Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:25

POINTER LA...APA...

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

POINTER LA...APA...

Mesajde dragos74 pe 08 Aug 2013, 23:34

pointerul meu implineste luna aceasta 2 ani.... pana acum se comporta cum trebuie in ceea ce priveste aretul , dar cu aportul si mai ales cu intratul in apa ...parca se opareste... :? :)

toate astea pana acum 3-4 zile cand vreau sa va povestesc si voua ce am patit ...sau ce a patit el... :mrgreen:

am fost la balta cu el si cateaua brac , pt. a nu stiu cata oara pt. a-l mai stimula si baga si pe el la apa ...mai cu rugaminti ...mai cu pacaleli ...mai cu ''forta''...ce mai incolo si incoace am tot folosit toate mijloacele posibile si imposibile sa-l obisnuiesc cu apa.... el nemernicul asa doar in sila ...cateodata ...de nevoie cate un aport la o sticla, mai mult datorita concurentei cu femela brac :wink: ...sau de nevoie, innot la liber cand il duceam in larg cu barca si il pofteam peste bord :) ...pana la mal.

...si acum revin la ce am patit acum 3 zile ...:
...tot asa i-am aruncat o sticla de plastic si l-am poftit ,indemnat, fortat usor, sa se duca dupa ea...
...pt. ca apa se adancea treptat a binevoit in cele din urma sa plece inot lent (in sila ) dupa sticla ...

cand era la vreo doi metrii de aceasta apare un sobolan din sens invers, cam la un metru de el , venind spre mal....
...cainele il simte , se indreapta spre el , sobolanul intra la fund , si din momentul acela se intampla incredibilul.... :!: :!: :!:
Dino al meu incepe sa inoate de colo colo sa se agite , sa caute prin mijlocul apei , apoi la mal in stuf ... si iar in apa in larg ... si alert in cercuri si...etc etc :!:

eu pe mal ma holbam la caine ca la nebuni nevenindu-mi sa cred ce se intampla ...parca innebunise cainele :shock: :shock: :shock:

...binenteles ca l-am lasat si incurajat sa continue ....

A doua seara, am revenit dornic sa vad daca se intampla din nou minunea.... si cainele din nou, singur sau alaturi de bracita, gramada prin stuf si apa de parca i s-a sucit creierul asa peste noapte :lol:
ce sa spun,... eu in culmea fericirii l-am filmat sa va arat si voua si sa vad daca a mai patit si altul la fel cu cainele lui ...mai ales cu un pointer 8)

repet ca pana acum l-am stimulat in toate felurile, inclusiv cu rate impuscate la pasaj sau cu rate aflate pe apa ...acum parca i s-a scurcicuitat creierul .... vizionati si va minunati ca eu unul sunt cel mai
fericit... :lol: :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=hOtlokn9 ... LBBecltxjw

:mrgreen:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde Ghinda pe 09 Aug 2013, 07:07

Asa au cainii astia de vanatoare, declicuri. :lol: Catelusa mea, neam sa isi dea interesul primele 4-5 iesiri. Ziceai ca nu este de vanatoare. Si odata un aret si in ziua aia m-a obosit, din aret in aret, ziceai ca asta face de 10 ani.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde madalin122582 pe 09 Aug 2013, 09:44

Cred ca trebuie sa faci o vanatoare la bizam :D
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde adiNC pe 09 Aug 2013, 10:29

...sau de nevoie, innot la liber cand il duceam in larg cu barca si il pofteam peste bord :) ...pana la mal.

Cand il pofteati POLITICOS peste bord :D , ma gandesc......
Frumos scris si frumos video !
Multumim pentru desfatare]
adiNC
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Iun 2008, 15:03

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde dragos74 pe 09 Aug 2013, 12:04

fff. politicos... :twisted:

...oricum cu grija sa nu se socheze capcaunul... :wink:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde Ghinda pe 09 Aug 2013, 13:16

Oricum Dragos, sa zici bogdaproste, ca dracii astia de pointeri, cam nu prea le au in gena cu aportul si apa. Treburile astea sunt pentru vulg(braci, epagneu etc.)
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde pustiu pe 09 Aug 2013, 15:51

Important e cum il inveti de mic ! Pe al meu l-am crescut cu bracul sarmos si acum il depaseste la aportul in apa ! Iarna nu il iau la pasaj pentru ca el sare in apa indiferent daca e gheata sau nu !
pustiu
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 31 Oct 2006, 19:52
Locaţie: Rm Valcea

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde dragos74 pe 09 Aug 2013, 20:37

...da de unde ... :) ...pai al meu a crescut bot la bot cu femela de brac si il doare in cot.... pana la momentul cu pricina :wink:

iar la vanatoare au fost de multe ori inclusiv cu recuperari din apa, din rau , din dunare....toate femela de brac ... :mrgreen:

adevarat ca de la inceput s-a bagat in balarii dupa catea si nu a avut probleme cu frigul , dar in apa deloc iar aport doar la concurenta cu bracitza :idea:
mai mult mingii si sticle si mai putin ce are fulgi... :? ...nu mai stie cum sa-i scuipe al naibi scarbos :)

adevarat ca atunci cand l-am mai intaratat l-am facut de a mancat prepelita cu totul pana la urma ,asa inrait era , dar ulterior tot in coltul gurii si de varful aripii aduce (daca aduce ) pasarile.
...la concursurile alea doua de la ploiesti din primavara am vorbit cu dresorii care au dresat pe fratii lui ....cica nici-o treaba cu apa... :)
poate ca intre timp...s-au schimbat treburile si la ei.
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde wachtelfeld pe 09 Aug 2013, 22:49

Nu-l lasa sa iasa din apa fara ceva in bot...aportabil,rata, orice.Pentru a-i sustine pasiunea, trebuie sa aiba succes de fiecare data cand intra si iese din apa.Bravo, oricum o treaba buna. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde baned pe 10 Aug 2013, 00:13

Pana nu gaseste interesul , in a face ceva , cainele nu-l face din placere , eu inca nu stiu ce sa fac cu al meu pt ca nu aporteaza blanita ,in schimb ce are pene ,nu conteaza ca-i vrabie , aport pontaj perfect
Sper ca va prinde gustul si pt blanosi ,ca deocamdata se intrece cu iepuri
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde AdrianLica pe 11 Aug 2013, 17:44

dragos74 scrie:Dino al meu incepe sa inoate de colo colo sa se agite , sa caute prin mijlocul apei , apoi la mal in stuf ... si iar in apa in larg ... si alert in cercuri si...etc etc :!:

eu pe mal ma holbam la caine ca la nebuni nevenindu-mi sa cred ce se intampla ...parca innebunise cainele :shock: :shock: :shock:



Sigur nu era de la canicula? :D
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde dragos74 pe 12 Aug 2013, 15:47

canicula???... am fost ieri in balta ialomitei ...canicula de cadeai jos... pointerul sa intre si el in apa,nici pomeneala.. :x :(

sper sa ajung devreme azi acasa ,pt. a da o fuga iar la locul ala din film ... :wink:
sa-i pastrez interesul :idea:

o sa incerc ce m-a sfatuit wachtelfeld ,dar cum naiba sa fac?? am sa iau cu mine mingea preferata poate pe aia o aduce.... caci in momentele alea de inot ca nebunul a ignorat orice lemn sau sticla pe care i-am aruncat-o si i-am cerut aport.... :(
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde wachtelfeld pe 12 Aug 2013, 17:44

...poate o prepelita moarta sau vie chiar....e posibil ca o prepelita vie care se zbate in apa sa ii suscite interesul. :idea:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde baned pe 12 Aug 2013, 22:11

wachtelfeld scrie:...poate o prepelita moarta sau vie chiar....e posibil ca o prepelita vie care se zbate in apa sa ii suscite interesul. :idea:
sau tot ce iese acuma in sezon :P sobolanul ia creat interesul ,deci incearca sa il faci sa intre dupa vanat
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: POINTER LA...APA...

Mesajde dragos74 pe 13 Aug 2013, 14:00

am sa cumpar o prepelita si o sa incerc.
numai ca asa cum am spus,scarbosul prefera de obicei plasticul si nu fulgii... :)
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57


Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate