Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Oct 2019, 23:27

vanatoare

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

vanatoare

Mesajde vanatoru009 pe 13 Iun 2009, 20:14

buna,as vrea sa va intreb daca stie cineva sami raspunda,sant vanator de 15 ani,si as vrea o perioada sa nu mai vanez,dar sa raman vanator,am auzit de o lege de putin iesita prin care poti sa ramai vanator fara sa platesti cotizatia si fara sa vanezi,iar cand vrei poti relua fara probleme,daca a auzit cineva va rog sa ma anuntati unde pot sa gasesc legea
vanatoru009

Re: vanatoare

Mesajde Ghinda pe 14 Iun 2009, 08:51

Nu exista. Dar sunt asociatii unde poti fii memebru cu cotizatie ZERO! Si iti pastrezi si arma si dreptul de vanator!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde ventura pe 14 Iun 2009, 09:49

Da-mi si mie un exeplu de asociatie cu cotizatie 0.
Am un prieten care vrea asta...
Merci.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
ventura
Veteran

Locaţie: Focsani

Mesajde saru pe 14 Iun 2009, 12:39

Din cate cunosc , cei care au cele trei documente (permis de vanatoare, carnet de membru vanator, permis de port arma) pot renunta la dreputul de a vana si respectiv la carnetul de membru vanator fara a pierde statul de vanator si respectiv dreptul de a detine o arma deoarece, dreptul de vanator este dobandit in urma unui examen si nici o lege nu-ti poate anula acest drept (bine asta daca nu braconezi sau faci uz de arma nejustificat). In concluzie daca ai un singur carnet dute si intereseazate la serviciul arme cum faci sa-l schimbi si poti sa-ti pastrezi statutul de vanator si arma pana te hotarasti iar sa vanezi. Bafta
saru

Mesajde Ghinda pe 15 Iun 2009, 07:17

Conform legii ca sa ai dreptul de a detine arma de vanatoare, trebuie sa fii vanator si membru intr-o asociatie legal constituita.
Exemplu nu pot da, nu sunt mandatat in acest sens.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Mesajde avpsmuflonul pe 17 Iun 2009, 20:10

daca stie cineva o taxa mai mica de 100 lei pe an sa zica repede!daca nu ,puteti apela la serviciile noastre.cine nu vrea sa vaneze un an se poate transfera la noi si plateste 100 lei.multumim!!!
avpsmuflonul

Mesajde Ghinda pe 18 Iun 2009, 07:39

Eu stiu. Am mai spus ZERO! Dar nu sunt mandatat. Sfatul meu, uitati de muflon!
Ghinda
Veteran

Mesajde VANATORU77 pe 19 Iun 2009, 19:03

:lol: :lol: Bravo Ghinda ,l-ai injectat pe muflon ,dar daca tot ai facut-o zii acum unde e aia cu ZERO lei?
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
VANATORU77
Veteran

Locaţie: Gradinari C-S

Mesajde Ghinda pe 20 Iun 2009, 14:27

Nu am injectat pe nimeini, mi-am exprimat o parere. Mai mult sau mai putin avizata. Cel care are de gand sa o spuna o va spune.
Ghinda
Veteran

Mesajde Moose_Master pe 20 Iun 2009, 15:58

Ce tara frate! Incredibil!
In primul rand ca nu un examen de doi mardei ma face vanator. In al doilea rand ca vanatoarea este un drept cu care m-am nascut si nici nu ma poate imputernicii nimeni cu acest "drept" si nici nu mi-l poate lua nimeni NICIODATA.
Deci, am obtinut odata atestatul de vanator si apoi pentru ca nu mai vanez mi se ia acest drept.... De neexplicat aceasta logica neaos romaneasca. As vrea sa vorbesc fata in fata cu un reprezentant al legii care sa fie capabil sa-mi explice acest lucru. Si daca ar avea loc, discutia s-ar termina in mod invariabil: "nu eu am facut legea, crede-ma, nici mie nu-mi place, dar asta este".
Ce nerusinare extrema. Sa caute saracul om o asociatie care sa il lase sa nu plateasca dar sa ramana totusi vanator. Dar poate ca omul respectiv trece printr-o situatie extrema. Poate ca viata lui il pune la grele incercari si pentru o perioada omul nu mai are timp si nici chef de vanatoare. De ce trebuie sa i se FURE dreptul si statutul de vanator pe care le-a obtinut legal?
Ce mizerabili frate. Asa sila mi-e de tara mea cand aud de-astea.
Moose_Master
Veteran

Mesajde vinatorul iscusit pe 20 Iun 2009, 17:12

VANATORU77 scrie::lol: :lol: Bravo Ghinda ,l-ai injectat pe muflon ,dar daca tot ai facut-o zii acum unde e aia cu ZERO lei?

la Bucuresti,AVPS "VANATORUL ISCUSIT",o altfel de conceptie a statutului de membru(asociat) vanator.
vinatorul iscusit
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde VANATORU77 pe 20 Iun 2009, 17:34

vinatorul iscusit scrie:
VANATORU77 scrie::lol: :lol: Bravo Ghinda ,l-ai injectat pe muflon ,dar daca tot ai facut-o zii acum unde e aia cu ZERO lei?

la Bucuresti,AVPS "VANATORUL ISCUSIT",o altfel de conceptie a statutului de membru(asociat) vanator.

Asa nenicule asa ,sa stie lumea unde e ZERO lei si unde e 100 DE LEI, mi se pare corect, acuma omu sa aleaga unde vrea sa se duca. Oare pe care o alege? :mrgreen: :twisted:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
VANATORU77
Veteran

Locaţie: Gradinari C-S

Mesajde vinatorul iscusit pe 20 Iun 2009, 18:33

atunci cand primesti aproape nimic este corect sa nu platesti nimic;se schimba lucrurile cand participi la "colective" sau "individual" platesti in limita bunului simt organizarea ,vanatul,nu in ideea de a face profit! prin definitie AVPS este o societate non profit scopul ei este altul,dar noi, in RO, am tolerat si alte practici in cadrul AVPS si AJVPS din tara.
'
vinatorul iscusit
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde Ghinda pe 21 Iun 2009, 10:13

Ati capatat raspunsul! Si or sa mai apara!
Ghinda
Veteran

Înapoi la Arhiva forumului