Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:53

Sauer Weatherby

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Sauer Weatherby

Mesajde parabellum pe 01 Feb 2012, 19:43

Am parasit tara de cateva luni si mi s-a ivit ocazia sa cumpar o carabina Sauer Weatherby cal.8x68 , in stare aparent noua si la pret conveniabil. Va intreb daca aveti cunostinta de aceasta marca. Nu sunt curios de parerile despre calibru ca-l folosesc de mai bine de 15 ani si dupa peste 100 de piese doborite am deja parerea formata. As dori informatii doar despre Sauer Weatherby si nu despre alte modele. Va multumesc anticipat.
parabellum
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Dec 2009, 17:04
Locaţie: Miercurea Ciuc

Re: Sauer Weatherby

Mesajde Alin3006 pe 07 Feb 2012, 14:27

Probabil ca daca ai posta unde trebuie, ti-ar si raspunde cineva, asa insa ai sase slabe, cei care chiar se pricep la arme pe forum au luat la cunostiinta regulile de utilizare acum cativa ani!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Sauer Weatherby

Mesajde violiv pe 07 Feb 2012, 18:49

Salut! Da parca mai vorbisem de arma asta candva...sau un model asemanator.

Intr-un anume moment al existentei firmei Weatherby, capacitatea lor de a-si produce armele a fost serios afectata. Au incercat prin alte parti si cativa ani au gasit intelegere la Sauer sa le fabrice armele sub nume comun, pana si-au terminat uzina noua in USA.
Arma este celebra lor carabina lansata pentru calibrele super-magnum ale lui Roy, cu cele 9 nuturi de inzavorare dispuse pe 3 coloane cu cate 3 randuri, atat de apreciata si astazi. S-a vandut sub diferite nume - Sauer-Weatherby, Weatherby-Europa, etc. N-am auzit plangeri despre armele domnului Roy...poate doar in privinta pretului cam mare si pentru noi da' mai ales pentru cei de peste ocean. Chiar si astazi, pret convenabil inseamna sub 1500 E !!! Cum stii sa vezi daca o arma s-h merita sau nu luata nu pot decat sa-ti urez: tranzactie profitabila!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate