Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:05

combatere

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

combatere

Mesajde florinpandra pe 24 Noi 2010, 16:39

Sambata trecuta am fost la prima mea vanatoare si spre surprinderea mea era ora 12 si nu aveam decat 5 iepuri ,colegi mei zic ca este de neconceput asa ceva nu se intamplau ani trecuti.
Nui nimic dupa ce am mancat am plecat spre casa dar nu mare nea fost mirarea cand pe drum la intrare in sat
un atv avea legat de el 4 ogari si ne-a facut cu mana.
Paznicul azis ca sa ne intoarcem mai pe seara sa dam o raita
M-am oferit eu si inca un coleg ceilalti au motivat ca au treba deci nu ma mir ca nu ai iepuri?' :(
florinpandra
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Noi 2010, 23:27

Re: combatere

Mesajde dr_fani2000 pe 25 Noi 2010, 15:48

Nu tebuie sa te miri ca nu sunt iepuri si cu atat mai mul colegii tai mai vechi in breasla acesta este rezultatul muncii lor. Daca stai un an acasa si iti rugineste arma in dulap, in sezon nu prea ai ce vana. Peste cativa ani vanatoarea in unele zone ale tarii va fi o amintire frumoasa relatata de unii la gura sobei.
dr_fani2000
Nou membru
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2009, 09:54

Re: combatere

Mesajde chriss_hunter29 pe 05 Dec 2010, 23:47

dr_fani2000 scrie:Nu tebuie sa te miri ca nu sunt iepuri si cu atat mai mul colegii tai mai vechi in breasla acesta este rezultatul muncii lor. Daca stai un an acasa si iti rugineste arma in dulap, in sezon nu prea ai ce vana. Peste cativa ani vanatoarea in unele zone ale tarii va fi o amintire frumoasa relatata de unii la gura sobei.

cu scuzele de rigoare din cate stiu eu vanatoarea este un sport pe care il practicam in timpul liber,stai un an acasa ?...pai si ce sa faci?..sa stai pe camp sa protejezi vanatul?,oare asta nu este treaba alora care sunt platiti sa aiba grija de vanat,platiti din banii astora de stau acasa un an....???
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: combatere

Mesajde chriss_hunter29 pe 05 Dec 2010, 23:51

p.s.
cred ca aia au facut cu mana la paznic :lol:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: combatere

Mesajde CINEGETICUS pe 04 Ian 2011, 21:03

Nu o sa mai avem nici iepuri si nici fazani., dar o sa avem caini hoinari cu duiumul. :lol:
CINEGETICUS
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Ian 2011, 01:47

Re: combatere

Mesajde CINEGETICUS pe 18 Noi 2011, 13:06

Stiti vreo metoda de a otravii vulpile si cainii hoinari ?
CINEGETICUS
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Ian 2011, 01:47

Re: combatere

Mesajde adileafu pe 18 Noi 2011, 14:14

Cea mai eficienta ''otravire'' este cea cu .....plumb :mrgreen: .
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: combatere

Mesajde Sly_Fox pe 18 Noi 2011, 15:35

adileafu scrie:Cea mai eficienta ''otravire'' este cea cu .....plumb :mrgreen: .

Asa este, numai ca a prins radacini moda gruparilor extra-ecologiste, la care adera toti retardatii si toate ciufutele, care au ca scop declarat ,,infundarea'' vanatorilor si vanatorii in Romania. Nu stiu de unde le-a venit ideea, dar prima specie propusa pentru protejare este tocmai cainele hoinar, cel mai distructiv element din cadrul unui fond cinegetic.
Nu conteaza ca o haita de hoinari poate face prapad intr-un teren de vanatoare, in opinia retardatilor, cainii abandonati si salbaticiti sunt fiinte ce trebuiesc ocrotite. Uite asa vanatorii au inceput sa fie luati la ochi de catre diferite ,,organe'' simpatizante ale curentului ecologist, astfel incat chiar cu legea in mana poti da cu subsemnatul pe la procuratura daca impusti un ham-ham.
Si paznicii au inceput sa se teama ca vor avea probleme daca vor impusca caini in terenurile de vanatoare. Conducerea asociatiilor, politia, spun sa nu se mai traga dupa cainii hoinari pentru a nu avea probleme cu organizatiile ecologiste, ori pentru a nu fi dati in judecata de catre eventuali propietari.

Caz intalnit la un coleg vanator: acesta a impuscat doi caini hoinari aflati pe camp, avand asupra sa autorizatie de vanatoare la specii de interes cinegetic. Ulterior a fost reclamat de catre un posibil stapan al cainilor si dat in judecata. In instanta, vanatorul a fost condamnat la plata de despagubiri si 4 luni inchisoare cu suspendare.
Deci unde este legea? Pe cei care lasa cainii liberi in fondurile de vanatoare nu ii trage nimeni la raspundere, dar vanatorii care trag dupa hoinari sunt dati pe posturile de televiziune fiind numiti ,,bestii fara inima''.
Tara de tot rahatul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: combatere

Mesajde adileafu pe 19 Noi 2011, 22:36

Pentru a evita astfel de probleme aplici metoda TST (Trage Sapa Taci ). :wink:
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: combatere

Mesajde pop ionut. pe 22 Noi 2011, 16:53

sunt multe motive din cauza carora poate scadea efectivul de iepure pe un fond,daca an ultimii ani pradatorii naturali nu sau anmultit dar efectivul de iepuri sa anputinat accentuat anseamna ca nu mama natura este de vina. In ce am vazut scris si de colegii de forum care au si ei dreptate una din cauze poate fi si roadele vanatorilor "din alte epoci". O alta problema ar putea fi si stabilirea unei cote de recolta eronata care a dus la distrugerea ancet da sigura a efectivelor de iepure. Ar mai putea avea relevanta asupra iepurilor si noile metode agricole care fac posibila andepartarea vanatului. Iar de metoda cu cainii de ea este vinovat an primul rand paznicul de vanatoare si antrun procent mai mic si vanatorii acelei grupe. Motive ar fi multe dar excluzand vreo boala acestea ar fi cele mai relevante motive.
pop ionut.
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 20 Noi 2011, 19:47

Re: combatere

Mesajde DAC pe 03 Apr 2012, 09:46

Legea 407/2006 Vanatorii Protecţia faunei de interes cinegetic


CAPITOLUL III
Protecţia faunei de interes cinegetic
Art. 23

(1) În scopul gestionării durabile a faunei de interes cinegetic, se interzic:

.....................................
i) permiterea însoţirii, în fondurile de vânătoare, a turmelor şi cirezilor, precum şi a mijloacelor de transport de orice fel, de câini care nu poartă jujeu;

k) permiterea însoţirii turmelor şi cirezilor de către câini însoţitori al căror număr este mai mare de 3 în zona de munte, de 2 în zona de deal şi de 1 la câmpie. În acest număr se includ şi câinii care asigură paza stânei;


In mod frecvent aceasta prevedere nu este respectata , imi puteti spune legal care sunt caile de contracarare a turmelor de caini (am vazut personal 12 caini la o turma mica ce nu avea mai mult de 50 de oi) ce insotesc oile ?

Nu pot fi considerati hoinari...si aici eu nu am gasit o "definitie"clara a hoinarului .

Multumesc
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: combatere

Mesajde OVI762 pe 03 Apr 2012, 21:08

Haine negre,cagule,plumb de alica,portbagaj.A se lasa ciobanului urme la gioale si coaste.Daca face figuri si la nivelul botului.Promisiune de repetare in caz de recidiva.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: combatere

Mesajde chriss_hunter29 pe 03 Apr 2012, 23:48

:lol: Corect!
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: combatere

Mesajde chriss_hunter29 pe 03 Apr 2012, 23:53

ps
presupun ca Ciobanu este numele cainelui....nu?
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: combatere

Mesajde DAC pe 04 Apr 2012, 09:26

Eu intrebam asa ca si cioban :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sa stiu la ce sa ma astept :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: combatere

Mesajde OVI762 pe 05 Apr 2012, 03:19

chriss_hunter29 scrie:ps
presupun ca Ciobanu este numele cainelui....nu?




Da...da....desigur ca e vorba e caine.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: combatere

Mesajde OVI762 pe 05 Apr 2012, 03:27

DAC scrie:Eu intrebam asa ca si cioban :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sa stiu la ce sa ma astept :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:





Pai la ce sa te astepti?Bineinteles ca la multa stima,respect si alte dude asemenea ca doar in calitate de cioban esti o fiinta ancestrala perfecta,nu? :mrgreen:
PS
La stima si respect sa te astepti mai ales cand pasti turma pe graul vreunui vanator si din greseala mai ai si vreo 15-20 de caini pe la stana,mai cu seama 2,3 d'aia cu picioare lungi de le mai zice si ogari :mrgreen: :mrgreen: :evil: :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: combatere

Mesajde biriuck pe 25 Apr 2015, 19:21

Dedicatie pentru colegul Wallace
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: combatere

Mesajde Ghinda pe 28 Apr 2015, 07:36

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

E pui de sacal cumva? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: combatere

Mesajde laurul pe 28 Apr 2015, 12:25

Nu pentru Wallace e asta....
Ci pentru Societatea Ornitologica Romana, dar cand or avea campanie pro-berze contra Enel-ului care le strica cuiburile.
Biriuc, ia cauta, vezi, nu gasesti una cu ciocarlia care tine in cioc un godac????...
Merge si cu ied...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: combatere

Mesajde Remo pe 28 Apr 2015, 15:55

Sincer sa fiu credeam ca "Societatea Ornitologica Romana" este ceva organizatie stiintifica serioasa, de drept public. Citind postul de mai sus, m-am gandit sa verific si am aflat ca e o simpla asociatie non profit cu "trei birouri din Bucuresti, Cluj-Napoca si Tulcea". Poate si altii cred cum credeam si eu, de aia o iau asa tare in seama. Spre exemplu, Presedintele Romaniei, a carui cerere de reexaminare se bazeaza tocmai pe argumentele ornitologilor amatori.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: combatere

Mesajde Sly_Fox pe 29 Apr 2015, 10:03

Intradevar este o societate non profit,doar se numeste Societatea Ornitologica Romana si nu Societatea Nationala Ornitologica din Romania. :wink: Asta legat de prima parte.
In a doua parte nu este chiar asa. O societatea nu trebuie judecata dupa numarul de birouri ci dupa activitatea sa,implicarea dinamica in domeniul in care activeaza. Cei de la S.O.R au derulat o gramada de proiecte finalizate cu succes, si deruleaza in continuare altele destul de interesante pentru ornitologii profesionisti dar si amatori.
Problema o constituie insa atitudinea pe care o au fata de ceea ce inseamna vanatoare in general,adica ne percepe pe noi vanatorii ca inamicul numarul unu. Aici este problema,insa nu doar ei fac acest lucru ci majoritatea societatilor care au ca scop declarat protectia naturii.
De ce au aceasta perceptie? Pentru ca nu sunt informati prea bine cu privire la ce inseamna in ansamblu vanatoarea. Ei sunt ghidati doar dupa reportajele de televiziune,cele mai multe prezentand cazuri izolate de braconaj,si acelea distorionate si pline de greseli,relatari ale unor persoane care urasc din toata fiinta vanatorii,adica din acelea care spun pe diferite site-uri ca ar lua cu placere gatul unui vanator sau se bucura enorm cand un vanator isi pierde viata intr-un accident de vanatoare.
Asa se intampla cand dezinformarea naste dezinformare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: combatere

Mesajde Remo pe 29 Apr 2015, 18:45

@ SlyFox, spui ca nu trebuia sa am dubii asupra naturii S.O.R, pentru ca nu are si particula "nationala" in nume. Poate ai dreptate, dar confuzia mea a fost creata mai mut de de titulatura de "societate" pentru o persoana este o "asociatie" non profit. Ma bucur sa aud ca fac treaba buna in ceea ce priveste protectia mediului. Din pacate eu nu stiam nimic despre munca lor, in afara pozitiei anti vanatoare despre care vorbeam. Si chiar mi-ar fi placut sa aud pe cineva vorbind despre practica agricultorilor de a rade toti spinii si tufisurile de la marginea drumurilor si santurilor sau despre turmele de oi care sunt tot anul pe putinele terenuri ramase neexploate. Anul trecut ne-am intalnit in teren cu un domn care evalua numarul pasarilor cantatoare din zona, spunea ca activitatea lui e parte dintr-un proiect european. Poate era chiar de la S.O.R. Am avut o conversatie agreabila, i-am spus si pasul nostru (taierea masiva a tufelor de spini), ne-a aprobat si ne-a spus ca si cifrele pe care le-a strans confirma, fara dubiu, importanta perdelelor vegetale pentru pasari. Ne-am aratat dispusi sa-l sprijinim in orice fel, si i-am lasat numerele noastre de telefon. Nu am mai auzit nimic de la el si nici nu am aflat de vreo discutie publica despre efectele egriculturii intensive. Poate a existat si nu stiu eu, dar e pacat ca organizatiile de protectie a mediului nu identifica alti adversari decat vanatorii, cand, in realitate, noi ar trebui sa fim aliati lor naturali.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: combatere

Mesajde biriuck pe 29 Apr 2015, 22:11

laurul scrie:Biriuc, ia cauta, vezi, nu gasesti una cu ciocarlia care tine in cioc un godac????...
Merge si cu ied...

Cica are unul o filmare cu o ciocarlie care mutileaza grav un urs ce ii ataca ponta depusa in februarie. Deh, instinctul asta matern naste super eroine :mrgreen: Ursul cica era italian, poate d'aia atata ura in pasarica. Cum dau de el il trimit la pro tv :lol:

Acum lasand gluma, eu nu cred ca sunt rau intentionati baietii aia. Poate neinformati cum trebuie, poate si intoxicati cu propaganda "verde".... Scopul lor este cam comun cu al nostru pana la un punct : sa existe vanat!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: combatere

Mesajde Clujeanul pe 30 Apr 2015, 13:31

biriuck scrie:Acum lasand gluma, eu nu cred ca sunt rau intentionati baietii aia. Poate neinformati cum trebuie, poate si intoxicati cu propaganda "verde".... Scopul lor este cam comun cu al nostru pana la un punct : sa existe vanat!


Poate că scopul nostru ar trebui să fie ceva de gen să existe animale sălbatice. Sună destul de naşpa ocrotirea vânatului.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: combatere

Mesajde tehărău pe 30 Apr 2015, 20:47

Clujeanul scrie:
biriuck scrie:Acum lasand gluma, eu nu cred ca sunt rau intentionati baietii aia. Poate neinformati cum trebuie, poate si intoxicati cu propaganda "verde".... Scopul lor este cam comun cu al nostru pana la un punct : sa existe vanat!


Poate că scopul nostru ar trebui să fie ceva de gen să existe animale sălbatice. Sună destul de naşpa ocrotirea vânatului.


Bine pusa problema! Am fost tocilari si ne-am facut temele, asa ca am luat expresia "ocrotirea vanatului cu arma in mana" ca atare. Atacul asta mediatic impotriva noastra sper sa produca si efecte benefice. Eu sper intr-o mai mare coeziune din care sa coaguleze o altfel de autoprezentare. Revin la alt topic.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: combatere

Mesajde the_mav pe 02 Mai 2015, 13:05

tehărău scrie:
Bine pusa problema! Am fost tocilari si ne-am facut temele, asa ca am luat expresia "ocrotirea vanatului cu arma in mana" ca atare. Atacul asta mediatic impotriva noastra sper sa produca si efecte benefice. Eu sper intr-o mai mare coeziune din care sa coaguleze o altfel de autoprezentare. Revin la alt topic.

E nobil sentimentul sperantei. Total nefolositor dealtfel, dar nobil.
Altii mai realisti se orienteaza spre actiuni ce duc la rezultate. Unii vad oportunitati pe care incearca sa le exploateze, cu oarecare rezultate chiar.
Adevarul e ca tot mai putini au insa si o strategie in ceea ce fac. Si cel putin asta (lipsa unor strategii) se vede la romani.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: combatere

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 13 Mai 2015, 19:30

Moderat
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: combatere

Mesajde adiluk pe 14 Mai 2015, 08:42

Nu prea mai avem ce... :roll:
Imagine
adiluk
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2009, 08:55

Re: combatere

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 14 Mai 2015, 20:39

Sincere felicitări !
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Următorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate