Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:58

Caine impuscat

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Caine impuscat

Mesajde NistorCristian pe 17 Feb 2015, 12:44

Buna ziua, sper sa nu se supere nimeni pe mine ca am postat aici, sunt nou si nu prea stiu unde ar fi trebuit sa postez asta, desi m-am uitat si in celelalte ramuri ale forumului, aici mi s-a parut cel mai ok, dar daca totusi nu m-am incadrat corect, rog un moderator sa mute topicul unde considera el de cuviinta.

Acum vreau sa trec la problema mea.Nu mi se pare tocmai in regula ce se intampla in anul 2015, unde se presupune ca suntem civiliazati, tinem cont de anumite reguli, legi.Mai exact, saptamana trecuta, luni, catelul meu a disparut de acasa(stau la tara), mai avea obiceiul asta dar in cateva ore venea inapoi. Au trecut 2 zile nu a venit, am inceput sa-l caut abia joi dau de el, la marginea unei ape la capatul satului, impuscat.
In satul asta, sunt 2 "vanatori"(tata si fiu, unul mai prost ca altul) , defapt niste tentative de vanatori, altceva inafara de caini nu stiu sa impuste.Vorbeste lumea cica au certificat de port-arma de vanatoare, dar cainele este un animal care e de vanat? Vreau sa-mi fac dreptate, reclamatie la politie, reclamatie undeva sa li se ridice certificatele de port-arma, sau orice as putea face sa fie mustrati, o amenda ceva, sa nu creada ca daca au o arma cu alice pot face ce vor ei. Ce sfaturi imi puteti da? Multumesc
NistorCristian
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2015, 12:22

Re: Caine impuscat

Mesajde OVI762 pe 17 Feb 2015, 13:03

Ce sfaturi imi puteti da?



Leaga-ti cainii de acum incolo.Daca nu incheiai civilizat cu multumesc iti recomandam acelasi lucru si tie,cu o precizare:un capat al lantului de gat si celalat de un tren accelerat.Lasarea animalelor nesuprevegheate iti poate atrage sanctiuni din partea Politiei si se merge pana la amenzi usturatoare asa ca daca vrei un cadou frumos,du-te si fa reclamatie :mrgreen: Vanatorii au actionat legal,orice caine ce nu se afla in sat considerandu-se hoinar,conform legii,si putandu-se impusca fara restrictii.Oricum,sa intrii pe un forum de vanatoare si sa ne faci colegii''unul mai prost decat celalalt'' e ca si cum ti-as spune eu ca esti atat de prost incat si cainii fug de tine si prefera sa se sinucida sarind in fata pustii decat sa traiasca cu un asemenea stapan.E cazul sa mergi la ''tentativele de vanatori''si sa-i rogi sa nu depuna plangere impotriva ta ca ai lasat animale hoinare pe un fond de vanatoare pe care ei platesc sa vaneze.Daca tot ''Vreau sa-mi fac dreptate''vezi ca te aflii de partea gresita a p**ii si s-ar putea sa te doara rau de tot :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Caine impuscat

Mesajde salus pe 17 Feb 2015, 13:17

Baga la cap ce spune OVI762 si tine cainii acasa de acum incolo!!!
Vezi ca daca potaia nu avea cip si o recunost ca fiind a ta, o sa iti mai ei o amenda pe langa cea pentru ca ai lasat-o sa hoinareasca.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Caine impuscat

Mesajde tehărău pe 17 Feb 2015, 13:28

@Nistor Cristian,
Aproape toti vanatorii sunt si posesori de caini. Deci stim ce inseamna dragostea fata de prietenul necuvantator. Imi pare foarte rau pentru pierderea suferita. Noi, vanatorii iubim in egala masura si animalele salbatice. Cu toate ca nu pare, chiar asa este! Da, le impuscam. Dar numai pe cele si cate trebuie. In egala masura, le aparam de dusmanii naturali. Si intre acestia se numara si cainii hoinari. Acestia fac mari pagube in fondul de vanatoare si avem obligatia sa-i scoatem din circulatie. Sunt prevederi legale care reglementeaza asta. Asa ca va rog ca pe viitor sa fiti mai responsabil cu animalele utilitare din curte si sa nu le mai lasati in libertate.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caine impuscat

Mesajde bogdanel pe 17 Feb 2015, 14:00

@NistorCristian
Ca sa fim mai creduli, gasesti articolul de lege aici:
Legea 407/2006 a vanatorii si a protectiei fondului cinegetic
Art 19

(3) Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari găsiţi pe suprafeţele fondurilor de vânătoare se împuşcă
fără restricţii şi fără obligarea la despăgubiri, iar fapta nu constituie infracţiune.

(4) Pisicile şi câinii care sunt în situaţia prevăzută la alin. (3) se împuşcă de către personalul de
specialitate al gestionarului fondului de vânătoare sau de vânători, cu ocazia acţiunilor organizate în
acest scop, la care participă şi personal de specialitate al gestionarului sau cu ocazia vânătorilor
organizate.

Imi pare rau pentru prietenul tau, pe viitor ai mai mare grija de el.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Caine impuscat

Mesajde alexbanulescu pe 17 Feb 2015, 14:02

tehărău scrie:@Nistor Cristian,
Aproape toti vanatorii sunt si posesori de caini. Deci stim ce inseamna dragostea fata de prietenul necuvantator. Imi pare foarte rau pentru pierderea suferita. Noi, vanatorii iubim in egala masura si animalele salbatice. Cu toate ca nu pare, chiar asa este! Da, le impuscam. Dar numai pe cele si cate trebuie. In egala masura, le aparam de dusmanii naturali. Si intre acestia se numara si cainii hoinari. Acestia fac mari pagube in fondul de vanatoare si avem obligatia sa-i scoatem din circulatie. Sunt prevederi legale care reglementeaza asta. Asa ca va rog ca pe viitor sa fiti mai responsabil cu animalele utilitare din curte si sa nu le mai lasati in libertate.

Subscriu din toata inima cu o singura obiectie. Cainii hoinari nu sunt dusmani naturali. Tocmai de aceea trebuie eliminati din ecosistem si avem obligatia sa facem combatere.
Zi buna!
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Caine impuscat

Mesajde tehărău pe 17 Feb 2015, 14:27

alexbanulescu scrie:
tehărău scrie:@Nistor Cristian,
Aproape toti vanatorii sunt si posesori de caini. Deci stim ce inseamna dragostea fata de prietenul necuvantator. Imi pare foarte rau pentru pierderea suferita. Noi, vanatorii iubim in egala masura si animalele salbatice. Cu toate ca nu pare, chiar asa este! Da, le impuscam. Dar numai pe cele si cate trebuie. In egala masura, le aparam de dusmanii naturali. Si intre acestia se numara si cainii hoinari. Acestia fac mari pagube in fondul de vanatoare si avem obligatia sa-i scoatem din circulatie. Sunt prevederi legale care reglementeaza asta. Asa ca va rog ca pe viitor s
a fiti mai responsabil cu animalele utilitare din curte si sa nu le mai lasati in libertate.

Subscriu din toata inima cu o singura obiectie. Cainii hoinari nu sunt dusmani naturali. Tocmai de aceea trebuie eliminati din ecosistem si avem obligatia sa facem combatere.
Zi buna!


Ai dreptate. Nu sunt naturali. Conform cărţilor, aşa este. Însă realitatea din teren mi-a creat reflexul (că dacă gândeam, scriam altfel), de ai considera sălbatici. Aşa că ori acţionăm eficient şi îi scoatem, ori rescriem cărţile...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caine impuscat

Mesajde NistorCristian pe 17 Feb 2015, 15:46

Ma ovi dai dovada de un coeficient de inteligenta sub nivelul marii, scuze ca iti spun asta. Am cerut sfaturi, nu sa vina un neica nimeni sa-mi zica sa-mi leg un lant de gat, doar pentru ca, cainele meu a plecat. Nu e caine hoinar in primul rand :).
Si sa inteleg ca satul e loc de vanatoare, hai sa vanam prin sat, luam pusca in spate si tragem in tot ce misca.
+m-am documentat mai bine, si idiotii care au facut asta cainelui meu nici nu au certificat de port-arma, au primit 10 lei si un pahar de rachiu sa traga. Asta ti se pare normal, sa inteleg ca la fel actionezi si tu ?

@salus: daca "eau" o amenda nu o platesti tu, nu-ti fa griji.

btw am crezut ca daca vin si cer sfatul de la niste oameni in domeniu o sa ma ajute cu un sfat, dar m-am inselat. Sunt curios daca un meltean va impusca cainele pe care-l iubiti, cu care mergeti la vanatoare cum ati actiona. O zi buna si multumesc celor care au raspuns in limita decentei. :)
NistorCristian
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2015, 12:22

Re: Caine impuscat

Mesajde Clujeanul pe 17 Feb 2015, 15:59

Domnule Nistor, ar fi cazul sa intelegi ca nu-i bine sa lasi cainele sa iti plece din curte si sa hoinareasca oricat de putin, indiferent ca se plimba prin localitate sau pe camp.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caine impuscat

Mesajde NistorCristian pe 17 Feb 2015, 16:06

Clujeanul scrie:Domnule Nistor, ar fi cazul sa intelegi ca nu-i bine sa lasi cainele sa iti plece din curte si sa hoinareasca oricat de putin, indiferent ca se plimba prin localitate sau pe camp.


Asta am inteles, dar nu i-am dat eu drumul la poarta si i-am zis "pleaca, plimba-te" , pur si simplu cineva care a venit la mine a lasat poarta deschisa si a intins-o.
NistorCristian
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2015, 12:22

Re: Caine impuscat

Mesajde liviur pe 17 Feb 2015, 16:35

Colegii au raspuns intr-un mod mai taios prin prisma faptului ca s-au saturat de asa-zisii iubitori de caini care au umplut fondurile de vanatoare cu maidanezi, care fac pagube insemnate, in special puietului. Nu au nimic personal cu tine si te-au bagat in aceiasi oala cu ei.
On topic: nu prea ai ce face si orice ai face nu mai aduci cainele inapoi.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Caine impuscat

Mesajde tehărău pe 17 Feb 2015, 16:46

@Nistor Cristian,
Am citit din nou prima postare. Nu ai fost destul de explicit. Ceea ce sugerezi in cea de-a doua contravine normelor noastre, atat ca vanatori cat si ca forum. Vanatoare nu se face in sat. Si "si idiotii care au facut asta cainelui meu nici nu au certificat de port-arma, au primit 10 lei si un pahar de rachiu sa traga.", nu sunt, in nici un caz vanatori. Eu, si la fel ca mine si alti cititori, am presupus ca, fiind gasit la margine de sat, catelul a fost impuscat pe fondul de vanatoare. De aici si raspunsurile. Daca e adevarata cea de-a doua varianta, purtatoare de detalii, raspunsul nu trebuie sa il cauti pe un forum de vanatoare. Unul al avocatilor ar fi mai nimerit.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caine impuscat

Mesajde NicuNicuta pe 17 Feb 2015, 16:49

NistorCristian scrie:btw am crezut ca daca vin si cer sfatul de la niste oameni in domeniu o sa ma ajute cu un sfat, dar m-am inselat. Sunt curios daca un meltean va impusca cainele pe care-l iubiti, cu care mergeti la vanatoare cum ati actiona. O zi buna si multumesc celor care au raspuns in limita decentei. :)

Cum zicea un coleg intr-un limbaj mai putin academic, nu te afli de partea care trebuie a p****. Este un forum de vanatoare si nu cred ca cineva "tine cu ursu" aici stiind fiind faptul ca sunt mari probleme cu cainii hoinari.

Revenind la detalii tehnice, cainii lasati liberi se pot impusca fiind considerati hoinari, mai mult(din ce stiu) nu mai e specificata nici limita de 200 de metri, dar nu se vaneaza in intravilan. Cred ca poti confrunta schitele cadastrale ca sa vezi pozitionarea marginii apei, dar si asa, tare ma indoiesc de faptul ca o sa ai mari sanse undeva. Colegii de forum o sa ma certe ca iti bag prostii in cap.

Daca ai certitudini ca exista persoane care detin arme ilegal, cred ca e destul de simplu ce trebuie sa faci.

Ca si sfat general, cred ca ar trebui sa avem mai mare grija de fiintele dragi.

Inteleg foarte bine ce inseamna disparitia catelului drag. Mi s-a intamplat ca niste caini hoinari de ceva rasa mai violenta sa intre in curte si sa-l raneasca pana la moarte pe al meu. Si desi sunt la marginea localitatii si as fi putut organiza o partida legala de combatere, nu am facut-o.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Caine impuscat

Mesajde NistorCristian pe 17 Feb 2015, 16:55

tehărău scrie:@Nistor Cristian,
Am citit din nou prima postare. Nu ai fost destul de explicit. Ceea ce sugerezi in cea de-a doua contravine normelor noastre, atat ca vanatori cat si ca forum. Vanatoare nu se face in sat. Si "si idiotii care au facut asta cainelui meu nici nu au certificat de port-arma, au primit 10 lei si un pahar de rachiu sa traga.", nu sunt, in nici un caz vanatori. Eu, si la fel ca mine si alti cititori, am presupus ca, fiind gasit la margine de sat, catelul a fost impuscat pe fondul de vanatoare. De aici si raspunsurile. Daca e adevarata cea de-a doua varianta, purtatoare de detalii, raspunsul nu trebuie sa il cauti pe un forum de vanatoare. Unul al avocatilor ar fi mai nimerit.


La marginea satului a fost dus de faptasi dupa ce l-au impuscat, mi-au confirmat niste vecini care i-au vazut pe nemernici. Mi-as lua certificat de port arma si un pistol cu bile d-alea de sare sa trag in aia, cum au tras ei in cainele meu. Inca odata multumesc pentru pareri/sfaturi mai mult sau mai putin de ajutor, imi cer scuze pentru inconvenientele create.
NistorCristian
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2015, 12:22

Re: Caine impuscat

Mesajde OVI762 pe 17 Feb 2015, 18:17

Ma,cum de nu dau eu de voi face to face :evil: Nu ti-am spus sa-ti pui un lant de gat,ti-am spus cu totul si cu totul altceva;toti au inteles,tu pauza.Certificat de port arma sunt curios al dracului cum ti-ai lua,mai ales ca asa ceva nu exista :lol: Am fost mult sub nivelul marii :wink: si coeficientul meu de inteligenta nu are nicio treaba cu raposatul tau caine,pentru care,ca si posesor de caine ce NU pleaca din curte,imi pare rau.Du-te la Politie,spune-le alora ce ne-ai spus noua aici si SIGUR ti se va face dreptatea mult cautata.Si sa nu uit,pentru faza cu ''neica nimeni''...vezi sa nu-ti plece nevasta de acasa si sa ti-o prinda aia doi sa ti-o aliceasca cumva,pe undeva :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Atata ma duce ''coi eficientul''de inteligenta ala de sub nivelul marii.Astia ca tine sunt in stare sa intre pe forumul politistilor si sa intrebe daca este ok sa fure o masina,nu ca sa o vanda ci ca sa se plimbe nitel cu ea,asa.Du-te la Politie ca poate ai noroc de vreun ''sfat parintesc''sa-ti bage mintile...unde ti le-or baga.Hai ura si la gara(pe unde trece acceleratul,mare grija!
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Caine impuscat

Mesajde tehărău pe 17 Feb 2015, 18:32

NistorCristian scrie: Mi-as lua certificat de port arma si un pistol cu bile d-alea de sare sa trag in aia, cum au tras ei in cainele meu.


Patima, bat-o vina! Departe de mine sa iau apărarea sau sa acuz pe cineva. Dar ma refer strict la afirmația ta. Daca al tău cățel, cand a mai fost liber a mâncat al mai frumos cocos al vecinului? Sa nu mai zic ca poate a muscat vreun copil? Daca am gândi cu toții la manie asa, noi, cei ce avem pușca în casa, cum ar trebui sa procedam? Uite cum, la nervi, cădem prada dorinței de răzbunare și, dintr-o situație penibila, ajungem în una grava.

PS: La următorul cățel, încearcă asta: de când are 6,7 luni, cheamă-l în afara curții. Daca vine, cearta-l! Al meu și dacă ii ofer mâncare în exteriorul curții, cu poarta larg deschisa, nu iese din ograda! Avem și responsabilități fata de animalul pe care îl creștem, un pic de educatie, atentie, lant, arc la poarta, etc, nu strica...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caine impuscat

Mesajde tehărău pe 17 Feb 2015, 18:44

Na ca scrise @OVI inaintea mea. Nu i-o lua in nume de rau, asa e el, mai direct. Daca iti va face placere sa mai citesti forumul "nostru", o sa vezi ca are un suflet de aur. Tu nu zisesi ca i-ai sara un pic pe aia? Vezi?!?
Bre @OVI, lasa bre omul in pace ca si asa e suparat de ce i s-a intamplat...
Mai bine vezi de unde-i omul, sa-i facem o surpriza, un catel frumos! O fi vreun coleg din zona. Sa nu zica ca nu avem suflet...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caine impuscat

Mesajde Anndrei pe 17 Feb 2015, 20:52

Domnule Nistor Cristian, cel mai bine ar fi sa aveti grija de animalul dumeavoastra de companie cu atentie pe viitor. Eu daca as lasa ciinii de vinatoare nesupravegheati citeva minute intr-un sat pe unde ne intilnim inainte de a iesi la vinatoare as fi bun de plata. Sigur ar intra intr-o curte si ar omori toate orataniile din ograda omului. Cum sa reactionez in o asa situatie cind vine omul cu furca la mine? Tac, platesc, imi cer scuze, etc.
Ce incerc sa va spun e faptul ca ar trebui sa aveti grija de animalul dumneavoastra cu atentie, nu sa il lasati liber prin sat. Daca intra la un vecin de-al dumneavoastra si intimplator prindea un copil mic? Cine era de vina? Vinatorii??? Si nu mai fiti asa sigur ca doar vinatorii au arme, poate mai au si alti vecini arme care nu sint iregistrate, sau cu aer comprimat, etc.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Caine impuscat

Mesajde Zeres Ciprian pe 17 Feb 2015, 20:58

De ce ar fi dat drumu cineva cainelui tau din curte ca apoi sa il execute in stil mafiot si sa il arunce la marginea satului? Nu pare un film?
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Caine impuscat

Mesajde OVI762 pe 17 Feb 2015, 21:00

Mai bine vezi de unde-i omul, sa-i facem o surpriza




Pai atat ar lipsii,sa stiu de unde e ca sa vezi surpriza :mrgreen: Redevenind seriosi,@teharau are o idee de nota 10:Cristian Nistor,lasa o adresa,ceva,si vorbim cu colegii din zona sa vedem ce putem face.Sincer,imi pare rau de caine si iti inteleg supararea insa solutia propusa de @teharau este cea mai buna in situatia de fata.Daca sunt prin tara vin chiar eu sa-ti aduc cainele,sa vezi ca nu sunt chiar asa baiat rau :wink:Daca vezi ca iti opreste la poarta un 4x4 inchis la culoare din care coboara 3,4 cetateni mai masivi cu un caine in brate sa stii ca eu sunt cu niste prieteni si suntem foarte pasnici,de obicei :lol: :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Caine impuscat

Mesajde AndreiR pe 17 Feb 2015, 21:21

NistorCristian scrie:Buna ziua, sper sa nu se supere nimeni pe mine ca am postat aici, sunt nou si nu prea stiu unde ar fi trebuit sa postez asta, desi m-am uitat si in celelalte ramuri ale forumului, aici mi s-a parut cel mai ok, dar daca totusi nu m-am incadrat corect, rog un moderator sa mute topicul unde considera el de cuviinta.

Acum vreau sa trec la problema mea.Nu mi se pare tocmai in regula ce se intampla in anul 2015, unde se presupune ca suntem civiliazati, tinem cont de anumite reguli, legi.Mai exact, saptamana trecuta, luni, catelul meu a disparut de acasa(stau la tara), mai avea obiceiul asta dar in cateva ore venea inapoi. Au trecut 2 zile nu a venit, am inceput sa-l caut abia joi dau de el, la marginea unei ape la capatul satului, impuscat.
In satul asta, sunt 2 "vanatori"(tata si fiu, unul mai prost ca altul) , defapt niste tentative de vanatori, altceva inafara de caini nu stiu sa impuste.Vorbeste lumea cica au certificat de port-arma de vanatoare, dar cainele este un animal care e de vanat? Vreau sa-mi fac dreptate, reclamatie la politie, reclamatie undeva sa li se ridice certificatele de port-arma, sau orice as putea face sa fie mustrati, o amenda ceva, sa nu creada ca daca au o arma cu alice pot face ce vor ei. Ce sfaturi imi puteti da? Multumesc

Salutare,
Imi pare rau pentru pierderea ta.Dar ceea ce comunici tu prin aceasta postare nu denota decat o mare frustrare proiectata asupra unor vanatori despre care nici nu stii cu siguranta daca au fost chiar ei cei care ti-au impuscat cainele.Cred ca putin mai multa obiectivitate ar fi in regula.Cainele nu este animal de vanat,dar,legal, daca este surprins pe un fond de vanatoare, acesta poate fi impuscat.
Dupa cum spui chiar tu..."vorbeste lumea ca..." lucru care nu mi se pare chiar in ordine.Poti sa folosesti toate caile legale, plangere la Politie ,la Parchet, etc. dar nu stiu in ce masura te vor ajuta.Ce te faci daca al tau caine a fost impuscat in conditii legale?Vei fi facut toata aceasta tevatura pentru nimic si,mai mult decat atat, vei fi aruncat cu gunoaie in fata unor oameni care nu te-au deranjat cu nimic, doar pentru ca "vorbeste lumea..".
Certificate de port arma nu exista.Permise de port arma insa da.Permisele de port arma se ridica doar in anumite conditii (vezi legea 295/2004 cu completarile de rigoare).
Parerea mea umila si onesta ar fi sa lasi lucrurile asa cum sunt.Ai toate sansele sa nu ai dreptate.
Vanatorii de pe la noi se confrunta de foarte mult timp cu aceasta problema sa trag sau sa nu trag intr-un caine de pe camp?Daca este al cuiva?Daca ma pomenesc cu vreo reclamatie ?.Sa stii ca nu esti singurul in aceasta situatie.Si sa mai stii ceva:nu toti vanatorii trag direct in cainii hoinari.Multi prefera sa ii alunge cu focuri de arma in aer.
Nu cred ca este frumos sa acuzi pe cineva ca a facut ceva fara dovezi concludente.Nu de alta dar este pacat strigator la cer.Din pacate insa asta este o meteahna tipica romaneasca,adica intotdeauna este altcineva vinovat pentru ce mi se intampla mie nu eu insumi.Iar colegul OVI 762 a cam avut dreptate...
AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: Caine impuscat

Mesajde NistorCristian pe 17 Feb 2015, 21:33

OVI762 scrie:Mai bine vezi de unde-i omul, sa-i facem o surpriza




Pai atat ar lipsii,sa stiu de unde e ca sa vezi surpriza :mrgreen: Redevenind seriosi,@teharau are o idee de nota 10:Cristian Nistor,lasa o adresa,ceva,si vorbim cu colegii din zona sa vedem ce putem face.Sincer,imi pare rau de caine si iti inteleg supararea insa solutia propusa de @teharau este cea mai buna in situatia de fata.Daca sunt prin tara vin chiar eu sa-ti aduc cainele,sa vezi ca nu sunt chiar asa baiat rau :wink:Daca vezi ca iti opreste la poarta un 4x4 inchis la culoare din care coboara 3,4 cetateni mai masivi cu un caine in brate sa stii ca eu sunt cu niste prieteni si suntem foarte pasnici,de obicei :lol: :lol: :lol:


M-ai speriat, sa mor de nu. Sau vroiai sa te lauzi ca ai 4x4 ?
NistorCristian
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2015, 12:22

Re: Caine impuscat

Mesajde OVI762 pe 17 Feb 2015, 21:49

A fost o gluma si atat pe care ai luat-o iar in tragic;daca e sa vin ,vin singur si cu Opelul sotiei,e bine asa?Scurt si la obiect:ce caine ai avut,ce rasa si poate reusim cumva sa-ti alinam necazul :wink: Iti inteleg supararea dar hai sa facem ceva si sa trecem peste,ca oameni suntem.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Caine impuscat

Mesajde Ghinda pe 18 Feb 2015, 08:22

Deci, cainele nu ar trebui sa paraseasca incinta. Daca a facut-o este problema ta. Daca a iesit in camp, ghinion. Daca s-a intamplat prin sat, ia avocat si da-te la aia doi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caine impuscat

Mesajde Ursus2006 pe 18 Feb 2015, 11:06

:shock: :shock: :shock:

Nu ma mai joc! Vreau si eu un catel cadou, airedale terrier sau jagd terrier.
Promit sa nu-l las liber pe ulita.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Caine impuscat

Mesajde tehărău pe 18 Feb 2015, 13:28

Ursus2006 scrie::shock: :shock: :shock:

Nu ma mai joc! Vreau si eu un catel cadou, airedale terrier sau jagd terrier.
Promit sa nu-l las liber pe ulita.


Păi zi când e ziua ta. Invită-ne. Şi, dacă nu plecăm în grabă, luăm si cadouţ... :D
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caine impuscat

Mesajde dudas01 pe 18 Feb 2015, 13:51

stau si eu la sat,nu cred ca cineva mi-ar impusca cainele pe strada,nu cred ca are curaj cineva sa faca asta...am scapat si eu cainii pe strada si chiar am o balta si un fond la vreo 500m de mine si nici unu nu a mers spre fondul de vanatoare,a hoinarit pe strada pana i-am chemat.eu cred ca stii foarte bine cine l-a impuscat ca ai vazut sau cel putin auzit. cum l-ai gasit laga sat langa balta ? de unde ai stiut sa cauti acolo????
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: Caine impuscat

Mesajde salus pe 18 Feb 2015, 14:36

Pierdem timpul cu Cristian Nistor asta!!! Pe langa faptul ca incearca sa ne livreze o poveste puerila si foarte putin credibila, da dovada si de un tupeu fantastic.
Auzi mai fratilor, cainele impuscat in sat pentru o tuica, de doua personaje fara "certificat de port arma", carat apoi la marginea satului............
Omul asta vrea "certifict de port arma" pt o arma cu proiectil din sara sa ii impuste pe cei doi "criminali".
NOAPTEA MINTII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cristianeeee, ia vezi tu daca nu cumva au si violat potaia si daca nu cumva cei doi criminali sunt pe mana cu extraterestrii si ti-au rapit cainele din curte pentru experimente.
Si fa o vizita la doctor inaite sa mergi la politie, cred ca ti-a intrat un proiectil de sare undeva in tartacuta.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Caine impuscat

Mesajde Ursus2006 pe 18 Feb 2015, 15:14

Big Like! :D
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Caine impuscat

Mesajde the_mav pe 18 Feb 2015, 15:53

NistorCristian scrie:
tehărău scrie:@Nistor Cristian,
Am citit din nou prima postare. Nu ai fost destul de explicit. Ceea ce sugerezi in cea de-a doua contravine normelor noastre, atat ca vanatori cat si ca forum. Vanatoare nu se face in sat. Si "si idiotii care au facut asta cainelui meu nici nu au certificat de port-arma, au primit 10 lei si un pahar de rachiu sa traga.", nu sunt, in nici un caz vanatori. Eu, si la fel ca mine si alti cititori, am presupus ca, fiind gasit la margine de sat, catelul a fost impuscat pe fondul de vanatoare. De aici si raspunsurile. Daca e adevarata cea de-a doua varianta, purtatoare de detalii, raspunsul nu trebuie sa il cauti pe un forum de vanatoare. Unul al avocatilor ar fi mai nimerit.


La marginea satului a fost dus de faptasi dupa ce l-au impuscat, mi-au confirmat niste vecini care i-au vazut pe nemernici. Mi-as lua certificat de port arma si un pistol cu bile d-alea de sare sa trag in aia, cum au tras ei in cainele meu. Inca odata multumesc pentru pareri/sfaturi mai mult sau mai putin de ajutor, imi cer scuze pentru inconvenientele create.

anii si banii. ambele le cam pierzi in situatia asta.
primii cu executare; a doua categorie cu avocatii. nu neaparat in ordinea asta. da' e libertate de vreo 25 de ani, asa ca faci cum vrei - ca presupun ca esti major.

in rest, sfaturi multe si bune :!: :idea: :!: oferite gratuit :!: de oameni cu inima larga.

ps: cum bine zicea cineva mai jos, daca treci discutia la capitolul abordare, exprimare si comunicare, s-ar putea sa nu te pozitionezi unde trebuie :mrgreen: :wink:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Următorul

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate