Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:41

epagneul breton

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 22 Feb 2013, 21:15

drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde Kristi pe 23 Feb 2013, 12:06

Marius , crede.ma , nu asa trebuie sa arate un caine care face aret ...asa arata un caine timorat care sta numai cu ochii pe tine sa vada ce ii comanzi ...in nicun caz nu sta in aret !n Nu se poate sa numim aret ceea ce face cainele tau ! :wink:
Ti.as fi postat un mic filmulet cu un caine aprox de aceeasi varsta ( aprox 5 luni ) in aret natural la prepelita ...sa vezi si tu diferenta ! Dar o sa.mi spui ca aici este topic de breton si nu am voie sa postez filmulete cu braci ...asa ca mai bine renunt ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 23 Feb 2013, 16:32

Cristi din fericire pentru mine si cainele meu nu te cred.
Nu am nimic personal cu tine.
Nu dau 2 bani pe sfaturile tale.
Fiecare este liber sa isi dreseze cainele cum vrea.

Din respect pentru mine si pentru forum, eu nu ti-am comentat:
- cand am vazut ca un caine cu multi ani de experienta nu poate executa super comanda down/gata chiar daca se urla la el - http://youtu.be/V7GqdVXDiXk?t=2m5s
- cand dai sfaturi despre super dresaj ... dar cainii tai au zgarda cu baterii la gat - http://youtu.be/ItlbFbTu_0U?t=41s
- cand am vazut super filaje fara finalizare - http://youtu.be/2OyhPDAD9KA
- cand tipi la caine sa-l convingi ca areteaza bazaconii desi facea un aret perfect - http://youtu.be/V7GqdVXDiXk?t=50s
- cand un caine cu experienta, in timpul filajului ramane in aret fara piesa si fara nelipsita comanda HAI ramane pe loc: http://youtu.be/ItlbFbTu_0U?t=1m30s
- etc.
Asta deoarece tu, eu sau oricare vanator este liber sa isi dreseze cainii si sa faca vanatoare cum vrea el!

Recunosc ca am incercat de dragul pasiunii comune sa discut cu tine dar am realizat ca nu se poate. Toate discutiile se reduc la faptul ca tu ai dreptate si restul sunt prosti, viseaza, etc. .

Inca un mic secret: nu te obliga nimeni sa postezi in urma mea pe vinatoare.ro si vinatorul.ro, plus ca nu te obliga nimeni sa imi dai lectii gratuite de dresaj!

Nu o sa-ti mai zic nimic legat de postarile tale si poti posta unde vrei tu si ce vrei tu.
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde Kristi pe 23 Feb 2013, 16:54

Marius ,pt tine deocamdata este un pic mai greu sa apreciezi parcursul unui caine ...de postat postez cand cred eu de cuviinta!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: caine epagneul breton

Mesajde Kristi pe 24 Feb 2013, 16:02

Atata timp cat acele filme sunt publice le poti comenta cum doresti tu Marius ...important este sa stii sa le vizionezi si sa ai capacitatea sa le intelegi :wink: ...ca de comentat am observat ca habar nu ai ...la unul dintre ele spui asa , citez... cand tipi la caine sa-l convingi ca areteaza bazaconii...eu nu pot tipa sau comanda la caine sa faca aret ,indiferent cat m.am chinuti , recunosc ca aceasta comanda n.am reusit.o ... aretul il face el nativ si crede.ma ca nimeni n.a reusit pana acum sa comande la caine ARET si acesta sa execute ...nimeni poate in afara de tine :lol: ...! Am observat la al tau ca face aret la comanda si sta si cu ochii pe tine sa astepte urmatoarea comanda ...in prima faza am avut intentia sa te rog sa ma inveti cum ai reusit aceasta performanta ...apoi m.am razgandit ...prefet aretul natural al cainelui ...nestresat ...sau stresat decat de ceea ce il pune in aret , de vanatul natural , nu de pene de la pasari moarte , in sufragerie ....la altul ca nu executa cainele comanda down dupa ce a ridicat vanatul ...tocmai de aceea te intrebam de ce nu ai postat macar o foto cu cainele tau la vanatoare !!Mai mult ca sigur pt ca nu ai asa ceva , pt ca nu ai facut vanatoare cu cainele tau :wink: ...crede.ma pe mine , ca un caine care vaneaza un sezon plin , nu mai executa comnada Down cand ii sare vanatul din fata ...cu siguranta nu ai de unde sti asta ...si al meu executa down ...si la comanda verbala si la fluier ...dar , doar in gol ...fara vanat ! Cand o sa ajungi sa vanezi 7 zile din 7 ...ai sa te convingi , pana atunci ...ciocu mic si joc de glezne ...La alt filmulet spui ca fileaza si face aret fales ,fara vanat ....un caine care fileaza o urma , proaspata , este logic ca face si areturi false pana gaseste pasarea ...daca aveai rabdare si vizion.ai filmul pana la capat , observ.ai ca nu au fost areturi false si in final a blocat ...retine acest cuvant ...a blocat pasarea ! Si asa mai departe ...ti.am expus cateva dintre ele , pt ca am observat ca le.ai interpretat voit , eronat !!! :wink: Nu ma deranjaza ce metode alegi tu ...fiecare cum se pricepe asa face ...ma deranjaza ca tu reinventezi apa calda ...si chiar nu pot sta in banca mea cand vad ca dai lectii sa se apuce lumea de dresat la 2,5 luni !!!...cred ca , atunci cand o sa faci vreo monta , o sa reusesti performanta sa dresezi catelusii direct din burta mamei lor ,cand o sa .i nasca , o sa.i nasca direct dresati ! Spor la treaba!
PS Pana mai te documentezi de una de alta ...intra la topicurile de vanatoare ( fazan , sitar , rata , etc ) sa mai vizionezi cu ce se mananca asa ceva si cum fac cainii aret !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 24 Feb 2013, 19:25

Cristi, needucatia isi spune cuvantul.
Nu ma cunosti personal dar din momentul in care ti-am refuzat serviciile ai inceput sa ma ataci.
Ai citit o carte de dresaj si acum te crezi guru in domeniu.
Din pacate nimeni nu iti zice nimic chiar daca peste tot unde postezi apar certuri.
Este foarte urat ce faci pe ambele forumuri!

Iti dau o veste trista ... de acum nu o sa mai postez pe niciun forum ca sa te scutesc de lectiile de dresaj gratuite!
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde Kristi pe 24 Feb 2013, 19:39

Eu nu mi.am oferit niciun serviciu ...si nici nu dau lectii de dresaj gratuite ...mi.am spus doar parerea despre unele modalitati ale tale , modalitati testate de altii cu mult inaintea ta sau a mea :wink: ...daca as da lectii de dresaj sa fii convinsa ca nu as da gratis ...ca mai postezi sau nu este fix problema ta ...este un forum liber si trebuie sa acceptam atunci cand cineva are o alta parerea ...pe mine nu asta ma intristeaza acest aspect , ti.am mai spus ...pe mine ma intristeaza ca tu incerci sa reinventezi ceea ce altii au fumat de mult si nu sau chinuit atat :wink: ... Asta nu inseamna ca te atac , doar iti argumentez atat cat pot eu ...dar , daca tu ai educatie mai multa , de ce nu ma eviti ? Chiar daca eu postez dupa tine , ignora.ma ! Si sa stii ca nu am citit absolut nicio carte de dresaj ... :wink: ti.am indicat tie una pentru ca am observat ca indemni pe altii sa faca lucruri gresite ...gresite dupa parerea mea si nu numai a mea ...poate citind acea carte ai sa realizezi cat de gresite sunt sfaturile pe care tu le dai altora :wink: ! Si mai spui de mine ca sunt guru ...tu dupa primul caine (breton) si dupa una sau mai multe carti de dresaj citite ...pentru ca sincer nu stiu nici cate si nici ce , carti ai citit...intri la topicul de kurzhaar si ii spui omului sa inceapa dresajul la 2,5 luni !! :lol :lol: : Tu ai o parere ...eu am alta ! Ca a ta este mai buna sau a mea ...asta vad colegii care citesc tampeniile pe care le postam noi !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 27 Feb 2013, 16:43

Ca sa nu mai fie balamuc, ce ar fi daca fiecare si-ar vedea de topicurile dedicate cainilor sai cu care vaneaza?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 11 Mar 2013, 17:42

pentru cei care inca invata dresaj de vanatoare niste articole utile:
http://steadywithstyle.com/category/mar ... ning-tips/
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: epagneul breton

Mesajde razvan pe 05 Mai 2013, 07:12

Salut,

Vreau sa-i multumesc lui Gica pentru puiul din canisa de Arad care acum a facut 1 an
Thor face aret la prepelita binisor, are viteza si nas si inca lucram cheta si apel, dar din pacate graul a inceput sa fie mult mai mare decat cainii si caldura ii omoara.
Pe camp sunt extrem de multe capuse, dupa fiecare venire, 15 minute am de lucru.
2 filmari cu aret la prepelita si un aret a patron cuThor si Zen ( 6 luni):
http://www.youtube.com/watch?v=k0KTCfirulE
http://www.youtube.com/watch?v=meXmC26isns

Razvan
Coca
razvan
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Ian 2004, 14:34

Re: epagneul breton

Mesajde wachtelfeld pe 07 Mai 2013, 10:59

razvan scrie:Salut,

Vreau sa-i multumesc lui Gica pentru puiul din canisa de Arad care acum a facut 1 an
Thor face aret la prepelita binisor, are viteza si nas si inca lucram cheta si apel, dar din pacate graul a inceput sa fie mult mai mare decat cainii si caldura ii omoara.
Pe camp sunt extrem de multe capuse, dupa fiecare venire, 15 minute am de lucru.
2 filmari cu aret la prepelita si un aret a patron cuThor si Zen ( 6 luni):
http://www.youtube.com/watch?v=k0KTCfirulE
http://www.youtube.com/watch?v=meXmC26isns

Razvan



Frumos felicitari, dar nu mai bagati 2 caini impreuna cel putin o vreme. Se vede deja ca se lucreaza la avantaj si in ultimul filmulet masculul negru are tendinta sa rupa aretul.Sau lucrati cu ei pe lesa lunga.... :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 09 Mai 2013, 11:40

Multumesc de sfaturi Mihai...ai dreptate dar e mai placut in 2 pe camp.
Zen are doar 6 luni si nu areteaza inca la nas si incepe joaca daca vede cainele meu asteptand mai mult.
Gasesc prepelita pe lucerna, caci deja in grau nu se mai poate lucra?

Multumesc
Razvan
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: epagneul breton

Mesajde wachtelfeld pe 09 Mai 2013, 12:27

razvan.dumitru scrie:Multumesc de sfaturi Mihai...ai dreptate dar e mai placut in 2 pe camp.
Zen are doar 6 luni si nu areteaza inca la nas si incepe joaca daca vede cainele meu asteptand mai mult.
Gasesc prepelita pe lucerna, caci deja in grau nu se mai poate lucra?

Multumesc
Razvan



Sigur ca da, acum e de cautat doar lucerna si parloagele mici, graul e prea mare. Stiu ca e mai placut in 2, dar... :D :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 21 Mai 2013, 14:59

ATENTIE !!! IMAGINI CU RADIOGRAFIA LUI HUGO DE ARAD CUMPARAT DE LA GHEORGHE LAZAR (GICA) DIAGNOSTIC PUS DE CATRE PROF. DR. ANDREI TANASE SI ALTI DOCTORI DE LA FACULTATEA DE MEDICINA VETERINARA DIN BUCURESTI SI CLUJ : DISPLAZIE DE SOLD BILATERALA GRAD 4 (BOALA CONGENITALA, SE EXCLUDE DE LA REPRODUCTIE). CINE DORESTE SI IMAGINI SAU VIDEO CU CAINELE INAINTE DE OPERATIE VA POT DA FARA NICIO PROBLEMA. DOMNUL GICA N-A VRUT SA SUPORTE CHELTUIELILE OPERATIEI PE CALE AMIABILA. N-AM VRUT SA FAC ASTA DAR ACEST OM NU TREBUIE SA MAI IMPERECHEZE ACESTI CAINI. ISI BATE JOC SI DE CAINI SI DE STAPANI. IAR CEI CARE AU CUMPARAT CAINII DE ANUL TRECUT, FRATII LUI HUGO SUNT BOLNAVI. NU II CUNOSC DAR SPER SA NU LI SE FACA INJECTIE LETALA ASA CUM MI`A PROPUS DOMNUL GICA. ACUM INTELEG DE CE AU LUAT GRATIS A 2`A OARA CAINI DE LA EL. SPER SA INTELEGETI CEI CARE DORITI CAINI DE LA EL CA NU AM FACUT CHESTIA ASTA CA SA FAC RAU CI DOAR CA SA FAC UN BINE CELOR CARE VOR CUMPARA CAINI DE LA EL. GICA MI-A SPUS CA SCHIOPATA (CA UN IEPURE) DIN CAUZA CA I-AU CRESCUT OASELE PREA REPEDE DAR CAINELE MEU ALERGA 5 MINUTE SI SE PUNEA JOS.

Imagine
Imagine
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 21 Mai 2013, 16:49

Glumesti?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde Kristi pe 21 Mai 2013, 18:03

In acest moment in Romania nu este conditionat obtinerea dreptului de monta de efectuarea testului de displazie !! Cu siguranta toti ne dorim caini sanatosi , dar asa cum il cunosc eu pe Gica ...si pot spune cu certitudine ca il cunosc mult mai bine decat acest pusti care a cumparat si el un caine de vanatoare si care a crezut ca nu a mai cumparat nimeni pana acum un caine de vanatoare ...daca ar fi stiut ca , are aceste probleme in cuib , nu ar mai fi imperecheat el singur , repet fara sa mai fie nevoie sa.l constranga vreun paragraf din litera regulamentului , paragraf care ...ma repet din nou , la noi in tara nu exista !! Gica este un om cu caracter !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 21 Mai 2013, 19:05

Daca glumeam nu puneam radiografiile! Azi am vb cu Gica si mi`a spus asa " ca de aia nu da contract " ! Deci un om cu caracter nu zice.. "ca nu te`a pus nimeni sa`l operezi , mi`l dadeai inapoi si ii faceam o injectie letala si aia e!" deci daca asta e caracter.. ma rog! Nu asta conteaza.. eu sunt sigur ca nu sunt primul.. si ca acest Gica imperecheaza caini bolnavi de pe la inceputuri! Doctorul mi`a spus ca displazia de grad 4 bilaterala nu este nici macar de la bunici, e de la parinti! Kristi mi`am luat caine "campion" cu pedigre (probabil facut la misto) ca eu am vazut decat mama, am mers pe incredere ca acest Gica a fost recomandat de toti forumistii ca fiind "tatal bretonilor nostrii" si mi`am luat un caine cu displazie! Iar dupa operatie Gica se bucura ca n`o sa`mi dea niciun ban si imi rade in fata! Pentru cainele asta am traversat toata tara de la Constanta la Arad, cand aveam cuiburi de bretoni si in Navodari (dar fara pedigree). Am vrut un caine campion, de performanta si defapt am un caine doar de companie,chinuit toata copilaria lui ca sa nu pun nici chinul nostru, ca l`am operat la Bucuresti, stam la apartament si cainele trebuie scos afara sa`si faca nevoile, si primele 3 saptamani dupa operatie facea in pampersi. Astazi Gica m`a sunat sa`mi zica ca, citez " incerc sa`l pacalesc sa fac rost de bani de la el, ca displazia se descopera dupa 1 an jumatate, ca asa i`au zis lui 2 doctori din Arad". Cumva e prima oara cand aude de displazie.Norocul cainelui acesta e ca a fost la noi si nu la altul care l`ar fi eutanasiat, eu n`am putut desi acum am o gaura imensa in buget.
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde Kristi pe 21 Mai 2013, 20:23

Lasand mistourile la o parte ..repet si repet asta fara sa iau partea lui Gica ...la noi in tara testul de displazie nu este obligatoriu si deci nu poate conditiona monta ! Si nu stiu sigur , dar presupun ca degeaba l.ai operat !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epagneul breton

Mesajde Kristi pe 21 Mai 2013, 20:28

Sincer chiar daca ne.am contrat pe aceste forumuri regret cele ce ti se intampla ...si eu am operat cainele meu cel mai bun si stiu exact la ce costuri se ridica astfel de evenimente si mai ales ce simti ca proprietar . Tu nu ai fost in cunostinta de cauza cand ai cumparat , dovada ca si acum sustii ca ti.ai cumparat un caine campion ...deci tu nu ai cumparat decat un caine cu acte ( pedigree.ul )...un caine care indeplineste toate cerintele legilor din tara noastra ! Daca am fi avut in tara montele conditionate de testul de displazie de sold ...atunci nu mai ajungeam la aceste discutii inutile!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 21 Mai 2013, 21:02

[*Faptul ca un caine are pedigree ar trebui sa insemne ca acel caine nu are boli ereditare. Ori cainele meu are, si inca gradul grav. Pe mine nu ma mai interesa monta desi era frumos sa am pui de la acest catel. Dar, displazia este o boala grava, care nu permite cainelui sa alerge, sa mearga, sa sara. Acest caine se naste cu dureri si nu scapa de ele decat chirurgical. Sau cu injectie letala dupa gica. Cainele meu obosea imediat, se punea pe iarba si privea la restul cainilor. Mi s-a parut ciudat. Vorbind cu Gica, mi-a zis ca e pui si sa nu il obosesc, ca asa sunt puii. Minciuni. Mi-am luat caine pentru ca imi plac animalele, sa merg cu el in parc, sa am activitati cu el, ori cainele meu a stat inchis in casa toata copilaria lui. Sper dupa ce isi revine sa poata alerga fara probleme, sa mearga normal, nu sa sara ca un iepure. I-am facut radiografie, medicul meu mi-a zis sa astept pana la 1 an, ca uneori trece de la sine, si sa nu ii fac operatie. La varsta de 5 luni i-am facut radiografie si am asteptat pana la 1 an sa ii repet testul si din pacate se agravase. Mi-a zis sa reduc orice efort. De ce iei un caine? sa il dai la monta sa faci bani nu? Eu mi-am luat caine sa am un companion, sa ma joc cu el in parc. Sa ii fie rusine lui gica, ca a stiut exact ce a vandut. cand am fost la el in Arad, cateaua se vedea ca e ciudata, ca are ceva la labele din spate. Am recunoscut aceeasi pozitie si la cainele meu. Clar mama e displazica si saraca o forjaza si o da la monta ca sa manance si el o paine de la oameni nevinovati iubitori de animale. Ca sa nu mai zic ca erau in ultimul hal de slabe si cum cadea o frunza din copac in curte pe jos, catelele se bateau sa o manance, Erau lihnite de foame. Plus ca un domn din Bucuresti a luat un caine de la el in acelasi an si vorbind cu el, mi-a zis ca si catelusa lui e bolnava si are ceva la labele din spate , diagnostic picioare de vaca. De fapt, saracul caine e si ala cu displazie dar nu i-a facut radiografie. Dar lucrurile se vor indrepta. Si da costurile au fost foarte mari! ]
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 22 Mai 2013, 11:42

Nu comentez, ca nu ma pricep. Dar am mama bretonilor. La fel un amic. La fel Marius, are 2 catele. Chiar mi-e ciudat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde Kristi pe 22 Mai 2013, 13:06

Ghinda scrie:Nu comentez, ca nu ma pricep. Dar am mama bretonilor. La fel un amic. La fel Marius, are 2 catele. Chiar mi-e ciudat.

Asa cum spuneam , la noi nu este conditionata monta de testul de displazie ...cine vrea il face , cine nu , nu ! Oricum eu personal estimez ca la nivelul tarii 5 % fac acest test , restul de 95 % imperecheaza fara sa supuna cainele la acest test ! Se poate sa gresesc , dar nu cred ca , cu multe procente ! Si daca s.ar impune acest test , tot apreciat de mine aprox 50 % din cainii din tara ar suferi de displazie de sold , in diferite forme ...mai agravante sau mai putin agravante !! Poate o sa.mi pun multa lume in cap cu aceasta afirmatie , dar cam pe acolo ne situam !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epagneul breton

Mesajde wachtelfeld pe 22 Mai 2013, 13:13

Imi pare rau sa aud de astfel de situatii, sincer chiar foarte rau !!!
Nmic nu e mai rau pt. un caine de vanatoare sa nu aiba structura necesara sa poata alerga si vana, este extrem de frustrant atat pt. caine cat si pt. stapan.
Insa sunt convins ca este foarte frustrant si pt. Gica acest lucru, il cunosc foarte bine si pot garanta ca este un om mai mult decat serios si responsabil !
Toate aceste probleme insa sunt rezultatul cresterii complet nereglementate din tara noastra si NU NUMAI ...in majoritatea tarilor europene situatia este asemanatoare, exceptii sunt doar cateva tari unde cresterea este foarte strict reglementata.
Cati dintre dumneavoastra cunosc codul crescatorului, drepturile si obligatiile lui, dar si situatiile unde sunt exonerati de orice vina?
Cati dintre dumneavoastra cunosc drepturile si obligatiile viitorului proprietar?
Sunt convins ca .... :D
In situatia data, in tara noastra nu exista nici un fel de reglementare legata de orice fel de displazie sau alta boala genetica, deci in aceasta situatie d-l Gica Lazar este exonerat de orice raspundere.
Ba mai mult, in Germania unde exista un cod si reglementari foarte clare in ceea ce privesc drepturile crescatorului, responsabilitatiile lui, la fel si pt. cumparator, intr-o astfel de situatie crescatorul este complet exonerat de orice vina pt. ca transmiterea genetica a displaziei este cu mecanism poligenic si sunt convins ca NU de la parinti direct provine aceasta problema.In situatia data consider ca d-l Gica Lazar a dat dovada de seriozitate in momentul in care a spus ca va prelua el cainele si va inapoia suma de bani ce reprezinta contavaloarea cainelui, acest lucru il face doar un crescator care are bunavoiinta !
Conform codului crescatorului in Germania, daca catelul sau cainele in momentul vanzarii este complet sanatos, nu are semne de boala de orice natura, fapt ce trebuie certificat de Zuchtwart-ul clubului(chinotehnistul abilitat), din acel moment crescatorul este complet exonerat de orice defect genetic ce poate apare in timp, probleme de dentitie,muscatura, monorhidism, criptorhidism,probleme de ochi, displazie, epilepsie,etc.
Din punctul meu de vedere d-l Gica Lazar este exonerat de orice vina, ba mai mult a dat dovada de bunavointa atunci cand a vrut sa preia cainele si sa inapoieze suma ce facea obiectul vanzarii/cumpararii catelului.
In plus si cu asta inchei, costul operatiei nu se poate discuta pt. ca operatia este un element facultativ, costurile sunt diferite functie de doctor si de tehnica utilizata si tinand cont de aceste detalii costurile finale nu pot fi imputate crescatorului care nu a avut nici un fel de putere de decizie in dinamica faptelor.
De ce sunt convins insa este faptul ca D-l Lazar dupa acest incident regretabil absolut sigur nu va mai repeta vreo imperechere in acesta combinatie de parinti !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde wachtelfeld pe 22 Mai 2013, 13:14

Kristi scrie:
Ghinda scrie:Nu comentez, ca nu ma pricep. Dar am mama bretonilor. La fel un amic. La fel Marius, are 2 catele. Chiar mi-e ciudat.

Asa cum spuneam , la noi nu este conditionata monta de testul de displazie ...cine vrea il face , cine nu , nu ! Oricum eu personal estimez ca la nivelul tarii 5 % fac acest test , restul de 95 % imperecheaza fara sa supuna cainele la acest test ! Se poate sa gresesc , dar nu cred ca , cu multe procente ! Si daca s.ar impune acest test , tot apreciat de mine aprox 50 % din cainii din tara ar suferi de displazie de sold , in diferite forme ...mai agravante sau mai putin agravante !! Poate o sa.mi pun multa lume in cap cu aceasta afirmatie , dar cam pe acolo ne situam !



SUBSCRIU ! :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 22 Mai 2013, 14:41

Este absolut normal sa fiti de partea lui pentru ca il cunoasteti de multi ani! Dar eu garantez ca in fiecare generatie de catelusi a avut probleme pentru ca femelele sunt bolnave! Nu mai stiu exact legea ca nr si ordin dar o s`o gasesc imediat, o stie avocatul meu, si o sa castig acest proces garantat iar domnul Gica Lazar va plati pentru ceea ce a facut. In lege scrie in felul urmator, ca un caine care are pedigree nu are voie iar crescatorul trebuie sa se asigure ca urmasii sunt sanatosi fara boli congenitale! Boala e de la parinti, iti pot arata diagnosticul. Anul trecut cand l`am luat pe Hugo, am dus o femela la Bucuresti unui tip care a mai avut un caine cu un an in urma si care l`a inapoiat lu` Gica sub pretextul ca "face in casa" . Acum imi este clar! N-am spus ca toate generatiile sunt bolnave ci doar unele generatii si la unii catei mai grav sau mai putin grav. Dar imposibil atata timp cat imperecheaza femele pe care le are in curte Gica va face catei cu displazie. Daca era de buna credinta si cinstit nu`mi zicea "da`mi cainele mie si iti dau altul si lu` asta ii facem injectie" . Iubitor de animale, sa fim seriosi. Mi-am jurat ca o sa`l denigrez, pentru ca un astfel de om nu are dreptul sa mai reproduca astfel de animale, sa chinuie animalele. Pentru ce? Pentru 250 de euro? Dupa catelul meu a fost operat un Labrador, iar toate costurile operatiei au fost platite de crescator pentru ca a zis el ca este un caz unic. Gica nu plateste pentru ca ar crea un precedent, daca`mi plateste mie o sa plateasca la toti. Iti imaginezi sa inapoieze 2000 de euro fiecaruia care a cumparat catel de la el? Ma rog, sper sa nu mai imperecheze catei. De 2000 de euro imi luat 2 caini antrenati deja de la Keranloaun. Banii nu mai conteaza, important e ca acest catel minunat are dreptul la viata. Banii o sa`i recuperez, va garantez, plus daune morale.
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde Kristi pe 22 Mai 2013, 15:07

Nu trebe sa intelegi gresit ca ii luam partea ...se pare ca pretentiile tale sunt foarte mari ...orice crescator care iti primeste cainele inapoi si iti ofera altul in loc este de respectat si este suficient in lumea cainarilor , sunt altii care nu vor nici macar acest lucru...noi il stim ca pe un om de cuvant , in orice cuib exista probleme , problema expusa de tine este foarte logica , dar atat , nu intelegi ca omul poate imperechea fara sa fie conditionat de testul de displazie ? Daca este un om neserios ( ceea ce nu este cazul !) poate imperechea in continuare , pt ca nicio lege din tara noastra nu.i interzice ! este grav cand te atasezi de un caine , este si mai grav ca nu mai poti renunta la el si ai fi in stare sa faci orice pt el ...tot respectul pt tine si pt ceea ce ai facut pt caine...Nu stiu in ce proportie se va ameliora dupa operatie , dar nu cred ca te mai poti baza pe el asa cum ar fi fost daca nu avea probleme ...Sa de.a Domnul sa fie bine !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epagneul breton

Mesajde wachtelfeld pe 22 Mai 2013, 19:17

evolvermix scrie:Este absolut normal sa fiti de partea lui pentru ca il cunoasteti de multi ani! Dar eu garantez ca in fiecare generatie de catelusi a avut probleme pentru ca femelele sunt bolnave! Nu mai stiu exact legea ca nr si ordin dar o s`o gasesc imediat, o stie avocatul meu, si o sa castig acest proces garantat iar domnul Gica Lazar va plati pentru ceea ce a facut. In lege scrie in felul urmator, ca un caine care are pedigree nu are voie iar crescatorul trebuie sa se asigure ca urmasii sunt sanatosi fara boli congenitale! Boala e de la parinti, iti pot arata diagnosticul. Anul trecut cand l`am luat pe Hugo, am dus o femela la Bucuresti unui tip care a mai avut un caine cu un an in urma si care l`a inapoiat lu` Gica sub pretextul ca "face in casa" . Acum imi este clar! N-am spus ca toate generatiile sunt bolnave ci doar unele generatii si la unii catei mai grav sau mai putin grav. Dar imposibil atata timp cat imperecheaza femele pe care le are in curte Gica va face catei cu displazie. Daca era de buna credinta si cinstit nu`mi zicea "da`mi cainele mie si iti dau altul si lu` asta ii facem injectie" . Iubitor de animale, sa fim seriosi. Mi-am jurat ca o sa`l denigrez, pentru ca un astfel de om nu are dreptul sa mai reproduca astfel de animale, sa chinuie animalele. Pentru ce? Pentru 250 de euro? Dupa catelul meu a fost operat un Labrador, iar toate costurile operatiei au fost platite de crescator pentru ca a zis el ca este un caz unic. Gica nu plateste pentru ca ar crea un precedent, daca`mi plateste mie o sa plateasca la toti. Iti imaginezi sa inapoieze 2000 de euro fiecaruia care a cumparat catel de la el? Ma rog, sper sa nu mai imperecheze catei. De 2000 de euro imi luat 2 caini antrenati deja de la Keranloaun. Banii nu mai conteaza, important e ca acest catel minunat are dreptul la viata. Banii o sa`i recuperez, va garantez, plus daune morale.



Da il cunosc de ani de zile pe Gica.
Dar in situatia de fata nu ii tin partea absolut deloc ci doar am incercat sa va explic cum stau lucrurile in aceasta situatie.Mai mult nu mai comentez pt. ca sincer imi pare foarte rau de situatia in care va aflati si din pacate nu aveti dreptate.Va respect punctul de vedere, insa nu sunteti obisnuit cu uzantele si mai ales cu situatiile intalnite de altfel foarte des in chinologie.Un singur amanunt : bolile genetice au fost , sunt si vor fi intotdeauna, singura solutie ce ne sta cat de cat la indemana este sa incercam sa limitam procentajul de aparitie, iar treaba asta se poate face din pacate de abia dupa ce un nr. de animale sunt afectate....inca odata imi pare rau ! :(
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde Kristi pe 22 Mai 2013, 19:28

Cu toate ca am trecut prin ce treci tu si poate nu ar trebui sa te intreb , eu imi permit cu scuzele de rigoare ...2ooo de euro este suma pe care Gica ar trebui sa ti.o restituie ? Daca raspunsul tau este da , poate ne si spui in ce consta aceasta suma ...daca nu , inseamna ca am inteles eu gresit si iarasi imi cer scz !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 23 Mai 2013, 01:27

Am foarte mare dreptate, acest nr de animale nu are rost sa existe, exista doar cand unii sunt "foamea" de bani si imperecheaza ce au la indemana desi stiu ca o sa iasi si 2-3 pui bolnavi, din 5-6! deci jumatate sunt sigur displazie de gradul 3-4 iar restul de 1-2, adica sunt bolnavi dar merg! 2000 de euro da! 1000 de euro a fost doar operatia, 500 de euro tratamentul de dupa plus scosul placutelor, drumul la Bucuresti (care e putin avand in vedere ca stau in Constanta) iar inca 500 de euro drumul la Arad plus banii pe caine pentru ca eu mi`am luat caine "campion" asa cum zicea Gica si un vanator inascut! Intr'adevar instinctele sunt la locul lor dar cainele nu va mai putea sa le foloseasca. Kristi nu intelegi ca eu defapt am operat cainele asta stiind ca n`o sa`l mai folosesc la vanatoare? L`am operat stiind ca el nu va ma vana niciodata. Doctorul mi`a zis ca la 1 an jumatate, maxim 2 ani nu va mai merge. Am vrut sa`i ofer sansa la viata. Nu stiu daca va imaginati ce inseamna sa operezi un caine de displazie bilaterala si sa stai la bloc. El isi face nevoile numai afara, trebuie scos in brate.. etc. Gica mi-a spus ca aveam de ales , sa`i fac o injectie! Acest om pentru mine e zero. Am mare dreptate va garantez ca un om care produce 50% din caini bolnavi pentru mine reprezinta un om de nimic. Pentru voi poate e un om ok pt ca aveti ceilalti 50% din caini dar eu sunt afectat de foamea lui de bani. Mi`a zis ca pedigreeul e facut pe o singura femela, adica 2 cuiburi puse pe o singura femela, deci va dati seama ce chestii face omul asta. Nu stiu, sunt foarte suparat, si va rog sa ma intelegi ca nu ma intereseaza daca`mi dati dreptate, doar ma rog sa nu mai cumpere nimeni caini de la el pentru ca cei care`s bolnavi o sa moara, doar pentru ca el vrea sa faca 250 de euro de caine. Am poze cu femelele atunci cand am fost sa-l iau pe Hugo. Daca stiti cum arata un caine cu displazie va pot da pozele sa vedeti si voi. Chestia nasoala e ca am fost avertizat de un om care vinde bretoni cu pedigree dar la 500 de euro in Bucuresti ca aia din Arad au probleme dar m`am gandit eu ca au pedigree si sunt ok. Banii o sa`i recuperez, i-am zis si lu` Gica. Daca se va prezenta la tribunalul din Constanta o sa simta pe pielea lui ce inseamna bataia de joc pe care o practica, canisa de Arad nu va mai exista si un executor o sa`i ia multi bani, o sa aiba de dat mult mai multi. Eu de asta am vrut pe cale amiabila si i`am zis si lui, ca sa nu`i iau mai multi dar se pare ca a fost sfatuit. Poate sa va confirme ca am vorbit cat se poate de respectuos si sunt un om cat se poate de ok. El i`a vorbit prietenei mele foarte urat si si`a aratat adevarata fata de mai multe ori. Pentru mine un om care ma trateaza ca si cum eu i-as fi dator dupa ce el si-a batut joc de mine si de catelusul asta nu mai reprezinta nimic. Stie foarte bine cat de mult mi-am dorit acest caine ca il sunam din decembrie sa il intreb cum si cand se vor naste cainii si sa`i cer sfaturi, avand in vedere ca acest catel s`a nascut in aprilie. Extrem de mult mi`am dorit acest catel si uite ce am patit, nu e vorba de mine, e vorba de catel, cat de chinuit a fost. Mare noroc a avut ca a ajuns la mine ca acum era deja ingropat daca ramanea la Gica. Un om de nimic
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde Kristi pe 23 Mai 2013, 05:51

Am inteles , este problema voastra si eu ma opresc aici ca nu are sens s.o tinem asa . Eu unul imi exprim in totalitate regretele pentru cele intamplate si crede.ma ca ceea ce am spus este real ...nu o sa castigi pentru ca nu ai cum ! Era bine sa accepti alt caine si pe acesta daca voiai sa.l operezi era problema ta . Tu asta nu intelegi ca baza legala pe care tu iti cladesti acest proces este ca acest caine are displazie , aceasta displazie care in Romanica noastra nu este obligatoriu testul ei pentru a o putea depista si a interzice monta a doi caini ! Nu spun asta ca sa.l apar pe Gica , nici macar nu am vornit la telefon cu el , spun asta pentru ca asa cred eu personal ca este raspunsul real la problema ta ! Sa auzim numai de bine !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate