Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 20:15

Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde Kristi pe 11 Ian 2011, 06:41

In aceasta perioada poate mai mult decat in decjursul anului intampinam probleme cu ...latarii . Duminica in timp ce desfasuram o partida de vanatoare la iepure si fazan...am avut surpriza neplacuta sa constat disparitia temporara a cainelui meu si apoi in momentul revenirii ...sa observ ca de piciorul stang avea prins un lat de iepure si urechea dreapta sfasiata ...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Dupa curatare si pansare ...
Imagine
Imagine
Cu respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde OVI762 pe 11 Ian 2011, 08:56

Imi pare sincer rau de caine tu-le muma-n c..r de nenorociti.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde chivi pe 11 Ian 2011, 09:41

Eu am gasit un iepure in lat, nu pot sa descriu imaginea pe care am vazut-o.Avea piciorul rupt, osul iesit prin blana si zapada din jurul lui, topita, transformase pamantul in namol si saracul iepure era mai negru ca un porc mistret si facea mai rau ca un urs in lanturi.Cunosc tarani care mananca mai multi iepuri intr-un an decat mine, iarna asta-i jobul lor.Niste nemernici, NeNei cum le zic eu.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde Sly_Fox pe 11 Ian 2011, 15:49

Urla foamea in romani. La sate este saracie lucie, sunt cazuri unde oamenii nu au nici macar paine sa puna pe masa. Pentru acesti oameni,o tocana de iepure este ceva de vis. Trebuie sa ne gandim de doua ori, inainte de-ai condamna .

Sunt si braconieri nesimtiti, care nu fac asta din cauza lipsurilor, astia ar merita sa fie spanzurati cu propriile laturi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde DORU-VS pe 11 Ian 2011, 19:02

Pe fondul unde vanez eu, la fiecare iesire din acest sezon am "recoltat"cateva zeci de laturi.Alt exemplu,in perioada cat am facut panda la tap(pe care nu am reusit sa-l impusc)am gasit 63 de laturi din cablu de acceleratie de logan,timp de trei seri in loc sa fac panda am cules laturi,dar nu-mi pare rau.Noi platim si gasim vanat din ce in ce mai putin, iar latarii, cred ca o duc mult mai bine din acest punct de vedere.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde OVI762 pe 11 Ian 2011, 19:55

Sly_Fox scrie:Urla foamea in romani. La sate este saracie lucie, sunt cazuri unde oamenii nu au nici macar paine sa puna pe masa. Pentru acesti oameni,o tocana de iepure este ceva de vis. Trebuie sa ne gandim de doua ori, inainte de-ai condamna .

Sunt si braconieri nesimtiti, care nu fac asta din cauza lipsurilor, astia ar merita sa fie spanzurati cu propriile laturi.

Ai dreptate cu foamea dar sa-ti spun si eu ceva deoarece am lasat orasul in urma cu ceva ani se cheama ca sunt taran si spun urmatorul lucru cu mana pe inima:la tara doar cine nu munceste nu are asta cu prinsul iepurelui in lat nu are nici o scuza,e o crima savarsita cu buna stiinta de catre elemente dezaxate si in general viciate ale comunitatii respective.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde marcel_asd2004 pe 12 Ian 2011, 12:17

La mine in zona numarul de iepuri fiind foarte mic, laturile sunt postate pentru vanat mare: mistret si caprioare! Toate potecile de vanat sunt intesate de sarme, unele uitate chiar! Si nu foamea romanului este de vina ci nesimtirea! Cea mai mare parte din animalele prinse in laturi nici macar nu ajung sa fie recoltate de latari din cauza sacalilor care sunt atrasi ca un magnet de vanatul care se zbate si il simt de la mare distanta!
Dat fiind acest aspect, nu consider ca aceasta indeletnicire este facuta de nevoie, ci mai mult din tampenie si dintr-o pasiune bolnava!
marcel_asd2004
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 25 Iun 2008, 14:18
Locaţie: Dr.Tr.-Severin

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde delux111 pe 12 Ian 2011, 12:20

Sly_Fox scrie:Urla foamea in romani. La sate este saracie lucie, sunt cazuri unde oamenii nu au nici macar paine sa puna pe masa. Pentru acesti oameni,o tocana de iepure este ceva de vis. Trebuie sa ne gandim de doua ori, inainte de-ai condamna .

Sunt si braconieri nesimtiti, care nu fac asta din cauza lipsurilor, astia ar merita sa fie spanzurati cu propriile laturi.


Ar putea sa creasca iepuri de casa daca vor tocana de iepure mult visata ...
Si eu cred ca acei oameni care stau la tara si nu au sa puna o paine pe masa fac parte din categoria lenesilor. Sa puna mamaliga pe masa ca e mai sanatoasa decat painea ... :)
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde robertica pe 12 Ian 2011, 12:55

asa e pete tot la noi la bals am vorbit cu paznicu de vanatoare care are cca.140kg sa mergem sa-i prindem pe uni care puneau laturi stiti ce mia zis(alta treaba nu am mai bine bem ceva cu iei si le spunem sa se potoleasca ce vrei sa-mi pun lumea in cap)asa a zis javra cum e posibil sa mai fie paznic la greutatea lui
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde robertica pe 12 Ian 2011, 12:57

Sly_Fox scrie:Urla foamea in romani. La sate este saracie lucie, sunt cazuri unde oamenii nu au nici macar paine sa puna pe masa. Pentru acesti oameni,o tocana de iepure este ceva de vis. Trebuie sa ne gandim de doua ori, inainte de-ai condamna .

Sunt si braconieri nesimtiti, care nu fac asta din cauza lipsurilor, astia ar merita sa fie spanzurati cu propriile laturi.

asa e frate dar noi platim taxa si nu puscam nimic pe cand ei stau ca barosani tule rasa lor
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde billy2 pe 12 Ian 2011, 13:15

sal'tare
Imi pare sincer rau de suferinta cainelui tau.Aceeasi chestie am patit-o si noi Duminica 09012011 dar cu consecinte mai putin grave datorita distantei mici dintre mine si caine la acel moment.Am desfiintat 6 laturi si 2 presupusi latari au plecat din teren atunci cand ne-au vazut.Fac apel la toti colegii vanatori sa distruga aceste laturi sau orice fel de capcane ce le gasesc in teren .Va multumesc
Componenta cea mai importanta a unei arme este....vanatorul
Avatar utilizator
billy2
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Noi 2009, 11:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde chivi pe 12 Ian 2011, 16:02

billy2 scrie:.Fac apel la toti colegii vanatori sa distruga aceste laturi sau orice fel de capcane ce le gasesc in teren .Va multumesc


Sa fii sigur ca le distrugem.Eu i-as distruge si pe aia care le pun.I-as servi cu sare grunjoasa...neiodata. :mrgreen:
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde Sly_Fox pe 12 Ian 2011, 21:18

De curand am vazut alta dracovenie, laturi pentru gugustiuci si porumbei , facute din parul smuls de pe cozile cailor.
O intreaga parcea din marginea satului era intesata de asemenea laturi, erau puse de rromii ce locuiesc in apropiere, in vederea capturarii pasarilor amintite.
Confectionate foarte ingenios, dau randament maxim din cate am vazut, porumbei de casa, gugustiuci, vrabii,toate se prind fara probleme in aceste laturi. Bineinteles puradeii stau de veghe, cum pica o pasare in lat, harsht ii sucesc gatul si aranjeaza latul pentru urmatoarea victima.
Eeee, acum sa vedem cum rezolvam cu puradeii, ca astia nu pot fi trasi la raspundere pentru braconaj cinegetic.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde Ursus2006 pe 12 Ian 2011, 22:23

Rromii astia trebuie speriati cumva : spune-le ca mama lu' Hitler e gravida !
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde OVI762 pe 13 Ian 2011, 00:20

.La acesti puradei poti sa le aplici un varf de bocanc in zonele delicate ale hoitului si brusc vor constata ca le-a disparut senzatia de foame.Indicat este ca actiunea de rupere de oase sa coincida cu o actiune de vanatoare colectiva spre a crea un cadru legal vizitei prietenesti si spre a preintampina eventualele reactii adverse din partea parintilor numitilor puradei cunoscut fiind faptul ca acestia actioneaza de obicei in stol si rup randurile la primele adieri de praf de pusca ars. :twisted: :twisted: :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde chivi pe 13 Ian 2011, 08:44

Ursus2006 scrie:Rromii astia trebuie speriati cumva : spune-le ca mama lu' Hitler e gravida !


Mai bine le spui ca se intoarce Antonescu si are pentru ei niste excursii in Transnistria sa puna laturi :D :D
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde ssteffan pe 30 Ian 2011, 21:00

Alalteieri am pierdut jumătate de zi de vânătoare să strâng laţuri. Erau sute, asezate într-o regenerare.
Imagine
Imagine

ieri, am gasit altele mai elaborate
Imagine
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde Zoly pe 30 Ian 2011, 23:12

Fratele meu a cules intr-o zi 3 borcane si o cursa toate pentru fazani.
Peste tot sunt BRACONIERI si fara arme ca astea.
Atentie la ei multi sunt gelosi pe noi vanatori si pot scotoci tot felul de vorbe neadevarate destul cat sa mergem sa facem prezenta pe la sectiile de ploitie.
AM un vecin care mereu iese in natura cu un cutit la el asta dupa ce cainele lui a prins odata un iepure.
Odata un coleg de serviciu a gasit 3 Capriori prinsi si morti in laturi in jurul lor zeci de laturi
unul a gasit acum 2 ani un hoit de caprior adus de caini si a chemat politia surpriza ca la o mica reconstituire in gradina lui care era langa o padure politia a gasit plin de laturi
...................................................................
si lista poate continua
Grija sporita si catare plina
Zoly
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 30 Ian 2011, 12:32

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde OVI762 pe 31 Ian 2011, 07:04

Zilele trecute cativa colegi de grupa au prins niste latari la marginea satului.Se preconizeaza ca braconierii respectivi vor dormii urmatoarele2-3 saptamani pe burta pentru ca pe spate nu mai au cum durerile fiind atroce :evil:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde madalin122582 pe 31 Ian 2011, 10:15

12 laturi gasite acest weekend pe fondul nostru de vanatoare. Daca nu se prindea un caine de-al nostru in lat, nici ca le gaseam. Banuim cine le-ar fi pus si o sa organizam un flagrant. Macar cu o mama de bataie se se aleaga
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde delux111 pe 31 Ian 2011, 10:25

Flagrantul e cel mai bun - faceti paza la locurile unde ati gasit laturi si sigur o sa-i prindeti "in lat" . Vor veni sa verifice daca a "picat" ceva sau nu ... Ar fi bine daca ati anunta si politia - niste dosare penale nu le strica (au target pe asa ceva) .
Pe ei, mama lor de nemernici - auzi , caprioare prinse in lat si mancate de caini , etc ...
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde chivi pe 31 Ian 2011, 11:36

madalin122582 scrie:12 laturi gasite acest weekend pe fondul nostru de vanatoare. Daca nu se prindea un caine de-al nostru in lat, nici ca le gaseam. Banuim cine le-ar fi pus si o sa organizam un flagrant. Macar cu o mama de bataie se se aleaga


Macar cu sare la cur... cine-a tras??? si se linisteste.O cagula pe fata, tras izmana jos si bagat latul pe k..ie daca tot le are.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde delux111 pe 31 Ian 2011, 12:00

chivi scrie:
madalin122582 scrie:12 laturi gasite acest weekend pe fondul nostru de vanatoare. Daca nu se prindea un caine de-al nostru in lat, nici ca le gaseam. Banuim cine le-ar fi pus si o sa organizam un flagrant. Macar cu o mama de bataie se se aleaga


Macar cu sare la cur... cine-a tras??? si se linisteste.O cagula pe fata, tras izmana jos si bagat latul pe k..ie daca tot le are.


... si batut la curu' gol cu patul pustii pana invineteste ... :twisted:
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde OVI762 pe 31 Ian 2011, 15:27

delux111 scrie:
chivi scrie:
madalin122582 scrie:12 laturi gasite acest weekend pe fondul nostru de vanatoare. Daca nu se prindea un caine de-al nostru in lat, nici ca le gaseam. Banuim cine le-ar fi pus si o sa organizam un flagrant. Macar cu o mama de bataie se se aleaga


Macar cu sare la cur... cine-a tras??? si se linisteste.O cagula pe fata, tras izmana jos si bagat latul pe k..ie daca tot le are.


... si batut la curu' gol cu patul pustii pana invineteste ... :twisted:

Pana invineteste patu' pustii nu curu' braconierului :twisted: :twisted: Cam asa si-au luat-o aia pe care i-au prins colegii mei :mrgreen: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde robertica pe 31 Ian 2011, 16:48

nu avem ce le face acum 3 zile niste vanatori din zona au prins pe uni cu 2 iepuri prinsi in lat stiti ce au zis braconieri respectivi; ne duceam dupa creci pentru foc si am gasit iepuri in lat i-am luat ce vroiati sa facem sa-i lasam acola voi daca erati in locu nostru?. si asa politia a zis ca nu sunt probe ca ei au pus laturile
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde ssteffan pe 31 Ian 2011, 17:35

Am vb. cu un cioban din zona în care am găsit laţurile şi e dispus sa-i toarne pe lăţari, lui i s-au prins 2 capre în laţ dintre care una a dat colţul, aşa că nu-i prea are la inimă.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde Zoly pe 01 Feb 2011, 10:34

Kristi mai important e cainele sa ne spui cand se face bine Bracul e o rasa de caini foarte faina .
Zoly
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 30 Ian 2011, 12:32

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde Marius pe 05 Feb 2011, 17:09

Din sezonul asta:
Imagine
By null at 2011-01-12
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde maryo pe 26 Noi 2011, 22:39

Stiti ce-ar trebuii facut astora? S-a stai la panda unde sunt puse laturile si odata si odata tot trebuie s-a vina la ele si sa-i tragi douo focuri cu alice de cauciuc,o s-a se pise pe el de durere iar a doua oara se gandeste bine daca mai pune laturi. :wink:
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: Atentie marita in aceasta perioada la ...laţuri!

Mesajde ssteffan pe 13 Feb 2012, 17:48

I-am prins pe latzari. De 2 saptamani vazuseram urmele de la sania lor cu care veneau si am gasit si laturile prin padure. Sambata nu prea am vanat si am cautat mai bine laturile. Am gasit si 12 iepuri, unul viu cu piciorul rupt, altii congelati si altii ramasi doar capatana, fiind mancati de sacali sau vulpi. Cand ne vedeam noi de treaba ghici cine a aparut prin zona sa controleze laturile? Chiar cei care le-au pus. Nu ne-au vazut pe noi, i-am luat prin surprindere. Amandoi si-au luat-o rau pe carapace, unul dintre ei a reusit sa scape dintre pumni si sa fuga. Am anuntat seful de filiala care la randul lui a anuntat paznicul de vanatoare -care la ora aceea ar fi trebuit sa fie in control impreuna cu un politist de la arme!!!!!!-
Au venit si cei de la arme, s-au mai strans vreo 15 vanaori care erau la vanatoare pe un fond invecinat, lume ca la circ...
Astazi am aflat ca li s-au intocmit dosare penale pentru braconaj.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Următorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate