Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 24 Apr 2024, 02:13

BRACONIERII

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

BRACONIERII

Mesajde Tranan pe 08 Feb 2009, 00:29

Oare nu sunt acestia una dintre marile probleme, indiferent unde locuim? Fura, distrug, ranesc, omoara si fac ravagii fara sa le pese de consecinte. Comportamentul lor este adesea crud si salbatic, fara dragoste si interes fata de natura, pasari si animale.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: BRACONIERII

Mesajde PIRVU pe 08 Feb 2009, 03:35

problema mai mare ca sint intelesi cu cei care ar trbuii sa pazeasca,astia sint si mai rai decit braconierii
PIRVU
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Ian 2009, 15:32

Re: BRACONIERII

Mesajde jon2004 pe 08 Feb 2009, 09:53

problema e , ca dupa ce pierzi timp , bani , distrugi masini , ca sa-i prinzi "in flagrant" , te trezesti dupa cateva luni , ca braconierii sunt reabilitati , ca fapta lor nu prezinta pericol social si ca dupa ceva amenzi si spaga de rigoare , scapa cu o suspendare de cateva luni !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: BRACONIERII

Mesajde marius 45 pe 08 Feb 2009, 10:25

Daca se aleg cu dosar si condamnare cu suspendare tot e ceva decat nimic.Cred ca au fost prost organizati de i a prin cineva :mrgreen: S a mai dezbatut subiectul pe forum....sunt multe de spus....Din puntul meu de vedere sunt 2 categorii de braconieri:unii care braconeaza sa aibe si ei ce manca si altii care braconeaza si fac bani.Primii nu i condamn,astia vaneaza cu caini<vb de zona mea>iau putin(un iepure, un fazan sau un godac) si pleaca dar a doua categorie cand intra n "brazda"ara precum tractoru ala cehoslovac...nu iarta nimic,au si arme si pana nu pleaca acasa cu 2 porci de praduiala nu se lasa.Parerea mea e ca astia sunt mai "daunatori"si nici nu i vede nimeni...Braconajul a aparut odata cu legile,cand nu erau legi nu erau braconieri :lol:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: BRACONIERII

Mesajde Tranan pe 08 Feb 2009, 12:36

Un vanator este adesea atent sa mentina un echilibru pe fondurile lui intruct stie ca daca omoara prea mult nu o sa mai aiba la anul viitor. De aceea mult timp (cel putin aici) din activitatea vanatorului se foloseste la amenajarea fondului si dezvoltarea lui.
Braconierul nu lucreaza asa. El ia cat poate, de unde poate si nu-l mai intereseaza ce va gasi acolo la anul. Mai ales cei organizati mai bine. Nu imi plac!
In ce priveste paznicii escroci.....ce sa mai zicem.... :evil: :evil: :evil:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: BRACONIERII

Mesajde dinuromeo pe 09 Feb 2009, 19:53

Salut tuturor,despre braconaj nu ar fi multe de discutat daca paznicul de vanatoare si-ar face treaba constiincios si eliminand obiectul muncii braconerilor adica;caini ,laturi,capcane si mai ales intentia de a face braconaj ,dar trecand peste asta ne comfruntam cu o mare problema in zona noastra s-au inmultit foarte multi uli pasarari(accipiter nisus),care ne distruge puietul de vanat in perioada de inmultire ma refer la vanat mic iepure,rata, fazan,potarniche etc.Asta in zonz de nord a tarii .La voi cum e?
Avatar utilizator
dinuromeo
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2008, 16:02

Re: BRACONIERII

Mesajde DORU-VS pe 09 Feb 2009, 20:45

Foarte multi ulii si in zona in care vanez.Toata lumea se mira de aceasta "invazie"de ulii,AGVPS-ul ar trebui sa faca niste propuneri privind reducerea numarului la aceast rapitor.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: BRACONIERII

Mesajde hunting_maniac pe 09 Feb 2009, 21:59

pe fondurile unde paznicii de vanatoare isi fac meseria nu exista braconaj
Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: BRACONIERII

Mesajde ssteffan pe 09 Feb 2009, 22:58

Ma intalnesc cu un individ mai alateieri, si din vorba in vorba ajungem la subiectul vanatoare. Afla ca sunt vanator proaspat si ma intreaba de ce m-am facut vanator ca el se lasa de anul asta, "nu mai este vanat domnule, inainte cand ma duceam luam cu sacu :shock: " Discutia a avansat si ajunge sa imi povestesaca cum ii impusca el si tasu cu .22 LR , "geco" cum zicea el, noaptea la far si lua cate un sac 2 de iepuri. Acum domne nu mai e vanat, nu mai merita. Pai, zic eu, nu cumva nu mai sunt tocmai din cauza ca i-ati nimicit la far?. N-a raspuns, s-a facut ca nu a inteles intrebarea. Mai mai sa-l pocnesc pe cretin, se uita cam ciudat la mine asa ca m-am calmat. A inceput sa-mi povesteasca "aventurile" lui la "vanatoare", incluzand nume, si date, fapte care s-au petrecut nu demult. M-a luat ameteala, ceea ce imi povestea omul ala parea ireal. Cerbi fugariti cu tractorul noaptea, portbagaje pline cu caprioare si multe altele.

Realitatea este crunta, imi place totusi sa cred ca omul ala m-a mintit....
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: BRACONIERII

Mesajde Tranan pe 09 Feb 2009, 23:29

Criminali de genul acesta nu prea avem pe aici, slava Domnului. Problema este adesea cu crescatorii de reni care omoara, rasi, jderi de piatra si lupi pt. ca le ataca turmele. Desi ii inteleg nu sunt de acord cu ceea ce fac intrucat in timp duce la aceeasi problema: eradicarea speciei respective. Asta e un lucru pe care nici un vanator sanatos la cap nu-l vrea.
Partea nasoala este ca, intrucat omul ti-a descris ispravile cu mandrie, inseamna ca ar fi capabil sa faca acelasi lucru dinou, daca i s-ar ivi posibilitatea. Asta-i chestia care te sperie. :cry:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: BRACONIERII

Mesajde cybelle pe 10 Feb 2009, 08:45

poate o sa fim surprinsi..insa sunt oameni respectabili care practica "vanatoarea" astfel.[ca mai sus] nu au etica, moral etc; asta de ce spun, pt ca cel ce face 20 de iepuri la far sau cu geco sau 6-7 caprioare pe o[1] singura autorizatie[dar asta numai cu acceptul paznicului de vanatoare] pe acela ar trebui sa-l vorbim sau sa-l blamam. sa nu zicem ca cel ce fura azi un ou, maine fura un bou.[se confunda mancarea cu mancarimea :idea: :wink: ] nu-i asa, nu il duce mintea si buzunarul pe "nea titi" sa faca mai mult de un sosoi in plus si...atat si ala in sezon :wink:
repet. cunosc persoane care fac si in ziua de azi MACEL si nu-i impiedica nimeni sa faca asta. sunt persoane care au un statut social anume, situatie financiara buna, insa daca se iveste prilejul sa iasa cu strainii si sa faca macel printre capre, nu se da la o parte :!: :!: :!:

respect
ps: acii vorbim si de romania , de situatia financiara a fiecaruia, de cei 5-6 sute de lei ce le ia un paznic de la asociatie[contrar celor cateva sute poate mii care le-ar putea lua de la cel ce vrea sa i-si satisfaca pofta ca la poligon sa faca cate capre ies pe arma :!: :!: ]
este lunga discutia, dar hai sa fim realisti sa nu incercam sa extirpam ceva ce [inca]nu se poate extirpa
va dau exemple sute, ori de ctae ori o sa discutam de braconaj/braconeri, etc... astea sunt vorbe si atat
pps:sunt off cu ex asta dar il dau: acu ceva timp la grupa la noi s-a produs un mic aciident la o vanatoare de iepuri; s-a discutat asa:Domne te simti bine ?? da..Hai domne ce draq sa mai stam sa dam cu subsemnatul... asta este las-o asa..bine ca s-a terminat cu bine.
cand ne-am strans sa plecam, fiecare era revolatta ca asa ceva nu se poate[vav de accident] dar cand am zis ca fac referat la director..stiti cati au SEMNAT[sau macar au zis ca semneaza] :?: :?: :?: .....apropos de simtul de araspundere...????? :?: :?: doar doi si unul am fost eu. si al doilea este tot forumist :!: :!: si suntem tineri nu cu T-aspe ani de vanatoare in spate. Culmea cei ce aveau vanatoare in spate si experienta au zis ca nu se baga, ca daca nu le mai da autorizatii dn director....
Si atunci intreb........ revin si compar cu braconajul....
Cine sa aplice legea si cine sa constate??????
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: BRACONIERII

Mesajde Ghinda pe 10 Feb 2009, 20:33

Taica, complicat subiectul!
Am mai zis pe undeva ca solutia finala este solutia! Sig Heil!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7689
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: BRACONIERII

Mesajde jon2004 pe 11 Feb 2009, 08:42

DORU-VS scrie:Foarte multi ulii si in zona in care vanez.Toata lumea se mira de aceasta "invazie"de ulii,AGVPS-ul ar trebui sa faca niste propuneri privind reducerea numarului la aceast rapitor.


Chestia asta cu "ulii" care distrug vanatul din fondurile de vanatoare, e o gogorita aruncata de gestionarii de pe la AGVPS-uri , care inventeaza tot felul de motive , pentru a "justifica" lipsa vanatului din teren . In nici un caz nu o sa recunoasca , ca vanatul a disparut datorita braconajului , pentru ca acest lucru ar duce la rezilierea contractelor de gestionare . Asa ca vin cu tot felul de motive , ultima gogorita , spusa de un paznic agvps-ist : "domle au disparut iepurii ! -Din ce cauza ? Nu mai au sperma , domle ! Nu mai au sperma si de aia nu se mai inmultesc ca inainte ! " Asa ca ......sa cautam cauza in alta parte si sa nu dam vina pe rapitoarele cu pene , pentru ca acestea au existat din totdeauna . Inteleg sa acordam o atentie mai deosebita , cainilor hoinari , pentru ca acestia sunt niste "intrusi" dar rapitoarele cu pene nu au ajuns la un asa numar , incat sa reprezinte un pericol pentru speciile de interes vanatoresc !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: BRACONIERII

Mesajde Tranan pe 11 Feb 2009, 15:59

Ca ornitolog inrait nu pot nici eu sa accept problema uliilor. Bineinteles ca pasarile de prada insfaca iepuri, veverite, soareci de camp, serpi, sobolani, pui de gaina, rate, pasari mici, etc etc., dar aproape ca in nici o situatie nu reprezinta un pericol ecologic.
Chestia asta e chiar periculoasa, intrucat se apuca lumea sa-i vaneze in prostie extirpand specii intregi. Acvila de campie din Romania este extrem de greu de vazut ceea ce e o pierdere pt. intreaga tara.
La cativa Km de unde stau eu este locul unde se aduna cele mai mari grupuri de cocori in migratia lor spre nordul Suediei (aprox. 13000 in fiecare primavara) impreuna cu ei se aduna o gramada de alte specii (aprox. 170 de specii) de pasari care impanzesc zona respectiva cu miile. Pasari rapaitoare...si ele o gramada de la bufnite, cucuvele, codalbi, acvila de munte, ulii, sorecari, soimi de toate tipurile etc. Un sistem ecologic de invidiat. Asta genereaza in jur de 100.000 de turisti in fiecare an care: platesc taxe de camping, camere de hotel, mancare la magazine, restaurante, taxe de parcare si pe langa asta is mai cumpara o haina, etc. Asta inseamna ca municipiul incaseaza bani grei. Vin turisti din toata Europa ca sa vada anumite specii si mai ales pasarile de prada sunt intotdeauna cautate. O atitudine neprietenoasa fata de ele nu va duce decat la consecinte negative.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: BRACONIERII

Mesajde dinuromeo pe 11 Feb 2009, 21:27

Sunt de acord cu tine <tranan> dar de dragul pasarilor rapitoare nu putem distruge un fond de vanatoare,atata vreme cand gasesti 20 de ulii in varful copacilor pe un sector de drum de 7 km,asteptand prada,concluzia este ca s-a creat un dezechilibru major intre prada si pradator.Apropo cei care au braconat la far cand era taxa un milion acum se lasa de vanatoare cand sa facut noua milioane astia da [vanatori*],cat despre paznici de vanatoare este un proverb//ochiul stapanului ingrasa vitica//,
Avatar utilizator
dinuromeo
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2008, 16:02

Re: BRACONIERII

Mesajde Tranan pe 11 Feb 2009, 22:12

Hai sa ne referim putin la ulii. Uliul porumbar este probabil cel mai problematic in ce priveste ceea ce il intereseaza pe vanator (iepurii). Veveritele sunt pe meniu dar nu cred ca sunteti prea interesati de ele. Pe de alta parte ulii porumbari nu se aciuiaza in numere prea mari in acelsi loc intrucat nu se impaca unii cu altii. In rest ia ciori, porumbei, cotofene, mierle etc pana la fazani (pe care insa ii ia mai rar din cauza marimii).
Uliul pasarar nu se da la animale aproape niciodata ci vaneaza cintezoii, sticleti, vrabii...pasari mici. Extrem de rar porumbel, mierle sau pasari mai mari.
Sorecarul mananca: rozatoare, serpi, soparle, insecte, rame etc. Cateodata iepuri mici, insa cele de mai inainte sunt favoritele.
Sorecarul incaltat: aproape numai rozatoare mici
Viesparul: reptile, insecte, furnici, rame, broaste, oua din cuiburi etc. , nu animale mici.
Soimii toti se hranesc in cea mai mare parte cu insecte si pasari mic, dupa care rozatoare (soareci de camp etc.)
Eretii sunt cei care mai au iepurele pe meniu dar nu atat de mult cat prefera rozatoarele mici sau puii mici de rate, gaste, pescarusi etc

Dupa cum se vede situatiile in care pasarile de prada ar fi o problema pt. fonduri sunt foarte putine.
Daca sunt 20 de ulii pe fond, nu va afecta vanatul asa de mult. Pe de alta parte inseamna ca e mancare multa, altfel nu ar sta acolo ci s-ar muta in alta parte. Nu cred ca e vre-un pericol, asadar!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: BRACONIERII

Mesajde alexandreea pe 12 Feb 2009, 09:26

Ca daca n-ar fi,nu s-ar povesti.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: BRACONIERII

Mesajde Mihai H. pe 09 Mar 2009, 01:57

Salutari.
uliul pasarar(accipiter nisus)este o pasare de prada care se hraneste 99%cu paseriforme prada maxima ca dimensiune este porumbelul care estre prins doar de femela intrucat este mai mare.o femela de pasarar cantareste 250g iar masculul maxin 200....uliul porumbar (accipiter gentilis)este ceva mai mare femela cantarind vreo 900-1100g iar masculu la 600-800g femela la noi in tara fffff rar prinde iepuri si numai iepuri mai mici si uneori fazani in rest rozatoare mari si pasari medii....sorecarii(buteo bute respectic b. labopus si b.b vulpinus )se hranesc 90% cu rozatoare(soareci, sobolani ,harciogi ,orbeti i,nsecte mari, reptile,iar iarna fffff multe hoituri etc) dar in caz de nevoie pot lua pui mici de iepurio nesupraveghiati sau bolnavi etc agvilele nu e cazul sa le amintin pt ca nr lor total de indivizi se pot numara cu degetele de la maini iar in cazul altor specii si cu cele de la picioare......eretii (cyrcus sp)toate cele 4 specii de la noi se hranesc cu rozatoare si pasari mici deasemeni unii si cu insecte
In tara noastra toate rapitoarele sunt in declin iar cateva specii au disparut din cauza omului in acelasi timp sunt protejate prin lege fiecare specie avand statut diferit in functie de nr.
Dintre speciile de pasari rapitoare de la noi singura care intra in conflict direct cu omul este uliu porumbar(accipiter gentili)intrucat precum ii zice si numele are obiceiul mai ales iarna de a prinde porumbei intrand in conflict cu columbofili.Columbofilii prind un numar mare de rapitoare si le omoara nu numai porumbari ci orice pasare de prada ei ne facand diferenta intre specii sau hrana fiecarei specii.....Toate cele bune
Toate cele bune!
Mihai
Avatar utilizator
Mihai H.
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 23 Mai 2006, 17:28
Locaţie: Suceava

Re: BRACONIERII

Mesajde Ghinda pe 09 Mar 2009, 08:54

Multumim de informatii, dar sa stii ca majoritatea celor din teren au ideea ca astia fac ravagii la iepure, fazan si potarniche.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7689
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: BRACONIERII

Mesajde alexandreea pe 09 Mar 2009, 17:14

Eu unul, fie-mi rusine, asa stiam.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: BRACONIERII

Mesajde teuton pe 22 Feb 2010, 01:25

prieteni, se mai face cate ceva contra braconajului!!
azi am fost la o vanatoare de fazani la comana (grup restrans) si nu ati ghici cine cauta braconieri in teren! era chiar seful nostru de asociatie!!
eficienta actiunilor de diminuare a braconajului initiate in special de director se vad foarte bine in teren
si eu stiu vanatori vechi care povestesc cum puscau ei odata cate o caruta de capre sau cate un portbagaj de iepuri la far si care acum nu inteleg unde e vanatul de altadata; stiu si paznici de vanatoare care spun ca " traieste doar ce scapa"
cred ca braconajul tine f mult si de educatie.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: BRACONIERII

Mesajde Ghinda pe 22 Feb 2010, 17:38

Care esti mai teutonule?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7689
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: BRACONIERII

Mesajde dragosbahnea pe 22 Feb 2010, 18:55

teuton scrie:prieteni, se mai face cate ceva contra braconajului!!
azi am fost la o vanatoare de fazani la comana (grup restrans) si nu ati ghici cine cauta braconieri in teren! era chiar seful nostru de asociatie!!
eficienta actiunilor de diminuare a braconajului initiate in special de director se vad foarte bine in teren
si eu stiu vanatori vechi care povestesc cum puscau ei odata cate o caruta de capre sau cate un portbagaj de iepuri la far si care acum nu inteleg unde e vanatul de altadata; stiu si paznici de vanatoare care spun ca " traieste doar ce scapa"
cred ca braconajul tine f mult si de educatie.

Cred ca asta-i punctul ce trebuie pus pe i, dar chestia asta cu educatia e boala grea si mai ales "luuunga", e posibil sa fie nevoie chiar sa treaca o generatie intreaga. Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: BRACONIERII

Mesajde teuton pe 22 Feb 2010, 20:50

dragos, nu cred ca schimbul de generatii o sa rezolve in vre-un fel problema
sunt multi vanatori tineri care sunt lacomi si care au devenit vanatori doar ca sa detina legal o arma.
'de ce sa nu braconezi?' eu vad doua raspunsuri:
1. ca asa crezi tu ca e bine, asa iti spune constiinta
2. de frica
cei cu constiinta ma indoiesc ca ar fi prea multi :lol:
frica de a fi pedepsit daca esti prins (la braconaj) cred ca e principala arma cu care se poate face ceva contra braconajului. pentru asta ne trebuiesc paznici care sa reprezinte un pericol real pentru braconier

Ghinda, esti curios? nu cred ca te-ai certa cu mine! :wink:
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: BRACONIERII

Mesajde cybelle pe 22 Feb 2010, 21:37

2 teuton
ghinda[zis si mugurel] 'parca' este organizator la comana[asta din ce mi aduc eu aminte] :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: BRACONIERII

Mesajde teuton pe 23 Feb 2010, 00:36

ne cunoastem putin de la vanatoare, dar nu e foarte sigur, de fapt azi cred ca s-a lamurit
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: BRACONIERII

Mesajde Ghinda pe 23 Feb 2010, 06:15

Din contra. Sunt foarte curios. Chit ca nu este aici locul. Saptamana trecuta, ca tot a crescut apa in balta Comana, aia de la Bradul au luat pe un crestin cu tot ce trebuie si au scos cu barcile cateva animale si le-au dus la padure. Vreo 15 mistreti, cativa iepuri, niscai capre.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7689
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: BRACONIERII

Mesajde dragosbahnea pe 23 Feb 2010, 19:58

"..........dragos, nu cred ca schimbul de generatii o sa rezolve in vre-un fel problema
sunt multi vanatori tineri care sunt lacomi si care au devenit vanatori doar ca sa detina legal o arma.
'de ce sa nu braconezi?' eu vad doua raspunsuri:..............."
Pai tocmai asta este teutonule, educatia indelungata, bine adancita intre circomvolutiuni, i-ar aduce imediat idiotului raspunsul la aceasta intrebare : pentru ca este interzis, in p....da matii!!! E simplu ca buna ziua, asta este explicatia faptului ca de ex. Ungaria, tara pe jumate ca a noastra, are cote de cateva ori mai mari la aproape orice specie de vanat care se intalneste si la ei, si la noi. Si n-a spus nimeni ca educatia nu are si o latura punitiva. Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: BRACONIERII

Mesajde florinbos pe 25 Feb 2010, 16:19

sa va povestesc despre braconaj.
in olt au adus ogari din alta tara si vaneaza iepuri si caprioare dar cum niciodata nu e de AJUNS au adus sprai miros de scroafa in calduri si pun langa laturi din 5 laturi au sigur ceva prins trebuie facut ceva
florinbos
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Sep 2009, 13:26

Re: BRACONIERII

Mesajde razvan.orzescu pe 25 Feb 2010, 19:16

Sa pazeasca paznicul laturile cu ceva boabe de cauciuc cal. 12 .
E sanatate curata pentru cei cu boala laturilor.
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Următorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate