Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:51

Vinatoarea in Canada

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 13 Mar 2016, 17:40

Cybelle, nu mi-ar fi mie teama de discutiile cu 'secretarul" (oricare ar fi el)! Nu mi-ar fi nici de eventualul cost. Hartiile de dupa ma sperie doar... :roll:

Pana la urma are si paznicul dreptatea lui, multi ar considera distanta periculoasa si 50m :lol: Este vorba de impuscarea unui animal dintr-o specie ce nu se afla pe autorizatie si pentru care de multe ori nici nu este alocata cota pentru acel fond. Sunt convins ca nu doar la nivel de filiala se discuta aici ci este vorba si de complicatii din partea functionarilor statului :wink:

Acum eu sunt foarte curios care este procedura legala in cazul in care un urs este impuscat la o goana de mistreti si vanatorul spune ca a fost legitima aparare. Poate ne lamureste vreun gestionar cu experienta...@Ghinda? :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 13 Mar 2016, 18:43

Eu doar acum inteleg cum se vineaza in Ro :D .... probabil ca un urs speriat de baieti de la goana , care fuge ca sa isi scape pielea nu cred ca as considera un urs in ...full charge ... Acum probabil.. daca.. vad ca a fixat ochii pe mine si ... are loc sa ma ocoleasca dar el vine direct spre mine .( as incerca sa ridic miinile, sa strig ,inca cit e la distanta , a fiu sigur ca ma vede ) .Daca il vada ca nu ar schimba directie si m-a fixat in ochii .. eu as considera asta amenintare ....Probabil gindesc asta si pentru ca aicea nu se face.. goana deloc ... Daca se baga prea afund baieti in padure , sint sanse mari sa mai iasa toti afara ... :) [-( ( sint paduri imense ) .... [-x

Din punctul meu de vedere ... daca vad un urs venind in fuga spre mine .. stiu.. ca este determinat daca se apropie prea mult ... Doar in asfel de conditi eu l-as pune la somn :D .Nu este pentru prima data cind sar intimpla asea ceva ... doar in cazul meu .. eu stiu ce as face :ymbringiton: :D
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde cybelle pe 13 Mar 2016, 20:42

biriuck scrie:Cybelle, nu mi-ar fi mie teama de discutiile cu 'secretarul" (oricare ar fi el)! Nu mi-ar fi nici de eventualul cost. Hartiile de dupa ma sperie doar... :roll:

Pana la urma are si paznicul dreptatea lui, multi ar considera distanta periculoasa si 50m :lol: Este vorba de impuscarea unui animal dintr-o specie ce nu se afla pe autorizatie si pentru care de multe ori nici nu este alocata cota pentru acel fond. Sunt convins ca nu doar la nivel de filiala se discuta aici ci este vorba si de complicatii din partea functionarilor statului :wink:

Acum eu sunt foarte curios care este procedura legala in cazul in care un urs este impuscat la o goana de mistreti si vanatorul spune ca a fost legitima aparare. Poate ne lamureste vreun gestionar cu experienta...@Ghinda? :D


Nu facem atingere la ține @biriuk, dar văd ca ști despre ce vorbesc... cazuri comune oarecum...;).
Ce relevanță are ca un fond nu are cotă de urs sau ca ursul nu este scris în autorizație în momentul care un urs se suie p ține ???
Plus de asta cam cât de convingător trebuie să fi pt legitima apărare cu un urs impuscat în 10 pași în cap, gât, coloana ?
Știu nenumărate povesti(le ști și tu dane) cu vânători care au preferat să joace leapsa după copac cu ursul, dar nu au tras, au bravat, au știut ei MA ca nu îi omoara\prinde, asta ține de vaaasta experiență...(pot să te ating..?) :D
@marksman
Vanatoarea la goană de la noi nu este aceeași cu panda\dibuitul pe care ni le relatezi tu. Fiecare are părți bune și rele vav de urs.
La ține il vezi greu, de obicei el te simte primul și dacă se întâmplă să vină ață pe ține e clar ce vrea... trebuie sa te apuci de el direct.
La goană în schimb el vine hăituit, ciupit de câini, etc, în general vrea să scape din goană, nu te vede, da peste ține accidental. Îl fluieri, bați din palme ușor, etc și acesta te evita în general, vrea să scape din acea situație.
Însă tot la goană mai există și un caz, în care vine 'steroidizat' de adrenalină și nervi, cu spume la gură și când da de ține, dacă mai are și 1-2 pui p lângă(ursoaică), este păcat de ține ca om să nu te apuci din timp să îi scoți ideile din cap...;).

Oricât ai încerca să fi contra vânt, să stai în stând atent, după copac, etc, întâmplări nefericite cu ursi pot avea loc.
Însă revin, în Ro, se ține prea mult cont de ce o să fie\sa zică dupa Dl X dacă trag în urs.

Ps chiar în toamna trecută am participat la o vânătoare Dane, unde un amic comun a dat jos o scroafă de 90-100 kg în ștandul din dreaptă mea. În goană aceea se știa sigur ca este urs. Instrucția de dimineață era clară: Nu cumva să trageți în urs, va dați la o parte și el trece...
Până să ajungem la standul lui, vânătorul cu pricină a susținut clar: Ce să fac domne, a venit pe mine, mi a fost frică și am tras, l am dat jos, asta este, plătesc. Jur, paznicul era alb ca varul la față.. :)))
Când a căzut ca este glumă, ca ursul este porc de fapt și a revenit... ,;)
În acea goană un prieten a împușcat un vier cât autobuzul de mare...:)
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 13 Mar 2016, 21:42

Stiu fricile paznicilor (si ale tuturor care sunt trecuti organizatori pe "foaie" :wink: ). Si acum ma stric de ras cand mi-amintesc ce farsa i-a facut Cata anul trecut lui nea Sandu. Chiar eu eram "ultima pusca" si i-am spus primul ca zice baiatul de jos pe whatsapp ca a dat ursul peste el si n-a avut ce-i face :lol: L-am auzit boscorodind ceva de pensie si belele apoi abia m-am tinut de el pana la stand :lol: :lol:

Daca ne apucam sa facem o statistica fix pe acel club din Buzau pe unde ne mai intalnim eu iti zic ca la 6 fonduri (hai 5 ca pe unul iese rar urs) x nr. mediu de goane rezulta zeci de intalniri cu urs la goana anual. Din acestea doar in cateva se apuca sa "iti dea buna ziua" sau "sa te scuipe" si, si mai rar, dai de un exemplar cu hemoroizi in stare avansata ce sare direct... @teharau poate sa ne ajute mai bine aici :wink:
Acum, din cauza reliefului si vegetatiei, este posibil sa sufere multi ursi "pacifisti" ce isi vad de treaba lor la ~ 30m pe trecatoare dar care au nesansa sa dea peste vanator "nervos". Si vai de ceilalti participanti la vanatoare daca se ajunge la cazul cu urs ranit! :idea:
Poate ca cei ce vin la vanatoare ar trebui sa aiba si o mica introspectie inainte si, daca se simt nesiguri (lucru deloc condamnabil), sa anunte. Altfel iar pierd vremea ajutandu-i sa se dea jos din fag sau gasesc standuri dublate, cu un post parasit de teama... Nu e obligatorie vanatoarea in zonele deluroase si montane si exista mereu optiunea cu Campia Romana (sau cea cu fonduri bine gestionate unde exista hochstanduri macar pe trecatorile de urs). Vorba lui @dtpu, caprioara si iepurasul isi stiu bine locul in lantul trofic :mrgreen:


Are mare relevanta cota existenta si ce e trecut pe autorizatie pentru ca noi la vanatoare doar in ce e trecut pe foaie avem voie sa tragem. Facand uz de arma in legitima aparare, declansezi o procedura ce se aplica in caz de exceptii.

Eu nu intentionez sa bat ursul cu craca peste ochi, de aceea si zic sa ne lamureasca cineva cu procedura in astfel de cazuri. Cred ca ceea ce consideram noi normal pentru legitima aparare poate fi considerabil diferit de ce zicea legea valabila in marea rezervatie de carnivore europene Romania :wink:
Ce se intampla cu cota dupa impuscarea ursului? (poate de aici supararea unor gestionari)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 14 Mar 2016, 06:54

Știu nenumărate povesti(le ști și tu dane) cu vânători care au preferat să joace leapsa după copac cu ursul, dar nu au tras, au bravat, au știut ei MA ca nu îi omoara\prinde, asta ține de vaaasta experiență...(pot să te ating..?) :D


Eu nu intentionez sa bat ursul cu craca peste ochi, de aceea si zic sa ne lamureasca cineva cu procedura in astfel de cazuri.


Astea le-am copiat de la colegii vinatori care au postat mai sus ... =)) .. Imi cer scuze si nu vreau sa fiu nepoliticos , dar cind am citit asta m-a apucat risul =)) .. :)) Nu stiu exact cum e in Ro . dar aici daca ai un martor ca ursul era pe punctul sa atace, sau era in full charge .. nu vad sa ai nici cea mai mica problema. Totul e sa poti demonstra in fata la judecator ca ursul te ataca ... Am inteles ca sint si destul de multi ursi in Romania... nu imi dau seama de ce ar fi asa mare problema sa dai jos un urs care iti pune viata in pericol, si sa mai si trebuiasca sa platesti pentru ursul dat jos? ...pentru mine asta nu face sens ..

Imi cer scuze!.. nu vreau sa supar pe nimeni .. dar nu inteleg de ce sint asa protejati ursi.... , daca ei au atitea drepturi de ce nu ar avea si vinatorii cel putin atitea drepturi ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Ghinda pe 14 Mar 2016, 10:33

Habar nu am de proceduri. Cert este, din punctul meu de vedere, ca vei da cu subsemnatul pana borasti. Si mare minunea sa nu te trezesti si cu penal pe carca. Dar, in situatie critica, prefer si parnaia, decat o ghioraiala de-a ursului. Desi nu cred ca se poate ajunge la asa ceva. Pana la urma se poate dovedi ca ai tras cand te sarja si nu din lateral sau de la spate etc. si etc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 15 Mar 2016, 06:53

Stone sheep , Dall sheep si Bighorn sheep..
sint specile de oi de munte care se gasesc in Brithish Columbia (de fapt astea se gasesc si in sud pina la California , doar trebuie sa stai in zonele muntoase in ( Roky Mountains ) .Mai este si o capra de munte
Mountain goat ...tot in zonele astea ..
Bighorn sheep si Mountain goat sint cele mai raspindite speci in BC .. Dall sheep este raspindita mai mult in Youkon si Alaska .. Stone sheep ... in partea de sud foarte putin in Canada ..

Bighorn ( se traduce " corn mare ") sheep este spun multi greu de vinat , ca sa ajungi in locurile unde o sa il vezi ... ( in BC ai voie sa tragi doar la mascul ( se numesc " ram" ) Trebuie ... sa ai conditie fizica ff buna .. ;) . O sa ii gasesti doar pe munte, la inaltimi mari in pasunile alpine .. Uneori trebuie sa fi pregatit sa tragi ..long range intre doi versanti de munte .. si deacea spun uni ca este greu de vinat . :D este obositor .. In BC este legal sa dai jos un ram doar daca este" Full Curl Bighorn Ram " .. asta inseamna ca coarnele dupa ce se intorc o data trebuie sa ajunga la nivelu ochilor ... ( coarnele sint exact ca la berbece ) si cind se intorc trebuie sa ajunga la nivelul ochilor .. Atunci este considerat un ram matur si este legal sa il vinez , in caz contrar .Nu ai voie sa tragi ... Zonele si regiunile in care e voie sa il vinezi se gasesc in Hunting & Traping Synopsis ...Este uneori ff probabil sa umbli destul de mult timp si sa nu dai de rams . ( berbeci ) . Dar cind ii gasesti o sa poti sa alegi la care sa tragi , pentru ca o sa ii gasesti pe toti rams impreuna ... M-am uitat putin la preturile care le platesc straini ca sa vineze oile astea in Canada , preturile mi se par enorme #:-s undeva intre 15000 si 2000$ pentru un animal @-) , Banuiesc ca este asea de mult pentru conditile grele in care se vineaza , Bighorn sheep . Mountain goat si Grizzley bear ..la toate astea 3 speci costul este cel amintit mai sus ( pentru vinatori straini ) ... Personal nu am vinat niciodata pentru specile astea , ma gindesc pe vitor sa incerc . La fel se vineaza si la :

Mountain goat . ( capra de munte ) astea toate sint de culoare alba , si este greu sa iti dai seama care este male si female .. amindoua au coarne si arata identical ... :D doar ca "Billy " masculi au distanta la baza coarnelor putin mai mare ca femelele ... Capra astea se vineaza doar cu autorizatie speciala de la BCWildlife ... si daca pentru oi de munte a fost greu de vinat .. Mountain goat este si mai greu de vinat .. :D .. asta e chiar nebuna , o gasesti pe toti versanti de munte , unde nu te asteptii.. O problema de care am auziti la mai multi vinatori ,este ca nu de putine ori dupa ce tragi poate sa cada sute de metri de pe munte , si poti sa ii se rupa coarnele si sa distrugi trofeul .. :-? Ce sa zic riscul meseriei [-( Am gasit un video scurt cu un" Mountain goat Hunting ".. ( sint ff multe video pe youtube despre , Stone sheep or Bighorn sheep hunting ) ... eu nu le-am postat ( din lipsa de timp ) , dar daca sinteti interesati , o sa vezeti ca conditile de vinatoare la toate specile astea sint la fel .. O data ce ai gasito pe munte cu ...Spoting scope ... trebuie sa te urci si sa o dai jos ...

https://youtu.be/ew2gj2MqFGQ
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 15 Mar 2016, 16:09

Vreau sa va povestesc o intimplare despre care stiu personal , am cunoscut vinatorul care a fost implicat in evenimente .(desi l-am inilnit doar o data ) Imi pare rau sfirsitul este tragic ..din respect pentru lamilia lor nu o sa dau nici un nume ....

Vreau sa va spun ca de cele mai multe ori cind vinam la urs o facem la sfirsit de saptamina , asta inseamna sa vb cu baieti ,cu cieva zile inainte ..pe la ora 2-3 dimineata ( Simbata dimineata ) unul dintre baiei este la mine si plecam la Hunting .. (asta se intimpla in Iunie 2014)
Ma suna un bun amic cu citeva zile inante de intimplarea asta si imi spune .. Bro .. ( de la brother , frate ) .. stiu un baiat Roman locuieste aici linga mine ,spune ca si el e vinator de vreo 2 ani , ce zici vrei sa il luam cu noi acuma pe weekend ? ..Am zis destul de automat .. sigur spunei sa vina ..
In urmatoarele zile am stabilit timpul la care o sa treaca baieti sa ma ridice , si vineri dimneata am plecat ( vinam undeva la 4 -5 ore de unde locuim , si plecam asea de dimineata ca sa putem ajunge pe ora 7 am in padure ...Am inteles ca vinatorul in cauza este inginer IT, si ca este de citva ani aicea impreuna ca sotia si fiul lor ..( mi-a spus si de unde este din Ro , ) .Am vinat de dimineata , si la amiaz ne-am intilnit la masa .. un lucru ciudat ce am remarcat la baiatul asta ...stiind ca imi place sa trag Long range .. si am fost si prin competiti imi punea unele intrebari.. dar f interesant era ca atunci cind incercam sa ii raspund la intrebare intra peste mine si deja el avea raspunsul :D .. ( acum f sincer in majoritatea cazurilor era gresit ) .
Dupa a doua intrebare a lui , a trebuit sa ma opresc , si el a inceput sa isi dea si raspuns singur .. :-? , a intervenit amicul meu ... man ti-a spus omul ca aste este experienta lui ca si tragator , nu trebuie sa fi .." gica contra " se pare stie baiatul despre ce vorbeste , asfel nu ar fi luat medalie in competitie .. ( spunea amicul meu despre mine ) Daca tot sti raspunsu la intrebari nu stiu de ce mai intrebi ..
Eu personal nu am zis nimic .. ma gindeam ..."asta sta prea mult pe computer , si nu suficient de mult pe arma ca sa stie ce vorbeste "..am terminat vinatoarea tipul a luat un urs spre seara era ( eu am vzut ursul si l-am lasat pe el sa traga ) era fff fericit, daca tin bine minte asta a fost primul lui urs .., si seara ne-am intors acasa ..I-am spus la prietenul meu ca nu cred ca o sa mai vinez cu baiatul ala .., mi se parea un om stresat , sau care le stie pe toate , nu ma simteam confortabil sa vinez cu el ..
Acum la capitolul asta sint ff atent cu cine vinez , nu vreau sa am linga mine in padure om stresat sau care sa nu fie " cu toate tiglele pe casa " ( sa aiba probleme psychice).. sa mai aiba in mina o arma incarcata si sa vinez cu el uneori poate pentru o saptamina ..
Cam la doua saptamini dupa vinatoarea asta ma suna prietenul meu, care locuia doar citeva doar citeva case mai jos de unde locuia tipul asta , si imi spune .. bro .. nebunu asta si-a impuscat nevasta , este plin de politie aici in complex linga mine ... man da asta chiar ca asta este " dus deacasa " ..da imi amintesc ( iam spus eu ) ca doua saptamini in urma .. ca tu te mai si certai cu el .. A facut o pauza si a zis .. puteam sa fim si noi morti .. In saptaminile ce au urmat incidentului , am aflat mai multe despre cum s-au intimplat lucrurile , ( prietenul meu il stia se pare destul de bine ) , nu vreau sa intru in amanunte ... doar vreau sa spun ca sint ff atent cu cine vinez , se pot intimpla multe in padure , si daca nu te ataca animalul , se poate sa te atace un nebun cu o arma ... :? ..tipul este in puscarie acum , si copilul e in Ro la bunici ... o viata ratata . :(
Am scris toate astea pentru ca si asta este un aspect f important .. cu cine vinezi ...
daca o sa scrieti pe google : Husband charged in murder of wife Port Coquitlam .
o sa gasiti mai multe informati despre cazul asta .. eu din respect pentru ei ma opresc aici .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 17 Mar 2016, 06:37

https://youtu.be/LR3td_iOcKM

Elk ( cerb)
In video de mai sus se poate vedea cum uni vineaza pentru animalul asta , probabil este undeva in nordul provinciei si uneori acesul este permis doar cu barca sau hydroplane .. In majoritatea provinciei sezonul este deschis doar pentru( 6 pointer) ... adica sa aiba 6 coarne crescute de pe ramura principal .. Este un animal f intelligent comparat cu moose sau cu White tail deer sau Mulle deer .. si vinatoarea la elk este putin mai dificila ca si la alte speci de capra ...Majoritatea la specia asta o gasiti pe la mijlocul provinciei si in partea de nord , zonele de sud sint destul de rari si BCWildlife cauta sa repopuleze anumite zone cu elk .. Asa ca daca vrei sa vinezi la elk trebuie sa mergi cel putin 8-9 ore de condus de la Vancouver , sau daca urci la 16-18 ore de la Vancouver 1400km ai sanse mult mai mari la el .. Are o farne f buna dar este vinat si pentru trofeu ..
Un lucru poate care o sa il gasit interesant este ca animalul asta are 2 dinti de fildef ( ivory) pe partea de sus a maxilarului , indieni native Americani /Canadieni obisnuiau sa foloseasca dinti astea pentru bijuteri personale cercei , lanturi la git ....mai sint inca citva indieni care care se ocupa cu.. hand craft art .. ( face parte din istoria si arta lor )

https://youtu.be/rtVWxIIdLyA

Sezonul la vinatoare este sept- oct, in majoritatea provinciei , in luna Sept. intra in sezonul de imperechiere ,atunci este timpul sa ii chemi ( cerbi mai mature sint teritoriali , daca sti sa imiti bine un elk poti sa ii aduci in bataia pusti ..) Ce mai lucreaza este sa imiti" elk famele in heat" femela in calduri ...sint chematori de vinzare pentru asea ceva , dar este illegal sa se foloseasca chematoare electronica ...Aici o sa ii puteti vedea si auzi cum fac vocalize :D ;) Ating sunete destul de inalte sigur mai bine as asculta la elk calling ,decit la tanti care se mitaie la opera ... =))

https://youtu.be/q9gPakx3KFY
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Jack.Sparrow pe 22 Mar 2016, 19:07

O intrebare asa ca de la tara. Pentru un strain cat ar costa o vanatoare de elan plus optional ceva pasaret daca ar fi sa te viziteze in tara aia de vis?
No, si daca o fi prea scump, nu merge 'o romaneasca'? Adica sa iei tu tag-uri si sa mergi cu insotitor prin salbaticie ca sa-ti tina de urat, sa te ajute sa apesi pe tragaci in caz ca tremuri de la oboseala...din astea
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 22 Mar 2016, 22:16

No, si daca o fi prea scump, nu merge 'o romaneasca'? Adica sa iei tu tag-uri si sa mergi cu insotitor prin salbaticie ca sa-ti tina de urat, sa te ajute sa apesi pe tragaci in caz ca tremuri de la oboseala...din astea


Nu merge ''o romaneasca " =)) #-o .. imi pare rau dar eu NU fac asea ceva , riscul e prea mare daca te prind baieti se termina cu amenda de zeci de mii de $ sau puscarie pentru mine .. Iti confisca armele si permisul de vinatoare ( si masina cu care ai vinat ) ...Plus daca o sa pusti ceva nu poti sa scoti afara din Canada ...Iti trebuie acte pentru ori ce animal puscat care o sa iasa din tara ..Singura modalitate pentru straini este cu ghid de vinatoare , si imi dau seama ca asta costa destul de mult . eu estimez undeva intre 4000$- 8000$ ca sa dai jos un elan ..sint multe firme Canadiene ..cara fac asea ceva si au tot felul de " combo hunts" ... vinatori combinate pentru mai multe animale daca se doreste .. Eu nu sint in domeniu si o sa ma feresc.... sa fac recomandari penru o companie deasta ..( ma gindeam intrun timp sa imi fac permis de gid , dar am un program f aglomerat si nu stiu daca se merita ) .
Daca o sa scri pe google ... Big Games Hunting Guide in BC ..
o iti dea mai multe compani care fac asea ceva ...
Imi pare rau dar asta este legea ... si chiar daca ai bune intenti si vrei sa ma ajuti .. " ca : sa te ajute sa apesi pe tragaci in caz ca tremuri de la oboseala. =)) [-x .. Tot nu merge ,... probabil poti sa mergi cu cineva care este vinator ( daca vrea sa te ia cu el ) ... dar o data ce ai arma in mina se considera ca vinezi si deaici incolo pot sa inceapa probleme ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 23 Mar 2016, 04:11

Grouse .. fool Han ( gaina proasta .. asea vine tradus in RO ) .... este o specie de gaini de munte care sint foarte raspindite in Canada, sint citeva specii de Grouse (imi cer scuze nu le stiu pe toate, si nu am avut timp sa ma documentez) :) imi amintesc doar Spruce si Ruffed Grouse .. .. :-? .. Le intilnesc foarte des la vinatoare dar nu prea trag la ele, pentru ca nu vreau sa fac galagie in zona unde vinez .. Pentru copii este o distractie sa le dea jos cu o arma de calibru mic. Cind le intilnesti, todeauna sint mai multe la un loc .Si sint destul de prostute, nu se sperie si poti sa te apropi destul de mult de ele . ( de aceea se numesc gaini proaste, in limbaj popular), iar limita este de 15 exemplare in fiecare zi .. (asta uneori depinde si de sub-specia la care vinezi
Au o carne extraordunara dar fiind mici se poate consuma doar pieptul de la ele, dupa o zi de vinatoare cind te intorci la camp.. ( camping unde se doarme peste noapte ) este ceva normal sa vina unul din parteneri de vinatoare cu citeva pasari si sa se pregateasca pe BBQ. Noi preferam sa le invelim in folie de aluminiu, cu ceva condimente, si sa le punem pe jar. In felul asta carnea este mult mai moale si suculenta (ma refer doar la pieptul de la Grouse ).Citeva piepturi d'astea pe farfurie cu o felie de lamiie, iti ridica moralul (daca nu ai fost norocos la hunting in ziua respectiva ) :D .. si te mai fac sa uiti de frig si de salbaticia aia ;) Daca le aduci acasa trebuie sa lasi aripile pe pasare, asta spune legea (doar in felul asta poti identifica subspecia la care ai vinat )

Toti pe care ii intilnesti in padure apreciaza carnea asta... unele subspecii au carne rosie si altele au carne alba, am gasit un video si o sa va arate tipul cit de repede se poate scapa de pene. Toti vinatori stiu smecheria asta. Cel din video nu cred ca este prea experimentat, si nu tot timpul ii iese smecheria . :D
https://youtu.be/fu8NbbznWXM
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 23 Mar 2016, 16:05

Se pare ca din gresala am postat acel video de doaua ori , scuze .. vreau sa va spun ca de fff multe ori am auzit sunetul asta in padure se aude destul de tare cind e liniste deplina in jurul tau , eu cred ca poate fi auzit pina la 60-80 m. Este un... Grouse druming.. cocosul de la grouse pe un bustean batind din aripi , se pare ca este un ritual de imperechere , si vrea sa arate cit de Macho este ...

https://youtu.be/fcJ5as1Okjo


Citeva lucruri interesante despre o specie de Grouse
Sage-Grouse ... se pare ca specia asta se gaseste doar in interior .. regiunile de prerie ( Alberta si Saskatoon)
este se pare o sub- specie care nu se mai gaseste din abundenta ... Male grouse se pare ca fac un spectacol ff frumos atnci cind este timpul pentru imperechere , din video de mai sus am aflat ca gaina isi alege partenerul , si un lucru destul de interesant este ca desi sint mai multi cocosi totusi , ele o sa aleaga doar citeva exemplare pentru imperechere , ( se pare ca cei mai multi ramin fara sa se bucure de acest privilegiu ..:) ) ..Spune in video ca nici cercetatori nu sint siguri ce cauta exact o partenera la aceasta specie.. , probabil felul cum arata .. sau poate sunetele care le scot ......
Un lucru de care se aminteste in video este ca un mele sage-grouse , poate imperechia 37 gaini in 37 minute
:) Se pare ca chiar este Macho ! Eu am doar tradus putin documentarul de mai sus ...

https://youtu.be/VEWipTvxRxc
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Jack.Sparrow pe 23 Mar 2016, 22:58

Marksman scrie:Nu merge ''o romaneasca " =)) #-o .. imi pare rau dar eu NU fac asea ceva , riscul e prea mare daca te prind baieti se termina cu amenda de zeci de mii de $ sau puscarie pentru mine .. Iti confisca armele si permisul de vinatoare ( si masina cu care ai vinat ) ...Plus daca o sa pusti ceva nu poti sa scoti afara din Canada..

Pana acum ne tot spui cat de mare e salbaticia, cate ore ai de condus si cum stai izolat pe acolo cand mergi la vanatoare si acum imi zici ca e asa mare risc pentru ce ti-am descris eu mai sus. Sorry, nu se leaga!
Daca e salbaticie si e virgina inseamna ca nu sta niciun ranger dupa curul tau, trebuie doar sa ai cand te intalnesti cu el totul in regula :wink:
Da-l in aia de Goagal, de ce ma uit cu interes la ce zici pe aici? Ca sa aflu unele calde, veritabile traite de tine la vanatoare! Stiu si eu sa caut pe net si sa traduc aici ce zic aia prin diverse filmulete cu "wildlife", experiente personale ma intereseaza, nu povestile editate de pe Internet....

Marksman scrie:Iti trebuie acte pentru orice animal puscat care o sa iasa din tara

Asta se rezolva mai devreme sau mai tarziu. Ce, daca tu impusti legal un animal, nu ai voie sa faci cadou prietenului tau din copilarie un trofeu? Nu 10 pe ani ca lacomul ci 1-2 acolo, cat sa nu bata la ochi :lol:


Marksman scrie:Imi pare rau dar asta este legea ... si chiar daca ai bune intenti si vrei sa ma ajuti .. " ca : sa te ajute sa apesi pe tragaci in caz ca tremuri de la oboseala. =)) [-x .. Tot nu merge ,... probabil poti sa mergi cu cineva care este vinator ( daca vrea sa te ia cu el ) ... dar o data ce ai arma in mina se considera ca vinezi si deaici incolo pot sa inceapa probleme ...

N-ai inteles metoda! Arma in mana ai doar tu... pana la un anume moment.
Sa presupunem ca un 'prieten' roman vine la tine: avion, masina, pupat, spritz. Tu pleci la vanatoare, arma doar tu, 'prietenul' doar cu rucasacul cu mancare si echipament. Incepeti vanatoarea, capati pe acolo, frigeti niste somon (portie mare, ca in Canada, nu o bucatica bicisnica de restaurant) si continuati haiducia...
Dibuiti un elan, il apropiati sau il panditi pe unde vedeti ca trece (nu stiu daca elenul e consecvent la obiceiuri, e cervida, ar trebui sa fie animal serios, nu ca un vier 'bagabont' :lol: ).
Cand vine vorba de tras, ii intinzi carabina aluia si...felicitari, pupaturi etc. Aplicati tag-ul, faceti poze, inapoi la civilizatie, tu figurezi drept eroul doborator de elan...

Nu stii de metoda asta? Ziceai ca ai plecat din Romania! In modul acesta multi paznici si ingineri silvici au facut bani grei din vanatoarea cu straini la noi in tara pana nu demult.
Luau neamtul de mana, ii aratau un cerb mare, neamtul rusinat ca n-avea atatia bani. "Hai, valea, te duci acasa, lasi Mauserul tau, te intorci cu juma' de bani, las planul nefacut, mergi si il impusti cu mixta mea basinoasa. Eu am autorizatie, tu ma insotesti ca turist, iti place muntele si padurea..."
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 24 Mar 2016, 03:57

N-ai inteles metoda! Arma in mana ai doar tu... pana la un anume moment.
Sa presupunem ca un 'prieten' roman vine la tine: avion, masina, pupat, spritz. Tu pleci la vanatoare, arma doar tu, 'prietenul' doar cu rucasacul cu mancare si echipament. Incepeti vanatoarea, capati pe acolo, frigeti niste somon (portie mare, ca in Canada, nu o bucatica bicisnica de restaurant) si continuati haiducia...
Dibuiti un elan, il apropiati sau il panditi pe unde vedeti ca trece (nu stiu daca elenul e consecvent la obiceiuri, e cervida, ar trebui sa fie animal serios, nu ca un vier 'bagabont' :lol: ).
Cand vine vorba de tras, ii intinzi carabina aluia si...felicitari, pupaturi etc. Aplicati tag-ul, faceti poze, inapoi la civilizatie, tu figurezi drept eroul doborator de elan. spune @ Jack. Sparrow..

Cred ca am inteles fff bine metoda ( chestia cu pupaturi laso afara ca sa nu se interpreteze alceva ) .... Man ... =)) ...adica Jack .... se pare ca ai imaginatie buna =)) ... eu NU ma ocup cu porcari dealea , este o chestie de principiu ... probabil ca daca ai fi trait aicea ai gindi la fel ... sper sa intelegi [-( .Cu tot respectul dar eu nu cred ca nici unul din baieti cu care vinez ar face asta , nu incerc sa fac pe sfintul O:-) dar asta este felul meu de gindire , legea e facuta ca sa fie respectata, nu conteaza care este motivatia mea , nu am dreptul sa o incalc...Acum despre salbaticie este adevarat , daca vinezi sus in nord e fff salbatic ... daca cobori un pic mai jos o sa gasesti vinatori si oameni dar nu prea multi ,unde o sa te astepte Rangers este in orasele prin care treci cind cobori de la vinatoare ( pe timp de noapre daca apari cu truck ( masina de vinatoare ) ai toate sansele sa te opreasca ori ei ori politia ) asta doar pe sezonul de vinatoare .. Te opresc si verifica de arme .. acte si ( actele pe vinat ) si daca esti in regula in citeva minute te lasa ... In 10 ani de vinatoare m-au oprit de 2 ori .. la control ( nu prea mult ce e drept ) .
Cu tot respectul da ... o romaneasca nu merge ...sorry :-h
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 24 Mar 2016, 04:14

Nu imi dau seama despre ce ati mai fi curiosi sa aflati despre.. Vinatoarea in Canada ... eu am cam ramas fara idei :-? , Daca aveti unele intrebari , o sa incerc sa raspund ( daca stiu ) .. daca nu probabil o sa inchei acest subiect ,...Nu stiu daca vinatori mai sint interesati in subiectul asta ..si nu vreau sa plictisesc pe nimeni .....
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde AXP pe 24 Mar 2016, 08:00

@Marksman, frumoasa gandire si frumoasa mentalitate! Nu aveti surplus de asa ceva, sa exportati masiv si pe alte meleaguri? :)
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Jack.Sparrow pe 24 Mar 2016, 10:20

Marksman scrie:.... se pare ca ai imaginatie buna =))

Nu e imaginatia mea, e 'traditie' romaneasca. S-a practicat la modul serios la noi, mai ales pe la RNP...

Marksman scrie: eu NU ma ocup cu porcari dealea , este o chestie de principiu

Si eu am principiul asta. Nu ma ocup nici de oieri, nici de caprari, nici de vacari... porcarii imi displac cel mai tare. Totul din principiu :wink:

Marksman scrie:... legea e facuta ca sa fie respectata, nu conteaza care este motivatia mea , nu am dreptul sa o incalc...

Acum, lasand putin gluma, la asta aveam de gand sa ajung cu tine :mrgreen: O vorba veche zice ca poti sa scoti romanul din Romania dar nu poti sa scoti Romania din roman. Sau era cu Braila, nu mai stiu exact...
Se pare ca te-ai integrat tare bine acolo, banuiesc ca nu ai plecat din tara in grup ca vecinii mei capsunari in Spania ci ai ajuns oarecum mai izolat de romanisme in societatea aceea cladita de altii mai seriosi ca noi. Ai vazut ca lucru acela este bun si te-ai integrat... felicitari!

Mai jos o bagi in ceata
Marksman scrie:Acum despre salbaticie este adevarat, daca vinezi sus in nord e fff salbatic ... daca cobori un pic mai jos o sa gasesti vinatori si oameni dar nu prea multi ,unde o sa te astepte Rangers este in orasele prin care treci cind cobori de la vinatoare ( pe timp de noapre daca apari cu truck ( masina de vinatoare ) ai toate sansele sa te opreasca ori ei ori politia ) asta doar pe sezonul de vinatoare

apoi spui ca:
Marksman scrie:Cu tot respectul da ... o romaneasca nu merge ...sorry :-h

Daca organizarea e cum zici tu, 'romaneasca' merge ca unsa :!: :wink: Sau imi dadeai de inteles la modul subtil ca mai bine discutam pe privat?

Singurul obstacol ar fi cel moral, moralitatea este insa mereu relativa la context...
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Jack.Sparrow pe 24 Mar 2016, 10:26

Marksman scrie:Nu imi dau seama despre ce ati mai fi curiosi sa aflati despre.. Vinatoarea in Canada ... eu am cam ramas fara idei :-? , Daca aveti unele intrebari , o sa incerc sa raspund ( daca stiu ) .. daca nu probabil o sa inchei acest subiect ,...Nu stiu daca vinatori mai sint interesati in subiectul asta ..si nu vreau sa plictisesc pe nimeni .....

Eu zic ca e un subiect de interes. Povesteste-ne din experientele tale la vanatoare. Cum ai impuscat tu baribali (nu cum se face de catre altii prin filmulete), daca ai fost dupa elan (cum sta treaba cu el), pasarici, gaste...
Pe net gasim subiecte destule, filmari editate... informatii la cald, experiente personale, astea sunt utile :wink:
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 24 Mar 2016, 15:58

AXP scrie:@Marksman, frumoasa gandire si frumoasa mentalitate! Nu aveti surplus de asa ceva, sa exportati masiv si pe alte meleaguri? :)


Nu cred ca e nimic deosebit in felul cum gindesc .. ori cum.. sincer Multumesc mult .. de remarca facuta!! .. cu exportul ce sa zic :D ar fi destul si probabil Romania ar avea multe de invatat la capitolul asta ..As vrea sa pot aduce vinatori aici ca sa vada felul cum se vineaza ..
Mi sa intimplat si mie o data sa vad un cerb frumos ( eram cu o zi inainte de a se deschide sezonul ) . Cind nu stiu zona unde vinez ( daca este noua pt mine ) primele zile doar caut locuri unde sa vinez , urme , habitatul pentru specia respectiva , sint inca citeva lucruri la care daca esti atent ai sanse sa pui animalul jos ..Doar apoi dupa ce am facut bine... temele de casa...incep vinatoarea .In una din zilele astea am vazut cerbul era legal sa il dai jos ( 6 points .. adica sase puncte pe ramura ) la Elk in majoritatea regiunilor iti da voie doar daca este 6 points ..Acum repet animalul era legal ca marime dar numai in ziua urmatoare .. :D , a trebuit sa imi musc buzele :lol: , dar l-am lasat sa treaca ( il aveam in luneta ) . Ginionul a fost ca nu l-am mai gasit in urmatoarele zile .. :) a disparut de pe fata pamintului , sincer pe moment nu am fost sigur daca am luat o decizie buna , dar acum privind in spate imi dau seama ca am facut.. exact ce trebuia sa fac .. .. Anul trecut am inceput sa vinez cu baiatul meu David ( 10 ani ) si baiatul ma copiaza fff mult , ii tot spun despre ..autocontrol .. si felul cum trebuie sa iti stapinesti emotile ca sa devi un tragator bun ( mai ales pemtru long range shoting ). asta se aplica si cind vezi anmalul , doar asea poti lua decizi corecte .. Adrenalina sau Buck fever nu ajuta :D .. Acum nu cred ca este ceva de admirat sa spui ca esti vinator bun , si sa trisezi ... ( sa braconezi ) ori cine poate sa faca asta , dar nu Toti pot sa vineze legal si sa isi ia animalul pentru care vineaza . Prieteni si cei care ma cunosc imi spun ca sint ..( perfectionist ) ..si sa presupunem ca au dreptate .. ca nu vreau sa ma cert cu ei :D ...Todeauna incerc atunci cind incep un lucru sa il fac cit de bine pot , daca nu prefer sa nu ma apuc de el si sa imi folosesc timpul pentru alceva util ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 25 Mar 2016, 04:20

Daca organizarea e cum zici tu, 'romaneasca' merge ca unsa :!: :wink: Sau imi dadeai de inteles la modul subtil ca mai bine discutam pe privat?


Capitan Jack Sparrow :D ... daca doresti sa sa iei fiecare fraza pe care am scriso si sa o analizezi ( probabil sa iti dai seama cum gindesc , nu ma supar .. :D ) ai dreptul la opinie , dami voie sa te ajut si sa iti fac munca mai usoara ;) . Cu tot respectul dami voie sa reafirm .. "o romaneasca NU merge deloc pentru mine " ..Mai sus vorbeam despre principi ... ( astea pentru mine NU sint relative ) ... Moralitatea da probabil depinde de la caz la caz , ..
PS Principile ma definesc pe mine ca persoana si definesc valorile mele :D si astea nu sint negociabile niciodata !!Am incercat doar sa fiu deschis... si sincer... sa spun doar felul cum vad eu lucrurile ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 25 Mar 2016, 05:47

Moose( elan ) hunting .
In urma cu 3 ani vinam linga Merritt BC , pentru: Moose , White tail dear , Mule dear si Black bear (sezonul de toamna era deschis la toate specile astea) ... eram impreuna cu Daniel , Leo ( si fiul lui Leo .. Michael.. asta era cam de 10-12 ani ) . Eu eram cu Daniel pe atv , si el ma lasa jos in unele locuri unde stateam la pinda .. el batea drumurile cu atv-ul ( asta este felul cum vineza baieti astea doi , bat toate drumurile si cind vad ceva animal coboara si trag ) ... Imi amintesc ca Daniel a luat un tap mule deer , in primele zile ..si apoi Michael a dat jos un tap , tot mule deer doar la o zi diferenta unul de celalalt . Acuma daca pina atunci Michael nu prea vorbea , dupa ce a puscat tapul , nu la mai putut opri nimeni =)) L-) ... copilul pe toate le stia , si la toti dadea lecti cum sa vineze , si cit de bine trage el cu arma . :D si eu ma distram de minune pe tema asta :lol:
Amindoi tapi erau agatati pe o bara intre doi copaci linga campul nostru, dupa ce se scoate toate maruntaiele si pielea de pe animal se agata asea pentru( Ageing )... asta este o metoda indiana prin care carnea se tine intre 4-6 zile la o temperatura intre 2 si 6 grade C ( daca imi amintesc bine... min si max C ) in felul asta carnea se face mai frageda ( moale ) ... si spun multi ca gusta mai bine .. Acum nu poti sa controlezi temperatura cind esti in padure , noaprea in octombrie de cele mai multe ori ingeata... si ziua nu se ridica mai mult de 8-10 grade C .. depinde de zona unde vinezi ...Dar tineam asea tapii agatati pina in ziua cind plecam acasa ( vinam pentru 7 zile ) .. si asta micu a facut rost de o bota si in fiecare seara se ducea si masura tapii ca lungime =)) ...facea asta de zeci de ori in fiecare seara ... si tot tapull lui iesea ca e mai mare .. =)) =)) .. ( nu era nici o diferenta ca marime intre ei ,) . Dar ce facea ce nu facea Michael tot tapul lui era mai mare , si venea si il enerva pe Daniel .. :lol:

... Daniel tapul meu e mai mare.. cu 3 inch' spunea copilul ..( stateam toti in jurul focului seara dupa vinatoare )
Eu comentam de linga el .. NO Michael ... al tau e mai mare cu cel putin 10 inch .. tu nu ai tinut bine bota aia cind ai masurat ,, =)) se poate zicea copilul... si fugea si masura din nou animalele cu bota ... ;)
Daniel spunea ... daca va mai ascult mult , o sa ajungeti ca el a puscat tapul si eu am puscat un ied ..
Sa sti ca ai dreptate spuneam eu ... =)) Vino si priveste din ungiul unde stau el la animale si o sa iti dai seama ca ala a tau a fost doar un ied ... Saracu de el .. ( spuneam eu ) ai dat jos un ied ... :D Si Michael era in al noualea cer nu ii mai tacea gura deloc .. :D
Acum deja dadea sfaturi de vinatoare la toti ... eu ma distram de minune ... =))
Sa sti Daniel ca miine ar trebui sa mergi cu Michael !! .. ( spuneam eu ) ... poate o sa prinzi si tu ceva tehcnica ,, de la baiat , si o sa inveti si tu.. cum se vineaza .. Asa Michael ca il iei cu tine? ( spunea Leo )
Michael statea .. solemn in scaunul lui de camping... si dadea din cap afirmativ ... =)) =))
Va trebui sa mergi miine Daniel , ocazi din astea nu o sa mai ai ,, si baiatul e dispus sa iti arate ...
Acum deja Daniel se uita urit la noi .. ( la mine si Leo ) , Te duci tu miine pe jos la vinatoare , daca nu taci din gura .. ( imi spunea Daniel ).. era distractie maxima ... ( o sa continui subiectul dimineata )
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Jack.Sparrow pe 25 Mar 2016, 11:41

Marksman scrie: "o romaneasca NU merge deloc pentru mine " ..Mai sus vorbeam despre principi ...

Da, nene, am inteles! Nu iti trebuie bani in perioada asta sau pur si simplu te-ai integrat in spiritul locurilor si pentru tine principiile sunt importante. La noi e mai relativa treaba https://www.youtube.com/watch?v=7Qp-MXjxlq8
N-am inteles insa deloc faza cu vorbitul despre principi :roll: Eu credeam ca vorbim de vanatoare si de moralitate. De principi sa vorbeasca istoricii, nu noi! :wink:

Marksman scrie: Eu eram cu Daniel pe atv , si el ma lasa jos in unele locuri unde stateam la pinda .. el batea drumurile cu atv-ul ( asta este felul cum vineza baieti astea doi , bat toate drumurile si cind vad ceva animal coboara si trag ) ...

Asta e vanatoarea adevarata! Metoda a inceput sa fie intens folosita si la noi in tara pe scara mare... :mrgreen:
Avantaj la voi ca aveti teritorii virgine si nepopulate, va invidiez la acest capitol.

Despre genul asta de povestiri ziceam mai sus. Aventuri d'ale matale... Tare povestea cu copilul!
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 25 Mar 2016, 14:38

Pai sa sti ca ma duc miine pe jos .. ( spuneam eu ) ori cum nu imi place cum conduci , :D / tu sti sa conduci doar pe drumuri cu musculite.. eu trebuie sa ii tin capul dupa tine asfel toate ginganile imi intra in ochii .. Acum eu stateam foarte serios in scaunul meu si faceam pe suparatu ,, spunemi tu Michael daca tatal tau intra pe drumrii cu musculite , si tot felu de gingani care sa iti intre in ochii ? ...Eu trebuie sa tin capul doar in ceafa lui Daniel .. asta ma enerveaza rau de tot! ... :D baieti rideau totii..
Sorin sa nu imi spui ca esti pacifist .... mannnn... tu de ce nu ne spui ca nu esti de acord sa omori musculite, gingani si alte lucruri care iti intra in ochii ... trebuia sa ne spui de la inceput ca nu esti de acord cu asea ceva si te lasam acasa .. =)) ( spunea Leo)...Nu inteleg de ce ai permis de vinatoare daca gindesti asea =)) .. ( ma intreba Daniel din partea cealalta ) .. Ce pot sa spun ... acum eram eu la mijloc si trebuia sa tin spatele .. Dar pot sa spun ca am avut un timp fff fain si neam distrat, ii stiu pe baieti de mult timp si toti stim de gluma ...
Eu am gasit un loc de pinda fff fain , Daniel tot asta facea venea si inainte sa ajunga la locul asta cam 1 km ma lasa jos si eu o luam la talpa . imi gaseam un locul si asteptam ..am vazut ff multe urme de Moose si eram sigur ca o sa vad animalul in zona asta .. Din 15 sept si pina prin 30 oct.. moose este in calduri ...este timpul cind poti sa il chemi , cind este putin mai neatent , si ai mai multe seanse sa il vezi .. . Eu asta faceam il chemam ( stateam jos la baza unor brazi si chemam moose ) .. mai aveam si un spray se cheama( Moose estrus ) asta este urina ... femela de moose in calduri ... ( se poate cumpara de la magazin si este legal sa folosesti asea ceva )
Si cam cu asea ceva imi petreceam timpul chemam , si ascultam .. Cam la vreo 30 min dupa ce am ajuns in ziua ecea am auzit doua focuri de arma nu departe de locul unde ma aflam ... mi-am dat seama ca trebuie sa fie unul din baieti , locul era destul de izolat , am inceput sa cobor dealul in directia unde am auzit focurile de arma ... Am dat de Leo si Michael .. astea amindoi ff fericiti , au dat un Moose jos ..se pare ca veneau spre mine si la marginea paduri au vazut elan , ( din locul in care eram eu era imposibil sa il vad ) Leo a tras se pare ca primul glont a ratat .. dar al doilea glont la pus exact intre ochii la moose . Acum daca ati vazut vreodata un animal puscat intre ochi .. o sa fiti de acord cu mine ca in situatia asta din cauza presiuni gloantelui ochii animalului sint putin impinsi afara din orbite , am puscat personal citeva animale in felul asta si stiu exact cum arata un animal lovit intre ochii cu un 300 win magnum .. :D
Acum abia incepe distractia .. asta e un animal ff mare si este destul de dificil sa ii dai pielea jos, dar ne-am apucat rapid de treaba ( am chemat prin statie si a venit si Daniel ) am inceput la moose ...L-am taiat in 4 parti ...asea este mult mai usor de transportat . Inainte de a pleca din locul acela Daniel a mai facut o tura cu atv-ul pina la locul unde am stat am chemat si asteptat eu ... nu a durat mult si a venit inapoi s-a coborit de pe atv a scos telefonl din buzunar si rizind a zis .. nu o sa va vina sa credeti dar in locul unde a asteptat Sorin am mai vazut un moose ... ( il avea filmat pe telefon ) :D .. Asta era mare .. aici se cheama tripalm era un Moose mature... dar in zona aia nu aveam voie sa puscam asea ceva .Se pare ca era exact in locul unde am folosit urina de( cow moose ) ... femela de moose .. in video parea destul de agitat sapa o groapa cu piciorul din fata pentru a urina , in felul asta isi marcheaza teritorile ...Ce a dat Leo jos era un fork ( doua puncte pe ramura ) un moose de doi ani ... Doar asta era legal sa puscam acolo ...spike sau fork ( adica de un an sau de doi ani maxim )
Ce pot sa spun ca carnea a fost extraordinara ca si gust... ( cind vinam in grup , nu conteaza cine pusca carnea.. todeauna.. se imparte egal la toti vinatori din grup ) Asta a fost vinatoarea noastra la Moose linga Merritt BC ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 27 Mar 2016, 07:06

Eram la masa aseara ....
printre alte discuti am inceput discutia cu David despre Hunting .. ( pe 1 Aprilie se deschide aici sezonul de primavara la urs ) si il intrebam daca vrea sa vina cu mine sa isi puste un urs ... Anul trecut in fost cu el la urs . am vazut urs dar pina sa coborit din masina ursul a disparut( este inca destul de stingaci, si este de inteles e doar un copil , abia acum a inceput vinatoarea ) .. am vazut oameni mari... mai rau ca el :D , apoi am mai vazut inca unul la vreo 200 m , am coborit din masina si am pus arma jos , ca sa poata sta David pe arma , m-am tras un pas in spate ca sa intre copilul , dar asta sa ascuns dupa mine :D m-ia spus ca nu vrea sa traga ( era un urs mare ) .. Acum cind vinez cu baiatu tot timpul vinam cu masina , batem drumrile si cind vedem urs.. coborim , incerc sa ii creez conditi optice ca sa poata trage , ma depatrtez doar citva metri de masina , in caz de bear charge vreau ca el sa fie in siguranta ... Ce m-ar ingrijora este ca ursul sa fie doar ranit cind trage el .. , atunci trebuie sa intru dupa el in padure ( in cazul asta intru singur in padure dupa urs ) ... nici nu ma gindesc ca sa am baiatul inga mine in momentele alea , ursul in cazul asta este nebun si sigur ataca daca ma vede el primul .. ...Am intrat dupa citva ursi asea in padure , si daca sti sa asculti , o sa iti dai seama pe unde este , de cele mai multe ori , aud un (sunet din git).. care il scoate un urs ranit .. ( un fel de mormait din cauza dureri , si probabil pentru ca e si suparat la culme ) , il aud ca calca peste lemne uscate care se rup , este mult mai neatent cum umbla ...se spune ca todeauna cauta apa .. pierde singe si are nevoie de apa , sau probabil apa rece de munte o sa amelioreze durerile (nu stiu ) ..si nu in ultimul rind poti sa te ghidezi dupa singe . Am intrat asea dupa un urs pe care l-am ranit pe Vancouver Island .. aici este o specie de ursi mai mare ca si pe continent ... si ca sa cada un urs de pe insula trebuie lovit bine , astea sint mari si fff rezistenti ,am urmarit ( blood line ) .. dira de singe.. pentru aproximativ 350-400 m si tot nu am gasit ursul , f sincer ati fi suprinsi sa vedeti ce tare este rupt de glont.. si cit poate sa mearga asea ranit , sint animale f rezistente .
La ursul ala am tras la plamini ( kill zone ) eu cred ca am lovit plamini ( dar nu destul de bine prea sus ) pentru ca a cazut , dar s-a ridicat in citeva secunde , si a intrat in padure , nu am mai avut al doilea shoot la el .Va spun f sincer nu am mai pierdut animal pina la ursul ala de pe insula .. ( eram cu Daniel si Leo la vinatoarea aia ), nu imi venea sa cred .Baieti au mers la amiazla masa , eu nu am vru sa merg am ramas sa imi caut ursul, cam o jumate de ora dupa ce am tras si apoi am intrat singur in padure si lam cautat pentru ore intregi , am gasit singe pentru sute de metri , apoi singele sa oprit . Se pare ca blood hounds ( rasa de ciini vinatoare , pentru luat urma ) au o technica f buna , cind pierd urma se intorc inapoi la ultimele picaturi de singe gasite ( sau urme ).. si fac cercuri tot mai mari in jurul la ultima urma gasita pina prind din nou directia , .. am incercat si asta sa fac cercuri pentru a mai gasi singe .. tot fara rezultate ...Nu am mai gasit ursul .
Imi asum responsabilitatea ca nu am pus glontul unde trebuia , dar mai este o problema care am studiato ulterior , si se pare ca si asta a fost impotriva mea .. :D
La 300 win magnum ( arma de vinatoare ) folosesc 185 gr Berger VLD Hunting( bullet..glont ) astea sint gloante pe care mi le incarc personal ... cumpar gloantele , tuburi si praf de pusca .. si imi incarc tuburile acasa . Asta este un gloante folosit fff mult in competiti aici peste ocean , un gloante f precis si cu o balistica f buna .. Am facut un curs de Balistica and Advance reloading .. ( curs de balistica si incarcarea munitiei , avansata ) .. Este un curs care se face o data pe an , la clubul unde am fost membru , si sint doar citva interesati .. de regula astea sint baieti care trag in competiti ( sau vreau sa intre in competiti ) ... astea TOTI isi incarca munitia .. este mult mai precisa , se poate face custom pentru fiecare arma .. si uneori si mai ieftin ca si la magazin .Trei ani in urma asta faceam si eu ma antrenam cu baieti pt competiti ... Cursul asta te formeaza doar cum sa gindesti , iti explica foarte in detaliu , Balistica interioara .. ( traiectoria gloantelui pina la gura tevi ) , te face sa intelegi tot ce se intimpla pe teava , pentru ca fiecare arma poate raspunde diferit la anumite gloante ...Nu o sa iti spuna baieti , 1+1=2 ei iti predau doar un concept de gindire , fiecare personal trebuie sa aiba notiuni temeinice despre incarcarea munitie inainte sa inceapa cursul , asfel nu te ajuta la nimic un curs ca asta ..
Acum poate ginditi .. :D si ce ma intereseaza pe mine toata povestea asta cu incarcarea gloantelor , aici e vorba de vinatoare nu de cum sa iti faci gloante .. :D .. este vorba de vinatoare dar cea ce am vrut sa spun este ca glontul asta desi este un glont pentru vinatoare , are parti bune si parti mai putin bune pentru vinatori ..
Se pare ca glontele asta .. se deschide destul de tirziu si de cele mai multe ori doar ranesc animalul , au o camasa de cupru destul de groasa , si daca nu prind masa musculara solida nu au performantele cerute , acum la capitolul asta... parerile sint cam impartite , Compania Berger .. nu o sa spuna niciodata ce am spue eu , ca glontul nu expandeaza cum ar trebui , dar majoritatea tragatorilor care stiu meserie si au habar despre gloante si balistica sint de parerea mea , se deschid mult prea rirziu si uneori doar ranesc animalul daca glontul nu este plasat bine ..Balistic este un glont extrem de precis , dar are si parti mai putin bune ...
Eu de la acea intimplare pe insula trag la up shoulder ( la coloana ) sau la cap ...( uneori daca am timpul necesar si sint sigur pe shoot) ... am ramas cu gloantele asta pentru ca are balistica f buna si asta ma avantajeaza la Long range shooting ... de la evenimentul asta nu sa mai intimplat sa lovesc urs si sa nu cada :D eu doar trebuie sa imi pun golntul unde trebuie , si animalul cade todeauna ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 05 Apr 2016, 05:22

Citeva zle in urma a inceput sezonul la Black bear hunting ... asa ca am iesit putin afara ( asta se intimpla ieri ) , prima intentie era sa vinez . asta pina cind mi-am amintit ca nu am mai tras cu 338 lapua de aproape 5 luni ...Asea ca am lasat vinatoarea si am incercat sa nu uit cum se trage cu arma , de urs o sa imi fac eu timp la inceputul luni Mai ( doar atunci pot sa urc acolo .. cind se topeste zapada ) ..am eu un urs care a scapat anul trecut . si mi-a facut multe nopti mizerabile


https://youtu.be/_v1vO6xC-Ss
...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 09 Apr 2016, 15:54

Salut
Sintem o firma serioasa :roll: ... si vrem sa promovam business-ul nostru ..
Au inceput inscrierile pentru cursul de lunetisti /snipers .. antrenamet ( tragere ) pina la 1500m
Toti cei interesati pot suna la numarul : TEL 88548543359779434554468821256776 ext 754462567
Daca nu raspunde nimeni va rog nu va enervati .. Si nu mai injurati .. linia este prea aglomerata :lol:
Firma se numeste ..". Mare Sniper Ca Si Bunica ".. desi numele pare amuzant .. Rog seriozitate maxima !!
Pretul este negociabil ( sau pe datorie uneori ) :D
Avem si un video promo... cum sa trageti sau mai bine cum sa.... Nu Trageti cu arma !


https://youtu.be/QtoyBmhHCOw


PS/ Daca nu va place oferta , sau promo video , sau pretul ... :D atunci cautativa alta scoala %-(
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde radubichis pe 08 Iun 2016, 22:04

O selectie de lovituri la distanta
https://www.youtube.com/watch?v=bwA3fxWJt8Q
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 09 Iun 2016, 02:30

Da trag f bine baieti...
338 Edge si 375 CheyTac sint calibre fff bune pentru... extrem long range shooting (asta folosesc baieti in video )
La majoritatea loviturilor se vede traiectoria glontului ... daca camera este pozitionata in spatele tragatorului se poate vedea fff bine traiectoria gloantelui aproape pe ori ce vreme .. ... la min 4:14 si 7:12 o sa vedeti bine asta ..
:) La min 2:30 putin mai jos de ursul maro si putin in dreapta , baieti au pus o panglica rosie legata de copac ( ceva zile inainte de a incepe vinatoarea) pentru a putea vedea directia si viteza vintului .
Si eu fac acelas lucru daca am posibilitatea si cind vinez la distanta :D lucrul asta ajuta enorm pe tragator
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde greenhorn01 pe 21 Iun 2016, 05:47

Marksman scrie:N-ai inteles metoda! Arma in mana ai doar tu... pana la un anume moment.
Sa presupunem ca un 'prieten' roman vine la tine: avion, masina, pupat, spritz. Tu pleci la vanatoare, arma doar tu, 'prietenul' doar cu rucasacul cu mancare si echipament. Incepeti vanatoarea, capati pe acolo, frigeti niste somon (portie mare, ca in Canada, nu o bucatica bicisnica de restaurant) si continuati haiducia...
Dibuiti un elan, il apropiati sau il panditi pe unde vedeti ca trece (nu stiu daca elenul e consecvent la obiceiuri, e cervida, ar trebui sa fie animal serios, nu ca un vier 'bagabont' :lol: ).
Cand vine vorba de tras, ii intinzi carabina aluia si...felicitari, pupaturi etc. Aplicati tag-ul, faceti poze, inapoi la civilizatie, tu figurezi drept eroul doborator de elan. spune @ Jack. Sparrow..

Cred ca am inteles fff bine metoda ( chestia cu pupaturi laso afara ca sa nu se interpreteze alceva ) .... Man ... =)) ...adica Jack .... se pare ca ai imaginatie buna =)) ... eu NU ma ocup cu porcari dealea , este o chestie de principiu ... probabil ca daca ai fi trait aicea ai gindi la fel ... sper sa intelegi [-( .Cu tot respectul dar eu nu cred ca nici unul din baieti cu care vinez ar face asta , nu incerc sa fac pe sfintul O:-) dar asta este felul meu de gindire , legea e facuta ca sa fie respectata, nu conteaza care este motivatia mea , nu am dreptul sa o incalc...Acum despre salbaticie este adevarat , daca vinezi sus in nord e fff salbatic ... daca cobori un pic mai jos o sa gasesti vinatori si oameni dar nu prea multi ,unde o sa te astepte Rangers este in orasele prin care treci cind cobori de la vinatoare ( pe timp de noapre daca apari cu truck ( masina de vinatoare ) ai toate sansele sa te opreasca ori ei ori politia ) asta doar pe sezonul de vinatoare .. Te opresc si verifica de arme .. acte si ( actele pe vinat ) si daca esti in regula in citeva minute te lasa ... In 10 ani de vinatoare m-au oprit de 2 ori .. la control ( nu prea mult ce e drept ) .
Cu tot respectul da ... o romaneasca nu merge ...sorry :-h


Hai sa fim seriosi! Nu vad ce este atat de ilegal. Se fac chestii din astea si prin alte parti(vorbesc de Europa de vest). Sa nu fim mai catolici decat papa. Draga domnule, cu exceptia felului de exprimare( un pic mai....canadian :D ), esti cat se poate de roman in felul de a exagera si ....... Am fost la vanatoare in Franta si in Belgia. Pe timpul ala nu aveam decat permis romanesc. Nu a fost nici o problema sa trag cu armele amicilor.
Ilegal ar fii ca dumneavoastra sa puneti un tarif pentru aceasta vanatoare(dar nu este cazul,doar este vorba de un prieten). Cine gandeste ,,romaneste''? Stima si succes in Canada!
Avatar utilizator
greenhorn01
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 25 Noi 2010, 10:32
Locaţie: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate