Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:37

CAINII VAGABONZI

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde laurul pe 10 Iul 2012, 17:30

Gresesti !!!
Nu dom' director trebuie sa-l protejeze,ci legea.
Organul sa cunoasca legea si sa-si faca treaba corect si fara partipri-uri.

Directorii si consilierii juridici ar trebui sa trimita periodic catre sefii de postsi subordonati, informari cu privire la lege si sublinieri ale paragrafelor care legalizeaza starpirea javrelor.
Ba chiar si catre ciobani
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Alin3006 pe 11 Iul 2012, 14:36

Ce sa faca, sa trimita informari? Cui? :lol: Unui sef de post care nu stie sa citeasca decat silabisind si de scris a uitat de un deceniu...Cine, seful lui la fel de analfabet, caruia i se rupe de orice in afara de locul lui caldut si salariul care " merge" si fara sa faca nimic?
Si ce sa trimita? Nu vezi ca mai nou a impusca un caine pe fond se numeste " Atac armat " ??!!!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Sly_Fox pe 11 Iul 2012, 23:41

Un lucru este sigur, prostia nu o sa dispara niciodata dintre romani. Cuvintele sunt de prisos si nu fac decat sa ne toceasca nervii .
Singura solutie care ne mai ramane este sa aducem niste chinezi vreo jumatate de an, si sa ii cazam pe langa fondurile de vanatoare. Sigur nu o sa mai auzim vreo latratura de maidanez o buna perioada de timp.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Alin3006 pe 12 Iul 2012, 12:39

Asta imi aminteste de o combatere la caini din sezonul asta unde a fost prezent un vanator...chinez! Pe care vazandu-l, Adrian PPP ne-a strans si ne-a rugat sa-l lasam pe respectivul sa ia vanatul azi, ca " are o obligatie" . Am murit de ras... :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde eti79ety pe 15 Iul 2012, 11:24

vanatorul dibaci scrie:Ia uitati unde sa ajuns !-exact ce spuneam mai sus pe undeva
http://www.emaramures.ro/stiri/69100/AT ... nui-cioban

Dan, paznicului de vanatoare i s-a intocmit dosar penal pentru infractiunea de amenintare(193 Cod Penal), nu ca i-a impuscat cainii ciobanului. Iar atata timp cat cineva reclama o fapta penale se intocmeste dosar penal si se da solutie prin Parchet. Sa ma explic : Un cioban X-ulescu isi lasa cainii liberi, fara jijau, iat Tu Dane, paznic de vanatoare, ii impustii cainii ciobanului, legal. Ciobanul, baga un apel la SUAU 112, ca de toata lumea are mobil si reclama ca tu l-ai amenintat cu arma ca-l omori, fapt ce nu s-a intamplat. Acum, vine organul de mine si se apuca de treaba, declaratii la cioban, tie, eventual martori...bla-bla-bla, se retine arma pentru balistica, asa e procedura ( de vine e ca suntem in Romania ), se intocmesc acte premergatoare si un dosar penal, dar asta nu inseamna ca te face vinovat de comitarea infractiunii de amenintare. Se da solutie legala prin Parchet, o neincepere a uramaririi penale, iti recuperezi arma si continuii cu ceilalti caini hoinari.
Dan sper sa nu te superi ca te-am bagat in povestioara mea, am dat exemplu numele tau ca te cunosc, ce am scris aici e doar o explicatie la cazul pe care l-ai dat tu.
imi pare rau ca nu am cum sa va pot pune pe forum documentele care au stat la baza unui dosar penal, identic cu exemplul de mai sus.
Eu abia astept sa ies cu baietii de la asociatia unde m-am inscris....tinta mea sunt cainii hoinari si mai ales aia cu ogarii, ca sunt multi prin zona!
Decat prieten mincinos, mai bine dusman!
Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!
eti79ety
Membru activ
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Oct 2010, 18:26
Locaţie: Olt

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 15 Iul 2012, 11:54

eti79ety scrie:Iar atata timp cat cineva reclama o fapta penale se intocmeste dosar penal si se da solutie prin Parchet. Sa ma explic : Un cioban X-ulescu isi lasa cainii liberi, fara jijau, iat Tu Dane, paznic de vanatoare, ii impustii cainii ciobanului, legal. Ciobanul, baga un apel la SUAU 112, ca de toata lumea are mobil si reclama ca tu l-ai amenintat cu arma ca-l omori, fapt ce nu s-a intamplat. Acum, vine organul de mine si se apuca de treaba, declaratii la cioban, tie, eventual martori...bla-bla-bla, se retine arma pentru balistica, asa e procedura ( de vine e ca suntem in Romania ), se intocmesc acte premergatoare si un dosar penal,

Din modul cum ai scris postarea,trag concluzia ca lucrezi in domeniu,asa ca am si eu cateva nelamuriri punctuale.
Apelul la 112 poate fi si aiuristic asa ca din procedura descrisa de tine poti face rost de dosar penal oricui vrei.Inteleg ca eu, daca dau acum telefon la 112 si spun ca Dan trage cu arma de vanatoare in periferia Slatinei si-mi sperie copilul care doarme linistit,i-am facut bucuria da a-l lasa fara arma sezonul asta?Sau daca spun ca m-a amenintat ca ma impusca?
In cazul ciobanului cu cainii impuscati,sa spunem ca i-am alicit javrele si ipochimenul suna la 112 si spune povestea lui.Voi sositi la fata locului si gasiti ciobanul si cadavrele cainilor dar pe mine nu,ca am plecat intre timp acasa.Probabil ca dupa ce-i luati declaratia ciobanului veniti si la mine sa ma intrebati ce si cum iar eu declar ca nici macar n-am iesit din casa ca m-a pus nevasta sa dau cu aspiratorul.Ce faceti?Imi ridicati arma pentru balistica?Ce balistica la arma cu alice?Daca am fost grijuliu si mi-am luat tuburile,cu ce faceti comparatia balistica?
Iar daca e vorba doar de amenintare,ce balistica se efectueaza nefiind nici un foc tras?
eti79ety scrie:Se da solutie legala prin Parchet, o neincepere a uramaririi penale, iti recuperezi arma si continuii cu ceilalti caini hoinari.

Asa e, numai ca dupa cel putin trei-patru luni, asta daca plateste Dan necropsia cainilor, ca Politia n-are bani si cei de la DSV nu elibereaza rezultatul daca nu-s platiti.
eti79ety scrie:am dat exemplu numele tau ca te cunosc,

Si eu il cunosc si de aia mi-am permis si eu. :)
eti79ety scrie:Eu abia astept sa ies cu baietii de la asociatia unde m-am inscris....tinta mea sunt cainii hoinari si mai ales aia cu ogarii, ca sunt multi prin zona!

Si daca sun eu la 112 cand esti in teren? :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde eti79ety pe 15 Iul 2012, 12:11

Nu balistica, ci o expetriza tehnica, daca arma e in regula, se putea trage cu ea.
Daca Dan ar trage cu arma la periferia Slatinei si ti-ar speria copilul, tu ai suna la 112...la fel si Dan ar putea suna la 112 ca eu trag cu arma in fata magazinului....sunt apeluri la 112 care se confirma sau se infirma, dar se fac verificari, nu numai dosare penale, dosar penal s-ar face in cazul in care Dan ar fi tras cu arma(sau eu), dar asa pot suna mii la 112 ca pe nu stiu ce camp se aud focuri de arma, asta nu inseamna ca trebuie sa se ridice armele vanatorilor din zona; se merge la fata locului, daca se confirma apelul se trece la fapte, daca nu, iei tu amenda ca ai apelat 112 fara motiv :D si l-ai acuzat pe Dan ca trage cu arma.
Un dosar de genul de care vorbim, la noi dureaza cel mult o saptamana, propunerea se face de noi, dar procurorul care supravgheza cazul e mai grau, pana obtii avizul..te apuca dracii, dosarele nu stau mult la politie, in cazul nostru, amenintarea nu exista, nu se mai face expertiza, cainii au fost impuscati legal, ce nocropsie?!?, Dan ramane cu banii in buzunar :D .
Daca suni la 112 cand sunt eu in teren...astept :lol: :lol: :lol: , dar ti-au luat-o altii inainte, au sunat ei, au fost mai grijulii.
Decat prieten mincinos, mai bine dusman!
Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!
eti79ety
Membru activ
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Oct 2010, 18:26
Locaţie: Olt

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 15 Iul 2012, 12:58

eti79ety scrie:Nu balistica, ci o expetriza tehnica, daca arma e in regula, se putea trage cu ea.

Eu am spus "balistica" pentru ca tu ai spus asa:
eti79ety scrie:Acum, vine organul de mine si se apuca de treaba, declaratii la cioban, tie, eventual martori...bla-bla-bla, se retine arma pentru balistica, asa e procedura ( de vine e ca suntem in Romania )

In alta ordine de idei,de ce eate nevoie de ridicat arma pentru acea expertiza tehnica,atat vreme cat eu declar ca arma este functionala?
Revenind la ciobanul din discutie,cum face el dovada ca a fost amenintat cu impuscarea de catre paznic?Numa' ca spune/scrie el asta?Sau mai gaseste fo' doi ca el care declara asta?
Si eu spun/scriu ca am stat in casa.Si eventual o pun martora pe nevasta-mea.
Pana la urma e cuvantul lui impotriva cuvantului meu.
De ce trebuie declansata asa o procedura doar pe declaratii?
Nu se prezuma ca sunt nevinovat pana nu demonstraza ciobanul ca l-am amenintat?
eti79ety scrie:..dosar penal s-ar face in cazul in care Dan ar fi tras cu arma(sau eu),

Si cum se dovedeste ca s-a tras cu arma?
eti79ety scrie:..se merge la fata locului, daca se confirma apelul se trece la fapte...

OK.
Se merge la fata locului si se constata ca este un cioban pe camp,cu cateva cadavre de caini langa el si nimeni altcineva(ca doar n-oi fi chiar lovit in freza sa astept eu sa vina Politia).Ciobanul spune ca i-a impuscat paznicul/eu/tu/Dan/etc. si ca a fost si amenintat cu impuscarea.
De ce trebuie deschis dosar penal daca Politia ma gaseste pe mine/tine/Dan acasa, spunand ca nici n-am plecat de la domiciliu?
eti79ety scrie:Un dosar de genul de care vorbim, la noi dureaza cel mult o saptamana, propunerea se face de noi, dar procurorul care supravgheza cazul e mai grau, pana obtii avizul..te apuca dracii, dosarele nu stau mult la politie,

Stiu ca Politia termina repede.
eti79ety scrie: in cazul nostru, amenintarea nu exista, nu se mai face expertiza, cainii au fost impuscati legal, ce nocropsie?!?, Dan ramane cu banii in buzunar :D .

Pai despre care caz vorbim?
Parca ai spus ca paznicului i s-a deschis dosar pentru amenintare:
eti79ety scrie:..paznicului de vanatoare i s-a intocmit dosar penal pentru infractiunea de amenintare(193 Cod Penal), nu ca i-a impuscat cainii ciobanului.

Eu spuneam de necropsie in cazul in care te reclama ciobanul ca i-ai impuscat cainii.Voi gasiti cadavrele pe camp si trebuie sa determinati daca ele au ajuns cadavre pentru ca cineva a tras cu arma sau au murit intoxicati cu branza. :lol: :lol:
eti79ety scrie:Daca suni la 112 cand sunt eu in teren...astept :lol: :lol: :lol: ,

Glumeam. :wink:
Poate n-as suna nici daca ai impusca ciobanul. :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde eti79ety pe 15 Iul 2012, 17:55

subiectul devine telenovela.. :lol:
e nevoie de expertiza tehnica, asa cere procurorul, in cazul in care s-a tras cu arma. de ce se retine arma?!? pentru ca este corp delict, ca si in cazul amenintarii cu un cutit sau sabie.
Ciobanul reclama, daca este adevarat se intocmeste dosar penal, daca nu, o suge...ramane si cu cainii impuscati. Martori falsi, poate gaseste, dar se pot dovedi usor daca nu au fost la fata locului, intrebari cum s-a produs amenintarea, unde pozitia participantilor, etc, asta daca este meserias politistul :wink: , eu zic ca este; marturia mincinoasa se pedepseste.
un dosar penal se bazeaza pe probe, declaratiile sunt probe in dosare, declaratii martori, parte vatamata.....
bineninteles ca se pleaca de la prezumtia de nevinovatie, vinovatia/nevinovatia se probeaza, daca ciobanul reclama amenintarea, asta nu inseamna ca a si fost, trebuie probat, poate fi si cazul in care ciobanul a atacat pe paznic si acesta s-a aparat... :wink: , sesizarea pentru amenintare fiind doar o razbunare ca i-a impuscat Dan sau eu cainii.
cum se dovedeste ca s-a tras cu arma? simplu sau mai putin simplu, expertiza tehnica
Daca la fata locului nu te mai gasesc pe tine sau pe Dan, va caut... :lol: , va gasesc eu...glumesc :D . Daca ai impuscat cainii legal si te reclama ciobanul, nu cred ca vrei sa pleci acasa, te stii nevinovat, pleci numai atunci cand te simti cu musca pe caciula. Care e treaba daca eu ies in teren si impusc niste caini ai unui cioban gasiti pe terenul de vanatoare, e legal, ala ma reclama, vine cine vine, face verificari si imi vad de treaba mea. ( acum nu pot sa bag mana in foc pentru toti militienii care mai sunt in sistem sau cei care sunt politisti la numar, nu mie rusine sa recunosc, dar sunt destiu in sistem, dar traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul - sa va fereasca sfantul sa vina la fata locului jandarmii!).
Ciobani, nu am impuscat, doar un tigan... :evil:
Decat prieten mincinos, mai bine dusman!
Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!
eti79ety
Membru activ
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Oct 2010, 18:26
Locaţie: Olt

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 15 Iul 2012, 19:23

Chiat ca devine telenovela.
eti79ety scrie:Ciobani, nu am impuscat, doar un tigan... :evil:

Cat e autorizatia la voi ??
Ca m-as baga si eu la o combatere de OZN-uri. :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Nu ca la noi n-ar fi,da' astia nu dau autorizatii.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde eti79ety pe 16 Iul 2012, 11:13

:lol: e deschis tot sezonul, moca...sunt fara numar....
Decat prieten mincinos, mai bine dusman!
Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!
eti79ety
Membru activ
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Oct 2010, 18:26
Locaţie: Olt

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Sly_Fox pe 23 Oct 2012, 21:38

Caz concret.
Patrula mixta alcatuita din reprezentanti ai AVPS-ului si Directiei Silvice. Intr-un fond de vanatoare au intalnit foarte multi caini comunitari care isi faceau ''patrula'' intr-o padure situata la marginea unui oras.
S-a luat legatura cu autoritatile locale si surpriza, cainii respectivi nu puteau fi impuscati pentru ca erau crotaliati de catre municipalitate si se gaseau intr-o zona limitrofa orasului. Recomandarea celor care administreaza fondul de vanatoare a sunat cam asa: ''evitati sa trageti in cainii din locul X, nu vrem sa avem probleme din cauza lor''.
Daca cei in drept se feresc sa faca ceva in privinta cainilor hoinari, noi ca simplii vanatori ce naiba mai putem face? In momentul de fata, daca tragi intr-un caine pe camp, te poti astepta inevitabil la declaratii, nervi, poate chiar complicatii nedorite. Asa ca nimeni nu mai intinde pusca dupa asemenea lighioane, pana si paznicilor de vanatoare le este teama de repercursiuni.
Uite asa ajungem la concluzia ca unde este lege este si tocmeala. :evil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde madalin122582 pe 23 Oct 2012, 21:47

Sly_Fox scrie: cainii respectivi nu puteau fi impuscati pentru ca erau crotaliati de catre municipalitate si se gaseau intr-o zona limitrofa orasului

Prin limitrofa te referi la extravilan?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Sly_Fox pe 23 Oct 2012, 21:53

Cand spun limitrof spun la marginea orasului, invecinat cu acesta, la hotar, etc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OviGal pe 01 Noi 2012, 14:09

Vila scrie:Desi nu este tocmai un subiect despre vanatoare nu ma pot abtine sa nu va intreb cum este posibil ca in secolul XXI, intr-o capitala ce se vrea europeana (si nu doar geografic) un om sa fie ucis de catre un caine vagabond. Faptul ca victima nu era cetatean roman nu face decat sa dea amploare acestui caz extrem de grav insa ce facem cu drama personala a fiecaruia dintre noi - cei care la un moment dat am suferit datorita acestui flagel (peste 200.000 de caini doar in Bucuresti conform ONG -urilor care ar trebui sa se ocupe de aceasta problema).
Postez acest topic deoarece am posibilitatea sa fac ceva (in calitate de vanator) cel putin "tehnic" si totusi sunt "legat de maini si de picioare". Nu ma astept sa fim rugati sa impuscam cainii in oras dar sa asisti la un "spectacol" cel putin stupid unde cativa hingheri aleargau pe strada cainii maidanezi avand aceleasi laturi de otel ca si acum 40 de ani ma face sa ma intreb daca cei care hotarasc asupra acestei probleme au cat de cat o logica.
Televiziunile anuntau ca doar intr-o noapte au fost prinsi 15 caini!!!!!!!?. Oare cati ani ne trebuiesc in acest ritm pentru a eradica problema. Mai mult decat atat diversi conationali binevoitori incercau sa impiedice lucratorii primariei sa-si faca treaba. Ce face politia romana? Ma intreb ce s-ar intampla daca as avea proasta inspiratie sa impusc cu arma de tir(Geco) haita de patrupede din jurul blocului meu. Cumva dosar penal.....?
sal colegu, te sfatuiesc sa nu te joci cu 22-ul, poti vedea aici un haiduc ce si-a facut de cap, a facut singur legile intr-un orasel http://www.adevarul.ro/locale/bistrita/ ... 34212.html
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde teuton pe 01 Noi 2012, 17:12

ce ziceti de asta: directorul unei filiale ajvps a fost penalizat pentru impuscarea unor caini vagabonzi pe unul din fondurile sale, prin hotarare judecatoreasca, la plata unor despagubiri de ~4000 ron. garantez ca omul nu a comis nici un abuz.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde romaniac pe 01 Noi 2012, 21:17

teuton scrie:ce ziceti de asta: directorul unei filiale ajvps a fost penalizat pentru impuscarea unor caini vagabonzi pe unul din fondurile sale, prin hotarare judecatoreasca, la plata unor despagubiri de ~4000 ron. garantez ca omul nu a comis nici un abuz.

Tara de cacat, legi de cacat!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 01 Noi 2012, 21:38

teuton scrie:ce ziceti de asta: directorul unei filiale ajvps a fost penalizat pentru impuscarea unor caini vagabonzi pe unul din fondurile sale, prin hotarare judecatoreasca, la plata unor despagubiri de ~4000 ron. garantez ca omul nu a comis nici un abuz.

Poti detalia?
Cine a facut plangere si care a fost motivarea sentintei?
Cine s-a constituit parte civila si a cerut acele despagubiri?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde teuton pe 02 Noi 2012, 08:51

o tanti l-a dat in judecata. a luat de la un veterinar un document ca ar fi fost nu stiu ce rasa de caini si nu a mai contat ca erau liberi in fondul de vanatoare, departe de case sau de vre-o proprietate de-a ei.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 02 Noi 2012, 09:04

teuton scrie:o tanti l-a dat in judecata. a luat de la un veterinar un document ca ar fi fost nu stiu ce rasa de caini si nu a mai contat ca erau liberi in fondul de vanatoare, departe de case sau de vre-o proprietate de-a ei.

Pai daca a lasat cadavrele cainilor in teren sa le gaseasca oricine,sa ma ierte Dumnezeu, da' si-a facut-o cu mana lui.
Si mai e si director la un AJVPS.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde radu pe 02 Noi 2012, 14:07

teuton scrie:o tanti l-a dat in judecata. a luat de la un veterinar un document ca ar fi fost nu stiu ce rasa de caini si nu a mai contat ca erau liberi in fondul de vanatoare, departe de case sau de vre-o proprietate de-a ei.

In ce lege scrie asta? Ramin la parerea mea: in 99,99% din cazurile in care vinatorii au avut probleme dupa impuscarea unor ciini, acestea s-au datorat unor fapte conexe impuscarii efective;restul este strict beletristica.Legea trebuie cunoscuta in toate aspectele ei nu pentru a o eluda, ci pentru a o folosi in interes propriu.
Românului nu trebuie sa i-o tragi. Îl laşi în pace , că şi-o trage singur.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Ghinda pe 03 Noi 2012, 11:36

Naspa.
Acu cateva zile au rapanit colegii vreo 6 caini. Si foarte bine.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OviGal pe 13 Noi 2012, 23:18

Ghinda scrie:Naspa.
Acu cateva zile au rapanit colegii vreo 6 caini. Si foarte bine.



Sustin si eu "campania de curatare a cainilor hoinari" dar:
1. e ilegal si e riscant
2. langa sat nu e "etic" sa impusti canele omului(pana la 500 m)
3. sa nu impusti cainele de langa caruta in camp
4. posibil sa fie caine ratacit de la vanatoare (nu neaparat trebuie sa fie de o anumita rasa)
5. depinde in ce zona "clear the land with dog "cand stai in stand la goana sa-ti vine 2 luni miros de hoit...parca nu e prea placut ..."


..... in rest.... cu mitraliera pe afet dupa ei!!!
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2012, 18:01

OviGal scrie:Sustin si eu "campania de curatare a cainilor hoinari" dar:
1. e ilegal si e riscant

O singura observatie.
Nu este ilegal ci legal, dar riscant intradevar. Asa este la noi, cand o lege spune ceva, o alta lege o contrazice, iar organul trage ce concluzie vrea muschii lui.
In cazul in care este reclamat si descoperit in teren, vanatorul care impusca un hoinar da cu subsemnatul si posibil sa ramana o vreme cu arma ridicata. Bineinteles intr-un final anchetatorii isi da seama ca vanatorul are dreptate, insa acesta din urma se alege cu o multime de nervi si plimbari pe la politie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OVI762 pe 13 Dec 2012, 20:38

Solutie minune,ultima descoperire in materie,scapa pacientul de celulita,ajuta la slabirea cu 15 kile pe luna a potailor vizate si le vindeca de viata,pana la decesul prematur.Se ia antigel concentrat,se cumpara ceva paine dar la o adica merge si cu ceva coji gasite prin gospodaria proprie,se inmoaie painea in el,se pune pe deasupra ceva untura sau ulei ramas de la prajeli ocazionale si se aseaza painea rezultata in calea potailor cu pricina.Se repeta de cateva ori tratamentul,dupa necesitati.In maxim 2 saptamani javrele cu pricina se usuca vazand cu ochii dupa care ,,sucombeaza prin deces''vorba lui Garcea.Bon apetit,you son of the bitches(fii de catea,sa nu fiu inteles gresit :mrgreen: ) :twisted: :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Alin3006 pe 13 Dec 2012, 23:32

OVI762 scrie:Bon apetit,you son of the bitches(fii de catea,sa nu fiu inteles gresit :mrgreen: ) :twisted: :twisted:


E tare ca esti baiat prevazator! :)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OVI762 pe 14 Dec 2012, 00:43

Altfel cum???Haleste vreunul de-al nostru ca cica asa a zis un veteran si il car in spinare pe lumea ailalta :lol: :lol: :lol:
PS
N-ar fi primul :twisted:
PPS
In timp ce scriu ascult Chica bomb,Dan Balan.Chill,motherfuckers.Sincer,recomand.Cand asculti si mai ales VEZI asta,orice panda pare floare la ureche.Nu mai plec la panda fara asta.NEVER.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OVI762 pe 14 Dec 2012, 00:45

este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OVI762 pe 14 Dec 2012, 03:06

http://www.youtube.com/watch?v=oXZ5j3k82HY

inca una.nu stiu ce imi venii,da simt ca merge pe vremea asta :wink:scuze de off.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde dragos13 pe 14 Dec 2012, 19:44

OVI762 scrie:Solutie minune,ultima descoperire in materie,scapa pacientul de celulita,ajuta la slabirea cu 15 kile pe luna a potailor vizate si le vindeca de viata,pana la decesul prematur.Se ia antigel concentrat,se cumpara ceva paine dar la o adica merge si cu ceva coji gasite prin gospodaria proprie,se inmoaie painea in el,se pune pe deasupra ceva untura sau ulei ramas de la prajeli ocazionale si se aseaza painea rezultata in calea potailor cu pricina.Se repeta de cateva ori tratamentul,dupa necesitati.In maxim 2 saptamani javrele cu pricina se usuca vazand cu ochii dupa care ,,sucombeaza prin deces''vorba lui Garcea.Bon apetit,you son of the bitches(fii de catea,sa nu fiu inteles gresit :mrgreen: ) :twisted: :twisted:

Am sa incerc dar a dat frigul si nu mai pun astia botul , tocmai am primit cadou 6 litri de antigel . O sa incerc cu ceva carne tocata si paine imnuiata si mai vedem .
dragos13
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 20 Iul 2010, 07:48

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate