Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:57

Vinatoarea in Canada

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 28 Feb 2016, 17:35

Da am inteles ,... dar cu tot respectful si sinceritatea mi se par ridicol de marii peturile pentru vinatorii romani daca vreau sa isi puste un exemplar frumos sau un trofeu pt ei ? Este Romania si citi isi permit sa faca asta ? ... ( aici daca vinezi in provincial ta nu platesti nici o taxa de trofeu , nu conteaza cit de mare este exemplarul , doar timbrul pentru fiecare specie , care este nesemnicativ .. taxa de trofeu platesc straini numai .. Preturile sint cam la fel ca si in Canada pentru urs si cerb .....dar cum spunea Adisan77 2000 euro pentru un cerb puscat la tine in tara este fff mult , plus ca veniturile sint mult mai jos comparative cu Canada ...Poate asta este si din cauza ca animalele sint mai limitate .. nu stiu ? As putea sa spun mai multe lucruri facind comparatie intre Canada... si Romania... , dar cred ca nu ajuta la numic , si nu vreau ca nimeni sa se simta ofensat .. eu doar am ramas fffffff surprins de asea preturi in Romania . ( ma refer pentru vinatorul Roman la el acasa ) , pentru straini este ..ok ... cam asea sint peste tot in lume cred , depinde doar unde vrei sa vinezi ..
Un coleg mai sus imi spunea ca nu poate sa vada un video . si ma intreba daca nu se masoara si craniul cind se face punctajul pentru trofeu ? ... se masoara ... lungimea si latimea craniului.. si lungimea ursului inainte de a se lua pielea de pe el ...... si asea se face punctajul .
Acum cind trag pentru carne nu prea ma intereseaza , vreau doar sa cada pe loc , ca sa nu trag de el afara din padure ( nu tin craniul ) si nici pielea daca nu e ceva ff frumos ...urs este destul si e doar o chestie de timp sa gasesti unul care iti place ...
Daca vad ca este ff mare si ar merge ca trofeu ... atunci eu personal trag ( sus la piciorul din fata si ii rup coloana ) ...cade ca si un sac de cartofii .. :) ..daca nu e mort una in git cind sint linga el si il pune la somn ..
Se trage si la plamini sau ( (kill zone... o numim noi ) .. asta e inima plamini si ficat ... dar cu un shoot ca asta va trebui sa te bagi in padure dupa el .. si sa il tragi afara ... nu cade pe loc ... si este destul de greu sa il tragi afara din padure este un animal mare ....alta problema ar fi daca nu l-ai lovit bine in plamini sau inima odata ajuns din spate te ataca ... si sansele impotriva la un urs furios la culme sint mici ... b-( [-( asta e si pentru ca padurile sint dese si nu sti niciodata de unde ataca .. ...ara fi multe de spus la capitol asta .. . eu am trait pe pielea mea experienta asta la primul meu urs , si va spun ca sint periculosii .. :) .....incerca sa scri asta pe youtube.com si probabil o sa vezi video ...

Bear Hunt: Spot and Stalk on Vancouver Island sau pune din nou sdressa de link :

https://youtu.be/XNUX98-AaHQ
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 28 Feb 2016, 22:55

Ma gindeam ca am pus in unele mesaje anterioare , citeva video cu( long range shooting ) ... tragere cu arma la distante extreme .. cred ca ar fi ff sincer din partea mea sa pun si un video unde lucrurile nu au mers chiat asea cum ma asteptam ^#(^ ~x( .. Eram anul trecut la vinatoare de urs am citeva locuri unde ma duc si trag , si unde ( astept si pentru animale ) si cind ies sa le pun jos ... de data asta nu a fost cum am vrut eu , usrul a fost mai inspirit ca mine doar cu un pic ( doar cu 2.58 secunde ) ... L-) Si trasul la piatra respective si ursul au fost in aceasi zi ... eu zic ca astea sint distante extreme , si trebuie sa foarte precis toata informatia pe arma dar mai este ceva ce nu pot controla .. comportamentul animalul ... aproape 3 secunde are timp sa faca ce vrea , plus ca la asta am ff concentrate si am tras exact dupa ce a plecat de pe loc ,, :snooty: ~x( .. se mai intimpla ..
Lasatima sa stiu ce parere aveti , O seata faina bye !!

https://youtu.be/Up78ce9Lc5s

sau puteti scrie pe youtube; vinatoare urs la distante extreme
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 29 Feb 2016, 11:07

Se pare ca nu am fost suficient de explicit in mesajul anterior...
@Marksman apreciez in mod deosebit faptul ca ne relatezi situatia din provincia in care locuiesti. Consider ca este foarte important ca noi toti sa aflam detalii despre cum este organizata vanatoarea prin alte tari mai spalate (la fel si cu tirul sportiv sau pescuitul) asa ca informatiile tale sunt foarte utile. Aferim! :!:

In acelasi timp insa, este important ca ceea ce postezi sa aiba o anume forma, o forma decenta. Poti sa povestesti lucruri de mare interes cu cea mai buna credinta, daca nu respecti insa nici cele mai elementare norme de gramatica nu vei fi luat in seama de toata lumea (sigur relatarile tale vor fi dispretuite de cei care ar avea si ceva influenta!) M-am gandit initial ca poate ai plecat de foarte multi ani si este normal sa ai scapari dar chiar tu ne-ai lamurit ca esti acolo de 15 ani, de cand aveai deja 24. Sa-mi fie cu iertare dar pana la varsta aceea trebuia sa fi avut deja tot ce iti trebuie in exprimare.... :roll:
Pe langa greselile acelea mai sunt si multe din graba, litere tastate gresit. Acestea pot fi usor evitate daca citesti mesajul inainte de a apasa butonul "Submit" :wink:

Astept cu interes relatarile tale si in viitor, te rog insa sa le incadrezi in spiritul in care se desfasoara discutiile pe acest forum. Multumesc!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 29 Feb 2016, 20:05

Imi cer scuze , pentru greselile gramaticale facute cind am relatat cele de mai sus ..Intentia mea este doar de a spune despre: , felul : de a vina in Canada , animale ce se afla aici.. si uneori am amintit si de preturi cind am fost intrebat ....Probabil la asta se referea colegul de mai sus... Biriuck .. la greseli gramaticale , Ce pot sa spun cred ca am citeva si ....imi cer scuze !pentru asta . Copii find nascuti aicea si sotia de plecata cu familia de mica din Romania, nu mai vorbim sufficient in casa limba Romana si uneori incerc sa traduc in minte lucruri si expresi din Engleza .. ( cine vorbeste a doua limba sint sigur ca stie la ce ma refer ) ). Daca vorbim despre " complexe de inferioritate " , atunci chiar ca nu te pot ajuta nu am nici o informatie in domeniul asta , probabil un psiholog ar ajuta pe multi in domeniul asta ;) . Nu vreau sa supar pe nimeni cu afirmati goale .. dar imi dau seama ca Romania nu a schimbat felul de gindire :( cred ce a spus Constantin Brincusi cind s-a intors in Romania inca mai este adevarat ( nu o sa spun ce cautati voi daca sinteti interesati ) probabil as supara oameni care nu merita asta .. Aici nu ma refer DELOC la membri cu influenta din acest forum , asta o sa fie ultimul meu mesaj .. Doar pentru uni spun asta , sincer nu cred ca se aplica la toti , o mare parte din romani sint oameni deosebiti .!!!


PS: Pentru colegul Biriuck@ .. dami voie vreau sa iti multumesc , m-ai facut constient ca unele lucruri in viata NU merita timpul si efortul meu ,
Daca am ajutat pe cineva: sa spere .. sa viseze .. si probabil sa isi dea seama ca mai pot fi schimbari facute in Romania , atunci eu consider ca mi-am terminat treaba , sincer eu cred ca este nevoie de asea ceva ! Doresc sa inchei acest subiect si " navigarea " pe Vinatorul .ro sperind ca mentalitatea in Romnania se va schimba si in viitor o sa avem ..oameni .. si implicit oportunitati comparabile cu lumea occidentala ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde jon2004 pe 29 Feb 2016, 23:04

Incepuse sa-mi placa subiectul ! Poate te razgandesti si o sa continui . Despre vanatoarea din Canada ai de scris multe pagini .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde tehărău pe 01 Mar 2016, 05:05

Nea Marksmane, nu te supăra, că n-ai de ce. Așa sunt regulile pe forum, să-ți atragă atenția. Dar nu a făcut-o cu răutate. Lasă că mai corectam noi când avem timp. Așa că, mai bagă...
Ia zi, cumperi timbrul și pleci. Dar nu anunți nici o autoritate că ești la vânătoare în zonă? Nu comunici cu pădurarul, cu nimeni? Piesa împușcată unde o declari? Timbrul ăla unde îl lipești? Ia dezvoltă un pic aici...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde laurul pe 01 Mar 2016, 08:43

@Marksman
Colegul Biriuck a fost plin de condescendenta cand, in calitatea sa de moderator, ti-a reamintit regulile forumului.
Tonul a fost unul civilizat asa ca dupa parerea mea reactionezi disproportionat si copilaresc cand iti iei jucariile si pleci.
Pe multi ne intereseaza relatarile tale , si daca le cosmetizezi un pic inainte de a posta sunt foarte educative.

Keep doing the good work si nu mai fii asa de sensible like a virgin! :))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde vinatorul iscusit pe 01 Mar 2016, 10:08

tehărău scrie:...
Ia zi, cumperi timbrul și pleci. Dar nu anunți nici o autoritate că ești la vânătoare în zonă? Nu comunici cu pădurarul, cu nimeni? Piesa împușcată unde o declari? Timbrul ăla unde îl lipești? Ia dezvoltă un pic aici...



nu cumperi niciun timbru,tu !
este un alt concept despre vanatoare,alt mod de lucru,te programezi la gestionarul fondului,stabileste tariful,te prezinti la el cu permis arma,vanator ,asigurare ,achiti inainte totul,si de restul se ocupa el online,cu timbru autorizatie CITES etc..semnal gsm nu prea ai, distantele ,spatiul este imens,poti merge sute de km si nu intalnesti decat o ferma pe ici pe colo.am avut experienta asta in Saskatoon,in Green Lake,(de vreo 6 ori mai mare ca Ro),totul a fost impecabil !colegul de mai sus care a trimis preturile din Romania, l a speriat pe om,acolo "nu sunt asa bogati",o saptamana de vanatoare cu cazare ,masa cu un urs negru(indiferent cat are coltii sau coada de mare)si in fiecare zi pescuit la stiuca,cu barca undite om cu tine,pachet mancare a costat 2500$ canadieni ! o remarca : la urs, un vanator are dreptul pe an la un singur exemplar !nu conteaza cati bani ai sau cat platesti !
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 01 Mar 2016, 10:39

vinatorul iscusit scrie: o remarca : la urs, un vanator are dreptul pe an la un singur exemplar !nu conteaza cati bani ai sau cat platesti !

De tinut minte :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 01 Mar 2016, 17:33

http://www.env.gov.bc.ca/fw/wildlife/hu ... gulations/
Asta este un site de la guvern care posteaza toate regulile de vinatoare in British Columbia.
Daca o sa va uitati jos , pe pagina o sa vedeti o revista 2014-2016 hunting and traping regulation .
Intrati pe regiuni, apoi pe zone, la sectiunea Black bear , si o sa vedeti data la care se deschide sezonul si limita pt urs .
Este de 2 ursi pe an !!
Acolo o sa vedeti si de Tag ( timbre tradus in Romana) .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 01 Mar 2016, 17:44

Vreau doar sa precizez ca TOT ce am scris despre vinatoare in BC este adevarat!!
Website-ul de mai sus o sa va confirme asta .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde mialxx pe 01 Mar 2016, 22:34

Rog moderatorul sa ma ajute, nu pot sa mai scriu la acest topic.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde mialxx pe 01 Mar 2016, 22:58

Se pare ca a inceput sa functioneze, de ceva zile tot imi da eroare.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 01 Mar 2016, 23:38

mialxx scrie:Rog moderatorul sa ma ajute, nu pot sa mai scriu la acest topic.

Really? :lol: :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde mialxx pe 01 Mar 2016, 23:46

biriuck scrie:
mialxx scrie:Rog moderatorul sa ma ajute, nu pot sa mai scriu la acest topic.

Really? :lol: :lol:


Really! :ymhug: :ymhug:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 02 Mar 2016, 07:33

Nu imi dau seama la ce se refera colegul 'Vinator Iscusit " la vinatori straini care vineaza in Canada ??? atunci probabil are dreprate .. Dcaa se refera la Canadieni care vineaza in BC ca au dreptul doar la 1 urs pe an si ca nu au nevoie de tag ( timbru ) ... ..atunci este total gresit ... cu privire la limita pentru urs... si conditile de vinatoare ..

Toata informatia despre vinatoare in Brithish Columbia se gaseste in ... Hunting and Traping Regulations Sinopsis ... asta este o cartulie editata de guvern care apare o data la 2 ani si in care sint toate legile si restrictile pentru fiecare provincie separat.. eu o sa vb despre BC pentru ca aici locuesc si aici vinez ..dar au si un website guvernamental pe internet care ( am postat website mai sus ) .

Acum inainte de a merge la vinatoare... asta este procedura , ma duc la un Gun store ( magazine de arme ) si cer.... "a tag for a black bear "(timbru pentru ursul negru ) ala ma intreaba daca am cartea ..asta este o carte mica unde se lipesc toate timbrele , fiecare specie are un timbru diferit , Cartea se cumpara o data pe an si costa aproximativ 15-20$, iar tags se cumpara separate ( timbre pentru speci la care vrei sa vinezi poti sa le cumperi toate o data sau pe rind ) Acum o data ce am cartea si timbrul lipit in carte ( de urs in cazul nostru) vinatoarea o pot incepe doar in 24 de ore de la ora cind mi sa complectat cartea si au lipit timbrul de catre cel de la gun store ...Asta ca sa nu se dea posibilitatea sa impusti si apoi sa vi ca cumperi tag ... ;)

Acum daca au trecut 24 de ore pot sa plec la vinatoare , in BC sint 8 regiuni de vinatoare si in fiecare regiune sint pina la 40 zone de vinatoare Exemplu :eu vreau sa vinez in 3-31 pentru black bear ( primul numar e regiunea al doilea e zona de vinatoare ) zona asta se afla linga un orasel mic numit Clinton unde obisnuesc vinez pentru urs :D . Ma uit in Cartea aia care iese o data la 2 ani .. Hunting and traping ... , la zona 3-31 si aicea imi spune ca la.. black bear sezonul se deschine pe 1 Aprilie pina in 30 Iunie , si din 1 Septembrie pina in 1 Noiembrie e sezonul de toamna la urs , iar limita este de 2 black bears ..nu inseamna ca trebuie sa pusti doi ursi , dar legal ai voie sa faci asta , doar ai nevoie de al doilea tag :D pentru al doilea bear ..
Eu personal daca vreau sa imi iau un urs pt carne il pusc toamna , cind este mai gras si daca stiu vreo zona cu affine sau fructe de padure , carnea gusta mult mai bine , daca vreau pentru piele atunci primavera e cel mai bine , ies din iarna si au parul mai des si mai lung ca si toamna cind intra la hibernare

Nu trebuie sa mergi cu ursul puscat la nici o inspectie
Nu trebuie sa mergi cu nici un paznic de vinatoare ( cred ca nici nu sint asea ceva aicea ) sint doar Wildlife Rangers un fel de politisti care vin si te controleaza in padure cind vinezi ...Trebuie sa mergi la astea doar cind pusti un Grizzley ( pentru asta trebuie aprobare de la ei ) sau Cougar ( puma ) in rest NU trebuie nici o inspectie .. asta spune legea ...:)

Eu am spus doar ce spune legea ... acum ce va rog o sa mai trimit din noi acel website si pe el este toata informatia cu privire la vinatoare in BC jos in partea dreapta o sa vedeti revista aia Hunting and traping ... .. Iintrati pe o regiune apoi pe o zona de vinatoare de exem; 3-15 ( sau care doriti voi , ) cautati pentru Black Bear ..in ori ce regiune si zona doriti ...si o sa va arate cind se deschide sezonul si care este limita la bear .. In 99% din zonele este legal sa vinezi 2 Black bear ... Nu spun 100% pentru ca sar putea fi o zona dar eu pina acuma nu am gasito doar cu 1 bear ..Nu stiu de unde are ..Vinatorul Iscusit.. , informatia sau de unde sa documentat , sincer as fi curios sa aflu ... eu asta fac de 10 ani impreuna cu toti cei pe care ii stiu si care vineaza urs este perfect legal .. Nu stiu ce alta dovada pot sa va mai am , doar ca websit-ul asta e de la guvern si ei reglementeaza totul cu privire vinatoarea aici in Brithish Columbia ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 02 Mar 2016, 07:43

http://www.env.gov.bc.ca/fw/wildlife/hu ... gulations/

Daca o sa deschideti pagina o sa vedeti harta provinciei British Columbia .. apasati pe o regiune de pe harta , si o sa va arate toate animalele la care puteti vina .
La sectiunea Black bear o sa vedeti doar data la caree deschide/inchide sezonul si ..Bag Limit .. ( limita de animale pentru zona respectiva ).
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 04 Mar 2016, 16:34

La vinatoare se poate merge singur ( nu e recomandat ) sau cu parteneri de vinatore asta e in functie de cum doreste fiecare vinator . Legea spune ca primul lucru ce trebuie sa il faci dupa ce ai puscat animalul este sa .. (cancel your tag ) sa iti " tai timbrul " ... sint citeva locuri pe pagina unde ai timbrul pentru animalul vinat , care trebuie sa le markezi, ( fiecare specie de animal are timbtul si pagina separata in cartea aia mica care se cumpara o data pe an) abia atunci poti sa incepi sa tragi pielea jos de pe animal , procedura este la fel la toate animalele mari in BC .Spuneam mai sus de Wildlife Rangers .. astea sin cei care vin in padure si te controloeaza ca sa fi legal atunci cind vinezi ...am fost controlat de citeva ori si sint baieti faini daca esti cu actele in regula , ma refer la permis de arma, permis de de vinatoare si tag pentru specia pe care o vinezi .. In caz contrar amenzile sint fff mar te pot aresta si se lasa si cu puscarie .... iti confisca armele, masina si amenzile sint de zeci de mii de dolarii .. ( asta doar daca nu ai permis de vinatoare , sau tag pentru animalul care lai puscat ) , Zonele si regiunile sint bine delimitate , plus ca acum mai nou sint pe smart phone un app ( bc hunting ) care iti spune exact tot timpul unde esti in padure ( zona si regiunea ) si iti da toata informatia despre tot ce este legal sa vinezi la momentul actual ...greseli se pot face doar voit , fiecare vinator este responsabil pentru felul cum vineaza si ca scuza nu se poate invoca ca nu se cunoaste legislatia ... Nu prea se face braconaj , va spun ca braconierii isi pierd dreptul de a vina in primi 2 sau 3 anii de vinatoare :D
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde UlissePro pe 05 Mar 2016, 02:06

In zona unde am stat la ancora nu am putut sa pescuiesc pentru ca stiam de amenzile dureroase. In schimb localnicii isi faceau treaba ...
Imagine
Imagine
Dupa ce am reusit sa ajung in oras am luat permis de pescuit pentru halibut dar nu a fost sa fie ...
Imagine
Imagine

Dupa o cateva zile si pe alte meleaguri am reusit sa prind si un pink salmon:
Imagine
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde mariusx pe 05 Mar 2016, 13:40

biriuck scrie:
vinatorul iscusit scrie: o remarca : la urs, un vanator are dreptul pe an la un singur exemplar !nu conteaza cati bani ai sau cat platesti !

De tinut minte :wink:

Fără a ma interesa dacă o sa primesc Banpermanent,o spun din inima,PISICA UNDE NU AJUNGE II PUTE !
Te crezi ciumeg pe tastatura biriuck,aici e problema romanului,încă mai își face efectul vaccinul făcut de Ceaușescu.
Ps:sper sa ai măcar bunul simt sa lași postarea publica!!!
Pps:Marksman tot respectul meu ca ai avut inspirația de a te îndepărta și purifica de vaccinurile făcute de Ceaușescu.
PPPS . Marius, am rugamintea, daca nu cunosti oameni si fapte sa te abtii.
Te asigur ca @biriuck poate accede la orice autorizatie romaneasca.
De asemenea, te rog sa ai grija la limbaj.
Cuvinte gen "ciumeg" nu isi au locul pe acest forum.
In legatura cu bunul simt, iar te rog sa te abtii.
Iti voi lasa postarea publica doar din considerente de nivel.
Sper sa nu continui in forma de maisus si sa nu ne despartim.
Iti multumesc de intelegere.

@marksman... keep up doing the good job.. asteptam cu interes postarile.
Moderatorul de serviciu.
mariusx
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 01 Sep 2009, 18:47
Locaţie: targoviste dambovita

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 05 Mar 2016, 16:06

Faci niste supozitii aiurea ;) Imi permit lejer orice specie de pe la noi asa ca nu te hazarda sa iti dai cu presupusul pana unde "ajung" eu ... E vorba de un principiu etic dar nu cred ca are rost sa iti explic.

P.S. Sanctiunea de ban se da pentru abaterile specificate in regulament si nu pe considerente personale. Poti sa ma urasti in voie, nu sunt in cautare de prieteni si nici nu ma deranjeaza rolul de 'lupul cel rau' daca ceilalti moderatori se feresc sa atraga antipatii...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 05 Mar 2016, 18:26

UlissePro scrie:In zona unde am stat la ancora nu am putut sa pescuiesc pentru ca stiam de amenzile dureroase. In schimb localnicii isi faceau treaba ...
Imagine
Imagine
Dupa ce am reusit sa ajung in oras am luat permis de pescuit pentru halibut dar nu a fost sa fie ...
Imagine
Imagine

Dupa o cateva zile si pe alte meleaguri am reusit sa prind si un pink salmon:
Imagine
Numai bine.


Sint frumoase pozele , imi pare rau ca nu ai avut succes mai mare la pescuit , din cite am intele de la citva prieteni care sint pasionati de pescuit ei spun ca la Halibut se pescuieste la adincimi destul de mari .( nu sint expert in domeniul ) spun doar ce am auzit de la ei . Halibut stiu ca are o carne fff buna la gust si sint multi care spun ca e mai buna ca si Pink salmon ... eu personal prefer Sockeye salmon ....
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 05 Mar 2016, 22:24

Apreciez cuvintele frumoase postate de colegi vinatori !!. .. I'll try to keep up my "good work " :wink:


Am intrat pe websitu-ul asta si am inceput sa postez despre" Vinatoare in Canada" .. NU ca sa fac pe cineva sa se simta inferior ( sincer nu doresc asta deloc ) , constientizez ca regulile si animalele in Ro sint mult mai limitate ca si in Canada . si fiecare tara are regulile si restrictile ei ... cu privire la vinatoare ....Doresc doar din curiozitate pentru uni vinatori din Romania sa va spun despre felul meu personal de vinatoare... si despre reguli si restricti , care se aplica la fiecare vinator de aici , nu face nici o diferenta partea financiara .. Interesul meu este sa cunosc vinatori , sa aflu despre experientele lor in padure si felul cum se vineaza in Ro . Mi-ar face placere sa ramin prieten cu Toti cei care posteaza pe websitul asta , si sa putem schimba liberi in exprimare pareri si opini ... fara a ne supara uni pe alti ...Dupa ce am trait o perioada in Canada mi-am dat seama ca lumea de aicea pune accentul mai mult pe felul.. de a fi.. si a gindi... a unei persoane . Bani sint importanti si ei ... dar ordinea este... personalitate si apoi banii .. si pentru Canada felul asta de gindire aduce roade ... Nu imi dau seama de ce ati mai fi interesati sa aflati despre vinatoare a de aici ? Daca aveti intrebarii cu privire la speci de animale ..felul de a le vina ...o sa imi fac timpsa raspund la intrebarii ..

PS. Anul trecut eram intrun lift in ( down town Vancouver ) asta e partea cu cele mai inalte cladiri , "zgirie nori " cred ca sint cunoscute in Ro . ? Aveam ceva de lucru acolo .. daca bine mai tin minte undeva la etaful 35 .. ( sint cladiri pina la 60 de etaje ) si am intrat in lift sa cobor... dupa mine a intrat o domnisoara tinara cu un ciine in lesa .. Nu imi dau seama ce rasa era era... un ciine de talie mica , stiu doar ca arata oribil :D :)) .Ciinele a venit la mine si mi-a mirosit incaltamintea pentru o secunda .. in secunda urmatoare a inceput un schelait de ti se rupea inima.... si a fugit in coltul opus al liftului ... =)) %-( Domnisoara se uita la mine se uita la ciine vroia sa ridice ciinele in brate , ala prostu se arunca la ea sa o muste ... =)) , eram nedumerit si eu si ea ce se intimpla ... Mi-am cerut scuze , am spus ca habar nu am ce a simtit ciinele ... dar ciinele a tinuto tot asa in schelait :)) pina s-au deschis usile liftului ... si a fugit ca nebunul ... Ajuns jos la masina mi-am verificat ghetele , am vazut ca aveam singe uscat pe talpa si pe margina la geata , era singe de urs , cu o zi inainte am venit de la vinatoate ... :D si purtam aceleasi ghete ..

Am spus asta pentru ca mi sa intimplat mie personal... si acum zimbesc cind ma gindesc ce draci lau apucat pe ciine cind a simtit singe de urs... =)) O seara faina bye :-ss
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde mialxx pe 06 Mar 2016, 00:04

O fi dat nas in nas cu mos martin cindva :lol: :lol:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 06 Mar 2016, 00:40

Confirm cu halibutul. Este exceptional, eu l-am incercat prima data pe cealalta parte a Atlanticului, in Dublin, si recunosc ca a fost in meniul meu zilnic la pranz cat a mai durat sejurul :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 06 Mar 2016, 21:09

Majoritatea vinatorilor experimentati si o mare parte din biologisti , care sint experti in" comportamentul ursilor " spun acelas lucru , atacul ursului poate fi de doua feluri :
Bluffing attack - termenul de bluffing este folosit aici la poker :D si inseamna ca ursul nu este determinat ( inca ) vine in fuga pina la un anumita distanta , si se opreste se ridica in doua labe ( uneori ) si spun ff multi ca isi masoara adversarul ..cea ce se intimpla de aici incolo depinde de fiecare persoana , daca alegi sa fugi .. sigur ataca .. se spune ca trezesti in el instinctul de vinator , iar omul este prada .
Ce ar ajuta in situatia asta spun experti este sa te faci pe cit posibil de mare ... :lol: se refera sa ridici miinile sus , si o tonalitate joasa in voce ii intimideaza , daca iti dai seama ca este ff aproape de mincarea lui sau de puii de urs , trebuie sa te retragii dar foarte incet , cu spatele daca se poate sai sa nu lasi animalul din ochii ( situatia se poate schimba intro secunda ) .Se spune ca un" bear peper spray ". ar ajuta mai mult ca arma in situatia asta .. un jet in fata ursului i-ar schimba atitudinea .. Uni spun ca nu e bine sa te uiti direct in ochii lui , ursul o ia asta ca si provocare ... Sint probabil mai multe lucruri care poti sa le faci ca sa preintimpini un atac . fuga nu este una dintre variante , fuge mai tare ca tine si ori cum te ajunge ... Astea au o vorba aicea .." You can run but you will die tired " .." Poti sa fugi dar o sa mori obosit " :) este adevarat ..

Full attack - astea sint cele mai periculoae pentru ca aici cineva moare ursul sau vinatorul ( sau poate amindoi impreuna daca nu tragi bine O:-) :ymhug: . Aici ursul este determinat .. it's coming for the kill ...vine sa omoare , timpul de reactie al unui vinator este fff scurt , eu as numi asta doar instinctul si o minuire buna a armei te poate salva . Ca semne pentru a iti da seama ca este "a full charge " ursul vine in viteza nu se mai opreste , tine capul jos gura putin deschisa . :) Personal am trecut prin faza asta :) am putut sa ii vad ochii la urs erau pe jumate deschisi ... probabil esra suparat ;) ... era un black bear l-am ranit si am intrat dupa el in padure l-am ajuns din spate si sa intors la mine .. Am avut noroc atuncea , nu as mai trage la urs daca nu as fi sigur ca il lovesc bine ( asta se intimpla la primul meu urs ) . Am invatat multe despre urs deatunci , am un respect special pentru ei... sint animale timide , dar devin fff agresive si sanse ca sa il dai jos din acest fel de atac nu sint multe ... Cind este in" full charge " .. trebuie sa tragi !!!!. asta e singura ta sansa , si sa fi pregatit sa parasesti lumea O:-) pentru mine o experienta ca asta ma facut sa gindesc mai mult de fapt de ce traiesc . ( nu o sa intru in asta sint convingeri personale ) :D :-s

... ce am spus mai sus e valabil pentru black bear si grizzley bear doar ca a doua specie... grizzley este mai agresiv ca si black bear .. ... . Cubs ( pui de urs.. termen folosit pentru pui de urs in engleza ) ramin cu mama pina la virsta de 2 sau 3 ani , am vazut de mai multe ori in padure doi sau trei ursi in padure , trebuie sa te uiti fff atent sa iti dai seama care dintre ei este mama bear.
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde mialxx pe 06 Mar 2016, 21:56

Foarte interesant "articolul", am mai citit undeva un articol despre un atac de Urs, si persoana atacata si-ar fi adus aminte ca bunicul lui ia povestit ca atunci cind esti atacat sa-i bagi mina in gura si sa o impingi cit mai adinc in git ( asta daca mai reusesti :roll:), Ursul are tendinta ca se sufoca si fuge. Omul cu pricina asa se pare ca a scapat cu viata.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 06 Mar 2016, 22:55

Mialxx... se poate sa fuga daca ii introduci mina pe git .... nu stiu ... ce pot sa spun este ca, odata ajuns la tine, cu o lovitura de laba "iti pune toate maruntaiele afara", am citit si vazut pe internet oameni fara scalp pe cap si pe fata, doar dintr-o lovitura de la urs ....odata ajunsi la tine si punind gura sau laba pe tine, este cam tirziu... spun eu ... ce poate sa iti faca doar in citeva secunde este destul sa te raneasca grav sau sa te omoare ..uneori ai ore intregi de condus (tu sau cei care vineaza cu tine) pina la primul punct de prim ajutor ...sansele sa supravietuiesti la un "full bear charge" sint aproape zero ...
Anul trecut era in ziare aici ca 3 canadieni au mers in nord la vinat de cerb ... Au impuscat baietii cerbul si erau jos, ii trageau pielea de pe el .. Acum se stie aici, asta este cel mai periculos moment .. Grizzley si uneori si black bear ataca cind tu esti ocupat sa tragi pielea jos de pe un animal ... E foarte simplu, miroase singele de la citva km departare si tu nu esti atent la ce se intimpla in jurul tau .. #:-s . ursul este un oportunist si, daca este bine motivat, te ia din spate ...
Este foarte indicat cu hainele cu care ai transat un animal sa nu mai vinezi .. miros a sange si s-ar putea sa ai surprize neplacute [-( :D .. O sa devii tu cel vinat ... Ce pot sa spun despre baieti este ca toti trei au ajuns in stare foarte grava la spital (nu stiu citi dintre ei au supravietuit, nu am mai urmarit stirea asta) Doar al treilea vinator a ranit ursul mortal, nu inainte sa il desfigureze si pe ala .. #-o Vinatorii aia asta faceau, trageau pielea jos de pe un cerb si nu au fost atenti la ce se intimpla in jurul lor ...Nu vreau sa sperii pe nimeni cu relatarea asta dar este adevarat, nu este an aici in care 2 sau 3 vinatori sa nu isi gaseasca sfarsitul in padurile canadiene . Sint convins ca aia care mor cu ursul in brate stiu vana bine dar uneori neatentia sau unele greseli se platesc scump ...
Eu personal inainte de a pleca la vanatoare imi iau sotia si ii arat zona unde o sa vanez ... ( ii spun ca daca nu aude nimic de la mine intr-o saptamina, sau in zilele care le-am planuit pentru vanatoare pentru acea data, sa sune politia. Sigur am nevoie de ajutor) ... Mai glumesc cu ea si ii spun ca daca nu o sa ma mai gaseasca sa nu fie suparata, am murit facand cea ce iubesc =)) La inceput se supara rau pe mine , acum s-a mai obisnuit cu idea :-ss dar tot e ingrijorata .. Plus ca de anul asta am inceput sa vanez cu fiul meu David care are doar 10 ani. Incerc sa imi iau toate masurile de precautie cand sint cu el .. experienta in anii de vinatoare acumumulati are un cuvint greu. Doar ca o remarca, daca stii sa stai "down wind ", adica vantul sa aduca mirosul de la urs la tine si nu invers, ai sanse sa te apropii mult de urs fara sa te simta ... Au un miros foarte bine dezvoltat , ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 07 Mar 2016, 23:49

M-am documentat putin despre... Kodiak bears ..asta este cel mai mare ..specie de Grizzly .. si asta am aflat ..
Kodiak islands - ( insulele Kodiak ) sint formate din citeva insule foarte putin locuite , sint de o suprafata de 5000sqmile ( 13.000 kmp ) toate inpreuna formeaza arhipelagul Kodiak .Locatia este SW Alaska USA
Doar.. pe insulele astea se afla cel mai mare subspecie de grizzly .. ( am uitat sa spun , ursi care traiesc pe coasta de west.. Costal bear.. , adica la ocean ) sint mai mari ca ceii intilniti in interior pe continent .. Probabil asta are ceva a face cu dieta ursului ( salmon.. ) care este in abundenta de citeva ori pe an... cind incepe sa migreze fiecare specie separat . Kodiak bear cele mai mari exemplate ajung la 700kg+
dat majoritatea raman undeva intre 500-600kg .. Ajung la maturitatea ( sexuala ) masculi la 5-6 ani si femelele la 8-9 ani .. s-au gasit citeva exemplare cu o virsta de 30 ani . Dar majoritatea ating virsta de 20-25 de ani ... Foarte scurt si subiectiv asta am selectat ce spune" cartea" despre ei ..
Ce am inteles este ...ca sint doar citeva autorizati pe an care iti dau voie sa ii vinezi , si ca trebuie sa te astepti sa platesti undeva la... 25.000-30.000 American dollars' .. :-? cam mult @-) Am Vazut in ultimi ani ( pe youtube ) ca sint uni vinatori care vor sa il vineze cu arcu ... totul este ok pina aicea.. dat cu arcul nu cade pe loc , si daca Kodiak :ymapplause: te vede de unde tragi s-ar putea sa vina si sa te felicite =)) ca ai tras rau si l-ai enervate numai .. b-(
https://youtu.be/FsJLISMIPjg

Am gasit asta pe youtube ... gidul l-a dat jos in ultima secunda , daca nu probabil le facea Kodiak citeva buzunare @-) [-x ... Cu tot respectful da ala cu arcul din video .. trage fff rau :-B ... trage de doua ori il loveste numai cu a doua sageata.. si sageata este mult prea in spate nu este in ..kill zone .. Ala este doar un urs enervate ... :D .. asta e tot ...
Daca imi dati voie sa fiu un pic rau... si sa fac o gluma L-) ... Mai bine chemau aia si un Popa cu ei , care sa stea putin la distanta ... poate raminea Preotul cu doua inmormintari x_x si o piele de Kodiak bear . :)) =))
Ar fi o idee isteata pentru multi care au bani aia sa dea pentru un urs ,... sa treaca mai inainte prin poligoane si sa invere sa traga cu arcul ( arma in unele cazuri ) . Am vorbit cu citva ghizi de vinatoare in decursul anilor , si toti au nightmare ( cormaruri ) ..:) cind trebuie sa intre in padure dupa un urs ranit ... :-ss Am auzit de multi ghizi care daca te vad ca nu esti ok cu arma , te lasa o zi sau doua sa exersezi ... inainte sa te duca in padure . Eu ii inteleg perfect.. cind glontul nu este plasat unde trebuie .. cind padurea este deasa nu poti sa sti de unde poate sa atace ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde cybelle pe 08 Mar 2016, 21:34

Am văzut filmuletul de mai sus de ceva timp.
La momentul respectiv am spus același lucru și eu, arcașul este slab pregătit și avea timp să dubleze săgeată, mai alesvca avea PH ul lângă el cu armă ațintită pe urs.

Ps : apreciez relatările despre urs de mai sus.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate