Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 01:59

REINCARCARE CARTUSE GLONT

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde Abur79 pe 01 Oct 2009, 13:20

Stiti pe careva care reincarca cartuse cu glont?......
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde cybelle pe 01 Oct 2009, 17:47

in romania??? :mrgreen:
e gluma? :roll:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde Abur79 pe 01 Oct 2009, 18:40

da ce draq!!@!???? ca doar nu se reincarca naveta Discovery.....e simplu numai ca eu nu am sculele de cantarire a pulberii si sertizare la gatul glontului. meseriasii in america nici nu se gandesc sa traga cu cartuse facute de-a gata.....ASA CA STITI PE CINEVA SAU NU?
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde anton_comi2000 pe 01 Oct 2009, 20:54

N u te supara ca asa este pe acest forum nu poti sa scrii un articol sau sa postezi ceva ca imediat se gaseste careva care te supune unui foc incrucisat plus mistocareala de rigoare ca doar sintem romani .
daca vrei am gasit ceva care cred ca te intereseaza sapoti sa le incarci si singur: cintar pt masurat cantitatea de pulbere-28,99£
-pt scoaterea capsei in functie de calibru de la 35 la 108£
presa pt sertizare de la 81 -102-147-200£
sau tot kit-ul profesional la preturi cam mari si pt englezi -395£ -365£-359£ si manualul de reincarcare editia a48-a cu toate detaliile
sursa de informare-www.sportsmanguncentre.com
daca pot sa te ajut cu ceva trimite un mesaj privat si mai discutam pe aceasta tema si ca sa nu uit pt elemente de munitie inca un site-www.henrykrank.com
Sper ca te am ajutat cu ceva
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde DORU-VS pe 01 Oct 2009, 21:09

Nu cred ca se merita.La ce varietate de munitie este pe piata.... .
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde radubichis pe 01 Oct 2009, 22:51

Abur79 scrie:Stiti pe careva care reincarca cartuse cu glont?......

Legal nu este voie da ......................
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde radubichis pe 01 Oct 2009, 22:53

cybelle scrie:in romania??? :mrgreen:
e gluma? :roll:

respect

Se mai fac si glume :mrgreen:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde violiv pe 01 Oct 2009, 22:56

@anton_comi2000
Nu este mistocareala deloc....este urecheala de-a dreptul. Faptul ca nu cunosti legea nu te scuteste de efectele ei. Iar legea nostra, cea a armelor, este foarte ambigua in privinta incarcarii "domestice" - aceasta operatiune este permisa doar armurierilor si doar pentru cartuse pentru lise. Asadar, reincarea "pe genunchi", atat de populara pe alte meleaguri, la noi este ilegala. Si chiar daca legea armelor nu prevede expres o sanctiune pentru asta, cauta legea materialelor pirotehnice si o sa vezi ca este pasibila de ani multi la racoare detinerea fara aprobare de materiale explozive - capsele si pulberea sunt astfel de materiale dupa aceasta lege asadar n-ai voie sa le detii "varsate" iar fara ele poti sa incarci doar cartuse de joaca pentru copilasi (tub + proiectil) :mrgreen:

abur79 - cu aceasta ocazie ti-am raspuns si tie.....la a doua intrebare
si nu chiar toti trag cu munitie reincarcata domestic - colegul nostru dtdpu, care are aceasta posibilitate, trage cu munitie comerciala - pentru ca la ei e ieftina si pentru ca a gasit una de supercalitate calitate.

Pentru prima intrebare raspunsul este DA! Stim pe cineva care incarca, acest cineva trieste intr-o tara ceva mai avansata, este armurier, are autorizatie sa si comercializeze aceasta munitie si incarca mai orice calibru de pe lumea asta. Undeva cu muuuulte topicuri in urma la "vanzari" exista si posibilitatea de contact.....sau il intrebi pe Alin 3006 :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde cybelle pe 01 Oct 2009, 23:04

2 abur79
nu se incarca discovery. doar asa este legea.
si daca unii mai incarcam alice pe ici pe colo, glontul este chiar problematic. :wink:
2 anton comi2000
ce foc incrucisat ce mistocareala domne ai sesizat in intrebarea mea: e gluma? :wink:
cantar gasesti la farmacie [asta daca esti amabil]
decapsatorul il faci manual .....
daca vrei sa faci cartuse cu glont musai, le faci si basta.
asta nu inseamna ca tre sa ne certam pe tema asta.
NU ESTE LEGAL SI GATA.[acu fara glume]

respect
ps: stiti pe cineva care pune latzuri?? :mrgreen: [ce draq domne, am pretentii...]
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde radubichis pe 01 Oct 2009, 23:16

DORU-VS scrie:Nu cred ca se merita.La ce varietate de munitie este pe piata.... .

Se merita daca ai componente,pasiune si in afara de vanatoare ai si un pic de poligon unde poti testa cartusele facute de tine cu componente de fabrica ,vorbesc de pulbere ,capse si varfuri (gloante)
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde Abur79 pe 02 Oct 2009, 09:29

Nu am stiut ca nu e legal. Oricum nu ma gandeam sa le reincarc eu ca nu sunt kamikadze.....La varietatea de munitie la care ma refeream eu 7mm rem ultra mag, disponibila la noi pe piata e = 0. Intrebam de armurieri ceva specializati, uzina Cugir etc. Dar vad ca desii sunt multi pasionati de arme si munitii nu numai de vanatoare pe nimeni nu intereseaza chestia asta. Ma rog sa inteleg ca e un segment de piata gol la noi. Nu o sa maitreaca mult timp si probabil o sa se gaseasca unul mai destept sa scoata bani si din asta.
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde vsnhunt pe 02 Oct 2009, 09:35

Se poate si chiar e simplu.
Trebuie sa ai toate materialele de incarcare si ustensilele.Apoi e floare la ureche.
Daca e sa ne luam dupa lege........doar sa nu te lauzi prea mult ca se gaseste vreun fraier sa faca vreo reclamatie ceva.
Dupa parerea mea cel putin la cartusele de cal 12,16,20 se merita sa le faci....chiar daca la pret uneori te ajunge la fel decat cartusele de magazin.problema cu cele de fabrica este ca acum gasesti un lot bun si maine un lot mai prost.
daca le faci tu stii ca le faci la fel pe toate si poti sa le testezi si sa schimbi gramajele, si daca alegi si bura de pasla atunci ai nimerit combinatia perfecta.
Deci Spor!
vsnhunt
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 20 Sep 2009, 00:09

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde Abur79 pe 02 Oct 2009, 10:21

subiectul este despre glont. inca astept sa aflu daca e vreun ,,reincarcator'' autorizat prin romanica...
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: REINCARCARE CARTUSE GLONT

Mesajde anton_comi2000 pe 02 Oct 2009, 18:37

Cu timpul care trece am impresia (care cu timpul cred ca o sa devina certitudine) ca ROMANIA nu face parte din spatiul european pt ca la noi nu ai voie la ceia ce este permis in UE (reincarcare cartuse cu glont,amortizor de zgomot,rase de caini care sint de vinatoare dar nu au voie sa vineze in RAMONIA pt ca nu vrea un dobitoc care sa trezit peste noapte mare pe la senat si pus sa faca o lege pt ca astfel nu mai primeste ciolanul) dar in loc sa ne certam intre noi cred ca ar trebui sa facem ceva sa ne aliniem si noi odata la legislatia eupeana privind vinatoarea
Cu deosebita stima si consideratie pt toti utilizatorii si moderatorii acestui site
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate