Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:24

CAINII VAGABONZI

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 05 Feb 2011, 10:10

*Nu este nimic rău în a iubi maidanezii. Rău este dacă află soţul/soţia*
:lol: :lol:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde jaguar44 pe 08 Feb 2011, 22:50

cand vad cu ce ura incita unii la violenta asupra unor patrupede care nu au vina ca sunt lasate la intamplare sa se inmulteasca aiurea inteleg si motivatia acestui fel de a gandi.
a ucide = placere...e pacat! :?
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OVI762 pe 09 Feb 2011, 01:02

Draga colegule,ca e pacat sau nu ramane de vazut.Crezi ca un caine hoinar se simte ,,fericit''?Crezi ca duce o viata normala?Crezi ca asa e bine?Si pentru noi,bipezi constienti,si pentru el patruped zicem noi inconstient?Oare un breneke in cap nu curma un lung sir de suferinte?Eu as prefera oricand o moarte usoara unei astfel de vieti daca as fii caine si o spun fara urma de ipocrizie .Iubesc natura in toate formele ei dar aici e vorba zic eu de o iesire din tiparele normale ale evolutiei si e de datoria noastra ca vanatori si ca pastratori intr-o oarecare masura ai echilibrului natural de a lua atitudine si de a restabili ordinea fireasca a lucrurilor.Nu reprosez nimic nimanui,nu sunt primul care ridica piatra si nici nu sunt cel fara de pacat(am destule)dar haide sa vedem lucrurile asa cum sunt.Avem o problema si tre' sa o rezolvam in folosul nostru si al celor ce vor fii sa vina.Este responsabilitatea noastra sa le lasam copiilor nostrii natura macar asa cum am gasit-o noi,sa nu zic mai bine decat am gasit-o noi ca deja suna a campanie electorala si nu e cazul.Toate cele bune.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde cios29 pe 14 Mar 2011, 09:05

Si eu iubesc caini...drept dovada am 2 care ii tin in curte....dar pe astia care sunt pe camp ii impusc(dedicatie pt. astia de la protectia animalelor) ca asa este normal....cei care nu vreti sa moara luatii in casa....de ce nu plange nimeni pt. ratele care le impuscam nush...hai ca poate le dau idei...
tinta localizata
cios29
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 25 Sep 2008, 17:45
Locaţie: Navodari

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Alezandru pe 14 Mar 2011, 15:02

Cainii hoinari/abandonati de pe fondurile de vanatoare sunt DAUNATORI, ei decimeaza alte rase de animale (iepuri, pui de capre, etc), de cele mai multe ori, cand sunt mai multi, sunt adunati si vaneaza in haite.
Nu am nimic cu ei, dar cand se face combatere, cred ca ar trebui sa se faca si le ei, ca sunt cei mai mari daunatori, pe fondurile de vanatoare, parerea mea.
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde jaguar44 pe 14 Mar 2011, 15:14

chriss_hunter29 scrie:*Nu este nimic rău în a iubi maidanezii. Rău este dacă află soţul/soţia*
:lol: :lol:

chriss mereu stai la cotitura.... :D
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde jaguar44 pe 14 Mar 2011, 15:18

OVI762 scrie:Draga colegule,ca e pacat sau nu ramane de vazut.Crezi ca un caine hoinar se simte ,,fericit''?Crezi ca duce o viata normala?Crezi ca asa e bine?Si pentru noi,bipezi constienti,si pentru el patruped zicem noi inconstient?Oare un breneke in cap nu curma un lung sir de suferinte?Eu as prefera oricand o moarte usoara unei astfel de vieti daca as fii caine si o spun fara urma de ipocrizie .Iubesc natura in toate formele ei dar aici e vorba zic eu de o iesire din tiparele normale ale evolutiei si e de datoria noastra ca vanatori si ca pastratori intr-o oarecare masura ai echilibrului natural de a lua atitudine si de a restabili ordinea fireasca a lucrurilor.Nu reprosez nimic nimanui,nu sunt primul care ridica piatra si nici nu sunt cel fara de pacat(am destule)dar haide sa vedem lucrurile asa cum sunt.Avem o problema si tre' sa o rezolvam in folosul nostru si al celor ce vor fii sa vina.Este responsabilitatea noastra sa le lasam copiilor nostrii natura macar asa cum am gasit-o noi,sa nu zic mai bine decat am gasit-o noi ca deja suna a campanie electorala si nu e cazul.Toate cele bune.



Respect opinia ta dar ce faci si cu bipedele care fac si mai rau decat cainii hoinari....un breneke la scufita? :mrgreen:
Frumoasa tara...rau ca-i locuita! :x
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OVI762 pe 14 Mar 2011, 23:02

In cazul asta brenneke in mufa e prea simplu si rapid.Alica de 2 jumate in burta de la 20 de metri si lasat asa dar deja devenim antiguvernamentali :evil: Cica moartea de glont(prin extensie proiectil unic)e onorabila asa ca de aia as recurge la alice-sa simta nenorocitii dracului ce simtim si noi cand vedem pe camp ce vedem :twisted: :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde hanter pe 15 Mar 2011, 11:10

Domnilor eu sunt din zona neamtului iar ca la noi caini hoinari nu cred ca exista pe undeva.Am vazut subiectul asta si mi sa parut interesant.Sunt vanator din anul 2007, iar de atunci cred ca am impuscat o raba de caini hoinari, si tot apar parca din ce in ce mai multi.S-au format haite de caini care haituiesc vanatul si chiar il si prind.S-a si vazut tap omarat de caini.As fi foarte curios daca animalele salbatice au si ele o lege, pentru ca acesti caini hoinari, din cate stiu au o gramada de reglementari prin care, ca si vanator sau posesor de arma, odata ce esti prins in fapt sau reclamat de unii iubitori de animale sau asa zisi iubitori de animale ca, ai inpuscat cainele ti se comfisca arma si poti sa faci si un pic de puscarie.Pe timpu bunicului meu acesti caini se impuscau, iar vanatoru trebuia sa duca o proba la asociatie si i se dadea cartuse.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 15 Mar 2011, 22:50

hanter scrie:Domnilor eu sunt din zona neamtului iar ca la noi caini hoinari nu cred ca exista pe undeva.Am vazut subiectul asta si mi sa parut interesant.Sunt vanator din anul 2007, iar de atunci cred ca am impuscat o raba de caini hoinari, si tot apar parca din ce in ce mai multi.S-au format haite de caini care haituiesc vanatul si chiar il si prind.S-a si vazut tap omarat de caini.As fi foarte curios daca animalele salbatice au si ele o lege, pentru ca acesti caini hoinari, din cate stiu au o gramada de reglementari prin care, ca si vanator sau posesor de arma, odata ce esti prins in fapt sau reclamat de unii iubitori de animale sau asa zisi iubitori de animale ca, ai inpuscat cainele ti se comfisca arma si poti sa faci si un pic de puscarie.Pe timpu bunicului meu acesti caini se impuscau, iar vanatoru trebuia sa duca o proba la asociatie si i se dadea cartuse.


ai asasinat o raba de javre si inca itzi este teama de verzi??....cainii hoinari sunt considerati daunatori si pot fi impuscati legal atata vreme cat cel care o face respecta legea :lol: ...mai precis sa nu fi singur in teren...macar doi pe autorizatie individuala :wink: ...cainele respectiv sa nu fie mai aproape de vreo 200 de metri de orice zona locuita....sa nu aiba zgarda sau alte insemne la gat :mrgreen: ....sa nu fie ogarul unei persoane sus puse respectiv membru de partid ,primar,vice sau altzi *verzi* :lol:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde cios29 pe 18 Mar 2011, 02:17

Vezi ca te inseli amarnic ...de asta nu am eu arma acum ca am impuscat 2caini....nu scrie pe autorizatie caine este ilegal sa-l impusti....impuscatii la organizate cand sunt pe hartie ca sa nu stati 1 sezon sau cine stie cand o sa vad arma inapoi....nu mai spuneti prostii ca e legal...pana nu sunteti pusi in fata legii nu mai dati sfaturi
tinta localizata
cios29
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 25 Sep 2008, 17:45
Locaţie: Navodari

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 18 Mar 2011, 03:14

pe autorizatie scrie CLAR ..caine hoinar...vagabond....mafiot...cum vrei tu sa-i spui...si nu mai mintii natiunea ca nu pot fi impuscati...ceea ce ai patit tu este regretabil si sincer imi pare rau....contextul in care ai facut-o probabil a generat ceea ce a devenit acum evident!...
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde cios29 pe 18 Mar 2011, 15:23

Din partea mea impuscatii pe toti....sa nu mai exista un caine pe fonduri...atentie mare cum o faceti...si eu o sa continui sa-i impusc legal....sa-i mai impuste si paznici ca ei au voie oricand...
tinta localizata
cios29
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 25 Sep 2008, 17:45
Locaţie: Navodari

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 19 Mar 2011, 22:48

acum sunt in totalitate de acord cu tine :D
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde jaguar44 pe 02 Apr 2011, 00:19

cred ca ,,bipedele" sunt mult mai daunatoare!
mai ales alea care pun latzuri si nimicesc tot ce misca.
pentru mine sunt vinovati cei care lasa cainii liberi sau care ii alunga iar impuscarea acestor caini poate fi facuta doar ca se pot folosi tranchilizante si nu e necesar sa-i omoram.
statul daca da o lege, sa urmareasca si efectul ei si sa ia masuri ,iar in cazul in care se demonstreaza ca nu sunt luate masuri in mod real, cineva sa fie tras la raspundere, asa cum si un vanator ar fi tras la raspundere de organ ,daca e prins la omor de caini.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde adigeo pe 02 Apr 2011, 08:55

Ok, spune-ne ce se intampla dupa tranchilizarea cainelui,,,,,
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde masun81 pe 05 Apr 2011, 21:46

Salut,am sa va zic si eu cateva intimplari(nu ...vanatoresti).
Intr-o dimineata plec cu noaptea in cap sa ma duc la munca(o lucrare la o casa amplasta mai pe camp)toate bune si frumoase, pana sunt incercuit de o haita de caini,eu nu vedeam bine pe unde mergeam ca era intuneric,nu mai zic de caini ca nu-i vedeam, ma asteptam in ori ce clipa sa fiu muscat,am scapat ne muscat tipand si invartindu-ma cu o punga pe care o aveam in mana,si deplasandu-ma in acelas timp pe o distanta de 100 de metri pana s-au potolit JAVRELE.Nu a durat mult si a fost anuntat la stiri, ca o persoana a fost mancata de caini, in zona Cornetu Ilfov, asta se intimpla acum cativa ani.
Acum sa va zic una proaspata de cateva zile.
Eu stau la bloc et2,intru in scara si la etajul 1 un ditamai cainele maraie la mine,eu un iubitor de maidanezi dragalasi,escaladez balustrada sa-l iau prin invaluire si ii execut un voleu,care la ajutat sa coboare scarile fara sa le atinga.Frati-lor sunt multi rau si nu ia nimeni nici o masura (legala)in aceasta privinta.
Eu sunt de acord ,cu cei care vor exterminarea prin orice metoda,a acestor caini vagabonzi.
Nu sunt vanator,dar as vrea sa fiu. :wink: costa,si nu imi permit. :(
masun81
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Apr 2011, 20:44

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde madalin122582 pe 06 Apr 2011, 08:56

Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde jagermeister pe 10 Mai 2011, 23:09

Alezandru scrie:Nu am nimic cu ei, dar cand se face combatere, cred ca ar trebui sa se faca si le ei, ca sunt cei mai mari daunatori, pe fondurile de vanatoare, parerea mea.
Cei mai mari daunatori sunt jeep-ul (a se citi masina de teren in general,ca n-am nimic cu renumita firma americana) si proiectorul ! :lol:
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde jagermeister pe 10 Mai 2011, 23:14

chriss_hunter29 scrie:pe autorizatie scrie CLAR ..caine hoinar...vagabond....mafiot...cum vrei tu sa-i spui...si nu mai mintii natiunea ca nu pot fi impuscati...

Nu-ti va da nimeni autorizatie de impuscat caini in grup restrans ! Si eu am cunostinte care au ramas fara arma tot din acelas motiv.
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 11 Mai 2011, 07:01

jagermeister scrie:Nu-ti va da nimeni autorizatie de impuscat caini in grup restrans !


Nici n-ai nevoie de autorizatie pentru impuscat caini.E suficient sa ai autorizatie pentru ciori.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Ursus2006 pe 11 Mai 2011, 07:12

Nici nu exista autorizatie pentru caini hoinari . Cine scrie pe autorizatie " caini hoinari " , nu cunoaste legea. :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 13 Mai 2011, 02:19

jagermeister scrie:
chriss_hunter29 scrie:pe autorizatie scrie CLAR ..caine hoinar...vagabond....mafiot...cum vrei tu sa-i spui...si nu mai mintii natiunea ca nu pot fi impuscati...

Nu-ti va da nimeni autorizatie de impuscat caini in grup restrans ! Si eu am cunostinte care au ramas fara arma tot din acelas motiv.


ma repet ..cainii hoinari sunt considerati daunatori si pot fi impuscati....ce nu intzelegi????..acolo unde te-ai facut tu vanator nu tziau spus asta???.....care e treaba cu autorizatia in grup restrans???...acolo nu scrie ca ,,,cainii hoinari sunt daunatori..???........potzi sa impusi vulpi sau sacali dar caini nu????....ai luat vreodata autorizatie de la filiala la care esti arondat si aia au spus ca nu ai voie sa impusti cainii din teren.....ce facem aici...protectia animalelor|??///...esti penibil
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 13 Mai 2011, 10:10

Ursus2006 scrie:Nici nu exista autorizatie pentru caini hoinari . Cine scrie pe autorizatie " caini hoinari " , nu cunoaste legea. :wink:


Corect.
Nu sunt specie de interes vanatoresc,asa cum nu sunt nici pisicile bagaboante.
Pe autorizatie se trece doar specia de interes vanatoresc,care au si cota de recolta.
Pana si vulpile sau ciorile au asa ceva.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 16 Mai 2011, 22:21

aghiuta scrie:
Ursus2006 scrie:Nici nu exista autorizatie pentru caini hoinari . Cine scrie pe autorizatie " caini hoinari " , nu cunoaste legea. :wink:


Corect.
Nu sunt specie de interes vanatoresc,asa cum nu sunt nici pisicile bagaboante.
Pe autorizatie se trece doar specia de interes vanatoresc,care au si cota de recolta.
Pana si vulpile sau ciorile au asa ceva.


pai de aia o patzesc colegii...pt ca va asculta pe voi stimabililor..fara a pune la socoteala cunoasterea legii sau cel putin interpretarea acesteia ...
multa stima!
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 16 Mai 2011, 22:25

iar la chestia cu *nu sunt specie de interes vanatoresc * ...asa cum am spus mai sus...cine gandeste asa este...penibil!
...fara prea multa stima!
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 16 Mai 2011, 22:29

Ursus2006 scrie:Nici nu exista autorizatie pentru caini hoinari . Cine scrie pe autorizatie " caini hoinari " , nu cunoaste legea. :wink:

zau,,,pe cuvantul tau?...
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 16 Mai 2011, 23:18

aghiuta scrie:
jagermeister scrie:Nu-ti va da nimeni autorizatie de impuscat caini in grup restrans !


Nici n-ai nevoie de autorizatie pentru impuscat caini.E suficient sa ai autorizatie pentru ciori.

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Ursus2006 pe 18 Mai 2011, 08:47

chriss_hunter29 scrie:
Ursus2006 scrie:Nici nu exista autorizatie pentru caini hoinari . Cine scrie pe autorizatie " caini hoinari " , nu cunoaste legea. :wink:

zau,,,pe cuvantul tau?...


Tu poti sa-i treci pe aut. si poti si semna la rubrica de preluare a vanatului , daca-ti face placere. :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde negclaema pe 18 Mai 2011, 08:56

Lege nr. 407/2006 Versiune consolidata la data de 03/12/2010

Art. 19
(3) Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari găsiţi pe suprafeţele fondurilor cinegetice se împuşcă fără restricţii şi fără obligarea la despăgubiri, iar fapta nu constituie infracţiune.
(4) Pisicile şi câinii care sunt în situaţia prevăzută la alin. (3) se împuşcă de către personalul de specialitate al gestionarului fondului cinegetic sau de vânători, cu ocazia acţiunilor organizate în acest scop, la care participă şi personal de specialitate al gestionarului sau cu ocazia vânătorilor organizate.

atentie la punctul 4 ...e interpretabil !
negclaema
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Mar 2010, 15:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate