Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 17:35

CAINII VAGABONZI

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Ghinda pe 31 Dec 2012, 18:48

Ai dreptate Silviu, numai ca legea nu se aplica. Daca nu stii, suntem in Romania, tara tuturor posibilitatilor. Asa ca fiecare face ce poate. La o vreme a mea, am explicat un pic pe la stane cum este cu cainii, etc. Ras misto circ. Politaiul il durea la basca, lua 100 kg de branza de la fiecare stana, ciobanii ziceau ca nu au actele la ei. Asa ca le-am umplut zonele cu ce trebuie. Si daca au mai avut caine la stana, a fost pentru ca ala nu a iesit din zona stanii si a avut zile. Sa vezi ce jujaie aveau dupa aia aia 2-3 caini. Nu putea cainele nici sa mearga, dar sa mai fuga.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Silviu vlad pe 31 Dec 2012, 22:46

Apropo de jujeu. A mers frate meu pana la padure dupa crengi de vasc si au dat peste el vreo 4 dulai de la o turma de oi, toti fara jujeu. Noroc ca a luat cu el niste petarde si i a speriat.
Silviu vlad
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 25 Dec 2010, 11:19
Locaţie: Romania

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 16 Feb 2013, 22:21

Este de datoria vânătorilor adevărați să tragă la câinii hoinari și la vulpe, protejând astfel vânatul !
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde eti79ety pe 03 Mar 2013, 11:51

Ieri, impreuna cu reprezentantii AV Oltul am avut o iesire la caini hoinari, vreo 25 de bucati, 4 de baiatu, apoi s-a lasat cu un gratar, cea mai tare iesire pe anul asta, din pacate vanatori au fost cam putini, unii si-au gasit de treaba, altii nu vor sa traga cartuse si sa nu plece acasa cu nimic, niste "vanatori" jalnici!
Foarte tare initiativa celor de la asociatie, ma bucur ca s-a organizat si astept in viitor astfel de actiuni! Chiar nu-mi pare rau ca am cotizat la ei !
Decat prieten mincinos, mai bine dusman!
Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!
eti79ety
Membru activ
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Oct 2010, 18:26
Locaţie: Olt

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 18 Mar 2013, 19:42

SINCERE FELICITĂRI Ety ! A fi vânător adevărat înseamnă și a merge la acțiuni de combatere , tocmai pentru a proteja vânatul ! Câinii hoinari sunt dușmanii numărul 1 al vânatului !
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2013, 18:52

WALLACE CINEGETIC scrie: Câinii hoinari sunt dușmanii numărul 1 al vânatului !

Nu o brodisi bre. Dusmanul numarul UNU al vanatului sunt ''asociatiile pentru protectia animalelor''. Bleah. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 04 Mai 2013, 19:07

Am obosit stergand la balarii!

Moderat

MODERATORUL
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde mopeka pe 05 Mai 2013, 00:26

Sly_Fox scrie:
WALLACE CINEGETIC scrie: Câinii hoinari sunt dușmanii numărul 1 al vânatului !

Nu o brodisi bre. Dusmanul numarul UNU al vanatului sunt ''asociatiile pentru protectia animalelor''. Bleah. :twisted:



Partial corect !Cu mentiunea ,ca... UNELE asociatii ! :roll:
Prind cainii din zonele urbane,incaseaza banutii...elibereaza nefericitii pe unde apuca,pe la sate si pe campurile patriei,parcarii,etc.
Un comando hotarat si eficient nu-i alearga pe campuri,risipind aiurea munitii valoroase...mai practic si cu resurse minime ar fii...combaterea, direct in tzarc.
Doritorilor,pot sa le dau,pe privat desigur ,adresele tzintelor... :lol: :twisted:
Raul,trebuie extirpat de la radacina,stimati kamarazi. 8)

PS. "Vive la mort, vive la guerre, vive le sacré mercenaire"
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Mai 2013, 13:35

Am citit cu atentie multe mesaje din acest topic si imi exprim si eu o umila parere...(DOARE DESPRE CAINII DE PE FONDURILE DE VANATOARE PT CA SUNTEM VANATORI..)din pacate nu este vina lor(a cainilor)ca sunt acolo ,au ajuns din vina noastra si trebuie sa ne asumam asta .DAR trebuiesc impuscati fara resentimente si fara frica!!!!!!!!!legea este clar de partea noastra si punct.Domnilor haideti sa fim pragmatici si sa luam aceasta chestiune in propriile maini!Hoinarii distrug vanatul=noi platim autorizatii si cotizatii=nu avem ce vana=apar frustrarile=ajunge sa nu ne mai placa atat de mult vanatoarea(am dus putin la extrem)....Romania este plina de ciori si cain vagabonzi......nasol...

numai bine!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 09 Mai 2013, 01:03

Ilie Alexandru a punctat pragmatic și justificat cu argumente. Felicitări !
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Ghinda pe 23 Mai 2013, 20:44

2 ore de foiala. 2 arme, 7 caini. Din aia vagabonzi, impuscati.

PS Merg 222 - iurile, de ma unge pe suflet. Abia astept sa probez la mistret.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde mopeka pe 23 Mai 2013, 21:48

Hmmm...hmm...nimeni nu doreste vanatoare la tzarc(adicatele direct in curtea organizatiilor de protectie a cotetzarilor)...sursa tuturor relelor din fondurile de vanatoare! :mrgreen:
Oare de ce ?! :twisted:
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Ghinda pe 24 Mai 2013, 07:24

Am uitat sa mai trec un caine la inventar, calcat cu masina! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OVI762 pe 24 Mai 2013, 08:02

Imagine
Inca unul pe raboj.Se apucase de braconat al dracului :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OVI762 pe 24 Mai 2013, 08:04

mopeka scrie:Hmmm...hmm...nimeni nu doreste vanatoare la tzarc(adicatele direct in curtea organizatiilor de protectie a cotetzarilor)...sursa tuturor relelor din fondurile de vanatoare! :mrgreen:
Oare de ce ?! :twisted:



Eu vreau,dar dam cainii afara din tarc si ne ocupam de proprietarii tarcului :twisted: Discutam noi si cu cainii mai tarziu :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OVI762 pe 24 Mai 2013, 08:09

Ghinda scrie:Am uitat sa mai trec un caine la inventar, calcat cu masina! :lol:


Daca l-ai calcat in fond,se numara.Eu vulpea din ultima imagine am trecut-o la accident rutier dubios in afara fondului de vanatoare cu consecinte imbucuratoare si pline de purici.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde bliviu pe 28 Aug 2013, 23:00

Proaspat intors din concediu din tara constat cu amaraciune ca s-au inmultit ciini in padure ca si in toata tara pe strazi si pintre blocuri :( Au zapacit tot vinatul in zona vaii jiului si nimeni nu face nimic :twisted:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde madalin122582 pe 29 Aug 2013, 14:36

bliviu scrie: si nimeni nu face nimic :twisted:


Aceasta este o poveste despre 4 oameni pe care îi chema Toată Lumea, Oricine, Cineva şi Nimeni. A apărut o problemă foarte importantă şi Toată Lumea trebuia să o rezolve. Toată Lumea era sigură că Cineva o s-o facă. Oricine putea să o facă, dar Nimeni nu a făcut-o. Cineva s-a enervat din cauza asta pentru că treaba era pentru Toată Lumea. Toată Lumea a crezut că Oricine o să o facă, dar Nimeni nu a realizat că Toată Lumea o să stea deoparte.
În cele din urmă Toată Lumea a dat vina pe Cineva şi Nimeni n-a facut ceea ce Oricine putea să facă
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde bliviu pe 30 Aug 2013, 19:25

E tare de tot :lol: O sa o scriu pe ceva sa nu o uit ca se potriveste la multe .Si cita dreptate ai.Acum vad ca au deschis alt topic cu ciini bagabonti.Oricum sint multiii de tot :lol: La mine in fata blocului sint vreo 5 si toate babele le dau oase :twisted: Au si nume vezi tu :lol: Si noaptea nu mai doarme nimeni de galagia lor :mrgreen: Am iesit de vreo doua ori cu bolovani sa ii gonesc da mai erea un pic sa ii sparg masina la un vecin :D
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Johny Wolf pe 25 Feb 2014, 13:44

Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Ursus2006 pe 03 Apr 2014, 12:21

Cutu-cutu, patru labii, vieri futem, remus cernea si altii... :evil: :evil: :evil:

http://www.justitiarul.ro/afacerea-maid ... rnet-ii-3/
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde cybelle pe 26 Apr 2014, 16:00

Esti mortal Ursule ! :mrgreen:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 03 Iul 2014, 22:02

Ce se întâmplă, nu mai interesează pe nimeni acest subiect ? Ne-au invadat câmpurile hoinari și ne devorează tot vânatul !
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde OVI762 pe 04 Iul 2014, 05:27

Si cam pe unde s-a produs invazia,ca pe acilisa prin sud,prin Campia Romanatiului ,s-au cam rarit potaile.Cu devoratul vanatului sunt de acord,dinozaurii au disparut deja si bizonii sunt si ei in pericol :lol: :lol: Acum serios,daca stii de vreo zona unde au aparut potai in exces da de stire sa stie oamenii locului,sa stim si noi ca solutii si solutionari exista,ca de aia avem MP :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Ghinda pe 04 Iul 2014, 07:07

Wallace, nu incepe iar sa ne iei de tampiti, ca mai am si treaba, nu doar sa ranesc dupa tine!

MODERATORUL
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 05 Iul 2014, 10:53

Ghindă, nu iau pe nimeni drept tâmpit, ci doar făceam un îndemn etic vânătoresc la combatere!
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iul 2014, 12:00

WALLACE CINEGETIC scrie:Ce se întâmplă, nu mai interesează pe nimeni acest subiect ? Ne-au invadat câmpurile hoinari și ne devorează tot vânatul !

Pai spune-le asta si baietilor de la jandarmerie,care daca te vad ca impusti vreun hoinar te-a si lasat fara arma si cu dosar penal. Si pana o scoti la capat,argumentand cu legea vanatorii si ordinul privind organizarea si desfasurarea vanatorii,iti ies peri albi. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 06 Iul 2014, 20:00

Sly, ceea ce spui tu de notă faptul că acei băieți de la Jandarmerie nu cunosc Legea, ceea ce este grav pentru ei...ca și Instituție a Statului. Hoinarii se pot împușca oricând pe orice fond de vânătoare, fiindcă...ne permite Legea.
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Sly_Fox pe 06 Iul 2014, 20:52

Da ,da,legea,cum sa nu. Inseamna ca ai mare incredere ca o lege este batuta in cuie in Romania,nefiind contrazisa de o alta lege care spune invers.
Vezi ca a mai fost o discutie ampla pe forum,cu multe argumente,unde s-a prezentat pe larg subiectul,punandu-se punct si pe prevederile legii protectiei animalelor si definitia directivei europene privind animalele de companie.
Fa-ti un pic de timp si citeste/reciteste acele postari si o sa vezi ca nu este asa simplu. Legea te poate baga uneori in bucluc daca nu ii cauti ascunzisurile,chiar daca esti sigur ca aceasta lege este de partea ta.:mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Ghinda pe 08 Iul 2014, 07:47

WALLACE CINEGETIC scrie:Ghindă, nu iau pe nimeni drept tâmpit, ci doar făceam un îndemn etic vânătoresc la combatere!


Tocmai de aia. Ne-ai umplut de indemnuri etice. Stim cu totii ce este de facut si fiecare face cum crede!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate