Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 23:07

Ratari monumentale

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Ratari monumentale

Mesajde 223/12 pe 14 Ian 2009, 12:24

N-am mai deschis demult un topic, intai pentru ca nu ma consider (prea) indreptatit, apoi pentru ca sunt destule gata deschise. Insa cred tot mai mult ca - asa cum discutam despre succese peste ...succesuri :lol: :lol: :lol: - se impune sa discutam la modul onest si despre ratari monumentale, care ne-au facut viata amara sau ne-au binedispus... de radem knd mereu ne aducem aminte (si o sa ne amintim de ele pana inchidem ochii, nu? :cry: ). Din experientele pe care ni le impartasim sunt sigur ca avem de castigat toti.

Sa nu ziceti ca doar "arunc piatra' ( am mai scris pe la jumatatea paginii viewtopic.php?f=73&t=3802&st=0&sk=t&sd=a&start=30 despre trei ratari monumentale consecutive ale mele, dar atunci eram of-topic), o sa incep chiar eu:

Toamna tarzie la mistreti, cu o ora-doua pana a se intuneca. 4 vanatori si un gonas. Seful de grupa, cel mai bun (vanator) dintre noi si gonasul intra in bataie - o leasa e maracini, stuf si buruieni inalte cat omul calare - iar 3 vanatori, intre care si paznicul, ne punem in standuri. Eu "apuc" deasupra hatisului care urmeaza sa fie "periat", la cca 300 m, aproape in varful unui deal caruia nu degeaba i se spune "Piscu' rau". Intre mine si bataia care urma sa se desfasoare jos (la poalele coastei foarte-foarte abrupte, pe un perimetru mai mic de o jumatate de hectar) era padure batrana de fag, rara. Vedeam totul ca-n palma si imi faceam vagi ipoteze de tir, ca pot trage chiar pana jos, la cca 150 m, in paraul care delimita stuful de padurea rara. In spate, perpendicular, aveam tot coasta rea, cu padure rara ... Aveam mixta 30.06/12, glont 11,7 expansiv si breneke pe tzeava lisa. Incepe bataia, de sus ii vad atat pe seful de grupa cat si pe gonas cum se apropie tot mai mult de de parau... Nici vorba de mistretz, ma gandesc, pierdem vremea si se intuneca... apoi, aud un fosnet slab si vad imediat cum traverseaza paraul un ditamai vieru', unul dintre cei mai mari pe care i-am vazut vreodata, era ca un juncan... pasea atent ca un om pe frunza uscata, aproape ca mergea fara zgomot - n-a calcat pe nicio crenguta! La cativa pasi, se tot oprea si asculta si inapoi si inainte (se rasucea pe loc si isi ridica narile sa miroasa). Aveam o pozitie exceptionala, stam in cararea care cobora oblic ca o ipotenuza perpendicular pe directia de mers a vierului. Ma las pe genunchiul stang, desi puteam sa ma pun si pe burta, ca la tir, si iau mistretul in crucea lunetei. Il vad perfect, il vad si cum clipeste din ochi :lol: Vreau sa trag, dar ceva ma retine, desi tinta era mare, mare ... pentru ca nu era deloc speriat, ma gandesc sa-l las sa vad ce face, poate urca chiar spre mine :roll: , desi era "perete" cu inclinatie de peste 70 de grade, golas, pe care nu statea nicio frunnza! Exact asa a facut vierul: incet, cu rabdare, mai ascultand, mai mirosind, a inceput sa urce exact spre mine (m-am si gandit ca il atrag ca un magnet, ca il trage atza sa moara, ca de cele mai multe ori il caut eu pe coclauri si il vad doar cateva clipe fugind vijelios, iar acum vine el ca melcu' spre mine... si alte chestii prozaice). Cred ca s-a oprit de 18-20 de ori pana sa ajunga la cca 30 m de mine... stiam ca are vederea slaba, dar ma intrebam de ce nu ma miroase (mi-am dat seama totusi ca, desi aveam vantul in spate, "miresmele" mele zburau peste el, situat mai jos de mine). Ma uitam parca vrajit la el si il admiram cat e de mare si de puternic... cred ca si zambeam concesiv de ce reusita o sa am, cum ii voi "da gata" pe camarazii de vanatoare cu asa vanat mare :roll: :roll: Apoi... mi s-a intimplat ca si cu turma de porci despre care povesteam la link-ul de mai sus: vierul a intrat in unghiul mort de sub mine... initial, a vrut sa ma depaseasca prin stanga mea, dar s-a razgandit in ultimul moment (mai avea de urcat o panta si mai abrupta, aproape rapa) si a luat-o spre dreapta mea. Mi-a defilat, practic, prin fatza, pe la 10-12 m, cumva oblic, incercand sa urce in cararea-pisc-ipotenuza pe care ma aflam... Nu mai eram in genunchiul stang, ma lasasem jos de tot, ma facusem mic dupa mal aveam in fatza doar tzevile mixtei si ochiul la luneta (magnitudinea data pe 3X). Imi fac un calcul ca la urmatoarea lui oprire - desi mergea foarte incet, vream sa fiu sigur ca-l lovesc! - sa trag. Elimin scurta dilema cu 30.06 sau breneke? Ma hotarasc pentru 30.06, ca doar e vanat mare :lol: :lol: :lol: , dar si pentru ca tragaciul al doilea, de la tzeava cu glont, imi vine mai bine la deget... Mai am si o alta dilema: in torace sau "dupa ureche"? De ce sa-i trag in torace, sa-l mutilez si sa fac "varza" atata "carne', knd pot sa-i trag frumos intre cap si gat, mai ales la distanta asta, de maxim 12 m, cu o tzinta cat ciubaru'? Ochesc scurt, da' bine si ...poc! Imediat vad, stupefiat un nor de praf, ca si cum am tras in piatra de calcar. Imi zic ca i-am facut creierii praf :lol: :lol: :lol: ...da' de ce fugeeeee???? ma ridic iute in picioare, il prind cat de cat din nou in luneta - in doua-trei secunde sarise pe coasta in vale vreo 50 de metri - si poc si cu breneke-ul de 12 dupa el... evident, degeaba :cry: :cry: :cry:
Fuga la locul "crimei" sa gasesc sange, par ... fuga pe urmele lui la a doua impuscatura ... fuga unde a ajuns la parau (secat), pe nisip fin ...constat ca a luat paraul in lung si dus a fost (in 300-400 m n-am gasit nicio picatura de sange) ...s-a dus sanatos tun! Vin repede si camarazii, ma intreaba in ce am tras (???), rusinea ma face sa le spun ca intr-un mistret mare, dar mi-a venit "cam departe"... pana sa organizeze ei o ultima bataie (eram deja foarte aproape de intuneric), le spun ca ma duc sa-mi recuperez rucsacul si binoclul... revin la locul faptei si, in timp ce imi ridicam lucrurile de pe jos, ochii imi cad la un metru-un metru si jumatate in fatza: vad un ditamai santzul, parca tras de un brazdar, intre mine si locul unde era mistretul knd am tras cu 30.06. Inteleg, intr-un tarziu, ce s-a intimplat: in campul lunetei am vazut mistretul intreg, cat era de mare, de la genunchi si pana la coama, dar intre crucea lunetei si tzeava de jos a armei am 68 de milimetri. Aceasta diferenta si faptul ca am privit prin luneta m-a facut sa nu ma gandesc nicio clipa ca eu vad peste malul dupa care eram ascuns, dar glontul nu trece peste el, ci prin el... proiectilul (S&B) s-a expandat imediat in pamantul tare si a deviat in cu totul si cu totul alta directie...
...dumirit - chiar razand! - si pe undeva multumit in sinea mea (daca va vine sa credeti!) de ceea ce am trait, m-am dus imediat la camarazi si am marturisit totul... ghidus, seful de grupa mi-a zis ca el stia ca n-a fost "prea departe" ... in timp ce eu verificam urmele si cautam sange :cry: :cry: :cry: pe coasta si in lungul paraului, sefu' fusese pana aproape de locul faptei si vazuse salturile de 4-5 m ale "victimei" mele...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Ratari monumentale

Mesajde Adrian S pe 14 Ian 2009, 12:50

Frumos povestit. Mi-ai descretit fruntea. Parca ma si vad la locul faptei.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Ratari monumentale

Mesajde Katalin pe 14 Ian 2009, 16:47

Fazan....

Era la prima mea iesire cu arma cea mult asteptata (beretta extrema 2) si am plecat cu unchimiu sa impuscam si noi cate un fazan. Am strabatut canalele in lung si n lat...nimic...La un moment dat vad in departare pe un canal un portiune mare de stuf. Ii zic lu unchimiu sa mergem ca poate sare ceva de acolo. Era la vreo 600 m de noi ...Unkimiu ma refuza politicos zicand ca e prea departe...si ca el face canalele de langa padure...si daca vreau sa ma duc.

O iau usor...lipa lipa...si ajung la stuf. Intru usor in stuf si incep sa calc pe margini asa poate poate doar o sari ceva...NIMIC....ajung pe la jumatea stufului ...si incepe sa se auda prin canal ca si cum fugeau multe pasari ....Nemaistiind despre ce i vb...mi a tresarit un pic inima...si nu priceam ce poate fi....Deodata o tasnesc din toate partile unu, doi, trei , patru fazani....si de la vreo 10-15 m inca vreo doi. Iau pe primu la oki....il las sa se mai duca un pic mai departe sa nu l alicesc....pun direct pe el ...si trag....In loc de o bubuitura zdravana...nu aud nimic...defapt nici nu am putut sa trag. Mai apas o data ...si inca o data....dar nimic. Ma uit la pusca si vad ca era siguranta pusa...Fazanii erau deja la distanta mare de mine ...si ma uit cu jind ...recunoscandu mi prostia.

La distanta aia cred ca si daca aruncam cu pusca dupa ei .....luam unu...dar deh...asa a fost sa fie...
...acum ce sa zic si eu...MAI BINE SIGURANTA PUSA ...decat sa iti para rau.

M-am revansat dupa vreo ora cand am impuscat primul meu fazan...si apoi la apa o rata.

Oricum....nuj daca poate fi considerata ratare...dar pt mine chiar a fost. :D
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Ratari monumentale

Mesajde 223/12 pe 15 Ian 2009, 15:27

137 de accesari si - in afara de a lui katalin - nicio ratare monumentala, cum am formulat eu?
Domnilor, constat cu satisfactie ca ati puscat tot, n-ati "iertat" nimic! :lol: :lol: :lol:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Ratari monumentale

Mesajde ventura pe 15 Ian 2009, 15:48

Nu te poate bate nimeni :lol: :lol: :lol:
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Ratari monumentale

Mesajde Dudex pe 15 Ian 2009, 19:30

ventura scrie:Nu te poate bate nimeni :lol: :lol: :lol:
BIS :D

Tot la fazan sezonul asta - stiam ca e nemernicul acolo, stiam ca o sa sara, a sarit la maxim 2 de mine, daca ii dadeam cu arma il loveam sigur, urca pe verticala parca ziceai ca e elicopter, saracul nu putea sa se duca oblic ca ne lovea pe noi care il inconjurasem, parca avea 500 de kg, dadea din aripi si nu se mai ridica odata, mi s-a parut o vesnicie, si zic lasa-l, lasa-l, ca de la distanta asta nu il mai gasesc dupa, il pulverizez, si mai lasa-l, 5 m, 10 m, 15 m, hai mai lasa-l putin, si incepe sa se duca si putin pe un arc de cerc, si hai inca putin mai lasa-l si imi zic pe la vreo 20 de metri, "cumetre hai sa ne imprietenim sa iti dau binete" si poc...........si parca mi-a tras una cineva ca m-am trezit instantaneu din siguranta care o afisam, pt ca eu in mintea mea il tineam deja in mana, si epolez eu mai bine, ma concentrez mai tare ca parca picasem de la etajul 10 si poc........ si m-am tot uitat si m-am tot minunat cum se ducea prietenasul meu si ii dadea cu praf de fuga si in mintea mea era ca nu se poate asa ceva si ca hai....... mai lasa-l un pic........ ca tare frumos si mare era. Prietenii mei nici nu au mai tras, s-au uitat ca la cinema la un film tragic comic, va dati seama ce am patit dupa, m-au intrebat daca am dat mana mai intai cu el si dupa a plecat.......dar eu le-am zis ca sunt ecologist (sa scap cu onoarea nepatata) :D
Si cate din astea nu au mai fost ...... :oops:
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: Ratari monumentale

Mesajde 223/12 pe 16 Ian 2009, 17:52

ventura scrie:Nu te poate bate nimeni :lol: :lol: :lol:

Adica n-ai mai vazut prost ca mine, Ventura?... :cry: :cry: :cry:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Ratari monumentale

Mesajde cybelle pe 16 Ian 2009, 20:18

stai linistit 223/12
ca multi "winetou" avem printre noi.... :lol: :wink:
dar SINCER, ca tine nu povesteste nimeni :!: :!: :!:
acu cAND SCRIU, RAD CA PROSTU' IN TARG DE AIA CU JDERU"... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

RESPECT
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Ratari monumentale

Mesajde cybelle pe 16 Ian 2009, 20:20

auzi, dar aiai cu vulpe de latra ca un cane??? si cea cu canele calcat in porumb???
esti dator??/... :lol: :lol:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Ratari monumentale

Mesajde 223/12 pe 16 Ian 2009, 23:01

Si aia cu jderu' care mi-a facut putzin pypiy :lol: in gura, si cea cu vulpea care s-a reprezit la mine latrand ca un caine, si cainele legat sa pazeasca porumbul, caine pe care calcat pur si simplu pentru ca era culcat in iarba (sau, draq sa-i fie, i-o fi fost frica, de n-a zis niciun ham!) ...toate mi s-au intimplat aievea si ma bucur pentru asta... intimplari de felul asta m-au facut fericit cum nu cred ca sunt multi vanatori care se intorc acasa numai cu tolba plina... Sa admitem ca am ceva talent de povestitor - cel putin asa mi s-a spus - :lol: dar va rog sa ma credeti ca nu am exagerat cu nimic din toate cate mi s-au intimplat... Nu le-am mai pomenit aici pentru ca n-au fost "ratari monumentale"
...knd mi s-a ridicat paru' maciuca de nu puteam sa-mi mai trag caciula pe cap v-am povestit?
nu cred... plecasem la paza la mistreti, toamna tarziu... exact knd incepea sa se insereze. ajung la trecatoarea la care-mi propusem sa stau si imediat aud pasi de animal in tufa. nu se inserase complet si am putut vedea la la distanta rezonabila pentru lisa un bursuc. suparat si pe el, ca jefuia porumbii la fel ca porcu' (iar primavara avea obiceiu' sa scoata boabele de porumb proaspat semanate), ii trag una si il las lat. ma gandesc ca nu ma mai apuc sa-l belesc, ca se intuneca si nu mai vad, plus ca aia nu mai e paza, jupuind viezurele... aman corvoada pentru dimineata. il iau langa mine in tiitoare si ma pun pe asteptat. eram foarte obosit, lucrasem mult toata saptamana si m-a luat somnu' una-doua. la un moment dat, aud prin vis trosnituri de crengi, grohaituri, guitzaturi care mi s-au parut foarte aproape. buimac de somn, dau cu mainile ca orbu' imprejur sa pun mana pe pusca ...cum draq a fost pusa, nu stiu, ca n-am gasit-o din prima, in schimb am pus mana pe bursuc :lol: :lol: :lol: vai de viata mea! asa de tare m-am speriat ca e mistretu' ala mare pe care il stiam eu :lol: :lol: , incat mi s-a ridicat parul maciuca ... mi-am amintit, in sfarsit, cum impuscasem bursucu' si mi-am revenit putin, am gasit si pusca si am pus-o pe genunchi ...da' nu mai puteam pune caciula cap: aveam un par tzepos de nici mie nu-mi venea sa cred ca e posibil ...practic, de atunci eu stiu ca expresia "a ti se face parul maciuca" nu e deloc exagerata...

raspect si consideratiune!
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Ratari monumentale

Mesajde drsoicatd pe 17 Ian 2009, 02:13

Am si eu o ratare la activ. Sunt vanator din 2008 vara. De-abia imi intrasem in mana cu cativa gugustiuci ca sezonul s-a si incheiat. Tristete mare, ce ma fac, ce mai vanez? Mai e o gramada pana o sa se deschida la mistret! Mai ales ca la noi la Sinaia se deschide cam cu doua saptamani intarziere fata de lumea civilizata :)
In fine, se deschide sezonul, apuc sa merg la vreo 2-3 vanatori la care nu s-a intamplat mare lucru. Adica la una dintre ele s-a impuscat o "poseta" (o sa platesc drepturi de autor, mi se pare ca lu' Ghinda), dar eu personal nu am vazut nimic la nici una dintre ele. In schimb, auzeam la povesti care mai de care cu porci cat casa, tapi, cerbi, ursi flamanzi de vanatori, si tot felul de oratanii de care gemeau muntii si padurea. Bine, bine dar unde sunt? Se ascund de mine? Eu saracul asteptam sa vad si eu un animal. Colegii mei de grupa, in marea lor majoritate incaruntiti in inima muntilor, fiecare a avut pentru mine un sfat sau o vorba buna, sau o gluma pe seama mea pe care am primit-o cu bucurie. Imi povesteau de vanatorul X sau Y caruia i-a venit calare ursul la goana si ca si-a vazut moartea cu ochii, sau ca a ramas fara glas de cat a strigat sa il alunge si cat de important e cutitul de lemn. Am tot pus eu intrebari de genul: si daca vine la mine? Io ce fac? ..." Pai ce sa faci... daca vine si nu se indreapta catre tine (ursul) il lasi in drumul lui. Daca vine spre tine strigi, faci galagie, dai foc de avertisment, adica incerci sa il alungi. Ei.... daca vine sa te atace, atunci ai festelit-o... ca tre' sa-i dai tata! Si nu numa' ca tre' sa-i dai, da' tre sa-i dai bine sa cada, ca altfel e nasol rau, intelesu-m-ai?" Buun... la a patra vanatoare, ma trezesc dimineata devreme, ma imbrac in liniste sa nu trezesc copilul, sau mai grav sotia, imi iau lucrusoarele ma urc in masina si o apuc usor spre Sinaia. Dimineata de toamna tarzie. Precaut fiind, ajung mai devreme. Baietii incep sa se stranga si ei, glume, voie buna si ne hotaram sa plecam in sus prin padure. Dupa vreo ora ajungem la mama dreaq in mijlocul padurii, seful de grupa stabileste cine merge in goana si cine ramane in tiitoare : "Danut, tu mergi cu mine!" Gata sefu'! Nici nu am apucat sa imi trag sufletul dupa un urcus infernal cu pusca si ranita in spate ca a trebuit sa o iau iar la deal in urma sefului (70ani) care parca nu avea splina deloc. Urcam si urcam. Se mai oprea din cand in cand si imi mai arata cate o urma zicandu-mi si mie ce animal a trecut pe acolo, doar doar de oi mai invata si eu cate ceva. Dupa vreo douazeci de minute am ajuns la locul unde trebuia sa ma planteze in tiitoare: "Mai Dane, tu aici ramai! Sa bagi brenek pe amandoua tevile ca p'aci sunt animale mari, mai tata! Brenek pe amandoua, ai inteles? Vezi ca io sunt tot pe poteca la vreo doua sute de metri mai sus! Daca e ceva strigi, ca io te-aud, bine? Vezi ca sunt animale mari!" Si asa am ramas eu singurel pe potecuta in mijlocul unei paduri dese de brazi care ma tot gandeam ca daca imi iese mie vreun porc pe unde ar putea veni si unde as putea sa trag fara sa fiu incomodat de copaci. Dar daca nu vine nici un porc? Nu-i nimic sunt obisnuit :) Dar daca nu vine nici un porc si vine ursul? Asta nu prea mi-ar placea! Asa ca am cautat sa ma trag langa un brad mai mare cu trunchiul mai gros, daca e ceva sa ma dau pe dupa el. Bag doua Sauvestre pe tevi si astept sa inceapa goana. Incepe si la scurt timp aud galagie mare prin padure care se apropia de mine. Se auzea un huruit infernal cu zgomot de craci rupte, si un caine ce latra dupa vanatul in fuga. La zgomotul care venea mi-am dat seama imediat ca e un animal foarte mare si mi-am zis : URSUL! Dezasigur arma si o epolez in directia zgomotului. Incep sa imi simt pulsatiile inimii in gat si ma rog ca daca e ursul sa treaca linistit pe langa mine. Ma fac mic langa trunchiul cel gros si tot astept sa apara in poteca cu arma epolata pregatit sa ma apar in caz de ceva. Si iese! Dar in loc de urs era o frumusete de porc capital de vreo 300 kg cu o coama ca de leu. Nu imi venea sa cred ochilor. Eu asteptam ursul! Nu eram pregatit pentru (probabil) porcul vietii mele! Nici macar nu am avut timp sa reactionez. Creierul imi era setat pe altceva. Cand in sfarsit ma dumirisem si am culcat obrazul pe pat, el deja trecuse poteca tacticos si dus a fost! In urma lui a venit si cainele care s-a oprit pe poteca, m-a privit in ochi dezamagit si a continuat urmarirea. S-a terminat vanatoarea, bine'nteles ca le-am povestit si lor (ei nu-l vazusera niciunul), m-au consolat ("lasa ba, ca toti am patit asa candva!") si am plecat acasa sa am la ce visa cand nu e sezon de vanatoare. Gata!
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Ratari monumentale

Mesajde drsoicatd pe 17 Ian 2009, 02:15

Si pentru cine nu are rabdare sa citeasca ce-am scris, va prezint varianta scurta: mi-a iesit porcul mistret , iar eu hipnotizat fiind de frumusetea lui am uitat sa il impusc! :D
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Ratari monumentale

Mesajde 223/12 pe 18 Ian 2009, 12:07

Katalin, Dudex, Drsoicatd… bravo voua ca v-ati povestit ratarile. Si mie mi s-a intamplat asa ceva, si la fazan (prima data) care m-a luat prin surprindere cu "zgomotul de decolare" si la prima goana la mistretz, cand l-am vazut "cat e de mare"...
- la primul fazan si eu am uitat sa iau piedica armei :lol: :lol: :lol: si trageam ca disperatu' de tragace, intrigat ca nu pleaca focurile :lol: :lol: :lol:
- am ratat primul mistretz care mi-a iesit la goana in circa 20 de pasi, cu breneke-ul, si l-am lovit cu glontul de mixta tocmai pe la 80 m, kand s-a oprit sa vada ce mai e primprejur :oops:
- o sperietura sora cu moartea am tras intr-o seara, cand de la picior mi-au zburat in toate directiile 20-30 de potarnichi, stranse "musuroi" sa doarma "impreuna"... (din doua focuri, evident ca n-am impusca niciuna :roll: )
- de o ratare demna de "cascadorii rasului" am avut parte intr-o alta seara: am vazut-o pe cumatra vulpe cautand soareci prin iarba. m-am pus "ciuci" si asteptam sa-mi vina bine (se indrepta chiar spre mine); aveam lisa cu doua tzevi, iar knd cumatra a ajuns pe la 30 de pasi, am vrut sa verific daca luasem piedica la arma, sa pot trage; atata doar ca am uitat ca nu sunt 22 l.r. (era pe vremea cand se putea vana cu 22 pe rama) si am verifica "piedica" in modul meu "original": incercand sa trag de tragaci pana la jumatatea cursei, sa vad daca e blocat. nu era blocat, ca luasem piedica lisei :roll: ... din pusca mi-a plecat instantaneu o frumusete de foc cu flacara la gura tzevii, care a parlit doar iarba in fatza mea :roll: neavand nicio influentza asupra vulpii...

La ce te referi, Cybelle, cand zici: "...stai linistit 223/12
ca multi "winetou" avem printre noi...
"?
"winetou" e de bine :roll: :roll: :roll: sau de rau :cry: :cry: :cry: ? ca parca Winetou, capetenia apasilor, tragea bine cu pusca lui cu tzinte de argint?

P.S. pentru toti: sa stiti ca marturisirea ratarilor inlatura "ghinionul", asa ca nu va sfiiti; daca va e greu sa recunoasteti ce vi s-a intimplat voua, pentru inceput spuneti si voi ca "ratarile monumentale" sunt ale "unui prieten" :lol: :lol: :lol:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Ratari monumentale

Mesajde Marius pe 18 Ian 2009, 19:38

Ratarile la vanat mic nu se pun. Am atatea, incat va blochez serveru'. :lol: :D :mrgreen:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ratari monumentale

Mesajde cybelle pe 18 Ian 2009, 19:49

ventura scrie:
Nu te poate bate nimeni
aci m-am referit. :wink:
vreau sa spun ca nu toata lumea :roll: :D rateaza si povesteste asa ca tine.
winetou sunt multi, in sensul ca nu rateaza si deci>> NU POT POVESTI NIMIK :wink:

RESPECT
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Ratari monumentale

Mesajde Vechio pe 19 Ian 2009, 05:35

Cu carabina la mistreţi, lunetă 4x32 :oops: .
Eram ultimul stand la marginea pădurii, după care se deschidea un platou.Sub mine era o vale mică, bună de cărare. Stabilesc cîmpul de tragere, strategiile şi mă pun pe aşteptat. După o oră de la începerea goanei, - hărmălaie, bubuieli în celălat capăt de pădure. Aud tropăit uşor în zonă - trei bangăi pe firul văii în şir indian, dintre care primul - cît un Lăstun, veneau în trap uşor. 80 - 90m, tir uşor, epolez, acţionez acceleratorul, conduc şi cînd vine bine blatul - bum. Şi nimic :shock: . Inamicii nu schimbă ritmul, ridică doar coada în drapel. Încarc rapid, îl vizez tot pe primul - alte bum şi tot nimic :shock: . Parcă trăgeam cu zahăr cubic. Încarc din nou şi ....uite aşa am golit încărcătorul :cry: . Verific arma şi surpriză, aud clicul la lunetă - nu am închis spatele şi trăgeam după avioane :oops: - neglijenţă la locul de muncă, sabotarea economiei naţionale, etc. . Apare şeful radios, cu două căruţe goale şi mă întreabă unde-s mistreţii. Cînd i-am răspuns că-s în pădure şi nu am văzut mistreţi la stand, a rămas perplex. I-am explicat că am exersat tir cu carabina la un urechiat. Scorul a fost 5-0 pentru iepure. Ma lăsat în plata domnului! Chiar şi acum, după 30 de ani de vânat împreună este convis că am tras după iepure. Poate-i spun mâine :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Ratari monumentale

Mesajde Ghinda pe 19 Ian 2009, 08:52

Ceva din asta am patit si eu. Adica reglez pe doamna carabina, o bag in toc, plecam la vanatoare, in alt judet de seara. Alea alea, a doua zi hai la pac pac. galagie goana, balamuc, circ, cainii nervosi, se sparge in final gasca de ratani, o apuca pe sub mine, nu-i vad, injur, hop unl ratacit prin stanga mea, trap maruntel 20-30 metrii, il vedeam cum pica feasca. Crucea pe el, o duc lejereanu pe ratul dumnealui, :lol: deja faceam calcul daca l-o pocni glontul in inima :lol: , trag, frunzele pe sub el, el toyota, eu bang, poc sufletu' sa cada. S-a dus si eu am ramas ca prostu. Organizatorul" Ba-i cati ai jos, 2 sau 3, ca sa trimit gonacii sa traga de ei.", eu ii raspund nu tocmai crestineste cam ce mi-a cazut, el ca nu se poate ca doar ieri am reglat armele eu ca da. Da arma incoa! I-o dau, nu are nimic ma eu sunt prostul. Draci chiori, avea. Uitasem capacelele de la turete in poligon si se dereglase. :oops: A doua zi in poligon, batea arma ora 16, cca 30 cm fata de centru, de aia sareau frunzele dintre cracii porcului. Si am gasit si capacele unde le lasasem.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ratari monumentale

Mesajde gherghisan pe 21 Ian 2009, 14:20

Am si eu una la activ dragi prieteni.
primesc telefonul mult asteptat de la un prieten care imi confirma ca are autorizatie la mistret si tre sa il rezolvam.
Zis si facut....o luam pe la 5 dimineata la drum ajungem la paznicul de vanatoare care ne astepta cu termosul de cafea calda...iesim in teren si dai alergatura. Am vazut o zi intreaga doar urme...ramatura...dar porcii nicaieri. Pe la 16:30 ajungem la marginea unei zone necultivate cu iarba inalta pana la brau. Cand ne pregateam sa intram in parcela cu pricina se aude un cocos de fazan. Paznicul si amicul baga pe teava un cartus de fazan si pe cealalta unul pt mistret. Eu cu semi prefer sa raman cu breneke. inaintam noi in parcela cu pricina si sare un cocos rapus imediat de paznic. Peste nici 10 m si amicul meu impusca un cocos. Incepusem deja sa ma gandesc, ca poate ar trebui sa schimb si eu cartusul de pe teava cu unul de 4. Fiind totusi in dubii parca pt a spori sansele unui dezastru zboara de la picioarele mele un cocos...dupa care ma uit lung. Paznicul...nici una nici doua ... ma intreaba"dupa cat am bubuit noi aicea crezi tu oare ca ar mai fi vre-un porc pe aici?...baga si tu ceva marunt!". ne oprim cu totii in loc...trag inchizatorul armei....sare cartusul de pe teava...bag mana sub vesta sa iau din cartusiera cartusul de 4 cand din fata mea o zbunghesc intr-o goana nebuna 6 mistreti din care 2 la peste 100 de kg. Fireste ca am ramas pt o secunda blocat...apoi am incercat sa iau un cartus din magazie, l-am bagat pe teava si pana sa trag...deja porcii nu mai erau in raza mea vizuala...vazand doar cum se misca iarba in fata mea la peste 50 m.
In urmatoarea jumatate de ora am pomenit toate injuraturile inventate de om de la maiumuta pana in prezent!!!
A doua zi pe la ora 10 dimineata amicu a doborat o piesa f frumoasa....iar eu m-am ales cu un gust amar si o amintire care acumi imi pare a fi haioasa....
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: Ratari monumentale

Mesajde Alin3006 pe 21 Ian 2009, 18:52

Vanatoare la goana la Ghinda pe fond. Vecini de stand, in dreapta, Val insotit de un prieten nevanator. Ocupam locurile in stand pentru prima goana. Incepe bataia si in maxim un minut se ridica din zapada in fata mea ditamai namiloiul de porc "mare cat un matiz " - ca sa parafrazez pe cineva. Statea culcat, cuminte, la nici 30 m de standul meu. Eu cu lisa, pe teava de jos ( cea cu choke-ul larg ) breneke, pe cea de sus alica de 4 mm in ideea unei vulpi. Ochesc cu grija si trag." Matizul" sare cat colo si ia demaraj, trecand in iures printre mine si Val. Val asteapta sa intre in zona safe - dincolo de linia vanatorilor - si abia mai are timp sa arunce un foc. Necastigator de asemenea. La el...explicabil. Luat pe nepregatite ( vanatoarea incepuse de 1 minut ), pozitia proasta, mistretul in iures maxim. Dar eu ??? :oops: :oops: :oops: Era ca la sedinta foto, pe blat, la 30 m. Si nu l-am nimerit!!! Am simtit ca mor de rusine!! O ratare cu adevarat monumentala. De atunci n-am mai iesit cu lisa la goana de porc... De parca ea saraca ar fi fost de vina! :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ratari monumentale

Mesajde 223/12 pe 21 Ian 2009, 20:37

:lol: :lol: :lol:
Asa va vreau, dragilor: marturisiti, marturisiti, marturisiti!
:roll: :lol: :oops:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Ratari monumentale

Mesajde Moose_Master pe 22 Ian 2009, 07:47

Super povestile. As putea sta ore intregi sa citesc si tot nu m-as satura.
Eu insa ma abtin de la a-mi etala capodoperele la capitolul ratari pentru ca as deveni ciuca batailor.
Oricum, ce puteti retine este ca : nu aveti voi piese impuscate cate rateuri am eu.
Daca ar exista catedra unde sa se predea arta rateurilor pe fondurile de vanatoare as fi numit pe loc profesor universitar. As putea tine dizertatii zile intregi fara sa ma repet despre ce SA NU FACI la vanatoare.
Important este insa ca intotdeauna ma intorc acasa murdar ca un porc si deci am prestanta de vanator in fata familiei.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Ratari monumentale

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 08:10

De una am mai povestit. Al doilea foc pe care l-am tras dupa muflon. M-a pus jos, cioata era la fix cat sa asez arma, am asezat-o pe haina, pozitia era asa de buna ca crucea s-a asezat practic singura in blatul berbecului. Am avut timp sa respir, sa ma foiesc sa intepenesc, sa "vad" cum cade si nimic. A plecat ca mig-ul. 150 metri sa fi fost.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ratari monumentale

Mesajde 223/12 pe 22 Ian 2009, 09:26

Moose_Master scrie:Daca ar exista catedra unde sa se predea arta rateurilor pe fondurile de vanatoare as fi numit pe loc profesor universitar. As putea tine dizertatii zile intregi fara sa ma repet despre ce SA NU FACI la vanatoare


:lol: :lol: :lol:
Se zice ca, in China antica, un domn si-a fixat inca din frageda tinerete un obiectiv cat se poate de precis si urmarit cu acribie: sa vaneze un inorog. L-a cautat prin smarcuri, prin insule, prin paduri seculare, prin munti, prin pesteri, prin oazele desertului... l-a cautat zeci de ani in sir ...l-a cautat mult, desi, de la o varsta, puterile isi luasera obiceiul de a-i scadea de la an la an, chiar de la zi la zi, si nicio expeditie nu mai putea fi la fel de lunga si solicitanta precum precedenta...
Cand a simtit ca nu-l mai ajuta puterile sa caute pe altundeva decat in jurul casei inorogul visat, domnul nostru a admis, in sfarsit, ca se impune luarea unei hotarari radicale...
Si a luat-o: a infiintzat, chiar acasa la el, o Academie in care - pana a inchis ochii - a predat, cu acribie si maaaare pasiune, cursul univesitar "Cum vanam inorogul?" :lol: :lol: :lol:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Ratari monumentale

Mesajde Boshiman pe 22 Ian 2009, 09:53

Sunt superbe 'pataniile'. Mi-au facut ziua frumoasa. Eu nu am inca ce sa postez la acest subiect. Sa nu credeti ca sunt un vanator al naibii de bun :lol: , numai ca acum astept eliberarea autorizatie de prima arma. Dupa aia sunt sigur ca o sa am si eu cu ce ma 'mandri'. :lol: :lol:
Boshiman
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 19 Noi 2008, 11:27
Locaţie: Arad

Re: Ratari monumentale

Mesajde VANATORU77 pe 22 Ian 2009, 12:09

Dimineatza...zi de vanatoare. M-am trezit cam tarziu,un coleg ma ashtepta in fatza casei. In graba mare ma echipez si plec. In drum spre locul de intalnire, constat ca nu mi-am luat centura :( . Bag mana in buzunar la vesta si dau de un cartush, i-l pipai cu degetu, constat ca este un breneke, in gandul meu :ajunge asta. Ne avand curaj sa spun ca nu am luat centura, caci in secunda doi eram victima mishtourilor colegilor. Ajungem la locul faptei ne instalam , incepe goana. Dupa apr. 5 min. , latra cainii puternic, dupa alte cateva min. , focuri , ca in poligon , imediat dupa, aud in statzie zic-and : au luat-o catre "trecatoarea de la oala"...m-au luat transpiratziile fratzilor cu toate ca era destul de frig. Eu eram acolo :shock: . Asha a si fost la mine au ieshit, o hatza de vreo 17 bucati "mistrete" , nu la mai mult de 30 m. , ma proptesc in pushca si trag la a-l treilea din shir, ......dupa foc , constat faptul ca le-am dat mai mare viteza de cat aveau,....si dushi au fost :( . Acum colegii au inceput sa gandeasca : de regula la un foc tras , inseamna ca a ramas in foc sau a fost prea departe, acu la mine nu mi se potrivea nici una dintre variante, cu toate ca am incalzit statzia spunand varianta a -2-a :mrgreen:. :lol: :lol: :lol: Si nu e tot , aceeashi zi eu ne avand cartushe intru in goana , binentzeles fara sa spun ca nu am cartushe, stricam frumusetze de minciuna :) . Intru in goana , latra cainii, constat faptul ca mistretzii s-au intors pe goana si vin spre mine.....ce a urmat si concluzia va las pe voi so tragetzi , ca eu, nu mai pot sa scap de golul din stomac retraind fazele astea. :(
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Ratari monumentale

Mesajde Sly_Fox pe 25 Ian 2009, 11:01

Sezonul acesta am avut doua ratari care m-au lasat masca.
Una acum vreo luna si jumatate, cand eram cu paznicul de vanatoare, care avea de impuscat o caprioara la selectie.
Am reusit sa ma apropii de caprioara pana la vreo 20 de metri, nu ma simtit din cauza vantului si a stufului care era destul de inalt. Am ochit indelung, fiind sigur ca o sa nimeresc, insa dupa ce am dat focul caprioara a ramas nedumerita si a luat-o la fuga. Nedumerit si chiaun am ramas si eu , nu am fost in stare nici focul al doilea sa il mai dau.
Cum se poate ca la 20 de metri sa nu nimeresti cu un brennecke o caprioara? Se poate, va spun eu.
A doua ratare memorabila pe acest sezon am avut-o ieri la vanatoarea de iepuri. Tot benoclandu-ma dupa iepuri vad pe cumatra la vreo 10 metri in fata mea, iesise din stuf si se uita la mine incremenita. Am dus rapid arma la umar , am tintit am tras si.................nimic. Dupa bubuitura, cumatra care statu-se neclintita, a zbughit-o de parca era alergata de 100 de caini. Cum este posibil sa impusti la 50 de metri iepuri in plina viteza si sa ratezi o vulpe care statea nemiscata la 10 metri in fata ta? Spuneti voi, ca eu nu mai sant apt de asa ceva. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ratari monumentale

Mesajde 223/12 pe 25 Ian 2009, 12:34

Sly_Fox scrie:Cum este posibil sa impusti la 50 de metri iepuri in plina viteza si sa ratezi o vulpe care statea nemiscata la 10 metri in fata ta? Spuneti voi, ca eu nu mai sant apt de asa ceva. :D


:lol: :lol: :lol:
Se impune o verificare a armei cu acelasi tip de cartuse (daca mai ai). Incearca sa tragi la tzinta de aproximativ aceleasi dimensiuni la aceleasi distante. Sper sa n-ai surprize neplacute :roll:
Daca nu au fost in neregula nici pusca nici munitia ...ramane factorul uman :roll: :roll: :roll:
E posibil sa nu fi ochit bine, nici la capra nici la vulpe (ni se intimpla tuturor macar de cateva ori in viata). Referitor mai ales la a doua ratare: la 10 m, "snopul" de alice nu e snop, cred ca e mai degraba proiectil unic (mai ales daca tragi cu bura-pahar). Uneori e mai usor sa lovesti iepurele in fuga la 30-50 si chiar peste, decat knd sta popandau la cativa pasi. Chiar daca tragi prost, ai sanse sa dai lovituri de maestru "din intamplare", dar, repet, asta numai la distante mai mari.
Legat de asta, mi-a ramas in minte o intamplare din copilarie ...parca v-am mai povestit despre un batran braconier, cu care (mai) vanam, si care era atat de avid de "carnita", ca ma punea sa trag in orice si oricum ...de ajunsesem artist in a ma preface ca ratez. Batranu' asta, knd nu avea de unde imprumuta pusca sau nu gasea vanator cu care sa mearga sa puste iepurele gasit anterior, de el, "pe strat", recurgea la ...topor. Adica se apropia cat putea de mult de vanat si arunca pur si simplu cu toporul, precum cu un tomahawk. In afara vanatului ranit pe care l-a (mai) prins astfel, o singura data "a vanat" cu toporul iepure sanatos-tun (ne-ranit, ne-bolnav). S-a intamplat cam asa: a vazut urecheatul de la distanta marcica, in lucerna necosita, si s-a tarat incet si cu rabdare pana in apropierea lui, la vreo 7-8 metri. Knd a prins un moment in care iepurele era cu spatele la el si mesteca din falcutze, s-a ridicat incet in picioare si zbarrrrrrrrrrr! cu toporul. Nu a aruncat pe directia lui, ci lateral, la 2-3 m de iepure. Insa iepure l-a auzit fosnind sau a auzit toporul prin aer si a zbughit-o exact in directia in zbura si toporu'. S-au intalnit pe traiectorie si, chiar daca n-a fost lovit mortal, ci mai mult invalmasit si derutat, iepurele a fost prins; moshu' s-a aruncat cu toata forta peste el si l-a asasinat deindata (era priceput al dreaq in chestii de-astea)...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Ratari monumentale

Mesajde Sly_Fox pe 25 Ian 2009, 16:00

Mos Tomahawk
:D :D :lol: :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ratari monumentale

Mesajde bogdanm pe 25 Ian 2009, 16:34

Noi ratam, altii iau 2 dintr-o lovitura... Oare cat s-or fi antrenat inainte, si cat este noroc?




Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Ratari monumentale

Mesajde timexim pe 25 Ian 2009, 16:44

Eu am avut ratari monumentale dar nu asa de hilare. in schimb va povestesc una de-a unui prieten: e voie?

Autorizatie la tap. Ma suna, - Hai cu mine ! - Normal ca vin. El, incepator, proprietar proaspat de carabina Winchester "unterhebel" cu luneta cu prindere laterala. Mergem la pas, cu puscoacele in spate, povestind incet si tinindu-i ultimul instructaj.Cand imi ridic capul, vad la vreo 150-170m o caprioara, pascand. Zic, - O vezi? ; - Nu ; - Langa tufa aia de spini, intre cires si claia de fan, o vezi? - (dupa 2 minute) Nu ; - Bine,zic du-te pe cararea asta in dreapta pana la marginea padurii, vii prin padure pe curba de nivel, cobori in drept cu stejarul cel fulgerat pe groapa la vale si foarte atent, te uiti in jur ca o sa iesi deasupra ei. Undeva pe aproape trebuie sa fie si tapul. Sa nu cumva sa te puna dracu' sa dai la capra,ca eu te fac cu mana mea, bine? Numa' la tap si numa' daca are trofeu fain ! Bine? Eu astept in ciresul asta, daca cumva vin mai la vale.... ; - Bine. (si pleaca)
M-am urcat in cires si am asteptat. Soarele mai avea inca o linie pe cer, dupa coama dealului din spate. Vad si tapul pe langa capra, o curta. Ea, nimic. Amicul meu tot nimic ! Ce s-o fi intamplat?-ma gandesc... Oare nu vede tapul? Ar trebui ! Dupa o vreme , alergatul se opreste, si tapul dispare :(
Dupa alte cca 20 min aud o bubuitura ... :D -L-a luat zic eu bucuros...si-l sun (pe atunci au aparut telefoanele mobile NMT ). ; - Ce-ai facut? L-ai luat? Are trofeu frumos ,asa-i? ; :?: - Ba , nu stiu ce trofeu avea, dar avea niste buci.... Ca i-am dat din spate... si s-a dus!
Total bulversat, :?: plec spre locul cu pricina, sa reconstitui "actul".
- De unde ai tras? ; - De aici.... si el era acolo! ( vreo 30m.) ; Cum si la distanta asta , prin luneta il ratezi? Da sa vad! Fratilor, cand ma uit prin luneta, el , probabil de emotii , nu isi luase jos ochelarii de protectie din polipropilena semitransparenta , si a tras asa, prin "ceata" ,de aia ia vazut numai bucile si nu si trofeul !!!
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Următorul

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

cron
Publicitate