Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:08

Primul cutit

Aventura , tehnici de supravietuire , intr-un cuvint outdoor .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Primul cutit

Mesajde Tomescu Robert pe 09 Ian 2016, 12:49

Bună ziua. Abia am împlinit 18 ani... deci, sunt la începutul unui drum al aventurilor prin natură.
Locuind la țară, intr-o zonă cam izolată, am avut de mic posibilitatea să plec prin pădure și să mă joc pe acolo. Întotdeauna aveam la mine un briceag (primul meu briceag, cadou de la tata, când eram intr-a VII-ea) și îl foloseam să îmi fac bâte și alte lucruri de copii. Mai târziu am avut primul meu cutit, un cutit ieftin cumpărat de la un magazin de pescuit. Era prea mare, aveam lama prea lunga și subțire. Bineînțeles, fiind prea mic și neexperimentat, l-am rupt. Acum ca sunt mai mare și mai responsabil pentru lucrurile importante as vrea să-mi cumpăr un cuțit bun care să mă țină ceva vreme.
M-am uitat pe mai multe site-uri cu articole militare sau de vânătoare și mi-am ales câteva cuțite... dar am nevoie de sfatul vostru.
Bugetul meu e de aproximativ 200 ron.
Primul cuțit ar fi cuțitul de la cold steel, Bushman. Cred ca este interesant pentru faptul ca se poate folosi ca și suliță.
Al doilea, tot de la cold steel, ar fi modelul Finn Bear, cam mic dar îmi place modelul și am înțeles ca ar fi bun.
Al treilea este cuțitul Muela 5161, dar am citit alte păreri ca Muela nu ar fi o firmă bună de cuțite.
Nu îmi trebuie ceva extraordinar, ceva de început ar fi ok.
Treburile "murdare" le rezolv cu macheta kukri de la cold steel, care, spre uimirea mea s-a dovedit foarte bună și rezistentă, având în vedere ca am dat doar 100 ron pe ea. De aceea am ales modelele de cutite de la cold steel.
Aștept părerile voastre ;)
Tomescu Robert
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2016, 00:31

Re: Primul cutit

Mesajde Anndrei pe 09 Ian 2016, 21:22

Personal, nu posed cutite; doar briceag si un cutitas special pentru jupuit.Le am de pe un site din America.
Ar fi bine sa intri si pe siteul buscraft.ro, acolo sint multi pasionati de cutite.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Primul cutit

Mesajde Tomescu Robert pe 10 Ian 2016, 01:51

Mi-am făcut cont pe bushcraft.ro dar, din păcate nu mi l-a activat nimeni
Tomescu Robert
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2016, 00:31

Re: Primul cutit

Mesajde bogus pe 10 Ian 2016, 07:37

ai copile aici 29 de pagini de citit, si cand termini cu ele si te simti pregatit intra si la Soimosan :))
http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=35&t=1974&start=0
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Primul cutit

Mesajde Tomescu Robert pe 10 Ian 2016, 10:56

Mulțumesc pt acele pagini... Și am văzut cuțitele maestrului Soimosan... foarte faine dar, cum am spus... bugetul este de 200 ron, nu-mi permit. Poate în viitor o sa-mi cumpăr unul.
Tomescu Robert
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2016, 00:31

Re: Primul cutit

Mesajde catalin1981 pe 10 Ian 2016, 13:08

Salut,
Am eu Bushman . Poti sa-l iei linistit daca nu te deranjeaza ca poate ruginii(pe tais). Este rezistent , gindit pt outdoor . Merge sa transezi cu el si porcul , dar greu pt ca-ti va aluneca si taisul nu a fost gandit pt asta .
Am spart cu el peste 10 nuci de cocos si nu are nici o problema ...

daca nu vrei sa tai rondele de salcam de 1 mm grosime ...este perfect

Am si Muela :) insa nu ti-as recomanda sa iei un cutit dintr-un otel mai jos de 440c . Din ce am vazut, modelul spus de tine este din 420... deci pas. Din cauza otelului si nu a producatorului.

O recomandare de 2 maxim 3 cutite
Fallkniven A1
Spyderco ( mic , nu briceag )
si/sau
Victorinox
catalin1981
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 01 Aug 2011, 20:13

Re: Primul cutit

Mesajde Tomescu Robert pe 10 Ian 2016, 13:25

Din păcate pe site-ul de pe care mă uit, agcomexim.eu, nu arăta tipul oțelului. D-voastra ce model de Muela aveți? Și ce părere aveți de Muela Gred-12A?
Tomescu Robert
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2016, 00:31

Re: Primul cutit

Mesajde catalin1981 pe 10 Ian 2016, 13:26

poti merge linistit pe cold steel , muela chiar si schrade
catalin1981
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 01 Aug 2011, 20:13

Re: Primul cutit

Mesajde Tomescu Robert pe 10 Ian 2016, 13:29

Am înțeles... Multumesc :D
Tomescu Robert
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2016, 00:31

Re: Primul cutit

Mesajde catalin1981 pe 10 Ian 2016, 13:38

http://www.euro-knife.com/muela/knife-muela-3162/

Si nieto este de luat in calcul ...asta daca tot vb de cutite ieftine. Insa sa sti ca mai devreme sau mai tarziu o sa-ti doresti 1-3 cutite cu adevarat bune si scumpe :)


uite aici despre oteluri , https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_blade_materials
catalin1981
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 01 Aug 2011, 20:13

Re: Primul cutit

Mesajde Tomescu Robert pe 10 Ian 2016, 14:26

Mulțumesc pt sfaturi... Și da, deja îmi doresc mai multe cutite :D dar deocamdată nu-mi permit
Tomescu Robert
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2016, 00:31

Re: Primul cutit

Mesajde violiv pe 10 Ian 2016, 20:43

Cold steel, Bushman am si eu. Daca ai maceta de la ei nu merita si acesta. E cam la fel de mare, acelasi otel, aceeasi lucratura, ceva mai greu de folosit din cauza manerului ca de lama de lopata. Merge sa sapi cu el in gradina daca-ti doresti mortis un "polivalent". Al meu sta in dulap aproape tot timpul ... mai putin atunci cand "ma laud" cu el.
Un cutit ieftin, care sa te tina ceva vreme si cu care sa-ti faci majoritatea treburilor dorite ar fi un Opinel Carbon, un numar din cele mari, daca te impaci cu ideea ca e un briceag nu un cutit "adevarat". Ramai sub buget si ai o lama pe care cold steel sau altii o ofera la mult mai multi bani. E o lama numa buna pentru un debutant, ca sa-ti dai seama sub ce nivel nu trebuie sa cobori si cam ce ti-ai dori in plus.
Un Wenger sau Victorinox, din cele mai simple, modele vanatoresti cu o singura lama ... iar sunt cutite bune.
Ori Opinelul ori Wengerul nu ma parasesc niciodata ... ca lame de ajutor la o adica, pe langa lama principala ... eu fiind fan bricege.

Preturile de la noi din magazine pentru gama ieftina de la Cold Steel sunt muuult exagerate. Daca ai dat un ochi prin magazinele de peste ocean ai vazut cam cat costa acolo, in comparatie cu alte cutite. Nu-s rele nici foarte ieftine. De-a lungul timpului am avut cateva de 8-9$ si si-au facut treaba OK. Insa la aceiasi bani gasesti mai bune in Ro.

Daca vrei un cutit cu lama fixa, cam in acest buget, care sa-ti fie cu adevarat de folos si sa fie unicat, pazeste bine rubrica de vanzari si pune mana repede pe un cutitas de la @TClipa ... ca sa citez un forumist: cam greu sa gasesti in alta parte atata cutit la atatia bani. In mod sigur iti va forma o opinie despre ceva ce-ti vei dori mai tarziu si pentru care sa pregatesti o pusculita mai mare.

P.S. o sa-mi sara toti in cap dar, de-a lungul timpului, am cumparat cateva zeci de bricege de doi lei de pe la tot felul de rafturi si tarabe, producatori de cine stie unde. Nu le-am luat pentru lama ci pentru forma si prasele, cu gandul ca intr-un viitor nu prea indepartat macar la cateva dintre ele sa schimb lamele cu unele de productie artizanala si de calitate mai buna. Am avut surpriza ca unele dintre aceste lame sa fie dintr-un otel decent, posibil de ascutit bine si care sa tina la tavaleala. Poate ca unul din cincisprezece ... proportia e infima si nu merita sa iei ca mine dar studiind mai multe s-ar putea sa ai supriza placuta ca un cutit bun de debut sa fie unul de 30 lei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Primul cutit

Mesajde Tomescu Robert pe 10 Ian 2016, 22:43

Am deja un briceag. L-am cumpărat de la Lidl cu vreo 25 lei, e briceagul acela roșu de atelier, cu două lame: una mare, normală iar cealaltă detașabilă. Sunt foarte mulțumit de acest briceag deoarece am reușit să sculptez în fag și alun foarte ușor ( cu lama mică, detașabilă). E un briceag mic și util.
Acum vreau un cuțit pe care sa-l port când plec prin pădure sau la munte, care să fie bun la nevoie.
Tomescu Robert
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2016, 00:31


Înapoi la Survival camp

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate