interviul de mai jos? :D :
https://www.youtube.com/watch?v=x3FpEC7o6QY
Din pacate aceasta este diferenta dintre noi si ei si se "casca" tot mai mult. Pacat! Nu de alta dar noi cred ca putem mai mult. Ei mai putin? Nu cred!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 31 Mar 2018, 20:07

Saracul pagubit era din Pitesti si vizita Antipa!
Saptamana trecuta ati laudat muzeul, parca @Biriuck si @Ghinda... (?) daca nu imi joaca memoria feste.
Daca de aici i se trage, suntem buni de cheta... :ymhug:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 31 Mar 2018, 21:53

https://observator.tv/social/vanatoare- ... 47347.html

A venit primăvară, începe play off...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde laurul pe 01 Apr 2018, 17:18

tehărău scrie:https://observator.tv/social/vanatoare-capre-negre-cerbi-marmote-247347.html

A venit primăvară, începe play off...


Prost observator!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate