Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:21

Copoi pierduti

Dedicat in exclusivitate marii familii a copoilor ; rase existente ; rase utilizate in Romania ; pe scurt - COPOI

Moderator: mialxx

Copoi pierduti

Mesajde popandrei pe 07 Dec 2011, 01:11

Salutare... S-au pierdut (mai bine zis furat) 2 copoi ardelenesti acum 1 an pe vremea asta poate putin mai devreme in zona Lunca Ilvei, Bistrita-Nasaud, dar aproape de limita cu Suceava de la o partida de vanatoare. Am zis "furat" pentru ca am gasit urmele acestora pana langa un drum de acces iar de acolo numai urme de masina pana in acel loc si de acolo intoarsa. Daca ar fi deschis macar usa, cateii sigur ar fi urcat pentru ca asa erau invatati. Cateii erau foarte buni, o femela de vreo 4 ani si catelul acesteia care era destul de mare, dar amandoi mergeau extraordinar la mistret, cerb dar si la urs. Scriu doar acum acest anunt, deoarece pana nu demult cam stiam unde se afla cainii (ascunsi prin Campulung Moldovenesc dar adusi inapoi in provincie (prin Cosna sau pe undeva prin satele din apropiere)) acum nu mai stiu pe unde sunt situati si ma gandeam ca poate a auzit candva de 1 sau 2 copoi de vanzare... Va rog frumos sa ma ajutati daca aveti ceva informatii...
popandrei
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Ian 2011, 16:45

Re: Copoi pierduti

Mesajde paungeorgica pe 07 Dec 2011, 09:44

Daca puneti si niste poze poate veti avea vreo sansa, dar asa...... :(
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Copoi pierduti

Mesajde liviur pe 07 Dec 2011, 15:03

popandrei scrie:Salutare... Cateii erau foarte buni, o femela de vreo 4 ani si catelul acesteia care era destul de mare, dar amandoi mergeau extraordinar la mistret, cerb dar si la urs....


Imi pare rau pt catei si am o intrebare - ce faceati cu ei la cerb ???
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Copoi pierduti

Mesajde johnyh pe 07 Dec 2011, 15:37

la cerb...... doar conditie fizica :)
imi pare rau, cunosc sentimentul, dar nu inteleg- daca tot stiai unde stau ascunsi de ce nu ai mers dupa ei??
johnyh
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 16 Iul 2009, 09:48
Locaţie: Bucovina

Re: Copoi pierduti

Mesajde popandrei pe 07 Dec 2011, 19:51

Poze numai in weekend. La cerb ranit sau foarte rar goana. Nu aveam cum sa-i scot de acolo.
popandrei
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Ian 2011, 16:45

Re: Copoi pierduti

Mesajde dany3lus pe 07 Dec 2011, 20:17

popandrei scrie:Poze numai in weekend. La cerb ranit sau foarte rar goana. Nu aveam cum sa-i scot de acolo.

mai bine nu ziceai aia cu foarte rar... :D
dany3lus
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Iul 2011, 08:53

Re: Copoi pierduti

Mesajde liviur pe 09 Dec 2011, 07:51

dany3lus scrie:
popandrei scrie:Poze numai in weekend. La cerb ranit sau foarte rar goana. Nu aveam cum sa-i scot de acolo.

mai bine nu ziceai aia cu foarte rar... :D

Am vazut si eu copoi cu zgarda cu gps si se chinuia omul saracu' ca-ti venea sa-ti bagi in ea de goana. Se termina bataia si trebuia sa ne mutam si nu puteam ca nu veneau copoii. Imi pare rau de cainii omului dar la goana la cerb trebuie sa fie deosebit :shock: :shock: ,glumeam evident !
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Copoi pierduti

Mesajde popandrei pe 12 Dec 2011, 02:04

Acuma o sa radeti de mine, stiu ca e cam interzis la cerb, dar mergeau... Aici la munte unde facem noi vanatoare, mai taiam (curmam sau parcurgeam 2-3 paraie sa vedem unde stau... urme proaspete) si faceam goana dupa. Am facut vreo 5 goane cu ei la cerb de cand ii am, si atunci cand au plecat tot la cerb am fost... Au luat un cerb si nu s-au mai intors... De obicei trebuia sa stau dupa ei pana se intorceau la masina sau la locul de intalnire, ca il ducea mult daca nu il punea cineva jos...
popandrei
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Ian 2011, 16:45

Re: Copoi pierduti

Mesajde popandrei pe 12 Dec 2011, 02:04

Acuma o sa radeti de mine, stiu ca e cam interzis la cerb, dar mergeau... Aici la munte unde facem noi vanatoare, mai taiam (curmam sau parcurgeam 2-3 paraie sa vedem unde stau... urme proaspete) si faceam goana dupa. Am facut vreo 5 goane cu ei la cerb de cand ii am, si atunci cand au plecat tot la cerb am fost... Au luat un cerb si nu s-au mai intors... De obicei trebuia sa stau dupa ei pana se intorceau la masina sau la locul de intalnire, ca il ducea mult daca nu il punea cineva jos...
popandrei
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Ian 2011, 16:45

Re: Copoi pierduti

Mesajde popandrei pe 12 Dec 2011, 02:04

Acuma o sa radeti de mine, stiu ca e cam interzis la cerb, dar mergeau... Aici la munte unde facem noi vanatoare, mai taiam (curmam sau parcurgeam 2-3 paraie sa vedem unde stau... urme proaspete) si faceam goana dupa. Am facut vreo 5 goane cu ei la cerb de cand ii am, si atunci cand au plecat tot la cerb am fost... Au luat un cerb si nu s-au mai intors... De obicei trebuia sa stau dupa ei pana se intorceau la masina sau la locul de intalnire, ca il ducea mult daca nu il punea cineva jos...
popandrei
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Ian 2011, 16:45

Re: Copoi pierduti

Mesajde popandrei pe 12 Dec 2011, 02:04

Scutai de triplu post... Internetul asta...
popandrei
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Ian 2011, 16:45

Re: Copoi pierduti

Mesajde popandrei pe 12 Dec 2011, 10:22

Rog un moderator sa stearga postul.
popandrei
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Ian 2011, 16:45


Înapoi la Copoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate