Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:48

epagneul breton

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Re: caine epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 09 Aug 2012, 12:09

Abia acum ma mut la curte...stateam inghesuit in 2 camere /copil mic - nu am avut curajul sa ma cert cu jumatatea.
Ce bobite recomandati ca hrana pentru 4 luni?(marca/cantitate)
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 09 Aug 2012, 12:19

eu ii dau Hills junior.. cu bobitele de marime medie.. le mananca foarte bine..nu se ingrasa.. nu sunt nici foarte scumpe (e 19 ron/kg.. cam la fel ca toate astea premium iar la 4 luni.. la o greutate de vreo 9 kg daca e baiat o sa manance 1 kg la 3-4 zile) si cred ca e cea mai buna hrana pentru caini.Asta mi-a recomandat si Gica. Ieri am vb cu Gica si mi-a spus ca nu trebuie sa`i mai dau niciun fel de vitamine.. dar a zis sa vb si cu un medic veterinar.. si m`am dus ieri la medic si a zis ca e suficient sa-i dau mancare de la Hills pentru ca e cea mai buna si are de toate.. poate dupa ce creste sa-i fac o cura de 20 de zile de vitamine pentru stabilizarea calciului in oase.. dar a zis ca nici asa nu e nevoie.
Felicitari pentru catelush.. cu siguranta o sa`ti dea multe satisfactii.. iar pentru copil o sa fie cel mai bun companion.
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 09 Aug 2012, 12:25

e un tabel pe fiecare punga de hills.. la 10 kg mananca 300 g/ zi.. eu ii impart cantitatea asta in 4 mese pe zi.. pentru ca nu poate sa manance mai mult la o masa.. dar nu te gandi ca i-am masurat cantitatea.. de abia zilele trecute am aflat ca se masoara fix.. eu ii dadeam cat manca.. si se pare ca manca exact cat trebuie.. probabil din cauza ca are de toate aceasta mancare nu simtea nevoia de mai mult.. poate si de la caldura sa nu manance mai mult.. oricum mananca exact cat trebuie.. Poti sa-l rogi pe Gica sa iti recomande un tip de mancare si o sa-ti recomande tot Hills.. acum fiecare cum vrea.. eu am inteles de la un prieten ca Royal Canin sunt mai grase.. si e posibil sa se ingrase de la ele.. dar la cat de activi sunt bretonii mi-e greu sa cred :))
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: caine epagneul breton

Mesajde scirocco pe 09 Aug 2012, 15:24

razvan.dumitru scrie:salut,


dupa aproape 8 ani de cand am deschis acest topic mi se indeplineste o dorinta : unul din epagneul-ii lui Gica va ajunge la mine la sfarsitul lunii. Ma bucur ca aceasta rasa a prins la noi si sper sa fac cat mai multe vanatori frumoase cu el .

Razvan


Bravo dom'le,felicitari! O sa-l cresti in apartament sau la curte?
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 09 Aug 2012, 16:48

multumesc Sorine,

El la curte, eu in apartament in camara!:))
Deja am avut conditionari de la sotie:" sa nu-ti inchipui ca la iarna o sa-l lasi afara!Daca vrei sa-l chinui mai bine nu-l mai iei!"Probabil va sta samponat cu ea in pat in locul meu..
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: caine epagneul breton

Mesajde Marius pe 09 Aug 2012, 17:35

razvan.dumitru scrie:multumesc Sorine,

El la curte, eu in apartament in camara!:))
Deja am avut conditionari de la sotie:" sa nu-ti inchipui ca la iarna o sa-l lasi afara!Daca vrei sa-l chinui mai bine nu-l mai iei!"Probabil va sta samponat cu ea in pat in locul meu..

La mine a fost pe dos. Mi-a zis ca la noi in casa n-au ce cauta javrele, sa curete ea rahatii. Acum din "iubitele si printesele lu' mama" nu le scoate. Asta iarna, cand cu gerul, n-au stat la padoc nici macar o noapte... :D

Sa ai noroc de un caine bun!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 10 Aug 2012, 08:56

Marti seara o sa stau sa ascult prepelita. Si miercuri jucam prepelix, eu si Candy!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 11 Aug 2012, 21:04

O filmare scurta de astazi in fata blocului:

http://www.youtube.com/watch?v=iVMaS84tz90
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 12 Aug 2012, 15:45

evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 14 Aug 2012, 18:24

evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: caine epagneul breton

Mesajde Marius pe 16 Aug 2012, 13:42

Imagine
By marius_quack at 2012-08-16
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 16 Aug 2012, 14:06

Foarte frumos, felicitari!

Eu astept cu nerabdare saptamana urmatoare pentru prima iesire cu Ginger sa vad cum se descurca la prepelite :roll: .
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 16 Aug 2012, 14:13

superb,

De abia astept sa-l iau si eu pe al meu, sper ca la anu pe vremea asta sa fac si eu cu al meu astfel de tablouri...Multumesc pentru recomandarea la Gica.
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 16 Aug 2012, 20:10

prepelix :D
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: caine epagneul breton

Mesajde Marius pe 16 Aug 2012, 21:14

drmarius scrie:Foarte frumos, felicitari!

Eu astept cu nerabdare saptamana urmatoare pentru prima iesire cu Ginger sa vad cum se descurca la prepelite :roll: .

Mersi!
N-o lungi prea mult pentru ca sezonul de prepelita e scurt tare. E esential pt Ginger sa faca cat mai multe iesiri.
Pe de alta parte, atentie cu caldura. Eu am inchis vanatoarea si ieri si azi la 8.30.
Aud mereu de proprietari care isi omoara cainii pe camp din cauza caldurii.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 16 Aug 2012, 21:26

Asa este. O sa incerc sa iesim cat de mult se poate.
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 17 Aug 2012, 11:02

La noi si acum e racoare.. am inteles ca saptamana viitoare o sa fie foarte cald.. dar saptamana asta a fost chiar bine.. am iesit cu Hugo si ieri pe la 4-5 asa... erau vreo 24 de grade... am fost la un lac din apropiere si a facut primul lui aport din apa.. la mare ii e frica de valuri dar tot intra .. dupa ce ne cearta zdravan ca noi suntem in apa iar el afara :))
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 19 Aug 2012, 21:41

Deci, nu este doar parerea mea :D ...

Imagine
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 20 Aug 2012, 21:22

paparazzi :))
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 28 Aug 2012, 22:23

Astazi am iesit cu Ginger la antrenament dupa prepelite in miriste si deoarece nu am gasit niciuna ne-am mutat intr-un teren cu balarii dupa fazan. Nu a gasit niciun fazan dar a reusit sa blocheze primul ei iepure :D cu un aret ferm de aprope un minut. Iepurele a sarit de la 1,5m din fata ei cand m-am apropriat din spate.
Acum astept cu nerabdare urmatorul iepure blocat si aretat :D .
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde Kristi pe 29 Aug 2012, 09:28

...,, Aretul şi fixarea vânatului:
(4) Câinele trebuie să rămână în aret (în picioare, sau culcat) până se apropie conducătorul şi vânatul se mişcă
sau zboară de la sine. Ca şi aret se va aprecia numai aretul pozitiv, deci aretul la vânat. Aretul repetat “gol” (fără
vânat) este un semn de nesiguranţă şi se consideră greşeală. În lipsa vânatului cu pene aretul poate fi evaluat la
vânatul cu păr.
(5) Atunci când câinele ajunge la o urmă proaspătă sau vânatul a fugit înainte lui, el trebui să arate că ştie printrun filaj liniştit şi întoarceri corecte să găsească şi să blocheze vânatul...''


Dupa cum observam aretul si fixarea ( blocajul ) vanatului sunt doua lucruri total diferite ! La punctul 4 ni se explica cand se considera aret si la punctul 5 , cand se considera fixarea sau blocajul vanatului ! Deci ca sa ne fie clar unora dintre noi care comentam in necunostinta de cauza , din auzite de la vanatori mai batrani si cu o vasta exeprienta !! :wink: ... Fixarea sau blocajul vanatului se considera numai atunci cand cainele fileaza o urma proaspata sau a vanatului care a fugit in fata lui , il gaseste si reuseste sa il opreasca din fuga si sa.l tina pe loc pana ajunge conducatorul sau vanatorul in posibilitate de tragere ...deci nu confundati un simplu aret la pasare sau iepure cu blocarea vanatului chiar daca pasarea sau iepurele suporta si 5 sau 10 min de aret ale cainelui ! Daca nu exista filaj al urmei sau al vanatului , nu exista termenul de blocaj sau fixare !
Paragrafele de mai sus sunt copiate din regulamentul IKP , pe care il gasiti daca accesati site.ul A Ch R ...la regulamente ...mai simplu ca mersul pe jos !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 29 Aug 2012, 10:51

Kristi, banuiesc ca despre acest regulament este vorba:

Regulamentul examenului international de lucru pentru braci germani cu par scurt (IKP) (format .pdf) .
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 29 Aug 2012, 13:37

Pai ce Marius.. Ginger nu e brac? :))
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 29 Aug 2012, 13:40

Chiar ma bucur ca impartasim aceasta pasiune, dar nu tot ce inseamna caine de aret si dresajul cainelui de aret are legatura cu sistemul german de examinare si dresaj. Deoarece am breton si consider ca este bine sa adaptam un sistem de dresaj si examinare in functie de rasa, nu ma intereseaza nicio secunda regulamentele si materialele pentru dresajul cainelui de aret traduse din germana. O sa fiu interesat 100% de ele doar cand o sa am un brac.

Logica imi spune ca Regulamentul examenului international de lucru pentru braci germani cu par scurt (IKP) tradus din limba germana a fost realizat special pentru evolutia bracului german cu par scurt si nu pentru breton, pointer, cocker, etc. . Doar am deschis acel regulament si era plin de informatii specifice rasei.

http://www.ach.ro/regulamente/reg_brac_IKP.pdf
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 29 Aug 2012, 13:49

evolvermix scrie:Pai ce Marius.. Ginger nu e brac? :))


Nu cred :) .
Imagine
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde Kristi pe 29 Aug 2012, 19:40

Rog un moderator sa stearga una dintre postari .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 29 Aug 2012, 20:44

Iti multumesc pentru decizia pe care ai luat-o si iti doresc un sezon foarte bun alaturi de caini .
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde Kristi pe 29 Aug 2012, 20:55

La fel si din partea mea si sper sa ai satisfactia unui blocaj adevarat!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: caine epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 26 Sep 2012, 16:17

Thor de Arad /Sa traiesti Gica!

http://youtu.be/a5jmkfC4m0A
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 02 Oct 2012, 10:52

Frumos .. stie ce are de facut.. sa`ti traiasca :D
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate