Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:50

Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Aventura , tehnici de supravietuire , intr-un cuvint outdoor .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 21 Dec 2008, 19:37

Exact ca varsa, doar ca muult mai mica. Am incercat anu asta in alta tara si merge, doar ca trebuie sa ai rabdare si 1-2 ore sa vina ceva fate. Merge facut si nuiele de salcie sau altele nuiele maleabile pentru o capcana de pesti. La fel ca varsa pusa in cursul apei(daca e mica) sau chiar capcana cu usa ce se deschide intr-un singur sens. La capcane mai merge pus cauciucul de la prastie ca "motor" in cazul in care la campie nu gasesti lemn destul de elastic. Ma duc sa fac poze la iasca deja preparata pentru a fi aprinsa cu scantei de la pietre.
Ultima oară modificat de bogdanm pe 21 Dec 2008, 19:40, modificat 1 dată în total.
Motiv: legea romaneasca...
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 21 Dec 2008, 19:42

Testokick,
Trebuie sa le spunem oamenilor ca capcanele sunt ilegale in Romania, si aici sunt prezentate informatii cu scop strict academic. Chiar tu spui ca le-ai incercat in alte tari. Asta ca sa se stie.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 21 Dec 2008, 20:03

Capcanele sunt interzise, iar confectionarea sau uzul lor se pedepseste prin lege. Informatiile prezentate aici sunt cu scop informativ. NU recomand folosirea lor. Fiecare este responsabil pentru faptele sale si direct raspunzator in fata legii. In plus, nu confectionati asa ceva fara un cadru legal si un instructor calificat. SUNT dispozitive foarte periculoase ce pot produce raniri grave sau chiar moartea.
PS Exista spatii special amenajate si cursuri de specialitate in cadrul armatei sau civile pentru asemenea scopuri.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde sorry_nellu pe 22 Dec 2008, 10:30

Interesant, da! Totusi cred ca sansele cresc considerabil, daca ai si ceva laturi undeva pe mal. :roll:
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde sorry_nellu pe 22 Dec 2008, 10:36

Ma refeream la pescuitul cu PET-ul.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 22 Dec 2008, 13:46

sorry_nellu scrie:Ma refeream la pescuitul cu PET-ul.

:lol: Nu cred face parte din pescuitul clasic. Dar daca detii balta ta....merge
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Marius pe 01 Ian 2009, 19:00

Baieti, poate repet ce s-a scris aici, daca da, scuze.

Am citit azi pe un forum american de vanatoare ca un vanator a fost salvat din apele unui rau. Era la vanatoare cu caiacul, singur, apele erau mai mari si curentul mai puternic decat stia el, cert e ca a ajuns intr-o situatie critica. Caiacul s-a rasturnat si el a ramas undeva agatat de un copac din apa.
A reusit sa sune 911 pentru ca avea telefonul mobil intr-o punga ermetica si astfel, nu s-a udat.
Asa deci, cei care mergeti (mergem) in zone cu ape (rauri, lacuri) nu neglijati acest aspect. Se gasesc astfel de pungi cu "fermoar", dar eu nu stiu unde. Daca stie cineva, sa spuna aici, va rog.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Moose_Master pe 02 Ian 2009, 07:21

Se numeste "ziploc" si se gaseste la orice supermarket la raionul de ...furculite, lingurite etc(din plastic), pungi de gunoi, folii de aluminiu etc. Intelegeti voi unde.


Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 02 Ian 2009, 17:52

Nu s-a spus pana acum. Este o informatie buna nu numai pentru vanatori sau pescari. Odata ce ai plecat din civilizatie via natura e bine sa faci asta oricum.
PS Zip lock-urile sa fie ceva mai grosute sa tina. Ca ale mele... :D
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Marius pe 02 Ian 2009, 21:10

testokick scrie:PS Zip lock-urile sa fie ceva mai grosute sa tina. Ca ale mele... :D


Cum sunt ale tale? De unde le iei?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Ghinda pe 03 Ian 2009, 09:19

Si eu sunt curios. Cred ca sa iau de la state!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Moose_Master pe 03 Ian 2009, 16:42

V-as trimite eu cate vreti. Dar sa platesti transport si vama o caruta de bani pe niste pungi stupide de 1.5$ cred ca este aberant. Si in plus ia ganditi-va, in cate situatii ati udat celularul? In cate situatii ati trecut prin apa pana la gat? Cred ca in situatii "ude" o banala punga bine rasucita in jurul telefonului sau actelor si cu o banda de scotch(sau un elastic strans bine) isi face treba exemplar.
Cel putin asta este parerea mea.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 04 Ian 2009, 01:41

Ghinda scrie:Cred ca sa iau de la state!

Vin din state dar nu cu posta. Le aduce cineva cand vine in tara. Personal le folosesc doar pentru lapte praf, faina etc. Una peste alta, oricum le mai pun intr-o punga pentru siguranta. N-as vrea sa raman la peste sau pe munte fara bannock.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde ventura pe 04 Ian 2009, 12:16

Alin3006 scrie:Am citit in " Freamatul muntilor " a lui Aristide Stavros o faza tare : muscat de vipera a desfacut un cartus, a pus pulbere pe locul intepat si i-a dat foc. Pulberea a ars zona muscata si a neutralizat efectul veninului. Asa o fi sau e poveste ? Presupunanad evident ca nu trece mult timp de la muscatura???!!



Goanga!!!

Pulberea arsa doar a sterilizat si cauterizat plaga, dar veninul circula fara probleme...si nu este afectat de foc...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Moose_Master pe 04 Ian 2009, 16:42

Si baidauiei: povestea aia cu cartusul taiat si etc este cliseu decupat din Rambo, partea 3-a.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Alin3006 pe 09 Ian 2009, 02:51

Cred ca Rambo era la liceu cand s-a scris cartea... :roll: :D
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Moose_Master pe 09 Ian 2009, 06:27

Nu stiu daca Rambo a facut liceul. Depinde de ce i-a dat la treapta intaia: daca i-a cazut "Fefeleaga" cred ca a avut ceva sanse, daca i-a dat "Comunistului" a incurcat-o.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Un vanator pe 09 Ian 2009, 10:02

Pungi care se închid ermetic - la IKEA. Nu mai ştiu preţul, cred că 5 RON un set de 50 de pungi/ 2 sau 3 dimensiuni. Groase, rezistente. Eu ţin in aşa ceva şi permisele, mi-e groază să mă gândesc la alergatura după unele noi în cazul în care le-aş uda/distruge.
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Alin3006 pe 09 Ian 2009, 16:21

Un vanator scrie:Pungi care se închid ermetic - la IKEA. Nu mai ştiu preţul, cred că 5 RON un set de 50 de pungi/ 2 sau 3 dimensiuni. Groase, rezistente. Eu ţin in aşa ceva şi permisele, mi-e groază să mă gândesc la alergatura după unele noi în cazul în care le-aş uda/distruge.


Multumim de pont! Oare o fi CEVA pe lume sa nu se gaseasca la IKEA ??? Dag seama ca trebuie sa-mi adun curajul sa fac o "excursie " l...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Moose_Master pe 09 Ian 2009, 20:21

Da' care-i treaba cu IKEA ? Aici este doar un magazin de mobila. De ce tre sa-ti faci curaj sa te duci intr-un magazin de mobila?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde val pangica pe 09 Ian 2009, 20:28

E simplu Moose ! :lol: Ca sa ajungi la IKEA , din zona unde locuim noi in Bucuresti , din cauza traficului metropolitan , iti ocupa vreo 2 ore de "futut" schimbatorul de viteze in 3 pozitii - neutru - viteza 1 - viteza 2 ( rar ! ) . :lol: :lol: Si uite asa - dus - intors s-a dus dracu ziua de lucru , pentru o veioza sau o noptiera ! :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 09 Ian 2009, 21:52

Asta supravietuire urbana... :lol:
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Alin3006 pe 12 Ian 2009, 18:45

val pangica scrie:E simplu Moose ! :lol: Ca sa ajungi la IKEA , din zona unde locuim noi in Bucuresti , din cauza traficului metropolitan , iti ocupa vreo 2 ore de "futut" schimbatorul de viteze in 3 pozitii - neutru - viteza 1 - viteza 2 ( rar ! ) . :lol: :lol: Si uite asa - dus - intors s-a dus dracu ziua de lucru , pentru o veioza sau o noptiera ! :lol:


In plus, aici devine inect incet un stil de viata!! :D :D :D Multi care lucreaza in zona aia se duc acolo ca se mananca ieftin! :lol: :lol: :oops:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Un vanator pe 13 Ian 2009, 10:36

[quote="Moose_Master"]Da' care-i treaba cu IKEA ?[=quote]
IKEA este un magazin de mobila, in proportie de peste 90% mobila de proasta calitate. Incontestabil se gasesc si piese de mic sau mare mobilier ok. In afara de mobila, gasesti un milion de alte tâmpenii, unele chiar foarte utile si pe care nu le poti gasi in alta parte. In plus, la preturi cu adevarat imbatabile. O tigaie "wok" cam 15ron, borcane de sticla cu capac cu garnitura siliconica si clema metalica de inchidere intre 3,5 -6,5ron, in functie de capacitate, acele pungi cu inchidere ermetica pe care nu le-am gasit in alta parte, la pret mic, si lista poate continua, pana la milionul de accesorii. Unele utile, unele nu. A, sa nu uit: termometru pentru mancare, cu senzor intr-o tija metalica cu cablu metalic impermeabil, care poate fi introdusa si in ciorbe, lichide sau fripturi. Cantar electronic cu masurare din 0.5 in 0.5 grame, max. 3 kg, 35ron.
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Moose_Master pe 14 Ian 2009, 04:25

Despre IKEA stiu ce si cum ca este si aici si cunosc milionul de maruntisuri pe care le gasesti acolo (de altfel buna treaba cand ai nevoie de te miri ce). Eu nu intelesesem care-i treaba de trebuie sa te inarmezi cu curaj ca sa te duci la IKEA (un banal magazin de mobila). Apoi mi-au explicat baietii si am inteles de ce iti trebuie curaj.

Multumesc pentru informatii, in felul asta mai aflu si eu ce mai e prin tara.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Un vanator pe 14 Ian 2009, 09:53

intra aici http://www.jurnalul.ro/camere_video/ si o sa vezi live diferite locuri din tara. Ai si "camera trafic Baneasa" ca sa iti faci o idee despre ce s-a vorbit referitor la aglomeratie.
Aici live Barbu Vacarescu http://193.226.118.238/cgi-bin/guestimage.html
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Moose_Master pe 14 Ian 2009, 16:11

Multumesc pentru informatii. Am stat si m-am uitat peste tot vreo ora. Acum astept un accident ca s-a aglomerat.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 21 Ian 2009, 11:05

Corelatie intre presiunea atmosferica si directia fumului de la case sau fumului de tigara:
-Daca fumul o ia direct in sus , presiunea este in crestere.
-Daca fumul are directie orizontal-oblica , presiunea este stationara.
-Daca fumul se lasa in jos , presiunea scade rapid
Asta ca sa ne facem o idee asupra prognozei meteo.

Un semn popular referitor la cresterea umiditatii este zborul la nivelul solului al randunicilor. Musculitele cu care acestea se hranesc absob umiditate (in invelis), devin mai grele si zboara mai jos. Implicit, randunicile zboara mai jos.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Moose_Master pe 21 Ian 2009, 16:55

Da daca fac cerculete din fum ? La ce tre sa fiu atent ?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde val pangica pe 21 Ian 2009, 17:13

Moose_Master scrie:Multumesc pentru informatii. Am stat si m-am uitat peste tot vreo ora. Acum astept un accident ca s-a aglomerat.

Moose_Masta



Tare de tot postarea ta . Stai cu ochii pe web ca vei vedea si singe pe asfalt la un moment dat :lol: :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Survival camp

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate