Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:22

Legea vanatorii si a protectiei vanatului / 2006

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Mesajde claudiu pe 13 Noi 2007, 17:51

Marius scrie:....Voi da un exemplu, cred eu, sugestiv. Eu am de inchiriat doua apartamente identice pe aceeasi scara. Primul e inchiriat de o familie care pe banii ei schimba totul in baie, schimba usile cu altele noi, pune termopane, pune aer conditionat, zugraveste, isi pune antena satelit, etc. Al doilea e inchiriat de o familie care sta in mizerie, strica instalatiile, mobila de bucatarie, face inundatie, etc. Dupa un an, merg in vizita si cand vad cum sta prima familie ii triplez chiria, iar celei de doua, i-o injumatatesc. E corect?

.........Ziceti si voi, ce parere aveti?


La cum merg lucrurile la noi varianta propusa de tine este una tocmai buna de acceptat. Ar mai fi o varianta : vinzi ambele apartamente si iti cumperi 4 in alta metropola europeana mai putin cunoscuta ca Bucurestiul gen Viena, Frankfurt, HAmburg etc.
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde puscasumarin pe 25 Feb 2008, 14:13

Legea 407 se modifica din nou:

http://www.cdep.ro/comisii/agricultura/ ... 871_07.pdf

Modificarile cele mai importante:
1. se va permite exercitarea si pe viitor a vanatorii in RBDD, dar deschiderea sezonului la pasari migratoare va fi amanata cu 15 zile;
2. se va vana si cu arcuri sau arbalete autorizate;
3. se va vana si cu pasari de prada;

4. formularele autorizatiilor de vanatoare vor fi emise si inserate de catre gestionari;
5. evaluarea efectivelor de vanat va fi facuta de administrator, care va hotari si cota de extractie;
6. se modifica modul de calcul al tarifului de gestionare;
7. se aduc clarificari in ceea ce priveste despagubirile pentru pagubele produse de vanat.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Ghinda pe 25 Feb 2008, 14:23

Adica ministerul se va ocupa de evaluare impreuna cu itrsv? Ha, ha! Pai daca se aduna toti nu ajunge sa faca un judet pe zi!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 25 Feb 2008, 14:26

Mea culpa...
Doar la speciile din anexa 2 se face evaluare de catre admin, in prezenta gestionarului. Dar si asa, problema pe care ai descris-o "plastic" se mentine. Lupi si ursi n-or fi peste tot, dar pisica salbatica e mai des intalnita. Si uite asa, cred ca o sa fie cerute cote de recolta doar la urs, lup si ras (eventual) dar pe pile si mai mari.
Ce nu inteleg eu este urmatorul lucru: din cate stiu, la negocierea tratatului nu s-a obtinut derogare la specia urs brun. Cat cred ei ca o sa mai poata da ordine comune care vor fi si aprobate de comisia europeana?
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Ghinda pe 25 Feb 2008, 15:00

Habar nu am! Trebe sa fii diliu sa declari matele ca sa te reguleze o gasca de insi care stiu ei sa evalueze!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 12 Mar 2008, 15:19

Sa vedeti ce a iesit din trebusoara asta cu modificatul legii:
http://www.petitieonline.ro/petitie/sto ... 30046.html
De acum mai trebuie sa intre si trustul realitatea-catavencu pe fir si mergem sa ne depunem armele.
Vai noua!
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde puscasumarin pe 13 Mar 2008, 11:41

La acest moment sunt 3834 de "semnaturi". Media de varsta a semnatarilor este de 30 de ani. (nu cred ca doar din cauza folosirii internetului de catre tineri). Pe sexe, cred ca este egalitate. Comentariile sunt axate pe interzicerea totala a vanatorii, vanator=criminal, salvati ce se mai poate salva etc. Si "Moartea caprioarei".
De la ce se trage adversitatea aceasta?
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde bogdanm pe 13 Mar 2008, 11:45

Comunism si lipsa de educatie.
Ma mahneste ca nici o asociatie de vanatori sau de tir nu s-a implicat deloc in informarea populatiei si in modificarea mentalitatii acesteia.
Pentru ca daca populatia vrea arme si vanatoare, legiuitorul este fortat, mai devreme sau mai tarziu, sa i le ofere.

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde Ursus2006 pe 13 Mar 2008, 12:11

Nu trebuie luati in seama. Sunt tot felul de ecologisti, verzi ( a se vedea un nou membru-Ionut Dolanescu ala cu polutia), peste tot in lume sunt tot felul de frustrati si cretini.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde puscasumarin pe 13 Mar 2008, 12:22

Pai, vad ca populatia nu vrea nici vanatoare nici arme.
Dar asta e alta treaba.
Initiatoarea petitiei, ASOCIATIA KOGAYON, habar n-are ce vorbeste, sau stie ce vorbeste dar uita sa citeze intregul text al legii. Daca ar pune mana si ar cerceta la lege cum stau treburile, ar vedea ca nu au dreptate. Dar ei sunt sunt populisti iar categoriei acesteia nu i se cere sa cunoasca legea.
Daca erau asa de ingrijorati de invazia vanatorilor in "parcuri" (suna bine a naibii), trebuiau sa faca o petitie si atunci cand guvernul s-a straduit sa transpuna in legislatia nationala legislatia comunitara - directivele pasari salbatice si habitate - prin OUG 57/2007 (care abroga O.G.236 si care - apropo, mai asociatie ecologista care ai probleme de imagine si de necastigare a dreptului de a lua mai multi bani de la UE pentru un "proiect" de administrare a unei arii naturale - e la camera pentru raport suplimentar, asa ca poti face gat si pe acolo). Ca acolo, si in legislatia europeana, se permite vanatoarea in parcuri nationale/naturale, cu exceptia zonelor de protectie stricta sau integrala. Pentru ca un parc national/natural nu este pe luna, ci tot acolo unde traiesc oameni, mai sunt si zone de dezvoltare durabila, planuri de management si altele.
Ca ei nu inteleg nimic din protectia mediului este clar; poate ca ar trebui sa ceara ca si complexurile de vanatoare sa fie desfiintate, ca am mai vazut si de astea.
Comunismul e problema la romani. Cand aud de vanatoare se gandesc la comunistul ala de nea nicu si la urmasii lui din prezent; vanatorul e braconier, sau daca are autorizatie e baron local.
Educatia la fel, mai ales cea "de mediu"; pai, daca asociatii din astea fac educatie, mintind cu nerusinare, ce sa te astepti de la oameni???
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde puscasumarin pe 13 Mar 2008, 12:26

Ursus2006 scrie:Nu trebuie luati in seama. Sunt tot felul de ecologisti, verzi ( a se vedea un nou membru-Ionut Dolanescu ala cu polutia), peste tot in lume sunt tot felul de frustrati si cretini.

Ursule, semnatarii petitiei nu sunt nici frustrati nici cretini; ei sunt manipulati, la modul cel mai jegos, de niste cretini si frustrati.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde bogdanm pe 13 Mar 2008, 12:50

Una din ultimele stiri, cu un grup de "colectionari"
http://www.realitatea.net/156572_Arme-a ... ict-.html#
Sa va uitati la filmulet, sa vadeti acolo colectie....

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde sorry_nellu pe 13 Mar 2008, 13:03

Stati linistiti, va mai dura mult pana se va interzice vanatoarea.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde Keiler pe 13 Mar 2008, 13:54

Problema este modul in care privesc si reactioneaza autoritatile la astfel de fapte. In loc sa intensifice eforturile pentru a tine sub control sau a anihila astfel de infractori sau grupari, ei vor scoate o lege care sa inaspreasca conditiile de detinere a armelor, lege care insa nu se va adresa niciodata celor care-si procura arme ilegal, ci doar celor ca noi, care suntem si doritori de a respecta legile tarii. Deci?.....
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde puscasumarin pe 14 Mar 2008, 14:58

http://cotidianul.ro/index.php?id=18527 ... 36ac360f93

Tot legat de legea de modificare a legii 407. A intrat pe fir trustu' :D
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Alin3006 pe 14 Mar 2008, 16:51

puscasumarin scrie:http://cotidianul.ro/index.php?id=18527&art=44627&cHash=36ac360f93

Tot legat de legea de modificare a legii 407. A intrat pe fir trustu' :D


Pai daca le dai idei....
Trustu' vegheaza.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 18 Mar 2008, 16:04

Hei, au si ei nevoie de idioti*, ca altminteri nu ar combate corespunzator.
Se vedeti ce iese din treaba asta! Nimeni sa ajute, nimeni sa-l doara undeva in afara de dos...si toti ceilalti coalizati impotriva vanatorilor. Ca e mult mai usor sa fii activist de mediu decat sa faci pe-a vanatorul.
Din fericire, inca putem vorbi de aparenta.

*Idiot=om cu idei normale
PS: intrucat este a doua dovada de delasare a "administratorului" si "proprietarului" acestui forum, si anume cea legata de "vanzarea" acestuia, este ultima mea postare pe aici.

VREAU CA TOATE POSTARILE MELE FACUTE PE ACEST FORUM SA FIE STERSE
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde valpangica pe 18 Mar 2008, 16:49

puscasumarin scrie:VREAU CA TOATE POSTARILE MELE FACUTE PE ACEST FORUM SA FIE STERSE


Din respect la restul postarii nu iti raspund - in schimb la aceasta solicitare pot sa-ti spun - niciodata!! Nu te-am obligat eu sa scrii .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 18 Mar 2008, 17:32

A vinde ceva nu inseamna delasare. E ca si cum ai spune ca daca vinzi o masina sau o casa esti delasator.
Ca idee, un site - orice site - este o proprietate a cuiva si poate fi inclusiv vandut. Poti spune ca proprietarul e delasator daca nu se implica in nici un fel, daca nu face nimic pentru a-i imbunatati caliatea informatiei, audienta etc. Astea sunt afirmatii corecte. Dar a vinde ceva ce-ti apartine e ceva permis si firesc. Pe de alta parte tu ca user ai dreptul de a nu mai intra / posta implica in el si asa mai departe.
Pacat ! Mai ales ca initiativa ta era mai mult decat laudabila - si unii chiar atenti la topicul asta. Dar, sigur, e dreptul tau. Insa e mare pacat de toata informatia de pe site-ul asta,
de munca ta, a noastra.
Ca idee si filosofie, un forum are sau nu legatura cu admin-ul in masura in care respectivul vegheaza respectarea unor reguli de conduita ( limbaj etc ) . Valoarea efectiva a unui forum o dau userii . Asa ca nu inteleg ideea . De ce sa nu mai postezi si sa-ti fie stearsa munca ? Ai ceva si cu noi restul, sau e problema ta cu Val ? Daca Val vinde forumul cu ce-l face asta mai bun sau mai rau ??? E un spatiu de discutii virtual . Crezi ca eventualul cumparator il ia ca sa-l batjocoreasca ??!! sau alte forumuri de gen au aparut in scop " pur " altruist si nu au si ele un interes comercial ???
Hai sa vedem cati forumisti din ce forum vrei tu intra doar din convingere si cati au un scop comercial oarecare - afaceri, magazine de vanatoare...etc.
ce crezi ?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Adrian S pe 19 Mar 2008, 09:50

-
puscasumarin scrie:PS: intrucat este a doua dovada de delasare a "administratorului" si "proprietarului" acestui forum, si anume cea legata de "vanzarea" acestuia, este ultima mea postare pe aici.

VREAU CA TOATE POSTARILE MELE FACUTE PE ACEST FORUM SA FIE STERSE


Chiar nu am inteles ce te-a deranjat? Vanzarea forumului.. Ce legatura au postarile tale cu vanzarea.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 19 Mar 2008, 11:41

Eu n-am inteles ghilimelele de la admin. si proprietar. :?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate