Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:16

Combatere la daunatori!?

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Combatere la daunatori!?

Mesajde Eugen pe 23 Mai 2007, 10:56

Va salut pe toti!

M-am uitat pe forum in fuga si nu am vazut vreun subiect de genul asta asa ca sper ca nu am facut vreun duplicat!
Ma numesc Eugen Netoiu, activez pe forumul ClubAirguns.ro si vreau sa va intreb despre daunatorii de la noi din tara.
Fac naveta zilnic (cu trenul) la Bucuresti (unde lucrez) de la Ploiesti (unde locuiesc) si ma tot uit ce peisaje frumoase si la fauna care mie dat sa o vad.
Am vazut detoate pana acum (in general pasari de toate neamurile) dar ce este predominant si nu lipseste zi de zi din peisaj sunt daunatorii!!! Daca te uiti pe Animal Planet la documentarele de prin Africa poti observa ca sunt cert mult mai putini carnivori decat ierbivori. Daca te uiti la noi (cel putin prin zona pe unde merge eu) situatia e invers. Cotofenele domina zonele, banuiesc ca nu scapa nici un cuib de pasare ne "verificat", cainii hoinari cotrobaie peste tot, ciorile (toate natiile) la fel! In gara din Ploiesti mereu vad ciori (stancutze si semanatoare) care nu mai pribidesc cu cautatul cuiburilor de gugustiuci si de vrabiute iar cand le gasesc nu se lasa izgonite nici in ruptul capului de proprietari.
Cainii hoinari sunt peste tot si sincer ma mira cum reusesc sa mai scape pasari care isi fac cuibul la nivelul solului (fazanul, potarnichea, etc.) precum si iepurii. Chiar daca pe iepurii adulti nu reusesc sa-i prinda, puii nu cred ca au prea multe sanse! Prin zonele comunale se inmultesc graurii exponential!
Anul trecut deja mi sau parut prea multi! Anul acesta chiar sunt foarte multi! Nu le face nimeni nimic!
Vroiam sa va intreb daca se mai ocupa cineva de starpirea daunatorilor din tara asta!? In asociatiile pe unde sunteti inscrisi se mai practica asa ceva?
Nu de alta dar din calcule simple ma gandesc ca in vreo 10 ani fauna tarii or sa fie predominant daunatori (ciori, cotofene, caini vagabonzi, grauri, etc.) cu o mica minoritate ocrotita de lege din cauza pericolului de disparitie!
In ritmul asta cred ca o sa va reprofilati pe ... talere, mistret alergator la 35m, skeet, va astept sa tragem la cutii de bere si bidoane de plastic!
Eugen
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Ian 2006, 23:12
Locaţie: Ploiesti

Mesajde puscasumarin pe 23 Mai 2007, 11:05

http://vinatorul.ro/forum/viewtopic.php?t=1593&start=0

Se poate folosi si functia "Cautare" inainte de a deschide noi discutii :wink:
Dar nu cred ca se supara cineva ca ai inceput una noua.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Combatere la daunatori!?

Mesajde Marius pe 23 Mai 2007, 11:09

Eugen scrie:Nu de alta dar din calcule simple ma gandesc ca in vreo 10 ani fauna tarii or sa fie predominant daunatori


Salut Eugen,

Natura se autoregleaza perfect. Dupa ce papa tot, vor disparea si daunatorii. :cry:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Combatere la daunatori!?

Mesajde Eugen pe 23 Mai 2007, 12:04

puscasumarin scrie:http://vinatorul.ro/forum/viewtopic.php?t=1593&start=0

Se poate folosi si functia "Cautare" inainte de a deschide noi discutii :wink:
Dar nu cred ca se supara cineva ca ai inceput una noua.

Pai acolo e vorba de Pest control cu arme cu are comprimat. Eu ma refer la daunatori in general si nu la metoda de starpire.

Marius scrie:
Eugen scrie:Nu de alta dar din calcule simple ma gandesc ca in vreo 10 ani fauna tarii or sa fie predominant daunatori


Salut Eugen,

Natura se autoregleaza perfect. Dupa ce papa tot, vor disparea si daunatorii. :cry:


Salut Marius!
Cam sumbra perspectiva! :(

Cred ca dupa ce ma eliberez financiar ma fac si eu vanator! O sa-mi iau o juxtapusa si un .223. Nu stiu cum e cu legea vanatorii dar speranta mea e ca sa pot legal sa dau iama in daunatori prin tot judetul.
Eugen
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Ian 2006, 23:12
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Eugen pe 23 Mai 2007, 12:18

dan_22 scrie:sti ce vrei tu? un fel de Eden.... e putin mai greu sau poate chiar imposibil,
fiecare daunator are rolul lui in stabilitatea ecosistemului

Nu vreau Eden! Sunt de acord cu rolul daunatorilor in stabilitatea ecosistemului, insa ce mi se pare mie e ca sunt prea multi! Cel putin cainii hoinari nu cred ca exista pe fondurile de vanatoare decat in Romania si probabil cainii Dingo prin Australia! Cainii hoinari ar trebui eradicati total dupa parerea mea! Cotofenele si ciorile rarite un pic ... mai mult asa :D
Cat despre grauri aici treaba e serioasa! Cel putin prin satele din zona alor mei e jale!
Eugen
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Ian 2006, 23:12
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Eugen pe 23 Mai 2007, 13:03

dan_22 scrie:petrica ai perfecta dreptate,dar de autorizatile alea pt pradatori se folosesc in cel putin 80% din cazuri pt alt vanat(braconaj).poate din acesta cauza administratorii nu prea sant incantati de aut la daunatori

Daca procentul de 80% e aproape de adevar atunci e trist rau!!! Chiar asa??
Eugen
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Ian 2006, 23:12
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Eugen pe 23 Mai 2007, 13:09

petrica scrie:Ai sa vezi si tu Eugene ,cati sunt vanatori de carne,cati de placere,sau cati ..ca e la moda.Putini sunt cei pasionati de la a la z,cu tot tacamul cinegetic.

Pai restul de ce sau facut vanatori daca nu le place?? Sa fiu sincer am mai auzit si eu una alta ... pacat! Se zice ca padure fara uscaturi nu exista, dar nu vad de ce la noi, in multe domenii, padurea e mai mult uscata si are putina verdeatza!
Eugen
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Ian 2006, 23:12
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Ghinda pe 23 Mai 2007, 15:11

Autoreglarea este una din functiile de baza ale ecosistemelor si unde, de regula, nu isi baga omul nasul, va functiona. Vanatoarea este ceva cu mult mai complex. Dar mult spor iti doresc!
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Lau. pe 23 Mai 2007, 15:24

Conducerea filialei, sau a grupei, daca vrea sa faca treaba buna fara suspiciuni ar trebui sa organizeze mai des vanatoare de combatere in care sa participe mai multi vanatori si sa participe si membri din conducere.
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde violiv pe 23 Mai 2007, 15:44

De ce e graurul pe lista ta?
Eu stiam ca e o specie care se vaneaza (ba chiar e o vanatoare frumoasa) si e si foarte bun la gust.
Numa pt ca mananca strugurii satenilor e daunator? :lol: Daca asa e atunci sa stii ca nu sunt daunatori, ba chiar fac bine! Mult mai mult rau le face satenilor zeama din struguri :P
Cat despre restul, singurii cu adevarat 'daunatori', pentru ca au aparut oarecum articificial in ecosistem, exercita o presiune foarte mare asupra speciilor salbatice si fac ravagii in camp sunt cainii hoinari, salbaticiti sau cu stapan salbatic.
In rest, ciori, gaite, etc. sunt acolo de cand le-a debarcat Noe de pe corabia lui si-or mai fi mult dupa noi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 23 Mai 2007, 17:24

Am vazut stoluri de sute de vrabii 'culegand' via! Si astea sunt daunatoare? Am prins in urma cu vreo 20 de ani sosirea turturelelor: stol de multe mii de pasari care au curs neintrerupt mai bine de doua ore si s-au napustit pe un lan de floarea-soarelui; au ajuns la rasarit si, pana dupa-amiaza, fiecare floare din lan era mancata jumate. Nu mai spun cum a fost la tras - numa la dubleu si picau si 2-3 dintr-un foc, efectiv erau disperate, nu se fereau de nimic! Si astea sunt daunatori?!
Asa cum a mai zis cineva - si mistretul e daunator!
Parca vorbeam de combatere in interes cinegetic nu agricol.

E drept ca prin unele parti se mananca si lacustele, poate om ajunge si noi sa vanam lacuste in lipsa de altceva, da' hai sa n-amestecam si agricultura aici!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde hunt pe 23 Mai 2007, 17:30

corect !! pentru interes cinegetic doar cainele ,cotofana si cioara griva ( am inteles ca cioara de semanatura nu ar dauna ginegeticii doar cea griva mai ataca cuiburile)
more shells...
Avatar utilizator
hunt
Veteran
 
Mesaje: 319
Membru din: 05 Feb 2006, 20:48
Locaţie: Ploiesti

Mesajde hunt pe 23 Mai 2007, 19:19

cu ea face combatere? ! nu e pericol de ricoseu? cu carabina pe teren drept?
more shells...
Avatar utilizator
hunt
Veteran
 
Mesaje: 319
Membru din: 05 Feb 2006, 20:48
Locaţie: Ploiesti

Mesajde hunt pe 23 Mai 2007, 21:45

aha ! inteleg ! oricum am auzit ca expansivele cu care se trage la daunatori daca ating pamantul nu mai prezinta asa mare pericol de ricoseu fiindca se deformeaza !
more shells...
Avatar utilizator
hunt
Veteran
 
Mesaje: 319
Membru din: 05 Feb 2006, 20:48
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Eugen pe 24 Mai 2007, 09:30

Nu stiu cum sunt graurii din locatia dumneavoastra dar pe unde umblu eu nu sunt "cuminti" deloc.
Graurii nu strica numai ciresele, visinile sau strugurii! Ei se dau cam la tot ce este fructa am vazut! Ce ma deranjat cel mai tare este ca distrug cuiburile ciocanitorilor si a altor pasari care obisnuiesc sa aleaga loc de cuib la fel ca graurii! Ciocanitoare dupa cate tin eu minte mai este si numita doctorul padurilor. Graurii isi fac cuib in scorburi de obicei ca si ciocanitorile dealtfel.
La tara la ai mei au fost 2 perechi de ciocanitori in curte! De acum 2 ani de cand sau inmultit (x 2 si anul trecut iar x 2) graurii au alungat ciocanitorile si sau instalat ei ... . Mai vine cate o ciocanitoare prin pomi dar mai rar, in schimb, peste tot auzi gruri. Desi anul trecut m-am cam uitat cu ochiul drept la ei, anul asta vad ca au revenit cu acelasi tupeu ca si anul trecut. La baza pomului unde au fost ciocanitorile si acum sunt graurii, am vazut cirese coapte! Pot spune ca am vazut pt prima data pe anul asta cirese coapte. Vad ca au invadat si orasele mai nou.
Unde sunt ciori am vazut ca singurele pasari care prospera sunt graurii.
Ca dauneaza agriculturi poate nu o fi treaba vanatorilor dar faptul ca prin cresterea numarului lor vor alunga si distruge cuiburile multor pasari (care au si ele un rol in ecosistem si care nu au nici o vina ca natura nu lea inzestrat cu tupeu jegos cum au graurii) care isi fac cuib in acelasi tip de loc (scorburi, streasine, etc.) e alarmant! Cred ca ciocanitorile sunt primele care vor putea fi vazute doar prin atlasuri zoologice de catre nepotii noshtrii.
Eugen
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Ian 2006, 23:12
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Eugen pe 24 Mai 2007, 09:53

Si mie mi se pare ca am exagerat si sper sa fie adevart 100%.
Hunt zicea ca nu a vazut stoluri de grauri ca la Constanta. O sa-l duc eu prin cateva locuri foarte aproape de Ploiesti sa-i arat.
Eugen
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Ian 2006, 23:12
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Marius pe 24 Mai 2007, 12:47

Eugen scrie: Desi anul trecut m-am cam uitat cu ochiul drept la ei,


8) 8)
Mi-a placut asta!! O s-o tin minte!! :lol: :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde masterhunter pe 24 Mai 2007, 21:08

Buna seara domnilor si ma bag si eu in discutia dumneavoastra aici pe server si vreau sa spun ca in anul acesta am avut o singura autorizatie la rapitoare pe langa Afumati pentru ca pur si simplu te mancau cainii pe camp nu am mai vazut asa ceva in viata mea, intr-o zi de vanatoare am impuscat 26 de caini si mai au scapat vreo 10-15 cotofene cred ca am impuscat peste 30 dar ce este dubios dupa ce am umblat o zi intreaga cu prietenul meu pe camp si am facut asta din placere sa ferim fondul de atatia caini dupa aproximativ 1 luna cand am vazut ca s-au imultit din nou cainii am cerut iarasi autorizatie si nu mai am primit nimic doar rugaminti de ale mele catre asociatie sa iesim mai multi odata sa facem o vanatoare la daunatoare din pacate nici acum nu am iesit .Pacat.
vreau sa subliniez aici ca este si vina idiotilor de hingheri care vin noaptea prin satele de langa Bucuresti si arunca cu masina caini pe camp.
Am o rugaminte incercati si voi sa faceti ceva ca in stilul asta o sa avem cat de curand autorizatie la selectie de MAIDANEZ.
VINATOAREA ESTE AERUL CARE IL RESPIR.
masterhunter
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Mai 2007, 13:20
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde hunt pe 24 Mai 2007, 21:38

e foarte GRAV ce se intampla acolo....am dat si eu peste asa ceva langa ploiesti si am impuscat vro 10 caini numai shi vro 15 cotofene dar acum e mai liniste acolo!!!!
more shells...
Avatar utilizator
hunt
Veteran
 
Mesaje: 319
Membru din: 05 Feb 2006, 20:48
Locaţie: Ploiesti

Mesajde masterhunter pe 24 Mai 2007, 22:09

Intr-o simpla zi am vazut in drumul spre sat cel putin 15 si este ceva ciudat ca dupa ce i-am impuscat pe aceia peste nopate nu stiu de unde era plin iarasi de caini este ceva fffff ciudat in iarna la fiecare iesire impuscam cate 2 sau 3 dar parca nu se terminau nu stiu de unde dracu apar asa am zis ca o sa iau vreo 10 15 kg de carnati ii injectez cu otrava si o sa ii pun pe camp pe undeva dar nu stiu cum sa fac ca daca nu am voie sa ies cu arma incerc alte metode vreau sa reduc foarte mult din haitele de maidanezi cel putin asa sper .
VINATOAREA ESTE AERUL CARE IL RESPIR.
masterhunter
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Mai 2007, 13:20
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde hunt pe 24 Mai 2007, 22:23

arata-le ce e acolo cumva ...cu poze nustiu cum nu se paote sa fie asa inconstienti......in locul lor as da autorizatie mai ales k vinatorii vor sa faca combatere...pe la noi se cam roaga de ei....
more shells...
Avatar utilizator
hunt
Veteran
 
Mesaje: 319
Membru din: 05 Feb 2006, 20:48
Locaţie: Ploiesti

Mesajde silver pe 24 Mai 2007, 23:43

masterhunter scrie:Intr-o simpla zi am vazut in drumul spre sat cel putin 15 si este ceva ciudat ca dupa ce i-am impuscat pe aceia peste nopate nu stiu de unde era plin iarasi de caini este ceva fffff ciudat in iarna la fiecare iesire impuscam cate 2 sau 3 dar parca nu se terminau nu stiu de unde dracu apar asa am zis ca o sa iau vreo 10 15 kg de carnati ii injectez cu otrava si o sa ii pun pe camp pe undeva dar nu stiu cum sa fac ca daca nu am voie sa ies cu arma incerc alte metode vreau sa reduc foarte mult din haitele de maidanezi cel putin asa sper .

cu otrava poti reduce nu numai cainii....dar daca sunt atat de multi pe cat spui cred ca merge o data
" Unde este vointa se gaseste si posibilitate ! "
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde Ghinda pe 25 Mai 2007, 07:20

Masterhunter are mare dreptate. Si in fondurile noastre vin si arunca. Anunta padurarii si ne stragem imediat(avantaj sistem comunicare in rnp, adevarul este ca avem si padurari seriosi pe raza fondurilor) si ne apucam de cicanit, alica si glontic. Nu cred ca in padure sa fi vazut caini de 3-4 ori, iar cei de pe camp, de regula umblam cu armele de serviciu, sunt cam capaciti, dar tot mai sunt. Cei care nu ii barbierim din prima se prind care este figura si nu mai stau pe margini, intra in fond si se cam semisalbaticesc. Mai cad cand facem goane, astfel cum vad om sau masina electric o iau din loc.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde paulvm pe 25 Mai 2007, 08:31

Si la noi sunt destul de multi caini.Ii mai capacim cand iesim in teren,fiindca pe toate autorizatiile ce se elibereaza sunt trecuti si cainii si pisicile hoinare.Problema in zona e ca sunt vreo doua adaposturi de caini "patronate" de doua mari iubitoare de patrupede trecute bine de prima tinerete,care in lipsa de p*** iubesc cainii asa de mult incat in jurul adaposturilor misuna cu zecile cainii,fiindca se mai termina si mancarea lor si mai scapa(culmea!) pe portile deschise sau prin "portile" facute in gard.........
S-a intamplat anul trecut,parca,la o vanatoare de fazani,ca s-au impuscat si vreo 3-4 caini din zona unui astfel de adapost.Vai ce scandal a iesit,presa,politie,pozari,dosare penale pentru distrugere,etc..Asa ca tot pliciul ar fi cel mai bun,dar sa nu te prinda si sa-ti munitia de afara:wink:
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde Ghinda pe 25 Mai 2007, 09:14

Poti sa scrii pe autorizatie, dar in baza legii se pot impusca fara. Atentie!
Fara autorizatie in teren iese paznicul, maistrul sau padurarul sau cine este abilitat din organizatie. Vanatorul iese doar cu autorizatie si este sanatos, doar in caz ca, sa se treaca potaile pe hartie. Daca te duci fara hartie sa faci combatere, incalci legea cu armele.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde paulvm pe 25 Mai 2007, 09:21

Personalul are ca sarcina de serviciu combaterea daunatorilor,ei teoretic n-au nevoie de autorizatie,dar trebuie sa aiba plan de patrulare,parca.Pe de alta parte,legea vanatorii specifica faptul ca orice iesire in teren se face pe baza unei autorizatii.Ca si vanator,o poti lua in brate f usor daca pusti ceva ce nu e pe hartie.Tot legea este cea care ne spune ce se poate vana in baza unei autorizatii."Fara restrictie" cred ca se refera ca si in cazul altor specii la inexistenta unei perioade de prohibitie.
Sanatos,asa cum se spunea este sa ai hartie intotdeauna.@Petrica:nu-mi amintesc de cand nu am mai vazut o hartie fara a avea pe ea trecuti "caini si pisici hoinare,ciori si cotofene"
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde masterhunter pe 25 Mai 2007, 10:08

Mai am o idee sa ies si sa ii capacesc cu pistolul meu personal oare cineva o sa ma acuze de ceva daca pe fondul de vanatoare ies cu pistolul si impusc cainii hoinari sau dau de dracu cu politia ca ce caut sa trag cu pistolul asa in caini?
VINATOAREA ESTE AERUL CARE IL RESPIR.
masterhunter
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Mai 2007, 13:20
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde the_mav pe 25 Mai 2007, 10:10

masterhunter scrie:Mai am o idee sa ies si sa ii capacesc cu pistolul meu personal oare cineva o sa ma acuze de ceva daca pe fondul de vanatoare ies cu pistolul si impusc cainii hoinari sau dau de dracu cu politia ca ce caut sa trag cu pistolul asa in caini?

tu ce zici? legea din ROMANIA ce spune?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde masterhunter pe 25 Mai 2007, 10:16

Glumeam si eu nu stiu ce o sa facem dar situatia este deja alarmanta poate prea alarmanta.
VINATOAREA ESTE AERUL CARE IL RESPIR.
masterhunter
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Mai 2007, 13:20
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde paulvm pe 25 Mai 2007, 11:51

Vezi ca pt faza cu pistolul a muscat-o un paznic de vanatoare-nu mai avea cartusele toate si a justificat ca le-a tras in caini bagabonti :wink: .
Rezultatul:amenda administrativa cu interventii si 500 ron 8)
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Următorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate